Povežimo se

Lifestyle

Pravilno održavanje mramornih površina – ovi će savjeti pomoći da očuvate njihovu prirodnu ljepotu

Održavanje netaknute ljepote mramora iznenađujuće je lako s nekoliko jednostavnih smjernica

kuhinja-bijela-mramor-rasvjeta-domnakvadrat

Tražen tisućama godina zbog svoje bezvremenske ljepote, mramor je jedinstvena i vrlo poželjna prirodna kamena površina. Svaka ploča mramora je klasična, jedinstvena i zapanjujuće lijepa na svoj način.

U nastavku smo identificirali 8 uobičajenih neprijatelja mramornih površina.

1. Citrusna, abrazivna i kisela sredstva za čišćenje

Moćna sredstva za čišćenje napravljena od agresivnih kemikalija, kiselina, abraziva i dodataka mogu biti štetna za mramor, stoga ih koristite oprezno.

Prevencija: Vruća voda obično je dovoljna za svakodnevno čišćenje u kuhinjama i kupaonicama. Provjerite sve oznake sredstava za čišćenje kako biste bili sigurni da su sigurna za mramor. Pripazite na kiseline, lužine, citrusna ulja, ocat, amonijak i abrazivne dodatke. Također izbjegavajte spužve za ribanje, čeličnu vunu i druge metalne alate za čišćenje.

2. Crno vino

Mramorni bar prekrasno je mjesto za prikazivanje kolekcije pića, miješanje svečanog koktela ili natočiti čašu omiljenog pića. Međutim, duboka boja crnog vina prolivenog po mramoru nije idealna jer se boja brzo može upiti ispod površine. Ne brinite, većina mrlja može se očistiti ili znatno ublažiti jednostavnim kućnim sredstvima.

Prevencija: Uvijek postavite boce vina na podložak ili pladanj i pazite pri otvaranju oko mramora. Nemojte stavljati čepove izravno na pult i uvijek odmah obrišite prolivena vina.

Čišćenje: Ako primijetite diskoloraciju uzrokovanu vinom na mramoru, napravite pastu od smjese za izvlačenje boje i nečistoća. Prvo obrišite područje destiliranom vodom. Za svijetli mramor, pomiješajte vodikov peroksid s praškom za pecivo do konzistencije kiselog vrhnja. Za tamni mramor, pomiješajte aceton i prašak za pecivo u istoj konzistenciji.

Namočite smjesu u papirnate ručnike i prekrijte zamrljano područje. Idealno bi trebalo biti centimetar, dva debelo. Pokrijte papirnate ručnike plastičnom folijom i zalijepite rubove kako biste zadržali vlagu. Uklonite plastičnu foliju nakon 24 sata, ali ostavite papirnate ručnike preko mrlje dok se potpuno ne osuše. Nakon uklanjanja ručnika, ponovno isperite destiliranom vodom i osušite mekanim ručnikom. Ponavljajte po potrebi do 5 puta na zaraženom području.

3. Kisela hrana

Zbog kalcijevog karbonata u mramoru, kisela hrana može uzrokovati oštećenja ako se ne riješi brzo. Citrusno voće, voćni sokovi, vino, kava, gazirani napici, ocat i rajčice među najčešćim su uzrocima graviranja i mrlja na mramoru u kuhinji.

Prevencija: Držite daske za rezanje i čiste ručnike pri ruci za pripremu hrane. Odmah obrišite prolijevanja kako biste izbjegli mrlje. Stavite pića na podloške i koristite podmetače za jelo ako jedete na mramornim površinama.

Čišćenje: Brzo obrišite mrlju kako biste uklonili svu tekućinu. Topla, destilirana voda može neutralizirati kiselinu i spriječiti daljnje oštećenje od prolijevanja. Ako postoji mrlja, pokušajte s metodom paste opisanom u savjetima za crno vino. Ako je površina ugravirana zbog prolijevanja, pokušajte nanijeti sredstvo za uklanjanje gravura ili proizvod za poliranje mramora kako biste vratili prirodni sjaj.

4. Toplina

Budite posebno oprezni s vrućim tavama, loncima i tekućinama oko vaših mramornih pultova. Toplinski šok može uzrokovati laganu diskoloraciju, oštećenja od opeklina i u ekstremnim slučajevima pucanje.

Prevencija: Umanjite izvore topline podmetačima ili otpornošću na toplinu. Izbjegavajte bliski kontakt s vrućim uređajima kao što su friteze i vruće ploče korištenjem zaštitne površine na mramornom pultu.

5. Sapunica

Za sapunicu, kombinirajte toplu vodu s blagim deterdžentom neutralnog pH u kanti za čišćenje. Radite u malim dijelovima, trljajući otopinu preko mramora mekom, neabrazivnom spužvom. Isperite područje destiliranom vodom i koristite brisač ili ručnik kako biste potpuno osušili područje.

Mramor, drvo, granit… Ovako se pravilno čiste sve kuhinjske površine

6. Ljepljive tvari

Nesreće se mogu dogoditi, posebno na podovima i drugim površinama s velikom frekvencijom korištenja. Žvakaća guma, mast i ljepila mogu zahtijevati malo strpljenja za čišćenje odgovarajućim alatima.

Prevencija: Očistite prolijevanja prije nego se osuše. Uklonite cipele prije hodanja po mramornim podovima. Izbjegavajte korištenje ljepila i drugih ljepljivih tvari na i oko mramornih površina.

Čišćenje: Žvakaća guma, mast ili ljepila ne bi se trebala uklanjati metalnim alatima. Iako je mramor izdržljiv, oštri rubovi mogu izgrebati površinu. Umjesto toga, koristite plastični nož za kit ili nokat kako biste pažljivo podigli tvar ili pokušajte s blagim deterdžentom neutralnog pH pomiješanim s toplom destiliranom vodom.

Za uklanjanje žvakaće gume, stavite kocku leda u plastičnu vrećicu, trljajte je po gumi dok se ne stvrdne i zatim ostružite stvrdnutu tvar plastičnim ili drvenim alatom.

Za tvrdokornije tvari, pokušajte nanijeti malu količinu razrijeđenog izopropilnog alkohola ili mineralnih duhova mekom krpom. Uvijek testirajte prije primjene na velikom području.

7. Proizvodi za kupaonicu i šminka

Kisela sredstva za pranje lica, tonici, losioni i parfemi trebaju se koristiti s oprezom oko mramornih umivaonika i mramornih podova u kupaonici. Koncentrirani pigmenti nekih ruževa i šminki također mogu biti opasni za mramorne površine u kupaonicama.

Prevencija: Postavite ukrasni pladanj na svoj umivaonik kako bi služio kao prostor za pohranu toaletnih ili kupaonskih proizvoda koji će se čuvati na vašoj mramornoj površini. Držite krpu za čišćenje pri ruci za eventualna prolijevanja.

Čišćenje: Budući da su mnogi kozmetički proizvodi na bazi ulja i imaju masnu teksturu, preporuča se otopina deterdženta za posuđe. Prvo, obrišite područje ručnikom, izbjegavajući trljanje ili ribanje. Zatim razrijedite blagi deterdžent neutralnog pH s toplom vodom kako biste razgradili preostale tvari na površini. Lagano isperite toplom destiliranom vodom i obrišite mikrofiber krpom. Nježno ponavljajte ovaj postupak dok mrlja ne nestane.

10 ideja za podove u kupaonici za savršen balans praktičnosti i stila

8. Dim

Mramor je zapanjujući kamen za postavljanje oko kamina ili ložišta, ali budite oprezni kako biste izbjegli nakupljanje i mrlje uzrokovane dimom od vatre.

Prevencija: Pazite da je vaš kamin dobro ventiliran, usmjeravajući dim kroz dimnjak, a ne u prostoriju. Držite meku krpu pri ruci kako biste obrisali nakupljanje nakon svake vatre.

Čišćenje: Ako se nakupe mrlje, nanesite otopinu tople vode i blagog deterdženta neutralnog pH, a zatim isperite destiliranom vodom. Osušite mikrofiber ručnikom. Za tvrdokornije mrlje na svijetlom mramoru, pokušajte s pastom od vodikovog peroksida pomiješanog s praškom za pecivo kako biste uklonili boju, kao što je navedeno za crno vino (gore). Uvijek testirajte pastu na malom području prije nego što počnete s velikom mrljom i nemojte ribati.

Lifestyle

Ove boje zidova dizajneri preporučuju za male dnevne sobe

Dobra boja zidova ne samo da optimizira prostor, već i doprinosi tome da se prostor čini toplim, funkcionalnim i vizualno atraktivnim

Tražite savršenu boju za malu dnevnu sobu? U nastavku dizajneri interijera otkrivaju svojih sedam omiljenih nijansi koje čine čuda u kompaktnim prostorima.

Odabir dobre boje zidova za male dnevne sobe ključan je jer boja izravno utječe na percepciju prostora, atmosferu i funkcionalnost sobe

1. Ljubičasta

Ljubičasta boja, osobito u visokosjajnom ili lakiranom finišu, može reflektirati svjetlost na suptilan način, dodajući dubinu prostoru i čineći ga dinamičnijim. To može pomoći malim sobama da izgledaju zanimljivije, a ne skučenije.

Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu

Duboke ljubičaste nijanse, poput šljive ili patlidžana, imaju bogat, sofisticiran ton koji prostoru daje elegantan i udoban ugođaj. Takva atmosfera može učiniti male dnevne sobe privlačnijima i zanimljivijima.

2. Svjetlo plava

Svjetlo plava boja ima sposobnost vizualnog otvaranja prostora, zbog čega male dnevne sobe djeluju veće nego što jesu. Njen svjež ton daje iluziju udaljenosti, što pomaže u smanjenju osjećaja skučenosti.

“U manjim sobama, korištenje duboke boje poput Benjamin Mooreove Eggplant s visokim sjajem ili lakiranim finišem može dati nevjerojatne rezultate,” kaže Gray Walker, osnivačica Gray Walker Interiors. “Ne čini prostor tamnim i skučenim, već ga čini toplim, ugodnim i svjetlucavim.”

Plave nijanse povezane su s prirodnim elementima poput neba i mora, što pomaže stvoriti umirujuću atmosferu. To je posebno korisno u malim prostorima, gdje je važno održati osjećaj sklada i balansa.

Univerzalna privlačnost ove boje vjerojatno je zbog njene povezanosti s nebom i vodom, objašnjava Lisa Lawless, doktorica psihoterapije i direktorica Holistic Wisdoma. U tom smislu, plava izaziva osjećaj opuštenosti i mira.

3. Bijela

Ako vašoj maloj dnevnoj sobi nedostaje prirodnog svjetla, prava boja može je učiniti svjetlijom. Bijela boja je izvrstan izbor za malu dnevnu sobu jer stvara iluziju prostora, povećava svjetlost i pruža fleksibilnost u dizajnu.

Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.

Bijeli zidovi maksimiziraju prirodno svjetlo, čineći sobu svjetlijom i ugodnijom, čak i ako prostor nema velike prozore ili puno prirodnog osvjetljenja.

4. Siva

Ako je vaša mala dnevna soba već prepuna prirodnog svjetla, možete se odlučiti za tamnije tonove, kaže Taniya Nayak, osnivačica Taniya Nayak Design.

Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.

Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi

Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Iznenadit će vas broj električnih uređaja koji nastavljaju trošiti električnu energiju i kada su isključeni

Mnogi vjeruju da električni uređaji ne troše struju kada su isključeni. No, to nije točno. Možda će vas iznenaditi spoznaja da mnogi uobičajeni električni uređaji u vašem domu troše struju čak i kada su isključeni. Neki se uređaji zapravo ne isključuju, nego ostaju u stanju pripravnosti i nastavljaju trošiti električnu energiju.

Električni uređaji troše energiju u načinu rada na čekanju zbog načina na koji su njihovi napajanja konstruirana. Taj fenomen poznat je kao fantomska energija, vampirska energija, curenje električne energije ili električni gubitak. U ovom tekstu ćemo govoriti o različitim električnim uređajima koji troše energiju dok su isključeni i ponuditi nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u uštedi električne energije i novca.

1. Mikrovalna pećnica

Svaki uređaj koji ima LCD zaslon, sat ili svjetlo, uključujući DVR ili DVD player, TV, računalo, kabelsku kutiju, mikrovalnu pećnicu i mnoge druge, nastavlja trošiti energiju kada je isključen.

Čak i kada se ne koristi za zagrijavanje hrane, mikrovalna pećnica ima timer za prikaz vremena, za što je potrebna energija.

2. Konzola za videoigre

Kada napravite pauzu u igranju, vaša konzola će i dalje raditi. Možda nećete potpuno zatvoriti igru kako biste je mogli brzo nastaviti, ili može biti uključen automatski softverski ažuriranje, što također troši energiju u pozadini.

Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

3. Punjač za telefon u utičnici? Klasična vampirska potrošnja

Vrlo je jednostavno i praktično spojiti kabel na telefon kako biste ga napunili, no ako ostavite punjač uključen u utičnici, on će i dalje trošiti energiju, čak i ako na njega nije spojen uređaj. Isto vrijedi i za potpuno napunjen telefon koji je još uvijek priključen. Isključite punjač telefona iz struje kako biste uštedjeli na računu za struju.

4. Računalo

Kada isključujemo računalo, obično ga ne isključujemo potpuno, već ga stavljamo u stanje hibernacije ili mirovanja. U tom stanju računalo troši minimalnu količinu energije kako bi programi ostali aktivni i kako biste ga mogli lako i brzo ponovno uključiti, tipičan primjer vampirske potrošnje. Isto vrijedi i za monitore, ako ih ne isključite putem gumba za napajanje – ostaju u stanju niske potrošnje energije i čekaju signal računala da se ponovno uključe.

5. Televizor

U stanju pripravnosti možda ste primijetili crveno svjetlo na svom televizoru. To je jedan od znakova da vaš televizor troši energiju čak i kada je isključen, znači vampirska potrošnja. Mnogi noviji modeli televizora imaju funkciju slušanja koja omogućuje da ih uključite glasovnom naredbom ili putem drugih uređaja. To zahtijeva kontinuiranu potrošnju energije kako bi TV bio spreman za bilo koju akciju. Također, televizori moraju biti spremni za uključivanje putem daljinskog upravljača.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice