Lifestyle
Razvoj motorike uz posebne krevetiće Oasis Cube
Kad je Janko trebao početi spavati u većem krevetu, mama i tata su dobili inspiraciju za izradu potpuno jedinstvenog krevetića.
Kako starije dijete stvarno ima energije, onda smo gledali što bismo mogli ponuditi jer ionako ćemo kupit krevet, pa ajmo napravit nešto na principu svih ovih stvari koje se mogu naći na tržištu, od penjalica, tobogana i onda smo došli na ideju napraviti ovakve krevetiće, rekla je Ana Stanković Šantek.
Montessori pedagogija
Jankova energija, mamina ljubav prema pedagogiji i tatin hobi izrade predmeta od drveta doveli su ih do Oasis Cube kreveta napravljenog po Montessori pedagogiji .
Montessori tip kreveta to je zapravo krevet koji odgovara toj pedagoškoj metodi i glavnom sloganu „pomozi mi da učinim sam“, odnosno mi smo tu da pružimo djetetu slobodu i damo taj nekakav materijal, a onda oni sa svojom nekakvom kreativnošću i svojim sposobnostima odlučuju šta će zapravo napraviti s time. Zapravo dijete ima potpunu slobodu i povjerenje od strane roditelja da koristi za što je to namijenjeno, objasnila je Stanković Šantek.
Montessori pedagogija u hrvatskoj
Mama Ana znala je što djeci treba za razvoj motorike, a tata je znao kako to izvesti.
Bilo je u svakom slučaju cilj napraviti krevet od drveta koji ima te neke elemente koji su djetetu potrebni i dobro im dođu za razvoj motoričkih sposobnosti i jednostavno je jedno išlo sa drugim pa se dizajn nadopunjavao i bilo je dosta varijanti dok se nije došlo do te konačne varijante koja objedinjuje sve te elemente i daje krutost cijeloj konstrukciji, rekao je Filip Šantek.
Različite veličine i penjalice
Osim što se razvija djetetova kreativnost i motoričke sposobnosti, ovakvi su kreveti praktični za uštedu prostora u manjim stanovima, a mogu biti i u različitim veličinama.
Krevet je zapravo standardnih dimenzija, 200 x 90, može biti i 160×80, 200×80, ovisi o madracu, prilagodljiv je više-manje svim madracima na tržištu i podnicama, tako da to se može prilagodit, dodao je Šantek.
Janko posebno uživa u krevetu na kat. I tu su ponuđene razne penjalice, švedske ljestve i mreža koja je dobro učvršćena.
Za postavljanje mreže su se izbušile rupe u drvetu i mreža se provlačila kroz svaku rupu i vezala sama za sebe s dosta čvorova što daje dobru čvrstoću da kad dijete skače i ide lijevo desno i to da bude na mjestu, objasnio je Šantek.
Svaka ponuđena penjalica pomaže u razvoju motorike kod djece.
Tu imamo od švedskih ljestvi do mreže, polukruga, krugova. Primijetili smo da je za Janka, koji tek sad navršava tri godine, jedna penjalica ipak još malo prekomplicirana za njega, odnosno još nema taj hvat dovoljno fin i mekan da se može primiti tako da samo čekamo. A ovi polukrugovi to je baš ta jedna fina motorika da se on može primiti i držat i neka snaga, to još treba razviti. Tako da sve je to nešto onako, od nekakve treće godine pa do pete, šeste, sigurno će još neke elemente morat savladat da bi se mogao popesti na sve to što ima u tom krevetiću, rekla je Ana Stanković Šantek.
Sloboda kretanja
Iako su penjalice u početku bile lagana distrakcija pri odlasku na spavanje i to je brzo prevladao.
Malo smo oklijevali sa uvođenjem tog Montessori tipa kreveta jer nas je bilo upravo strah da kad dođe vrijeme za spavanje da on neće moć prepoznat da sad više nije vrijeme za igru jer on, a super je kod Montessori tipa kreveta to što on ima stvarno slobodu, oni se mogu kretati, mogu ići kad god žele van, ući unutra. Kad ga uveli, trebalo je dobrih dva tjedna da on prestane navečer, kad mi kažemo da je vrijeme za spavanje, kad odradimo tu nekakvu svoju večernju rutinu, da on prestane izlazit van. Nakon tog perioda prilagodbe, kad je on shvatio da je krevet tu, da on ima vječno tu svoju slobodu i da mu nećemo oduzet tu slobodu, onda je već prestao. On sad, otiđe sam, uđe u krevetić, uzme tu svoju igračkicu i ode spavati, ispričala je Stanković Šantek.
Kreveti su namijenjeni djeci od dvije godine pa sve do 35 kilograma, odnosno do polaska u osnovnu školu, tako će trogodišnji Janko dugo uživati u svojim penjalicama s kojih još nikada nije pao.
Lifestyle
Ove boje zidova dizajneri preporučuju za male dnevne sobe
Dobra boja zidova ne samo da optimizira prostor, već i doprinosi tome da se prostor čini toplim, funkcionalnim i vizualno atraktivnim
Tražite savršenu boju za malu dnevnu sobu? U nastavku dizajneri interijera otkrivaju svojih sedam omiljenih nijansi koje čine čuda u kompaktnim prostorima.
Odabir dobre boje zidova za male dnevne sobe ključan je jer boja izravno utječe na percepciju prostora, atmosferu i funkcionalnost sobe
1. Ljubičasta
Ljubičasta boja, osobito u visokosjajnom ili lakiranom finišu, može reflektirati svjetlost na suptilan način, dodajući dubinu prostoru i čineći ga dinamičnijim. To može pomoći malim sobama da izgledaju zanimljivije, a ne skučenije.
Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu
Duboke ljubičaste nijanse, poput šljive ili patlidžana, imaju bogat, sofisticiran ton koji prostoru daje elegantan i udoban ugođaj. Takva atmosfera može učiniti male dnevne sobe privlačnijima i zanimljivijima.
2. Svjetlo plava
Svjetlo plava boja ima sposobnost vizualnog otvaranja prostora, zbog čega male dnevne sobe djeluju veće nego što jesu. Njen svjež ton daje iluziju udaljenosti, što pomaže u smanjenju osjećaja skučenosti.
“U manjim sobama, korištenje duboke boje poput Benjamin Mooreove Eggplant s visokim sjajem ili lakiranim finišem može dati nevjerojatne rezultate,” kaže Gray Walker, osnivačica Gray Walker Interiors. “Ne čini prostor tamnim i skučenim, već ga čini toplim, ugodnim i svjetlucavim.”
Plave nijanse povezane su s prirodnim elementima poput neba i mora, što pomaže stvoriti umirujuću atmosferu. To je posebno korisno u malim prostorima, gdje je važno održati osjećaj sklada i balansa.
Univerzalna privlačnost ove boje vjerojatno je zbog njene povezanosti s nebom i vodom, objašnjava Lisa Lawless, doktorica psihoterapije i direktorica Holistic Wisdoma. U tom smislu, plava izaziva osjećaj opuštenosti i mira.
3. Bijela
Ako vašoj maloj dnevnoj sobi nedostaje prirodnog svjetla, prava boja može je učiniti svjetlijom. Bijela boja je izvrstan izbor za malu dnevnu sobu jer stvara iluziju prostora, povećava svjetlost i pruža fleksibilnost u dizajnu.
Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.
Bijeli zidovi maksimiziraju prirodno svjetlo, čineći sobu svjetlijom i ugodnijom, čak i ako prostor nema velike prozore ili puno prirodnog osvjetljenja.
4. Siva
Ako je vaša mala dnevna soba već prepuna prirodnog svjetla, možete se odlučiti za tamnije tonove, kaže Taniya Nayak, osnivačica Taniya Nayak Design.
Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.
Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi
Kućanski uređaji
Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite
Iznenadit će vas broj električnih uređaja koji nastavljaju trošiti električnu energiju i kada su isključeni
Mnogi vjeruju da električni uređaji ne troše struju kada su isključeni. No, to nije točno. Možda će vas iznenaditi spoznaja da mnogi uobičajeni električni uređaji u vašem domu troše struju čak i kada su isključeni. Neki se uređaji zapravo ne isključuju, nego ostaju u stanju pripravnosti i nastavljaju trošiti električnu energiju.
Električni uređaji troše energiju u načinu rada na čekanju zbog načina na koji su njihovi napajanja konstruirana. Taj fenomen poznat je kao fantomska energija, vampirska energija, curenje električne energije ili električni gubitak. U ovom tekstu ćemo govoriti o različitim električnim uređajima koji troše energiju dok su isključeni i ponuditi nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u uštedi električne energije i novca.
1. Mikrovalna pećnica
Svaki uređaj koji ima LCD zaslon, sat ili svjetlo, uključujući DVR ili DVD player, TV, računalo, kabelsku kutiju, mikrovalnu pećnicu i mnoge druge, nastavlja trošiti energiju kada je isključen.
Čak i kada se ne koristi za zagrijavanje hrane, mikrovalna pećnica ima timer za prikaz vremena, za što je potrebna energija.
2. Konzola za videoigre
Kada napravite pauzu u igranju, vaša konzola će i dalje raditi. Možda nećete potpuno zatvoriti igru kako biste je mogli brzo nastaviti, ili može biti uključen automatski softverski ažuriranje, što također troši energiju u pozadini.
Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova
3. Punjač za telefon u utičnici? Klasična vampirska potrošnja
Vrlo je jednostavno i praktično spojiti kabel na telefon kako biste ga napunili, no ako ostavite punjač uključen u utičnici, on će i dalje trošiti energiju, čak i ako na njega nije spojen uređaj. Isto vrijedi i za potpuno napunjen telefon koji je još uvijek priključen. Isključite punjač telefona iz struje kako biste uštedjeli na računu za struju.
4. Računalo
Kada isključujemo računalo, obično ga ne isključujemo potpuno, već ga stavljamo u stanje hibernacije ili mirovanja. U tom stanju računalo troši minimalnu količinu energije kako bi programi ostali aktivni i kako biste ga mogli lako i brzo ponovno uključiti, tipičan primjer vampirske potrošnje. Isto vrijedi i za monitore, ako ih ne isključite putem gumba za napajanje – ostaju u stanju niske potrošnje energije i čekaju signal računala da se ponovno uključe.
5. Televizor
U stanju pripravnosti možda ste primijetili crveno svjetlo na svom televizoru. To je jedan od znakova da vaš televizor troši energiju čak i kada je isključen, znači vampirska potrošnja. Mnogi noviji modeli televizora imaju funkciju slušanja koja omogućuje da ih uključite glasovnom naredbom ili putem drugih uređaja. To zahtijeva kontinuiranu potrošnju energije kako bi TV bio spreman za bilo koju akciju. Također, televizori moraju biti spremni za uključivanje putem daljinskog upravljača.