Povežimo se

Lifestyle

Ukrasite svoj dom slikama i umjetninama uz ovih 7 kreativnih savjeta

Ove ideje za izlaganje umjetnina potiču kreativnost u svakom kutku vašeg doma

Razmišljanje izvan okvira pri izlaganju umjetnina sjajan je način da unesete malo svoje osobnosti u dekor. Imamo nekoliko odličnih trikova ako imate ograničen prostor, volite redovito mijenjati uređenje svog doma ili iznajmljujete i ne želite oštetiti zidove.

1. Odredite temu

Nemate smisla za slaganje umjetnina tako da izgledaju skladno, a ne natrpano? Antikvar i dizajnerska savjetnica Tori Jones predlaže da se držite jedne teme.

Tema pomaže stvoriti osjećaj jedinstva i skladnosti u prostoru. Umjetnine koje dijele zajedničku temu izgledaju povezano i promišljeno postavljene, što doprinosi općem estetskom dojmu prostora.

Kada imate zadanu temu, lakše je odabrati i kombinirati druge dekorativne elemente, poput namještaja, tekstila i dodataka, koji će se skladno uklopiti u cjelokupni izgled prostora.

Slijedite “pravilo broja tri” koje će vam osigurati savršeno uređen dom

2. Poigrajte se kontrastima

Za naglašavanje velike umjetnine, naslonite manje umjetničke radove i dragocjenosti na policu ili stol ispod nje. “Držanje reda skupljenih predmeta neutralnim omogućava da umjetnina iznad bude u središtu pažnje,” kaže Jones, koja voli kombinaciju modernog slikarstva u antiknom okviru. “Izgled se temelji na slojevitosti starog i novog, grafičkog i klasičnog.”

3. Ne dopustite da vas prostor sputava

Herbarij (uramljeni osušeni biljni primjerci) okružuje prozore u Jonesinoj sezonskoj trgovini na Block Islandu, dokazujući da zbirka malih umjetnina može ostaviti snažan dojam čak i kada je zidni prostor ograničen. Zapravo, kreiranje galerijskog zida u ograničenom prostoru ili oko arhitektonskih značajki je lakše nego na velikom, praznom zidu jer prozori i ukrasni elementi mogu postaviti granice i usmjeriti postavljanje.

Kako pravilno objesiti slike i stvoriti galerijski zid – ovo je jedini vodič koji će vam trebati

4. Uselite umjetnost u kuhinju

Tretirajte svoje kuhinjske police kao mrtvu prirodu tako što ćete umjetnički grupirati posuđe i pustiti nekoliko uramljenih umjetnina da se pojave. “Kuhinje mogu djelovati vrlo sterilno i hladno,” kaže Jones. Umetanje nekoliko umjetnina na police jednako dobro funkcionira i u drugim korisnim prostorima koji možda nemaju dovoljno zidnog prostora, poput malog ureda.

Tapete, pločice, kamen… Što odabrati za dekoriranje zidova u kuhinji?

5. Iskoristite ogledala

Neka ogledalo bude pozadina za osobne uspomene. Umetnite ili zalijepite fotografije na okvir i zid iza njega. “To stvara okvir unutar okvira, koji također reflektira ljude i iskustva koja su vam važna – poput albuma uspomena koji ne trebate otvarati,” kaže Jones.

6. Preusmjerite pogled na neočkivana mjesta

Razbijanje uobičajenih očekivanja o tome gdje bi umjetnine trebale biti može dodati vizualnu raznolikost i dinamiku vašem interijeru, čineći ga zanimljivijim i privlačnijim.

Umjetnine postavljene na neobična mjesta privlače pažnju na te specifične dijelove prostora, čineći ih posebnima i važnima u ukupnom uređenju.

U malim prostorima, gdje je zidni prostor ograničen, vješanje umjetnina na neočekivana mjesta, poput stražnje strane vrata ili iznad umivaonika, može pomoći u dodavanju estetske vrijednosti bez zauzimanja dragocjenog prostora.

Kreativne ideje za uređenje malih stanova: Trikovi za proširenje prostora

7. Ukrasite svoje police za knjige

Budimo iskreni, bibliofili: Većina knjiga rijetko se skida s polica, pa objesite umjetnine izravno na knjižaru. “Knjige dodaju toplinu, a kombinacija s umjetninama je privlačna,” kaže Jones. Jedan trik koji koristi: Uklonite policu iz ugrađene knjižare kako biste stvorili udubljeni prostor za vješanje velikog umjetničkog djela.

Moglo bi vas zanimati i: Evo kako odrediti vrijednost umjetničkog djela

Lifestyle

Ove boje zidova dizajneri preporučuju za male dnevne sobe

Dobra boja zidova ne samo da optimizira prostor, već i doprinosi tome da se prostor čini toplim, funkcionalnim i vizualno atraktivnim

Tražite savršenu boju za malu dnevnu sobu? U nastavku dizajneri interijera otkrivaju svojih sedam omiljenih nijansi koje čine čuda u kompaktnim prostorima.

Odabir dobre boje zidova za male dnevne sobe ključan je jer boja izravno utječe na percepciju prostora, atmosferu i funkcionalnost sobe

1. Ljubičasta

Ljubičasta boja, osobito u visokosjajnom ili lakiranom finišu, može reflektirati svjetlost na suptilan način, dodajući dubinu prostoru i čineći ga dinamičnijim. To može pomoći malim sobama da izgledaju zanimljivije, a ne skučenije.

Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu

Duboke ljubičaste nijanse, poput šljive ili patlidžana, imaju bogat, sofisticiran ton koji prostoru daje elegantan i udoban ugođaj. Takva atmosfera može učiniti male dnevne sobe privlačnijima i zanimljivijima.

2. Svjetlo plava

Svjetlo plava boja ima sposobnost vizualnog otvaranja prostora, zbog čega male dnevne sobe djeluju veće nego što jesu. Njen svjež ton daje iluziju udaljenosti, što pomaže u smanjenju osjećaja skučenosti.

“U manjim sobama, korištenje duboke boje poput Benjamin Mooreove Eggplant s visokim sjajem ili lakiranim finišem može dati nevjerojatne rezultate,” kaže Gray Walker, osnivačica Gray Walker Interiors. “Ne čini prostor tamnim i skučenim, već ga čini toplim, ugodnim i svjetlucavim.”

Plave nijanse povezane su s prirodnim elementima poput neba i mora, što pomaže stvoriti umirujuću atmosferu. To je posebno korisno u malim prostorima, gdje je važno održati osjećaj sklada i balansa.

Univerzalna privlačnost ove boje vjerojatno je zbog njene povezanosti s nebom i vodom, objašnjava Lisa Lawless, doktorica psihoterapije i direktorica Holistic Wisdoma. U tom smislu, plava izaziva osjećaj opuštenosti i mira.

3. Bijela

Ako vašoj maloj dnevnoj sobi nedostaje prirodnog svjetla, prava boja može je učiniti svjetlijom. Bijela boja je izvrstan izbor za malu dnevnu sobu jer stvara iluziju prostora, povećava svjetlost i pruža fleksibilnost u dizajnu.

Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.

Bijeli zidovi maksimiziraju prirodno svjetlo, čineći sobu svjetlijom i ugodnijom, čak i ako prostor nema velike prozore ili puno prirodnog osvjetljenja.

4. Siva

Ako je vaša mala dnevna soba već prepuna prirodnog svjetla, možete se odlučiti za tamnije tonove, kaže Taniya Nayak, osnivačica Taniya Nayak Design.

Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.

Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi

Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Iznenadit će vas broj električnih uređaja koji nastavljaju trošiti električnu energiju i kada su isključeni

Mnogi vjeruju da električni uređaji ne troše struju kada su isključeni. No, to nije točno. Možda će vas iznenaditi spoznaja da mnogi uobičajeni električni uređaji u vašem domu troše struju čak i kada su isključeni. Neki se uređaji zapravo ne isključuju, nego ostaju u stanju pripravnosti i nastavljaju trošiti električnu energiju.

Električni uređaji troše energiju u načinu rada na čekanju zbog načina na koji su njihovi napajanja konstruirana. Taj fenomen poznat je kao fantomska energija, vampirska energija, curenje električne energije ili električni gubitak. U ovom tekstu ćemo govoriti o različitim električnim uređajima koji troše energiju dok su isključeni i ponuditi nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u uštedi električne energije i novca.

1. Mikrovalna pećnica

Svaki uređaj koji ima LCD zaslon, sat ili svjetlo, uključujući DVR ili DVD player, TV, računalo, kabelsku kutiju, mikrovalnu pećnicu i mnoge druge, nastavlja trošiti energiju kada je isključen.

Čak i kada se ne koristi za zagrijavanje hrane, mikrovalna pećnica ima timer za prikaz vremena, za što je potrebna energija.

2. Konzola za videoigre

Kada napravite pauzu u igranju, vaša konzola će i dalje raditi. Možda nećete potpuno zatvoriti igru kako biste je mogli brzo nastaviti, ili može biti uključen automatski softverski ažuriranje, što također troši energiju u pozadini.

Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

3. Punjač za telefon u utičnici? Klasična vampirska potrošnja

Vrlo je jednostavno i praktično spojiti kabel na telefon kako biste ga napunili, no ako ostavite punjač uključen u utičnici, on će i dalje trošiti energiju, čak i ako na njega nije spojen uređaj. Isto vrijedi i za potpuno napunjen telefon koji je još uvijek priključen. Isključite punjač telefona iz struje kako biste uštedjeli na računu za struju.

4. Računalo

Kada isključujemo računalo, obično ga ne isključujemo potpuno, već ga stavljamo u stanje hibernacije ili mirovanja. U tom stanju računalo troši minimalnu količinu energije kako bi programi ostali aktivni i kako biste ga mogli lako i brzo ponovno uključiti, tipičan primjer vampirske potrošnje. Isto vrijedi i za monitore, ako ih ne isključite putem gumba za napajanje – ostaju u stanju niske potrošnje energije i čekaju signal računala da se ponovno uključe.

5. Televizor

U stanju pripravnosti možda ste primijetili crveno svjetlo na svom televizoru. To je jedan od znakova da vaš televizor troši energiju čak i kada je isključen, znači vampirska potrošnja. Mnogi noviji modeli televizora imaju funkciju slušanja koja omogućuje da ih uključite glasovnom naredbom ili putem drugih uređaja. To zahtijeva kontinuiranu potrošnju energije kako bi TV bio spreman za bilo koju akciju. Također, televizori moraju biti spremni za uključivanje putem daljinskog upravljača.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice