Povežimo se

Lifestyle

Ukrasite svoj dom slikama i umjetninama uz ovih 7 kreativnih savjeta

Ove ideje za izlaganje umjetnina potiču kreativnost u svakom kutku vašeg doma

Razmišljanje izvan okvira pri izlaganju umjetnina sjajan je način da unesete malo svoje osobnosti u dekor. Imamo nekoliko odličnih trikova ako imate ograničen prostor, volite redovito mijenjati uređenje svog doma ili iznajmljujete i ne želite oštetiti zidove.

1. Odredite temu

Nemate smisla za slaganje umjetnina tako da izgledaju skladno, a ne natrpano? Antikvar i dizajnerska savjetnica Tori Jones predlaže da se držite jedne teme.

Tema pomaže stvoriti osjećaj jedinstva i skladnosti u prostoru. Umjetnine koje dijele zajedničku temu izgledaju povezano i promišljeno postavljene, što doprinosi općem estetskom dojmu prostora.

Kada imate zadanu temu, lakše je odabrati i kombinirati druge dekorativne elemente, poput namještaja, tekstila i dodataka, koji će se skladno uklopiti u cjelokupni izgled prostora.

Slijedite “pravilo broja tri” koje će vam osigurati savršeno uređen dom

2. Poigrajte se kontrastima

Za naglašavanje velike umjetnine, naslonite manje umjetničke radove i dragocjenosti na policu ili stol ispod nje. “Držanje reda skupljenih predmeta neutralnim omogućava da umjetnina iznad bude u središtu pažnje,” kaže Jones, koja voli kombinaciju modernog slikarstva u antiknom okviru. “Izgled se temelji na slojevitosti starog i novog, grafičkog i klasičnog.”

3. Ne dopustite da vas prostor sputava

Herbarij (uramljeni osušeni biljni primjerci) okružuje prozore u Jonesinoj sezonskoj trgovini na Block Islandu, dokazujući da zbirka malih umjetnina može ostaviti snažan dojam čak i kada je zidni prostor ograničen. Zapravo, kreiranje galerijskog zida u ograničenom prostoru ili oko arhitektonskih značajki je lakše nego na velikom, praznom zidu jer prozori i ukrasni elementi mogu postaviti granice i usmjeriti postavljanje.

Kako pravilno objesiti slike i stvoriti galerijski zid – ovo je jedini vodič koji će vam trebati

4. Uselite umjetnost u kuhinju

Tretirajte svoje kuhinjske police kao mrtvu prirodu tako što ćete umjetnički grupirati posuđe i pustiti nekoliko uramljenih umjetnina da se pojave. “Kuhinje mogu djelovati vrlo sterilno i hladno,” kaže Jones. Umetanje nekoliko umjetnina na police jednako dobro funkcionira i u drugim korisnim prostorima koji možda nemaju dovoljno zidnog prostora, poput malog ureda.

Tapete, pločice, kamen… Što odabrati za dekoriranje zidova u kuhinji?

5. Iskoristite ogledala

Neka ogledalo bude pozadina za osobne uspomene. Umetnite ili zalijepite fotografije na okvir i zid iza njega. “To stvara okvir unutar okvira, koji također reflektira ljude i iskustva koja su vam važna – poput albuma uspomena koji ne trebate otvarati,” kaže Jones.

6. Preusmjerite pogled na neočkivana mjesta

Razbijanje uobičajenih očekivanja o tome gdje bi umjetnine trebale biti može dodati vizualnu raznolikost i dinamiku vašem interijeru, čineći ga zanimljivijim i privlačnijim.

Umjetnine postavljene na neobična mjesta privlače pažnju na te specifične dijelove prostora, čineći ih posebnima i važnima u ukupnom uređenju.

U malim prostorima, gdje je zidni prostor ograničen, vješanje umjetnina na neočekivana mjesta, poput stražnje strane vrata ili iznad umivaonika, može pomoći u dodavanju estetske vrijednosti bez zauzimanja dragocjenog prostora.

Kreativne ideje za uređenje malih stanova: Trikovi za proširenje prostora

7. Ukrasite svoje police za knjige

Budimo iskreni, bibliofili: Većina knjiga rijetko se skida s polica, pa objesite umjetnine izravno na knjižaru. “Knjige dodaju toplinu, a kombinacija s umjetninama je privlačna,” kaže Jones. Jedan trik koji koristi: Uklonite policu iz ugrađene knjižare kako biste stvorili udubljeni prostor za vješanje velikog umjetničkog djela.

Moglo bi vas zanimati i: Evo kako odrediti vrijednost umjetničkog djela

Lifestyle

Muči vas neugodan miris vode iz slavine? Otkrivamo najčešće uzroke i jednostavna rješenja

Malo što je odbojnije od uzimanja gutljaja vode ili pranja posuđa, a pritom nailaska na neugodan miris

Budući da koristimo vodu za kuhanje, čišćenje, piće i kupanje, mudro je zabrinuti se ako voda u vašem domu ima neugodan miris. Ovisno o izvoru mirisa, konzumacija te vode može biti bezopasna ili ozbiljna prijetnja zdravlju.

Smanjite mogući uzrok problema provjeravajući hladnu i toplu vodu na svakoj slavini u kući. Ako se problem javlja na svim slavinama, glavni vodovod je vjerojatno izvor problema. Ako se javlja samo kod tople vode, problem je obično u bojleru, ali ako je miris primjetan samo na određenim slavinama, problem može biti u obližnjoj vodovodnoj instalaciji. Također, identificiranje specifičnog mirisa može pomoći u određivanju što uzrokuje problem. Koristite ovaj vodič za više informacija i odgovor na pitanje: Zašto moja voda smrdi?

1. Zašto moja voda ima miris klora?

Klor je često prisutan u javnim vodovodima na razini od oko 0,2 do 2,0 dijelova na milijun (ppm), no u nekim slučajevima, razina klora može doseći i do 5 ppm, što može uzrokovati blagi miris klora. Obično se miris prirodno smanjuje nakon nekoliko minuta kada je voda izložena zraku, ali vrijedi kontaktirati vodovodnu službu kako biste provjerili lokalne razine klora.

Klor prisutan u vodi može reagirati s organskim materijalom koji se nakuplja unutar cijevi vodovodnog sustava. Ako miris ne nestane nakon izlaganja vode zraku, kontaktirajte lokalnu vodovodnu službu. Ako imate sustav bunara, trebate angažirati profesionalca da ispere vodovod.

2. Miris trulih jaja

Miris sumpora ili trulih jaja čest je u vodovodnim sustavima. Ovaj miris obično se javlja kada dođe do povećanog bakterijskog rasta u odvodu, bojleru ili bunaru. Tijekom vremena, organska tvar može se nakupiti u odvodima, što postaje idealno mjesto za razvoj bakterija. Slično tome, ako je bojler isključen ili postavljen na nisku temperaturu duže vrijeme, bakterije mogu napredovati u mlakoj vodi.

Dezinfekcija i ispiranje odvoda mogu eliminirati miris trulih jaja, ali ako je problem u bojleru, možda ćete morati zamijeniti anodu i ispustiti te isprati spremnik. Ako miris dolazi i iz tople i hladne vode, izvor problema vjerojatno je bunar.

Ovih pet stvari nikad nemojte baciti u odvod
Kontaminacija bunara ozbiljan je problem koji može biti uzrokovan poljoprivrednim otjecanjem, curenjem septičkog sustava ili nekontroliranim bakterijskim rastom u tom području. Kontaktirajte stručnjaka kako biste pronašli izvor kontaminacije, popravili curenje i šokirali bunar kloriranjem kako biste uklonili preostale bakterije. Ako ste na javnom vodovodu, a miris dolazi i iz tople i hladne vode, odmah kontaktirajte vodovodnu službu ili odjel za javno zdravstvo.

3. Zašto moja voda smrdi po kanalizaciji?

Miris kanalizacije oko sudopera često je uzrokovan trulećim organskim materijalom u odvodu. Dobra vijest je da voda nije kontaminirana. Međutim, miris će se zadržati dok se problem ne riješi. Da biste uklonili truleći organski materijal, ulijte pola šalice sode bikarbone u odvod i ulijte pola šalice octa. Ostavite da kemijska reakcija djeluje oko 15 minuta, a zatim isperite odvod vrućom vodom.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

Ako miris kanalizacije dolazi iz slavine, a ne samo iz sudopera, to može značiti da se truleći organski materijal nalazi u spremniku pod tlakom bunara. Redovito čišćenje i održavanje spremnika pod tlakom nužno je kako bi se spriječio ili uklonio ovaj problem. Ispustite, isperite i očistite spremnik pod tlakom kako biste uklonili nakupljeni truleći materijal, i razmislite o dezinfekciji bunara klorom.

4. Metalni miris ( ili okus )

Postoji nekoliko razloga zašto vaša voda može mirisati ili čak imati okus po metalu. Najčešći uzrok je propadanje metalnih cijevi u domu. To se obično događa s godinama, kada cijevi počnu otpuštati mangan, cink, željezo ili bakar u vodu. Zamjena cijevi može riješiti ovaj problem, ali pristupačnija opcija je ugradnja reverzne osmoze ili omekšivača vode.

Voda iz bunara ili javnog vodovoda može sadržavati visoke razine raznih metala i minerala, uključujući željezo, bakar, olovo, mangan i cink. Ova visoka koncentracija minerala može uzrokovati da voda miriše na metal, ali rješenje je jednostavno – ugradnja filtera za vodu ili omekšivača vode. Čak i mali omekšivač na slavini u kuhinji može napraviti značajnu razliku.

Voda s mirisom i okusom metala također može biti posljedica niske pH vrijednosti. Općenito, što je niži pH, to je voda metalnijeg okusa. Ovaj problem možete riješiti postavljanjem filtera s remineralizacijom na slavini u kuhinji, koji će blago povisiti pH vode.

5. Zašto moja voda ima miris ribe?

Barij ili kadmij u vodi mogu uzrokovati riblji miris. Barij je uobičajen metal koji se nalazi u mineralnim rudama. Ovaj metal može prodrijeti u bunarski sustav ili glavne cijevi za opskrbu vodom, uzrokujući riblji miris. Slično tome, kadmij može prodrijeti u vodovodni sustav iz industrijskog otpada ili zagađenja gnojivom, dajući vodi riblji miris. Ugradnja sustava za filtraciju reverznom osmozom može riješiti ovaj problem i ukloniti riblji miris.

Kada voda sadrži visoku razinu amonijaka, amonijak može reagirati s niskim razinama klora, stvarajući spoj poznat kao kloramin. Najbolji način za tretiranje visoke razine amonijaka i filtriranje kloramina je sustav za obradu vode, poput filtera s reverznom osmozom ili filtracijskog sustava s granuliranim aktivnim ugljenom (GAC).

Kontaminacija algama može se dogoditi kada jezerima ili rezervoarima tijekom toplijih mjeseci dođe do cvjetanja algi. Ova kontaminacija daje vodi pljesniv miris, ali također može proizvesti riblji miris. Ako koristite bunarski sustav, bunar je potrebno dezinficirati, a ako ste priključeni na javni vodovod, obratite se lokalnoj vodovodnoj službi i prijavite problem.

Nastavite čitati

Lifestyle

Ove maštovite unikatne keramičke pločice plod su zanimljive suradnje mladog para

Ona je umjetnica, a on servisni inženjer. Kad se ta dva zanimanja spoje u ljubavi i poslu, dobije se fenomenalan par koji izrađuje keramičke pločice. 

Lorena Almaši i Mihael Lukušić od kad su se upoznali svaki rad na neki način su izrađivali skupa, razvijali ideje i njihova krativnost ne poznaje granice.

U ovom vrijednom timu, svatko ima svoju nezamjenjivu ulogu. 

Injženjerski dio posla pripada Mihi, dakle kako dobiti iz ničega pločicu

“Moj zadatak u izradi keramičkih pločica je zapravo bio razviti tehniku na neki način, da mi pločice možemo izrađivati u nekoj nakladi, to je bio moj zadatak ispočetka. “

A Lorena je umjetnička duša, zaljubljena u boje i glazure. Njena kreativnost ne poznaje granice i ističe kako nema ogračinja i kako se svašta može izvesti. U svojoj maloj radionici izrađuju keramičke pločice različitim tehnikama. 

“Mi trenutno imamo dvije tehnike kojima izrađujemo keramičke pločice, jedna tehnika je da ju ekstrodiramo, a druga tehnika je da ju prešamo, ovisno o matrici, odnosno ovisno o tome što želimo, da li želimo reljefnu pločicu ili želimo ravnu.

S ekstruderom režemo na dimenzije željene, kad se to izreže slijedi postupak sušenja, nakon postupka sušenja ide prvo pečenje, nakon prvog pečenja, mi pločicu nazivamo biskvitno pečena pločica i nakon toga ide oslikvanje. “

Lorena svaku pločicu ručno oslika i pristaje na baš sve izazove. 

“Ljudi su skužili da mi tu znamo tehniku i ja bi nas nazvala dobre vile pločica, jer su nas ljudi počeli kontaktirat za razno razne stvari koje nikak nisu mogli naći, dakle, počeli smo se baviti restauracijom, to jest počeli smo raditi pločice po uzoru na postojeće, jer su ljudi tražili, pogotovo sad nakon potresa. To nas je iznenadilo, nismo ni mi znali da ćemo se time bavit, ali nama je to isto izazov.

Kada nam ljudi dođu i kažu je li možete ovakve napravit, zamolimo da pričekaju da vidimo i onda napravimo nekakav prototip. Često se i mi sami iznenadimo s tim da možemo raditi. Reljefne nismo imali u planu radit, evo sad ih radimo samo zato što moramo. A zanimljivo je zapravo bilo da smo od reljefnih počeli razvijat cijelu priču.” pojasnila je Lorena i dodala kako istinski uživaju u tome što rade.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice