Predstavljamo dom
Najdraži kvadrati uređeni s puno ljubavi i malo novca
Kako s malo novca i puno kreativnih ideja urediti najdraže kvadrate, pokazala nam je na primjeru vlastitog stana Martina Palić Mako.
„U domu se morate osjećati ugodno i opušteno. Da biste to postigli, svoje najdraže kvadrate morate urediti s puno ljubavi“, kaže interijer blogerica Martina Palić Mako.
Budite majstori kombiniranja
„Naša mala kuhinjica je prvo mjesto koje smo počeli preuređivati. To je nekakvo srce doma, ali nismo htjeli potrošiti previše na kuhinju koju nećemo moći ponijeti sa sobom danas sutra u novom domu. Zato sam krenula osmišljavati kako neku jednostavnu kuhinju pretvoriti u nešto malo ljepše. Sve modularne kuhinje same po sebi su jednostavne i bazične, ali ako se poigrate s recimo visećim elementima i napravite jedan mozaik ispast će barem malo netradicionalno i malo zgodnije“, kaže interijer blogerica Marina.
Ona je zapravo majstorica kombiniranja. Uz jednostavne, čiste linije uvijek , kaže, dobro dođe neki starinski ili unikatni detalj poput kožnih ručkica na njenoj kuhinji.
A kako ih napraviti? „U biti treba vam samo jedan duguljasti komad kože, jedan šaraf koji će proći kroz unutarnju stranu i onda će se sa jednom maticom zatvoriti i tako ostati fiksno na mjestu“, objašnjava Martina.
Posegnite za stvarima koje su naizgled neiskoristive i dajte im novu namjenu
Većina stvari u Martininom stanu ima svoju priču i dio su obiteljske povijesti. Baš kao i kuhinjski otok koji dijeli kuhinju od blagovaone. „Daske su korištene od stare tatine radione, to smo spojili u ovu inicijalnu konstrukciju. Ova gornja ploča je od suprugovog tate iz njegovog kafića, tako da smo dobili ovaj mramor na vrhu za eto nikakve novce“, prisjeća se Marina.
Ni zid s obiteljskim fotografijama nije bio velika investicija, ali je Martini neprocjenjiv.
„Blagovaonica je super pokazatelj ove moje kombinacije starog i novog. Recimo stol je potpuno novi, ali se lijepo uklopio sa starim stolcima koji su naslijeđeni ili preuređeni. Detalje isto uvijek gledam da kombiniram nešto potpuno novo s evo bakinim ćupom ili nekim starim detaljima“, ističe interijer blogerica.
Svaki komad namještaja može pričati priču
I ova vitrina u njihovom stanu ima svoju priču. „To su dva kuhinjska elementa viseća iz svekrvine kuhinje koje smo prebojali u sivo da dobije ipak malo moderniji štih. Dodali smo noge i evo sad je super, naš mali vinski podrum“, ponosno kaže Martina.
Svemu dajte osobni pečat
Slobodne trenutke Martinina obitelj najviše provodi u dnevnom boravku. U njemu, kombinacija više različitih stilova. Sve s osobnim pečatom. „Biblioteku sam isto sama osmislila i dobar je pokazatelj kako od nekakvih gotovih elemenata možete stvoriti jedan vrlo upečatljiv element. Ovo dolje su kuhinjski elementi koji su plitki pa onda odgovaraju uz biblioteku, ovaj gornji dio za knjige. U biti to su klasične police samo smo policama promijenili redoslijed tako da djeluje malo više kao da je rađeno po mjeri, a ne gotovi element“, ističe interijer blogerica.
Komoda je kaže stara nekoliko desetljeća, prefarbana je i to je sve. Stol je naslijeđen, isto stari, ali ne toliko star, a sofu smo kupili potpuno novu da bude dovoljno velika za cijelu obitelj.
Prava šefica u ovom domu je malena Rita koja spava u krevetiću ispod baldahina, a pored roditeljskog kreveta s uzglavljem koje je isto jedan uspješan uradi sam projekt.
Najdraži kvadrati – dječja soba
Pravo iznenađenje dočekalo nas je u dječjoj sobi.
„Dok je beba bila u trbuhu, krenuli smo s izradom ovog zida. Ja sam htjela čudesnu šumu ovdje, jer mi je to najdraži crtić još iz djetinjstva. Tetak je autor i također jedan od autora crtića pa smo njega zamolili za inicijalne crteže. Onda sam ja krenula kistićem malo po malo raditi. Zamišljeno je kao neka bojanka. Dio smo malo ofarbali, a ostatak ćemo farbati s njom, danas sutra kad poraste“, kaže Martina.
S malo ljubavi i dobrih ideja rezultat je uistinu čudesan
U ovoj sobi gotovo sve je neki ručni rad. Unikatni komadi se savršeno uklapaju u šarmantnu cjelinu. „Vitrina koju smo preuredili je od prijatelja. Promijenili smo noge da bude funkcionalna za presvlačenje. Noge stare komode bile su nešto niže. Luster je cvjetni da odgovara uz šumu pa smo to zajedno suprug i ja radili. Sve lampe su u ovoj sobi nekakav DIY. Fotelju smo isto preuredili. To je stara fotelja iz dedine vikendice. Sve je nekako rađeno da bude po našem, nekakve naše ideje da se ovdje vide i eto, da bude unikatno. Sve su to stvari koje može bilo tko, nisu nikakva znanja ni posebne vještine, možda malo prakse. Ali stvarno ništa prekomplicirano“, ponosno kaže interijer blogerica.
Predstavljamo dom
Arhitekt Luka Cindrić dizajnirao mali stan koji podsjeća na hotelsku sobu – i izgleda odlično!
Stil uređenja savršeno odgovara veličini prostora iskorištavajući dnevno svjetlo kao važan element
Luka Cindrić mladi je arhitekt koji je dio svoj prakse odradio u Japanu uz vodeće svjetske arhitekte. U Zagrebu je dizajnirao stan koji podsjeća na hotelsku sobu, a ima sve funkcionalnosti za ugodnu svakodnevnicu.
Četrdesetak kvadrata stambenog prostora sastoji se od dnevne i spavaće sobe, kuhinje, hodnika i kupaonice.
Kompletna renovacija starog prostora
“Kada smo krenuli u preuređenje ovog stana, zatekli smo vrlo loše stanje zato što u stanu, u recimo 50 godina, ništa zapravo nije bilo rađeno. Mi kada smo došli odlučili smo maknuti kompletno sve što smo u njemu našli, pod, zid, strop, sve zidne obloge, očistili smo sve pregradne zidove i zapravo kada smo dobili taj nekakav otvoreni layout krenuli smo zapravo sa slaganjem sadržaja unutra.”, navodi Cindrić.
Tijekom projektiranja zaključeno je da prostor više odgovara tipologiji hotelske sobe nego klasične stambene jedinice i stoga su se odlučili za otvoren tlocrtni pristup gdje su svi dijelovi povezani, a element zavjese služi za podjelu prostora, odnosno omogućuje da se prostor dnevnog boravka i kuhinje može odijeliti od prostora spavaće sobe.
Jedinstvena podna obloga
U želji da se naglasi industrijsko naslijeđe zgrade, odlučeno je da će se staviti jedinstvena podna obloga kroz cijeli interijer. Trebalo je pronaći materijal koji odgovara zahtjevima kupaonice baš kao i ostalim prostorijama.
“Mi smo tu napravili dosta nekakvog istraživanja i zapravo smo htjeli vidjeti koji pod, odnosno koji tip poda bi mogao pokriti sve to što mi zahtijevamo. Tako da zapravo baza je uvijek ista, to je beton dekorativ ali smo konkretno u kupaoni koristili dodatnu zaštitu lak koji zapravo daje tom sloju betona dekorativ malo veću vodootpornost.” ističe
Da bi se naglasila velika količina dnevnog svjetla interijerom dominiraju svijetle boje i prirodni materijali poput drveta i stakla, a prostorije su međusobno odvojene kubusima.
“Ono što je bilo zanimljivo je da smo mi maknuli sve pregradne zidove i zapravo nemamo više zida, osim prema kupaoni koji smo iz tehničkih razloga morali zadržat zbog instalacija grijanja, tako da smo prostor podijelili sa tim nekakvim dodatnim kubusima koji u sebi sakrivaju utilitarne sadržaje kao što su veš mašina, hladnjak, perilica za suđe, klima i tako dalje.
Oni imaju svoj utilitarni moment gdje oni zapravo skrivaju sadržaje i koriste kao spremište i na drugi način zapravo odjeljuju prostorije, tako da ovaj središnji kubus formira s jedne strane spavaću sobu, s druge strane hodnik, a kod kupaone, zapravo kubus formira s jedne strane kuhinju, s druge strane kupaonu.
Zapravo kada smo projektirali ova tri kubusa koji su bili njihovi radni nazivi, htjeli smo da oni nekako oblikovno korespondiraju jednom, drugom, trećem, tako da taj treći kubus kuhinje nismo formalno htjeli proglasiti kuhinjom. Međutim, zbog samog oblikovanja radne ploče, ploče za kuhanje, smo morali ipak neke stvari prilagodit, tako da smo taj zid kompletno prebojali u lateks boju koja služi zapravo kao nekakav backsplash pri kuhanju.”, pojašnjava arhitekt.
Zanimljiv stakleni stol odabran je jer se nenametljivo uklapa u prostor, a vješta rasvjeta stvara nekoliko različitih scenografija
“Rasvjetu smo podijelili na nekoliko segmenata, gdje smo svakom dijelu stana htjeli dodijeliti rasvjetu koja je istovjetna tome, tako da možemo za vrijeme gledanja filma imati jedan ambijent, a za vrijeme večere i kuhanja drugi i kada smo sve to posložili ostao nam je jedan prazan komad zida koji smo zapravo u dogovoru s investitorom odlučili da će na njemu biti art. I onda smo iznad njega zapravo pozicionirali dva reflektora.
Art je od Denija Horvatića koji je 2020. godine dobio nagradu Marina Viculin za, kao najbolji suvremeni fotograf.”, zaključio je.
Stil uređenja savršeno odgovara veličini prostora iskorištavajući dnevno svjetlo kao element koji naglašava arhitektovu vještinu kreiranja ugodnog doma.
Predstavljamo dom
Stan za najam u centru Zagreba: Iako ima samo 21 kvadrat, oduševljava zanimljivim rješenjima
Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije
Investitori su poželjeli stan bez boja, a dizajnerica interijera Iris Pinjuh spretno je tome doskočila. Osim sjajno iskorištenog prostora, nas su oduševile upravo boje.
Stan opremljen za najam
Stan od 21 kvadrata, od čega je 17 dnevnog prostora, a 4 kupaonica, nalazi se u centru glavnog grada i namijenjen je za dnevni najam.
“Iako prvotno investitori nisu mogli odlučiti hoće li stan koristiti osobno ili će ga dati u najam, pa smo s toga gledali da stan bude i malo luksuznije opremljen, tako da u nekom trenutku ako se oni predomisle, imaju lijepi stambeni prostor. “, otkriva Iris Pinjuh, dizajnerica interijera.
Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije. Pojašnjava i kako je bio u ruševnom stanju, derutan, a oni su radili pregradne zidove kako bi se svi elementi po mjeri mogli staviti u svoj prostor. “Jedan od tih pregradnih zidova je prostor zone za čitanje, odnosno za rad; kao jednu radnu jedinicu.
Spuštali smo stropove za negdje 15-ak centimetara zato što smo htjeli zadržati visinu stare gradnje u samom centru grada i ideja je bila da ostavimo da prostor diše i da stropovi ostanu kako jesu. Međutim, ideja je bila da stavimo ugradbenu rasvjetu koja nam neće opteretiti već dovoljno mali prostor, ovo je garsonijera i svaki višak elemenata u zraku i prostoru bi možda bio preopterećenje.”
Ideja vlasnika je bio interijer bez boja
Iako je projektni zadatak bio interijer bez boja, Iris je odabrala mirne tonove koji potiču na dobro raspoloženje, a istovremeno su prostoru dali dubinu kako bi stan dobro podnio štukature na zidovima.
“Htjeli smo se držati jedne boje, da baš ne opteretimo tako mali prostor i ono što je bila ideja je da evo, boja bude svježa koja odgovara mirnom snu. Obzirom da se unutar prostora nalazi i krevet i to je ujedno prostorija za spavanje, a opet s druge strane da ujutro, kad se čovjek probudi, potakne na nekakvu svježinu, buđenje, dobro raspoloženje, imamo čak i jako lijepi prozor koji gleda na stražnju stranu zgrade i zeleni vrt.
Ono što je moja ideja u uređenju interijera često volim povezivati arhitekturu same građevine u kojoj je prostor, a tako i eksterijere, pa onda na neki način volim povezivati eksterijer sa interijerom i unijeti nekakvu vizuru izvana unutra. Utoliko smo stavili tapete koje su jedno osvježenje.”, govori sugovornica.
Kuhinja daje osjećaj luksuza u prostoru
Korpusi ormara i kuhinje napravljeni su od iverala, a fronte od mediapana, što dodatno podiže osjećaj luksuza u prostoru.
“Radnu ploča također, s obzirom da je ovo mali prostor, htjeli smo izbjeći maksimalno višak materijala i nekakvih pojavnosti u prostoru koje bi možda vukle pažnju, pa smo od istog ustvari mineralnog materijala ovaj napravili radnu ploču i sudoper.”,
Karakter malenoj kupaonici dala je tapeta čiji su se tonovi savršeno povezali s odabranom keramikom.
“S obzirom da smo išli na taj nekakav umjetnički štih, keramiku smo birali da bude u manjim formatima, da bude karakterna, opet pratimo te nekakve zelenkaste, mirne tonove. Izbrali smo španjolsku keramiku koja je poznata po svojim keramičkim, malim, zanimljivim pločicama.”, dodaje dizajnerica.
Zanimljivi stolci, komoda čije fronte propuštaju signal daljinskog upravljača, samo su neki dizajnerski trenutci u ovom prostoru.
“Za neke stvari smo htjeli zaista da budu fokal point u prostoru, s obzirom da su jedine lampe u prostoru takve vrste. Sve ostale su ugradbene, onda smo išli na lampe od bambusa koje super djeluju kao noćne lampe i daju određeni ambijent. Na neki način rasvjeta se može isključiti, a također imamo još jednu lampu u špagi, koja daje toplinu i stvara ugođaj pred spavanje, puno mirniji nego da imamo samo stropnu rasvjetu.”, zaključila je sugovornica.
Ograničen budžet bio je poseban, ali uspješno svladan izazov čiji je rezultat primamljiv interijer.