Povežimo se

Predstavljamo dom

Predstavljamo dom – Best of sezona 18

Često sve počinje potragom za dodatnim prostorom…

Rezultate uređenja prostora uvijek je zanimljivo pratiti, a mi smo ove sezone baš uživali…

Stan koji djeluje veći nego što zapravo je

Stan veličine 53 četvorna metra bio je urbano i lijepo uređen, no proširenjem obitelji, bila je potrebna još jedna spavaća soba. Kupaonica je trebala renovaciju, a namještaj kompletnu promjenu. Tlocrtne promjene napravila je arhitektica Gordana Đerić. Više

Mali dio Francuske u zagrebačkom stanu

Stan francuske umjetnice sa zagrebačkom adresom, Jessice Gobert obiluje zanimljivim zbirkama umjetnina i namještaja. Pozitivna karakteristika ovog stana leži u pametno iskorištenom prostoru čime je postignut dojam prostranosti. Više

Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj

Svake godine Udruženje hrvatskih arhitekata dodjeljuje nagrade za najbolja ostvarenja u nekoliko kategorija. Ove godine nagradu Drago Galić za najuspješnije arhitektonsko ostvarenje na području stambene arhitekture dobili su Nikola Fabijanić i Jure Glasnović, a mi smo posjetili nagrađeni objekt. Više

Renovacija stana od 90 kvadrata

Renovacija ovog stana od 90 četvornih metara trajala je 6 mjeseci, a od derutnog prostora napravljen je moderan i prozračan stan koji reflektira osobnost njegovog vlasnika. Više

Oglas

Matej Kušević

Moderan minimalizam i luksuzni detalji krase ovaj stan od 55 kvadrata

Kreativna rješenja stvorila su savršen ugođaj

Stan se nalazi u novogradnji u Velikoj Gorici, vlasnica je željela savršen prostor za jednu osobu, a prioritet su bili svijetli tonovi. Vlasnica je imala još jednu zanimljivu želju – da u prostoru vlada hotelski ugođaj te da sve krasi moderan minimalizam i luksuzni detalji.

Površina stana iznosi 55 metara kvadratnih, a u njemu prevladavaju svijetli tonovi, pretežno bijela i bež boja. Fokus prilikom uređenja je bio na funkcionalnost, estetici i inovativnim rješenjima uz potpuno personalizirani pristup.

Kuhinja će u stanu odmah privući pogled, poseban detalj je sigurno zlatni element na njoj (gola profili, sokolovi), predivna bijela mramorna radna ploča te bež siva zidna obloga između elemenata.

Vlasnica je zamislila u kuhinji poluotok umjesto klasičnog stola te reljefnu oblogu s LED rasvjetom. Kuhinjske površine krasi visoki sjaj.

Wellness i udobnost u dizajnu interijera: Kako stvoriti harmoniju u domu?

Dnevni boravak se dizajnom odlično nadovezuje na kuhinju pa je stolić izrađen u istom stilu.

Kožna garnitura zauzima centralni dio prostora, ali pogled privlače i zidne štukature u nesvakidašnjem rasteru.


Povezanost tog dijela stana s balkonom postigla se velikim otvorom, a za njegove uređenje su korišteni tamniji drveni dekori i bogato bilje u žardinjerama. Zavjese se protežu u dvije razine, uz prozirno bijele tu su i ‘black-out’ dekori.

Povratak staklenih blokova u interijere: Moderna interpretacija klasičnog elementa

Stan krase dvije kupaonice za čije su se uređenje koristile keramičke pločice s uzorkom mramora, sanitarije su bijele te uz crne detalje čine zanimljivu cjelinu.

Spavaća soba je zamišljena kao oaza mira u neutralnim tonovima. U njoj se posebno ističe krevet, čije su dimenzije 200200×200 cm, a dojam je naglašen uzglavljem.

Zidna obloga i tapeta u sivo su bež tonovima.


Matej Kušević

web. fb. insta. ln.

Dizajner interijera i vlasnik studija ‘M1st design‘. Od 2020. godine se samostalno bavi dizajnom interijera. Prije toga, stekao je vrijedno iskustvo radeći u arhitektonsko-dizajnerskom uredu.

Njegovo obrazovanje obuhvaća ne samo dizajn interijera, već i krajobraznu arhitekturu.

Stručni je predavač i nositelj modula 2D i 3D oblikovanja u interijeru, prenosi znanje budućim generacijama; dizajnerima interijera, dizajnerima vrtova i 2D i 3D crtačima u interijeru.

Svoju strast prema dizajnu interijera živi kroz svaki novi projekt i dijeljenje znanja s drugima.

M1st design studio osnovao je u ožujku, 2021. godine, dizajner Matej Kušević i tako ostvario svoj dugogodišnji san. Studio surađuje s brojnim stručnjacima iz različitih sfera djelovanja te pokriva područja arhitekture, dizajna i krajobrazne arhitekture. M1st design studio iza sebe ima brojne projekte diljem Hrvatskoj te angažman na međunarodnoj razini, ostvario je i suradnju s HRT-om u emisiji ‘Dom na kvadrat’ te s učilištem ‘Profokus’ u edukaciji mlađih naraštaja.


Nastavite čitati

Arhitektura

Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj

Kuća Nodi je nastala dogradnjom postojeće male kuće u Ivanić Gradu

Svake godine Udruženje hrvatskih arhitekata dodjeljuje nagrade za najbolja ostvarenja u nekoliko kategorija. Ove godine nagradu Drago Galić za najuspješnije arhitektonsko ostvarenje na području stambene arhitekture dobili su Nikola Fabijanić i Jure Glasnović, a mi smo posjetili nagrađeni objekt.

“Kuća Nodi je ustvari nastala dogradnjom postojeće skromne male kuće u Ivanić Gradu.”, navodi dipl. ing. arh. Nikola Fabijanić, a želja investitora bila je proširiti stambeni prostor minimalnom kvadraturom ili minimalnim ulaganjima.

Zadatak Dine Šarića, investitora, je bio isključivo proširenje životnog prostora, ali nakon što su mu predstavili prvi render, shvatio je da stručnjaci znaju o čemu govore i da je upravo to ono što njemu treba – otvorena kuća koja dozvoljava dozu privatnosti, a opet dodir s okolišem.

80 četvornih metara novoizgrađenog dijela objekta koristit će se kao dnevni dio kuće.

“Nadograđeni su dnevni dijelovi, blagovaonica, kuhinja, terasa, dnevni boravak. Ostatak prostora, poput onog za spavanje je riješeno u postojećem objektu s minimalnim prenamjenama prostora. Ta dva dijela se spajaju kroz ulazni prostor. To je jedina točka gdje su oni povezani. I zapravo, znači odmah prilikom ulaska se ulazi ili u novi, ili u stari dio.”, pojasnio je arhitekt.

Tripartitna podjela kuće

Tripartitna podjela kuće – zidani potez prema susjedu, ostakljeni niz dnevnih prostora i trijem prema vrtu, omogućila je dobru povezanost između prostorija.

“Ona joj je dala s jedne strane karakter, tako se barem nama čini. S druge strane je omogućila organizaciju tog prostora u neke vrlo jasne zone koje se onda u trećoj osi “miješaju”: trijem postaje loggia, iz loggie se pretvara u dnevni boravak itd. Ali je u samoj organizaciji omogućila vrlo jasne prateće prostore, glavne životne prostore; i ovaj treći je prostor u kontaktu s vanjskim.” navodi Jure Glasnović, arhitekt.

Velike staklene stijene prostoru osiguravaju mnoštvo dnevne svjetlosti, a osmišljeno je i rješenje za hlađenje.

Arhitekt Glasinović naglašava kako kuća ima velike staklene stijene koje, iako izuzetno kvalitetno napravljene od troslojnog stakla, svejedno ne rješavaju veliko zagrijavanje od strane sunca.

“S obzirom na to pokušali smo s tim nadsvjetlom prema sjevernom rubu dobiti to poprečno provjetravanje koje će onda zapravo ukloniti višak tog toplog zraka u prostoru. Tako da u svakom slučaju omogućuje da prostor bude ugodniji i bolji i evo za sada ne koristi klimatizaciju nego se isključivo prirodnim provjetravanjem stvara ugodan životni prostor.”,

Prilikom gradnje, arhitekti su birali materijal koji će s godinama kuću učinit još dojmljivijom pa se inzistiralo na sirovosti materijala koji će dobro stariti. “To su materijali poput drveta, betona, betonske blok opeke, itd., s kojima pokušavamo baratati da oni ostanu elementarni, sirovi i da s godinama izgledaju, po nama, bolje.”, dodao je arhitekt.

Dvorište je osmišljeno kao integralni dio kuće koje stvara jedinstvenu cjelinu i daje dojam prostranosti.

“Glavna karakteristika i želja zapravo, osnovna želja je bila zapravo afirmirati dvorište i dobiti osjećaj da zapravo živiš na parceli, da živiš u cijelom dvorištu, a ne u samoj kući koja je jako mala. Tako da želja je bila da osjećaj prostora bude puno veći nego što je zapravo kvadratura same kuće. Iako je cijela kuća u staklu privatnost korisnika je velika zato što se radi o zatvorenom dvorištu – atrijskom tipu izgradnje. Nalik panonskoj gradnji išaranog sela. Tako da imamo zapravo na relativno maloj čestici, relativno veliko dvorište koje je izuzetno privatno.”, zaključio je Fabijanić.

Ovaj pažljivo osmišljen arhitektonski projekt učinio je Kuću Nodi ugodnim životnim prostorom.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice