Povežimo se

Predstavljamo dom

Robert Sever otvorio nam je vrata svog prekrasnog stana

Njemu kao modnom dizajneru, ljubitelju mode i umjetnosti, sigurno ne nedostaje kreativnosti i inspiracije. No, koliko mu je to pomoglo ili odmoglo prilikom uređenja osobnog životnog prostora, otkrio nam je Robert Sever u svom zaista posebnom stanu.

Koliko dom može biti osoban i ekstenzija našeg identiteta?

Kada biramo kuhinju, ormar ili samo običnu jastučnicu, biramo ih na temelju našeg vlastitog ukusa i preferenci. Upravo time vodio se i Robert Sever koji je u intervjuu otkrio čime je bio inspiriran prilikom uređenja stana.

U ovaj stan zaljubio se na prvi pogled

U trenutku kada se morao preseliti, budući da je godinama bio podstanar, ovo je bio jedini stan koji je pogledao. Čim je ušao u njega oduševila ga je rasvjeta koja je po njegovom mišljenju bila savršena. Puno prozora i rasvjeta koja se kroz dan mijenja, najviše mu se svidjelo jer je doprinosilo odličnoj atmosferi.

Što se tiče originalnog tlocrta, kaže kako su promijenili dosta toga. Ono što je smatrao suvišnim je maknuo, a dodao je ono što mu je nedostojalo. Kako kaže, sve je potrebno prilagoditi sebi i svojim potrebama, odnosno svom lifestyleu.

Ne voli jednostavnost, kreativnost mu je iznimno bitna

Nije htio da stanom dominira samo jedan stil. Ipak, engleske kuće i veliki francuski apartmani uvijek ga oduševljavaju, no s obzirom da u svome stanu nema potrebne visine, takve ideje ne može realizirati.

Bitno mu je da stan ostavlja “cosy” atmosferu, odnosno da je udoban. Stil svoga stana opisuje kao Sever stil, jer je sve rađeno upravo po njegovom ukusu te ilustrira njegovu osobnost.

Ima strah od praznog prostora

U stanu nema puno praznog prostora, no zato ima puno detalja. Sve je ispunjeno, zidovi, police, svaki kutak.

Priznaje da ima strah od praznog prostora, što je i normalno za osobu poput njega, budući da i u svome poslu voli detalje na svojoj odjeći.

“Bez obzira što je ta odjeća na kraju nosiva, ona mora imati puno dizajniranih elemenata koji leže u detaljima. Na taj način je i stan, koji je baš kao i odjeća jako je nosiv”, zaključuje.

Hobi mu je sakupljanje stvari

Cijeli život skuplja stvari. Od vintage ploča koje je slušao kao klinac, suvenira s putovanja, do stvari iz djetinjstva, sve je tu.

Žene su njegova inspiracija

Robertove kolekcije su ženstvene. Koliko je zapravo i njegov stan ženstven?

“Ja apsolutno radim za žene i žene su moja inspiracija i misija i uvijek ću podrediti svu svoju viziju tome da ispunim potrebe svojih klijentica i žena koje me okružuju, i u tom smislu ovaj stan ima jako puno tih ženskih detalja, od kojih ja naravno ne bježim, jer nema razloga da smatram da je nešto previše ženstveno i previše muževno.”

S vremena na vrijeme mijenja ruho svoga stana

Smatra da je to nužno i da svako malo nešto treba promijeniti da bi neka stvar koja je bila u pozadini zaživjela.

Uz to, vrlo je kreativan i kada su u pitanju pametna rješenja. Tako je svoju klimu u stanu sjajno zakamuflirao. Zašuškao ju je s jednim kaširancem kako ne bi kvarila dojam u stanu o onom dijelu godine kada ju ne koristimo. Istu stvar napravio je i s frižiderom na koji je stavio naljepnicu.

Najdraži kutak u stanu mu je spavaća soba

Spavaća soba pruža mu potrebnu intimu i mirnoću i u njoj najviše voli uživati kada čita knjigu uz upaljenu mirisnu svijeću.

A osim sobe, njegov pas njegova je najveća sreća. Dopušta joj sve, da spava na dizajnerskim jastuicima, da se pokriva dizajnerskom odjećom, ništa joj nije zabranjeno!

Predstavljamo dom

Arhitekt Luka Cindrić dizajnirao mali stan koji podsjeća na hotelsku sobu – i izgleda odlično!

Stil uređenja savršeno odgovara veličini prostora iskorištavajući dnevno svjetlo kao važan element

Luka Cindrić mladi je arhitekt koji je dio svoj prakse odradio u Japanu uz vodeće svjetske arhitekte. U Zagrebu je dizajnirao stan koji podsjeća na hotelsku sobu, a ima sve funkcionalnosti za ugodnu svakodnevnicu.

Četrdesetak kvadrata stambenog prostora sastoji se od dnevne i spavaće sobe, kuhinje, hodnika i kupaonice.

Kompletna renovacija starog prostora

“Kada smo krenuli u preuređenje ovog stana, zatekli smo vrlo loše stanje zato što u stanu, u recimo 50 godina, ništa zapravo nije bilo rađeno. Mi kada smo došli odlučili smo maknuti kompletno sve što smo u njemu našli, pod, zid, strop, sve zidne obloge, očistili smo sve pregradne zidove i zapravo kada smo dobili taj nekakav otvoreni layout krenuli smo zapravo sa slaganjem sadržaja unutra.”, navodi Cindrić.

Tijekom projektiranja zaključeno je da prostor više odgovara tipologiji hotelske sobe nego klasične stambene jedinice i stoga su se odlučili za otvoren tlocrtni pristup gdje su svi dijelovi povezani, a element zavjese služi za podjelu prostora, odnosno omogućuje da se prostor dnevnog boravka i kuhinje može odijeliti od prostora spavaće sobe.

Jedinstvena podna obloga

U želji da se naglasi industrijsko naslijeđe zgrade, odlučeno je da će se staviti jedinstvena podna obloga kroz cijeli interijer. Trebalo je pronaći materijal koji odgovara zahtjevima kupaonice baš kao i ostalim prostorijama.

“Mi smo tu napravili dosta nekakvog istraživanja i zapravo smo htjeli vidjeti koji pod, odnosno koji tip poda bi mogao pokriti sve to što mi zahtijevamo. Tako da zapravo baza je uvijek ista, to je beton dekorativ ali smo konkretno u kupaoni koristili dodatnu zaštitu lak koji zapravo daje tom sloju betona dekorativ malo veću vodootpornost.” ističe

Da bi se naglasila velika količina dnevnog svjetla interijerom dominiraju svijetle boje i prirodni materijali poput drveta i stakla, a prostorije su međusobno odvojene kubusima.

“Ono što je bilo zanimljivo je da smo mi maknuli sve pregradne zidove i zapravo nemamo više zida, osim prema kupaoni koji smo iz tehničkih razloga morali zadržat zbog instalacija grijanja, tako da smo prostor podijelili sa tim nekakvim dodatnim kubusima koji u sebi sakrivaju utilitarne sadržaje kao što su veš mašina, hladnjak, perilica za suđe, klima i tako dalje.

Oni imaju svoj utilitarni moment gdje oni zapravo skrivaju sadržaje i koriste kao spremište i na drugi način zapravo odjeljuju prostorije, tako da ovaj središnji kubus formira s jedne strane spavaću sobu, s druge strane hodnik, a kod kupaone, zapravo kubus formira s jedne strane kuhinju, s druge strane kupaonu.

Zapravo kada smo projektirali ova tri kubusa koji su bili njihovi radni nazivi, htjeli smo da oni nekako oblikovno korespondiraju jednom, drugom, trećem, tako da taj treći kubus kuhinje nismo formalno htjeli proglasiti kuhinjom. Međutim, zbog samog oblikovanja radne ploče, ploče za kuhanje, smo morali ipak neke stvari prilagodit, tako da smo taj zid kompletno prebojali u lateks boju koja služi zapravo kao nekakav backsplash pri kuhanju.”, pojašnjava arhitekt.

Zanimljiv stakleni stol odabran je jer se nenametljivo uklapa u prostor, a vješta rasvjeta stvara nekoliko različitih scenografija

“Rasvjetu smo podijelili na nekoliko segmenata, gdje smo svakom dijelu stana htjeli dodijeliti rasvjetu koja je istovjetna tome, tako da možemo za vrijeme gledanja filma imati jedan ambijent, a za vrijeme večere i kuhanja drugi i kada smo sve to posložili ostao nam je jedan prazan komad zida koji smo zapravo u dogovoru s investitorom odlučili da će na njemu biti art. I onda smo iznad njega zapravo pozicionirali dva reflektora.

Art je od Denija Horvatića koji je 2020. godine dobio nagradu Marina Viculin za, kao najbolji suvremeni fotograf.”, zaključio je.

Stil uređenja savršeno odgovara veličini prostora iskorištavajući dnevno svjetlo kao element koji naglašava arhitektovu vještinu kreiranja ugodnog doma. 

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Stan za najam u centru Zagreba: Iako ima samo 21 kvadrat, oduševljava zanimljivim rješenjima

Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije

Investitori su poželjeli stan bez boja, a dizajnerica interijera Iris Pinjuh spretno je tome doskočila. Osim sjajno iskorištenog prostora, nas su oduševile upravo boje.

Stan opremljen za najam

Stan od 21 kvadrata, od čega je 17 dnevnog prostora, a 4 kupaonica, nalazi se u centru glavnog grada i namijenjen je za dnevni najam. 

“Iako prvotno investitori nisu mogli odlučiti hoće li stan koristiti osobno ili će ga dati u najam, pa smo s toga gledali da stan bude i malo luksuznije opremljen, tako da u nekom trenutku ako se oni predomisle, imaju lijepi stambeni prostor. “, otkriva Iris Pinjuh, dizajnerica interijera.

Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije. Pojašnjava i kako je bio u ruševnom stanju, derutan, a oni su radili pregradne zidove kako bi se svi elementi po mjeri mogli staviti u svoj prostor. “Jedan od tih pregradnih zidova je prostor zone za čitanje, odnosno za rad; kao jednu radnu jedinicu. 

Spuštali smo stropove za negdje 15-ak centimetara zato što smo htjeli zadržati visinu stare gradnje u samom centru grada i ideja je bila da ostavimo da prostor diše i da stropovi ostanu kako jesu. Međutim, ideja je bila da stavimo ugradbenu rasvjetu koja nam neće opteretiti već dovoljno mali prostor, ovo je garsonijera i svaki višak elemenata u zraku i prostoru bi možda bio preopterećenje.”

Ideja vlasnika je bio interijer bez boja

Iako je projektni zadatak bio interijer bez boja, Iris je odabrala mirne tonove koji potiču na dobro raspoloženje, a istovremeno su prostoru dali dubinu kako bi stan dobro podnio štukature na zidovima. 

“Htjeli smo se držati jedne boje, da baš ne opteretimo tako mali prostor i ono što je bila ideja je da evo, boja bude svježa koja odgovara mirnom snu. Obzirom da se unutar prostora nalazi i krevet i to je ujedno prostorija za spavanje, a opet s druge strane da ujutro, kad se čovjek probudi, potakne na nekakvu svježinu, buđenje, dobro raspoloženje, imamo čak i jako lijepi prozor koji gleda na stražnju stranu zgrade i zeleni vrt.

Ono što je moja ideja u uređenju interijera često volim povezivati arhitekturu same građevine u kojoj je prostor, a tako i eksterijere, pa onda na neki način volim povezivati eksterijer sa interijerom i unijeti nekakvu vizuru izvana unutra. Utoliko smo stavili tapete koje su jedno osvježenje.”, govori sugovornica.

Kuhinja daje osjećaj luksuza u prostoru

Korpusi ormara i kuhinje napravljeni su od iverala, a fronte od mediapana, što dodatno podiže osjećaj luksuza u prostoru. 

“Radnu ploča također, s obzirom da je ovo mali prostor, htjeli smo izbjeći maksimalno višak materijala i nekakvih pojavnosti u prostoru koje bi možda vukle pažnju, pa smo od istog ustvari mineralnog materijala ovaj napravili radnu ploču i sudoper.”,

Karakter malenoj kupaonici dala je tapeta čiji su se tonovi savršeno povezali s odabranom keramikom. 

“S obzirom da smo išli na taj nekakav umjetnički štih, keramiku smo birali da bude u manjim formatima, da bude karakterna, opet pratimo te nekakve zelenkaste, mirne tonove. Izbrali smo španjolsku keramiku koja je poznata po svojim keramičkim, malim, zanimljivim pločicama.”, dodaje dizajnerica.

Zanimljivi stolci, komoda čije fronte propuštaju signal daljinskog upravljača, samo su neki dizajnerski trenutci u ovom prostoru. 

“Za neke stvari smo htjeli zaista da budu fokal point u prostoru, s obzirom da su jedine lampe u prostoru takve vrste. Sve ostale su ugradbene, onda smo išli na lampe od bambusa koje super djeluju kao noćne lampe i daju određeni ambijent. Na neki način rasvjeta se može isključiti, a također imamo još jednu lampu u špagi, koja daje toplinu i stvara ugođaj pred spavanje, puno mirniji nego da imamo samo stropnu rasvjetu.”, zaključila je sugovornica.

Ograničen budžet bio je poseban, ali uspješno svladan izazov čiji je rezultat primamljiv interijer.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice