Povežimo se

Predstavljamo dom

Stan koji je konceptualno osmišljen sa snažnim karakterom

Konceptualno osmišljen stan zrači snažnim karakterom a ima i ured koji služi kao showroom.

Odmah na početku vodimo vas u ured i stan mladog arhitekta. Riječ je o interijeru sa snažnim karakterom koji je konceptualno osmišljen.

Uzrečica “u postolara najgore cipele” svakako ne vrijedi u slučaju arhitekta Andreja Došena jer njegov ured, osim što ostavlja upečatljiv dojam, može služiti i kao showroom.

Ured kao dio stana

‘Mislim da je bitno da se vide nekakvi detalji koje se onda mogu isprezentirati klijentu kako će se kod njega izvesti. Ja dosta volim umjetnine, prvenstveno slike tako da, s obzirom da su slike u nekim bojama, onda sam nastojao sa samom bojom zidova i namještaja ići sa nekom neutralnom bojom, u ovom slučaju crna ili tamnosiva’, kaže Andrej Došen, mag.ing.arhitekture.

I ulaz ispred ureda je reprezentativan, a ujedno odiše toplinom, neovisno o boji koja je arhitektu očito draga. A sada vas vodimo u carstvo koje se nalazi iza staklenih vrata. Jer, ured je dio Andrejeva stana.

Ormari izrađeni po mjeri

‘U njemu su svakako najreprezentativnija staklena vrata koja su iza mene, koja su u punoj širini i visini hodnika. Osim umjetnina, tu je i jedan ugradbeni ormar, tako da nastojao sam u čitavom interijeru koristiti niše u kojima su skriveni ormari’, kaže.

Ideja je bila sve niše koje su se stvorile u interijeru pretvoriti u spremišni prostor. Ormar u hodniku dobio je i dvostruku namjenu, služi i kao vješalica. Iako je stan bazično crn, Andrej je u sobi za goste ipak dozvolio malo boje.

Nasuprot gostinjskoj sobi nalazi se spavaća soba. Ona je doslovno obložena ormarima izrađenima po mjeri. Njih je izradila tvrtka Akwood & SDI interijeri.

‘Ova soba je bila jako zahtjevan projekt jer je Andrej to zamislio da ovdje u nišu se slože ormari, da ide zidna obloga na zid, budući da je ovo stara kuća, stara zgrada, ti zidovi nisu bili ravni. Trebalo je puno truda, puno mjerenja, puno kontrole da bi se uopće to ugradilo, da bi dobili ravninu ovu cijelu gdje su ormari’, kaže Krešo Marčan, Akwood & SDI Interijeri.

Iz master spavaće sobe ulazi se u kupaonicu koja i dalje slijedi zadanu crnu temu stana. A sada je vrijeme da vam pokažemo da nije sve tako crno.

‘Konceptualno sam ja htio da stan bude podijeljen točno po polovici na dva dijela, znači jedan, prvi dio kroz koji se prolazi i koji sadrži manje prostorije je crni, i generalno su prostorije tamo niže. Iz tog, crnog dijela stana se ulazi u dio koji je potpuno bijeli i koji je u visini’, kaže Andrej Došen.

Okrenuti tlocrt stana

Naime, kad je kupovao stan, na jug i prema glavnoj ulici bile su orijentirane spavaće sobe što Andreju nije imalo logike. Zato je u potpunosti srušio zidove i okrenuo tlocrtnu dispoziciju stana.

‘U potkrovlju su se nalazile drvene grede i stupovi koji za mene nisu bili na odgovarajućim mjestima, tako da, ja sam njih zamijenio sa čeličnim gredama i sa čeličnim stupovima, dio od kojih je skriven u zidovima, a ova konkretno, ovaj stup koji je na sredini dnevnog boravka, obučen je u ogledalo’, kaže.

Kuhinja izrađena po mjeri

Dio ovog otvorenog prostora je i kuhinja koja je isto izrađena po mjeri s obzirom na to da ju je trebalo prilagoditi visokom prostoru. A evo što stručnjacima treba da izrade idealnu kuhinju prilagođenu potrebama stanara.

‘Moramo imati kao prvo arhitekta kao što je Andrej. Koji točno zna što želi. Nema kompromisa, a izvedivo je sve, samo je bitna volja i želja da se to napravi. Kompromis jedino postoji u tome na koji način ćemo to izvesti. Samo, znači, pristup kako ćemo dobiti ovo, kako ćemo dobiti ovaj kut, ovaj kut’, kaže.

Vlastita proizvodnja namještaja po mjeri

Naime, imaju vlastitu proizvodnju u kojoj proizvode namještaj po mjeri od različitih materijala, te se mogu prilagoditi svim potrebama. A ono što je možda najveća prednost kod domaće proizvodnje je da od finalnih mjera do izvedbe treba samo 4 – 5 tjedana. Vratimo se stanu.

Andrej je veliki ljubitelj hrvatskih umjetnina, pa mu je neutralna podloga dobro došla za njihovo izlaganje. Uz to, voli i vrhunski dizajn kojeg kod nas ima sve više.

‘Ja stvarno mislim da imamo dobre dizajnerske firme, tako da ja sam njih u interijeru nastojao kombinirati sa svjetskim klasicima dizajna, primjerice, tu je jedna lampa koja je kultni dizajnerski   primjerak iz šezdesetih godina, koja je postavljena uz jednu hrvatsku lampu. Isto tako u interijeru se na nekoliko mjesta nalaze, ajmo reći jedna do druge svjetski klasici dizajna i naši dizajnerski primjerci iz Hrvatske i iz regije’, kaže.

I svi ti detalji kombinirani zajedno čine vrhunsku crno bijelu simbiozu.

Predstavljamo dom

Arhitekt Luka Cindrić dizajnirao mali stan koji podsjeća na hotelsku sobu – i izgleda odlično!

Stil uređenja savršeno odgovara veličini prostora iskorištavajući dnevno svjetlo kao važan element

Luka Cindrić mladi je arhitekt koji je dio svoj prakse odradio u Japanu uz vodeće svjetske arhitekte. U Zagrebu je dizajnirao stan koji podsjeća na hotelsku sobu, a ima sve funkcionalnosti za ugodnu svakodnevnicu.

Četrdesetak kvadrata stambenog prostora sastoji se od dnevne i spavaće sobe, kuhinje, hodnika i kupaonice.

Kompletna renovacija starog prostora

“Kada smo krenuli u preuređenje ovog stana, zatekli smo vrlo loše stanje zato što u stanu, u recimo 50 godina, ništa zapravo nije bilo rađeno. Mi kada smo došli odlučili smo maknuti kompletno sve što smo u njemu našli, pod, zid, strop, sve zidne obloge, očistili smo sve pregradne zidove i zapravo kada smo dobili taj nekakav otvoreni layout krenuli smo zapravo sa slaganjem sadržaja unutra.”, navodi Cindrić.

Tijekom projektiranja zaključeno je da prostor više odgovara tipologiji hotelske sobe nego klasične stambene jedinice i stoga su se odlučili za otvoren tlocrtni pristup gdje su svi dijelovi povezani, a element zavjese služi za podjelu prostora, odnosno omogućuje da se prostor dnevnog boravka i kuhinje može odijeliti od prostora spavaće sobe.

Jedinstvena podna obloga

U želji da se naglasi industrijsko naslijeđe zgrade, odlučeno je da će se staviti jedinstvena podna obloga kroz cijeli interijer. Trebalo je pronaći materijal koji odgovara zahtjevima kupaonice baš kao i ostalim prostorijama.

“Mi smo tu napravili dosta nekakvog istraživanja i zapravo smo htjeli vidjeti koji pod, odnosno koji tip poda bi mogao pokriti sve to što mi zahtijevamo. Tako da zapravo baza je uvijek ista, to je beton dekorativ ali smo konkretno u kupaoni koristili dodatnu zaštitu lak koji zapravo daje tom sloju betona dekorativ malo veću vodootpornost.” ističe

Da bi se naglasila velika količina dnevnog svjetla interijerom dominiraju svijetle boje i prirodni materijali poput drveta i stakla, a prostorije su međusobno odvojene kubusima.

“Ono što je bilo zanimljivo je da smo mi maknuli sve pregradne zidove i zapravo nemamo više zida, osim prema kupaoni koji smo iz tehničkih razloga morali zadržat zbog instalacija grijanja, tako da smo prostor podijelili sa tim nekakvim dodatnim kubusima koji u sebi sakrivaju utilitarne sadržaje kao što su veš mašina, hladnjak, perilica za suđe, klima i tako dalje.

Oni imaju svoj utilitarni moment gdje oni zapravo skrivaju sadržaje i koriste kao spremište i na drugi način zapravo odjeljuju prostorije, tako da ovaj središnji kubus formira s jedne strane spavaću sobu, s druge strane hodnik, a kod kupaone, zapravo kubus formira s jedne strane kuhinju, s druge strane kupaonu.

Zapravo kada smo projektirali ova tri kubusa koji su bili njihovi radni nazivi, htjeli smo da oni nekako oblikovno korespondiraju jednom, drugom, trećem, tako da taj treći kubus kuhinje nismo formalno htjeli proglasiti kuhinjom. Međutim, zbog samog oblikovanja radne ploče, ploče za kuhanje, smo morali ipak neke stvari prilagodit, tako da smo taj zid kompletno prebojali u lateks boju koja služi zapravo kao nekakav backsplash pri kuhanju.”, pojašnjava arhitekt.

Zanimljiv stakleni stol odabran je jer se nenametljivo uklapa u prostor, a vješta rasvjeta stvara nekoliko različitih scenografija

“Rasvjetu smo podijelili na nekoliko segmenata, gdje smo svakom dijelu stana htjeli dodijeliti rasvjetu koja je istovjetna tome, tako da možemo za vrijeme gledanja filma imati jedan ambijent, a za vrijeme večere i kuhanja drugi i kada smo sve to posložili ostao nam je jedan prazan komad zida koji smo zapravo u dogovoru s investitorom odlučili da će na njemu biti art. I onda smo iznad njega zapravo pozicionirali dva reflektora.

Art je od Denija Horvatića koji je 2020. godine dobio nagradu Marina Viculin za, kao najbolji suvremeni fotograf.”, zaključio je.

Stil uređenja savršeno odgovara veličini prostora iskorištavajući dnevno svjetlo kao element koji naglašava arhitektovu vještinu kreiranja ugodnog doma. 

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Stan za najam u centru Zagreba: Iako ima samo 21 kvadrat, oduševljava zanimljivim rješenjima

Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije

Investitori su poželjeli stan bez boja, a dizajnerica interijera Iris Pinjuh spretno je tome doskočila. Osim sjajno iskorištenog prostora, nas su oduševile upravo boje.

Stan opremljen za najam

Stan od 21 kvadrata, od čega je 17 dnevnog prostora, a 4 kupaonica, nalazi se u centru glavnog grada i namijenjen je za dnevni najam. 

“Iako prvotno investitori nisu mogli odlučiti hoće li stan koristiti osobno ili će ga dati u najam, pa smo s toga gledali da stan bude i malo luksuznije opremljen, tako da u nekom trenutku ako se oni predomisle, imaju lijepi stambeni prostor. “, otkriva Iris Pinjuh, dizajnerica interijera.

Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije. Pojašnjava i kako je bio u ruševnom stanju, derutan, a oni su radili pregradne zidove kako bi se svi elementi po mjeri mogli staviti u svoj prostor. “Jedan od tih pregradnih zidova je prostor zone za čitanje, odnosno za rad; kao jednu radnu jedinicu. 

Spuštali smo stropove za negdje 15-ak centimetara zato što smo htjeli zadržati visinu stare gradnje u samom centru grada i ideja je bila da ostavimo da prostor diše i da stropovi ostanu kako jesu. Međutim, ideja je bila da stavimo ugradbenu rasvjetu koja nam neće opteretiti već dovoljno mali prostor, ovo je garsonijera i svaki višak elemenata u zraku i prostoru bi možda bio preopterećenje.”

Ideja vlasnika je bio interijer bez boja

Iako je projektni zadatak bio interijer bez boja, Iris je odabrala mirne tonove koji potiču na dobro raspoloženje, a istovremeno su prostoru dali dubinu kako bi stan dobro podnio štukature na zidovima. 

“Htjeli smo se držati jedne boje, da baš ne opteretimo tako mali prostor i ono što je bila ideja je da evo, boja bude svježa koja odgovara mirnom snu. Obzirom da se unutar prostora nalazi i krevet i to je ujedno prostorija za spavanje, a opet s druge strane da ujutro, kad se čovjek probudi, potakne na nekakvu svježinu, buđenje, dobro raspoloženje, imamo čak i jako lijepi prozor koji gleda na stražnju stranu zgrade i zeleni vrt.

Ono što je moja ideja u uređenju interijera često volim povezivati arhitekturu same građevine u kojoj je prostor, a tako i eksterijere, pa onda na neki način volim povezivati eksterijer sa interijerom i unijeti nekakvu vizuru izvana unutra. Utoliko smo stavili tapete koje su jedno osvježenje.”, govori sugovornica.

Kuhinja daje osjećaj luksuza u prostoru

Korpusi ormara i kuhinje napravljeni su od iverala, a fronte od mediapana, što dodatno podiže osjećaj luksuza u prostoru. 

“Radnu ploča također, s obzirom da je ovo mali prostor, htjeli smo izbjeći maksimalno višak materijala i nekakvih pojavnosti u prostoru koje bi možda vukle pažnju, pa smo od istog ustvari mineralnog materijala ovaj napravili radnu ploču i sudoper.”,

Karakter malenoj kupaonici dala je tapeta čiji su se tonovi savršeno povezali s odabranom keramikom. 

“S obzirom da smo išli na taj nekakav umjetnički štih, keramiku smo birali da bude u manjim formatima, da bude karakterna, opet pratimo te nekakve zelenkaste, mirne tonove. Izbrali smo španjolsku keramiku koja je poznata po svojim keramičkim, malim, zanimljivim pločicama.”, dodaje dizajnerica.

Zanimljivi stolci, komoda čije fronte propuštaju signal daljinskog upravljača, samo su neki dizajnerski trenutci u ovom prostoru. 

“Za neke stvari smo htjeli zaista da budu fokal point u prostoru, s obzirom da su jedine lampe u prostoru takve vrste. Sve ostale su ugradbene, onda smo išli na lampe od bambusa koje super djeluju kao noćne lampe i daju određeni ambijent. Na neki način rasvjeta se može isključiti, a također imamo još jednu lampu u špagi, koja daje toplinu i stvara ugođaj pred spavanje, puno mirniji nego da imamo samo stropnu rasvjetu.”, zaključila je sugovornica.

Ograničen budžet bio je poseban, ali uspješno svladan izazov čiji je rezultat primamljiv interijer.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice