Povežimo se

Predstavljamo dom

Stan Nenada Sovilja pravo je umjetničko djelo

Dizajner nakita stan je uredio svojim rukama, slijedivši svoje vizije

Vodimo vas u jedan posve jedinstveni stan. Naš poznati dizajner nakita Nenad Sovilj otvorio nam je vrata svoga doma u čije je uređenje uložio svu svoju energiju ali  i umjetnički zanos. Zavirite s nama u interijer koji će vas ostaviti bez daha.

Svu raskoš svog talenta u izradi nakita Nenad Sovilj primijenio je i u svom životnom prostoru.

Jako mi je važan moj životni prostor mislim da se to i jasno može vidjeti. Svaki stan ili poslovni prostor u kojem sam živio i radio sam sam uredio‘, ispričao nam je Nenad.

dnevna-soba-dom-na-kvadrat

I to je ono što ovaj stan čini uistinu posebnim. Sve što vidite Nenad je uredio vlastitim rukama. ‘Kompletno sam uredio zidove, štukature, pretapecirao namještaj, sve sam uredio i složio‘, dodaje.

Građanski stan visokih stropova ima salonski spojene tri sobe.  Svaka ima svoj stil, uzorak tapeta i boju, ali čine zanimljivu cjelinu koja je odraz Nenadove osobnosti.

Osjeti energiju prostora

Ja bih rekao da je to neka eklektika i zapravo ono što je meni bitno je da osjetim neku energiju prostora, pa u skladu s tim onda i zamišljam na koji način će taj prostor biti uređen. Bitno mi je bilo da je tu naglasak više na art decou, odnosno na tim nekim prošlim vremenima da se osjeti taj moment starinskog‘, pojašnjava Nenad.

Kao i kod dizajniranja nakita, geometrija i simetrija kod Nenada igraju važnu ulogu.

Boje i uzorci su najbitnija stvar na svijetu. Ove tapete sam oduvijek želio, ali su mi uvijek bile predominantne i stvarno zahtijevaju veliki prostor. One su isto tako dosta zahtjevne pa onda imati njih u dnevnom boravku bi možda bilo malo naporno,  pogotovo ako je to prostor u koji ti dolaze i klijenti.  Zato sam birao za dnevni boravak malo mirnije svijetle tapete‘, kaže dizajner.

mural-dom-na-kvadrat

A u dnevnom boravku – pravo umjetničko djelo smjestilo se na strop. Mural s Nenadovim potpisom je ono što ovaj stan čini uistinu jedinstvenim. U stanu u kojem prevladavaju boje bijeli strop je bio još jedna korisna površina za uređenje.

U prošlosti to se nije na taj način zanemarivalo. Svi stropovi su uvijek bili nacrtani, oslikani, ukrašeni. Strop je napravljen u stilu na koji način radim i nakit. Sastoji se od 8 slika koje su izrađene u mojoj karakterističnoj tehnici sa smolom, dragim kamenjem i metalima‘, dodaje.

Pokrivalo za glavu iznad naših glava

Četiri od njih predstavlja 4 elementa:  zrak, vodu, zemlju i vatru, a druge 4 slike prikazuju moju interpretaciju 4 božanska štapa iz grčke mitologije.  Posejdonov, Dionizijev, Hermesov i Herin. Al zapravo on se zove Parasol jer je to pokrivalo za glavu iznad naših glava, ja volim reći da izgleda kao lebdeći magični kišobran‘, ispričao nam je osebujni dizajner.

Namještaj koji se zatekao u stanu uklopio se sa stolovima koje Nenad Sovilj sam izrađuje. Na konzolama s prepoznatljivim uzorkom za koji je dobio prestižnu Red Dot nagradu stoje pomno odabrani detalji i biljke.  One su mu važan dio života, baš kao i životinje koje obožava.

radni-prostor-dom-na-kvadrat

Troja je kraljevska pudla koja ima dvije godine i jako je dobra, poslušna i pametna. Iza mene je Saša -veliki Aleksandar. I mi živimo zajedno, ovdje radim, ovu sobu znam zvati flora i fauna jer je između ostalog puna biljaka koje su mi jako bitne. Tu stvaram, tu se igram sa Sašom i bavim se biljkama. 

Dok Saša sve promatra iz prostranog restauriranog kaveza, Nenad se posvećuje biljkama, a posebnu pažnju zahtijeva bonsai kolekcija. U centru grada napravio je pravi mali botanički vrt.

bilje-dom-na-kvadrat

Ne vidim sebe dugo u centru grada, vidim se u nekoj kući s velikim velikim imanjem, s puno puno biljaka, vidim veliki vrt s velikim ateljeom‘, otkriva nam svoje planove. Do tada Nenad, ali i svi posjetitelji koji dođu, sigurno će uživati u energiji ovog stana koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Predstavljamo dom

Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić

Kada prostor postane izazov

adaptacija stana od 60 kvadrata

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.

Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.

Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak

Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.

„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“

Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

adaptacija stana od 60 kvadrata

Sobe od 6 m² – i sve stane

Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.

„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.

Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.

adaptacija stana od 60 kvadrata
Prije

Poslije

Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam

Dnevna soba je samo – redizajnirana.

„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.

Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.

Prije
adaptacija stana gordana đerić
Poslije

Rješenje koje poštuje svakodnevicu

Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

Renovacija stana prije i poslije
Predstavljamo dom naše urednice: Pogledajte kako je stan izgledao prije i poslije

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.

Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Predstavljamo dom naše urednice: Pogledajte kako je stan izgledao prije i poslije

Otkrivamo sve faze preuređenja doma urednice emisije – od podova i zidova do završnih detalja

Renovacija stana prije i poslije

Kada osoba koja svakodnevno ulazi u stanove klijenata odluči renovirati vlastiti životni prostor – rezultat mora biti poseban.

Upravo to pokazuje kompletna transformacija stana urednice emisije Dom na kvadrat. Ova sveobuhvatna renovacija spoj je funkcionalnosti, estetike i osobnog izraza, a donosi nevjerojatnu razliku između “prije” i “poslije”.

Renovacija stana prije i poslije: Potpuna transformacija prostora

Renovacija stana prije i poslije najviše dolazi do izražaja kada se usporede funkcionalne i estetske razlike između početnog stanja i konačnog rezultata.

Stan se sastoji od dnevne sobe, kuhinje i blagovaonice otvorenog plana, roditeljske i dječje sobe, kupaonice i odvojenog WC-a.

Adaptacijom staroga stana novi je postao prostor pun svjetlosti

Prije renovacije, stan je bio klasično uređen, s dotrajalim materijalima, nepovezanim prostorijama i lošim iskorištavanjem kvadrature.

Nakon temeljite preobrazbe, svaki kutak stana je pažljivo promišljen i pretvoren u skladnu cjelinu koja istovremeno zadovoljava potrebe moderne obitelji i pruža osjećaj doma.

Novi početak: temeljita obnova od poda do stropa

Stan je prethodno imao zastarjeli raspored sa starim podnim oblogama i nedovoljno svjetla.

Radovi su započeli uklanjanjem zidova i dotrajalih materijala kako bi se omogućila nova organizacija prostora.

Ugrađeno je podno grijanje koje osigurava ravnomjernu toplinu u cijelom stanu, a za dodatnu energetsku učinkovitost postavljena je i dizalica topline.

Bolja organizacija prostora za suvremen život

Jedna od ključnih prostornih intervencija bila je preinaka velike dječje sobe u dvije manje cjeline – garderobu i spavaću sobu. U sobu kćeri Tare može se ući i kroz praktični walk-in ormar, a personalizirani mural s motivom harfe koji je oslikala umjetnica Dora Kuzmić dodaje umjetničku i emocionalnu vrijednost prostoru.

Hodnik je sužen kako bi se dobilo na korisnoj površini, a dodatno je oplemenjen brončanim zrcalima i drvenim oblogama.

Renovacija stana prije i poslije
Prije
Renovacija stana prije i poslije
Poslije

Prvi dojam je bitan: Uredite i uljepšajte svoj hodnik uz ovih 5 praktičnih savjeta

Stari prolaz prema kuhinji pretvoren je u funkcionalnu nišu za ormar, a umjesto otvorene police za knjige sada se nalazi biblioteka sa zatvorenim vratima, rasvjetom i udobnom foteljom za čitanje. Zid uz biblioteku obložen je unikatnom tapetom sastavljenom od pisanih dokumenata članova obitelji – diskretan hommage profesiji i osobnoj povijesti.

Renovacija stana prije i poslije
Prije
Renovacija stana prije i poslije
Poslije

Spavaća soba kao prostor za opuštanje

Roditeljska soba postala je prava oaza mira. Slika s motivom mora i broda, također djelo umjetnice Dore Kuzmić, otisnut je direktno na zid pomoću UV printera. Indirektno noćno svjetlo dodatno naglašava atmosferu. Ormari po mjeri, s integriranim prostorom za TV, omogućuju maksimalnu iskoristivost svakog centimetra.

Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!

Otvoren dnevni prostor, spoj estetike i funkcionalnosti

Kuhinja i dnevni boravak sada su povezani u prostrani dnevni prostor, ali su vizualno odvojeni drvenim gredama od Shinnoki furnira.

Sve prednosti Shinnoki kolekcije

Kroz grede su provučeni kablovi, čime se funkcionalnost i dizajn sjajno nadopunjuju.

Prije
Poslije

Kuhinja je izrađena od MDF-a u kašmir nijansi, s porculanskom radnom površinom koja uključuje nevidljivu indukcijsku ploču.

Isti materijal korišten je i za blagovaonski stol, čime je postignut sklad u materijalima i bojama.

Prije
Poslije

Ova renovacija stana prije i poslije pravi je primjer kako se prostor može potpuno preobraziti uz jasnu viziju, kvalitetne materijale i promišljena rješenja.

Novi dom obitelji Franjić nije samo estetski privlačan – on je funkcionalan, emotivan i u potpunosti prilagođen potrebama svojih stanara. Pokazuje koliko pažnje je uloženo u svaki detalj i potvrđuje da dom doista može biti produžetak osobnosti.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice