Dizajn i trendovi
Bijeli bombončić od samo 39 kvadrata!
Pogledajte kako je ovaj mali stan redizajniran u prekrasan životni prostor!
U samo 39 kvadrata stala je kuhinja, blagovaonica, dnevna i spavaća soba te mala kupaonica. Uz sve te funkcionalne cjeline dizajnerica je uspjela urediti prozračan stan pun svjetla i pretvoriti ga u novi prostor. Evo kako.
Stara lokacija, novi stan
Dobrodošli u šarmantnih 39 kvadrata koji imaju sve potrebno za život. Danas izgleda prozračno i prostrano, ali prije renovacije nije bilo tako.
Koja je tajna osmišljavanja dobrog interijera?
Stan je bio u derutnom stanju. Zidovi su bili sipki, namještaj je bio star, podovi su bili stari, trebalo je sve kompletno renovirati. Od vanjske stolarije, unutarnje stolarije, ulaznih vrata, što je nekako i najslađe – sve ogoliti pa krenuti ispočetka.
Dnevni boravak i spavaća soba imali su obrnuti raspored – u dnevni se boravak dolazilo kroz spavaću sobu.
Preuređenje prostorija dalo je na funkcionalnosti, a kako bi dnevna svjetlost mogla ući i u dnevni boravak, između ta dva funkcionalna prostora nalazi se rešetka s mogućnošću navlačenja zavjese. Također je jedna od stvari koja je pridonijela prozračnosti interijera.
50 shades od white je kod nas, to je bila želja investitorice, dakle, uvijek na početku klijentima ponudim paletu boja, shemu boja i nekoliko inspo fotografija da mi kažu u kojem smjeru ići, što im se sviđa i njoj se iznimno svidio potpuno pročišćen prostor.
Taburei u dnevnom prostoru ponekad dobro dođu, ali kad se ide na spavanje treba ih parkirati u garažu, tako da se jedno ovakvo rješenje pokazalo jako praktičnim.
Kroz hodnik se dalje zaustavljamo u kupaonici koja je nekad bila puno manja.
Kupaonica
Kupaonica mi se čini nekako najveća pobjeda ove adaptacije, i ovog uređenja, na nju sam nekako najponosnija. Baš zato što je prije falio umivaonik, to je bio nekako glavni hendikep, rekla je dizajnerica interijera, Maja Mihovilović.
Odlično je što smo kupaonicu uspjeli produbiti za 90 cm i taj prostor smjestiti tuš kabinu. Uz kabinu, također smo dodali ormarić za potrebštine, ugradbeni kotlič i bijele pločice da nekako otvore cijeli prostor.
A montiranjem ugradbenog vodokotlića, iznad njega stvorila se niša duboka dvadeset centimetara. U nju je dizajnerica smjestila još jedan ugradbeni element jer spremišnog prostora u kupaonicama nikad dosta.
Hodnik je vizualno povećala tako da je oba krila ormara presvukla u ogledala.
I preostaje nam još uređenje kuhinje i blagovaonice koje skrivaju dodatne dvije funkcionalne jedinice.
Blagovaonica
Kako je kupaonica izvućena u prostor blagovaonice, dobili smo funkcionalno mjesto za tuš kadu. U blagovaonici pak, ukazala se niša u kojoj je napravljen mali vešeraj. Vodu za perilicu bilo je lako povući iz kupaonice, a pored toga otvorio se i novi prostor za ostavu, otkrila je dizajnerica.
Vrata malog vešeraja se odlično uklapaju u prostoriju, te tek nakon otvaranja vrata možemo shvatiti da nije riječ o običnom ormaru.
Kuhinja
Kada dizajniram kuhinje, uglavnom izbjegavam poličare. Poličari su nezgrapni, nepregledni i čovjek se mora čučnuti da vidi što ima dolje. Iz tog razloga smo se odlučili za ladice, dodala je dizajnerica.
Donje ladice dizajnirane su za lonce i posude, a gornje za pribor za kuhanje, pribor za jelo, krpe, podmetače i slične predmete. Gornji elementi se podižu prema gore,a namijenjeni su za čaše, šalice i tanjure.
Napu smo smjestili u ormarić, zajedno sa pećnicom. Pećnica je postavljeno visoko zbog lakšeg pristupa, a s obzirom na to da u stanu nema puno prostora, u kuhinji je postavljena izvlačna kolona koja uz ostavu pored vešeraja služi kao dodatno spremište za hranu i ostale kuhinjske sitnice.
Nakon detaljne inspekcije moramo zaključiti da je dizajnerica napravila odličan posao. Stan je dobio svježinu i svjetlost,te je puno funkcionalniji u svakom svom kutku. Od dnevne i spavaće sobe, kupaonice koja napokon ima umivaonik do puno funkcionalnije i veće kuhinje koja, osim blagovaonice sada ima vešeraj i ostavu.
Uz sve to, bijela boja je pokazala svu svoju raskoš i izvrsno se nadopunjava s nekoliko nijansi bež boje i svijetlog drveta. Upravo zato interijer ovog slatkiša je u potpunosti novi prostor, te ne djeluje sterilno već toplo.
Boje i materijali
Oprezno kod odabira boje radne ploče u maloj kuhinji! Ove boje bi odabrali stručnjaci
Je li neutralna boja najbolji izbor?
Pravila dizajna interijera mogu biti korisna, ali ona vas ne bi smjela spriječiti da izrazite svoju osobnost – čak i ako je vaš kuhinjski prostor malen i kompaktan. Boja bi trebala pomoći u stvaranju atmosfere u kojoj ćete uživati provoditi vrijeme. Ipak, ponekad može biti teško znati odakle početi, pa su prijedlozi dizajnera interijera dobrodošli!
Neutralna je uvijek dobar odabir
Postoji zabluda da su neutralne boje loš izbor za manji kuhinjski prostor i da će radi njih prostor izgledati dosadno. Međutim, to nije uvijek slučaj – važno je kako i kombinirate neutralne boje i materijale.
Claire Garner, direktorica u Claire Garner Design Studio, objašnjava: “Kada birate radne ploče za malu kuhinju, one svjetlije poput nježnih bijelih ili toplih bež tonova su idealne, jer reflektiraju više svjetla i čine prostor većim i ugodnijim. Što se tiče stila, odaberite elegantne, jednostavne materijale koji neće preopterećivati prostor. Polirani ili matirani finiši u materijalima poput kvarca, mramora ili svijetlog granita donose dojam rafiniranosti, održavajući jednostavan i uredan izgled.”
Molly Chandler, dizajnerica u Willis & Stone, slaže se da svjetlije boje otvaraju kuhinjski prostor. “U maloj kuhinji boja radne površine može značajno utjecati na percepciju prostora, kao i na ukupni izgled. Kako bi prostor izgledao prozračnije i otvorenije, obično bih preporučila svijetle radne ploče poput bijele, kreme, bež ili svijetlo sive. Ove boje pomažu u refleksiji svjetla, stvarajući osjećaj prostranosti.”
Neutralne boje poput nježno sive ili taupe (sivo-smeđa) također dobro funkcioniraju u malim kuhinjama i pružaju svestranost, stvarajući bezvremenski izgled. Lijepo se slažu s raznim bojama kuhinjskih elemenata i stilovima, a izvrsne su za balansiranje svijetlih i tamnih tonova, osobito ako imate elemente u srednje tamnim bojama.”
Mor Krisher, šef dizajna u Caesarstoneu, dodaje da je ravnoteža ključna: “U manjim kuhinjama odabir prave boje radne ploče sve se svodi na balansiranje estetike s efektima koji povećavaju prostor. Neutralni tonovi poput kremasto bijele ili nježno sive otvaraju prostor, maksimizirajući refleksiju svjetla bez pretrpavanja oka. Za one koji žele malo kontrasta, umjereni srednji ton, poput tople sive, može stvoriti definiciju prostora, a da pritom zadrži kohezivan izgled.”
Dodajte suptilnu boju
Niste oduševljeni idejom potpuno neutralnih radnih ploča? Dodavanje suptilnog uzorka i tekstura donosi vizualni dodatak, kao i mogućnost da izrazite malo kreativnosti i osobnosti.
“Odabir suptilnog uzorka ili kamena koji ima vidljive žile može dodati karakter bez preopterećenja dizajna, stvarajući uravnotežen i sofisticiran izgled koji poboljšava osjećaj prostora i svjetlosti”, kaže Tom Howley, kreativni direktor dizajna u istoimenoj kuhinjskoj tvrtki.
Tradicionalni pristup radnim pločama obično podrazumijeva kontrast između boje vrata ormarića i radne ploče (npr. tamna vrata/svijetla radna ploča ili obrnuto), no nedavno je trend postao usklađivanje boja. Korištenje tekstura i žila na kamenu može pomoći u održavanju tog usklađenog izgleda, kako objašnjava Claire Garner: “Takve površine također mogu lijepo funkcionirati u maloj kuhinji kada se koriste promišljeno.
Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu
Odabir mramora ili kvarca s toplim, suptilnim žilama dodaje osobnost bez preopterećenja prostora. Kako bi izgled bio kohezivan, uskladite radnu ploču s svijetlim bojama ormarića i zidova, stvarajući ujedinjeni dizajn koji maksimizira vizualni prostor kuhinje.”
Nova godina donosi nove trendove – radne ploče zauzimaju glavno mjesto u kuhinji
Također, očekuje se povratak hrabrijih trendova u radnim pločama za 2025. godinu, s radnim pločama koje preuzimaju glavnu ulogu u dodavanju vizualnog identiteta kuhinji.
Richard Davonport, izvršni direktor Davonporta, objašnjava: “Bijele radne ploče nude reflektirajuću površinu koja može poboljšati svjetlost u maloj kuhinji, stvarajući dojam prostora. Međutim, obojeni mramor/kvarcne površine postaju popularne u 2025. godinu, pa razmislite o nadogradnji s bijelom radnom pločom koja može imati obojene žile koje prolaze kroz nju. I dalje imate koristi od bijele površine, ali s dodatnom dubinom i teksturom koja može učiniti prostor vizualno privlačnijim, a da ne utječe na osjećaj prostranosti.”
I tamne nijanse mogu biti dobar odabir
Iako se može činiti kontradiktorno, tamne radne ploče mogu dobro funkcionirati u manjim kuhinjama, osobito ako imate svjetliju ili hladniju boju kuhinjskih elemenata. Naravno, tamne boje su praktične – bolje skrivaju tragove i habanje od svjetlijih varijanti.
Kathy Kuo, CEO Kathy Kuo Home, također je obožavateljica tamnih tonova: “U maloj kuhinji volim koristiti tamne neutralne boje za radne ploče. Lijepa tamno siva ili antracit daje dojam elegancije i dodaje dubinu. U malom prostoru, često su to najsuptilniji tonovi koji mogu stvoriti najsnažniju iluziju većeg prostora. Osim toga, tamnosive tonove lako je uskladiti s raznim motivima boja koji dobro funkcioniraju u svakoj kuhinji.
Sve neka bude u skladu
Patrick O’Donnell, brand ambasador za Farrow & Ball,dodaje: “Držite sheme boja jednostavnima u maloj kuhinji, izbjegavajte više od tri boje u jednom prostoru. Više od toga može biti – previše. Koristite boje koje su lako prihvatljive jer kuhinje obično koriste svi članovi obitelji.
Kako kamin integrirati u prostor? Stvorite savršeno mjesto za opuštanje i okupljanje
Posvetite se shemama koje imaju integritet i koje nećete brzo dosaditi.” Iako nije upitno da će svijetle radne ploče učiniti malu kuhinju većom, toplina i umirujuća priroda tamnih tonova također su vrlo privlačne, osobito kada su usklađeni sa svjetlijim ormarićima kako bi prostor bio svjetliji. Igranje s teksturama može također dodati individualnost kuhinji, no na kraju, vaša će odluka ovisiti o stilu koji vam najviše odgovara.”, dodaje.
Dizajn i trendovi
Zidovi koji mirišu na kavu, ruže i suho bilje – Iverpan kroz biofilni dizajn u interijere unosi prirodu i mirise
Biofilni dizajn je trenutno apsolutni trend, a predstavlja uvođenje prirode u uređenje interijer
Živim zeleno nije samo slogan, Iverpan doista živi zeleno što su pokazali i na sajmu namještaja u Rovinju gdje su predstavili prirodni materijal kojim u interijer možete unijeti čak i miris prirode.
Što je biofilni dizajn i kako uvesti prirodu u interijer, u razgovoru otkriva Mladen Jambrović, direktor Iverpana.
Mladene, što je to biofilni dizajn?
Biofilni dizajn je sad trenutno apsolutni trend, a to je uvođenje prirode u uređenje interijera. Biofilni dizajn postoji i u eksterijerima. Sad nakon Covida, kada smo svi bili zatvoreni u prostore koji su kruti i grubi, ljudi su poželjeli, jer nisu mogli previše biti vani, prirodu unijeti u interijere.
Shvatili su onda da naš mozak funkcionira na način da se u prirodi osjeća dobro, da se otpuštaju hormoni sreće i da je sve divno i krasno… Tako sad imamo razno razne prirodne materijale koji su nam počeli ispunjavati domove.
Koji su to prirodni materijali kojima ćemo ispuniti domove i zaista mogu potvrdit da se na ovom štandu, na Design districtu, osjeća neka posebna sreća.
Ovoga puta smo odlučili predstaviti Organoid. Organoid je tvornica koja je smještena u Tirolu u Austriji i jedina je tvornica u svijetu koja proizvodi zidne obloge, obloge za namještaj od potpuno prirodnih materijala. Sama tvornica je sto posto CO2 neutralna, svi su materijali CO2 neutralni, odabrani i ubrani sa posebnom pažnjom da se ne našteti okolišu.
Mnogi od njih su reciklat iz nekakvih drugih industrija, na primjer, ružine latice koje su ovdje kao zidni dekor postavljene i koje stvarno mirišu kao ruža su rezultat tj. nusproizvod u industriji parfema u Francuskoj.
Da se ne bi bacilo kao otpad, tvrtka Organoid je njih uzela i rade ovakve stvari. Kava je od jedne tvornice u Nizozemskoj koja melje i prži kavu, a prvih 15 minuta i zadnjih 15 minuta je proizvod toliko sitan da prolazi kroz sve filtere i oni su to bacali. Tada su dečki iz Organoida rekli dajte nama, mi ćemo napravit nešto prekrasno od toga i sad imate recimo zidnu oblogu koja miriši poput kave pa ju ujutro ne morate niti kuhat, samo se spustite u kuhinju, ako ste kuhinju obložili u to.
Kako je to zapravo napravljeno da ti kad to doneseš u prostor, da taj cvijet još uvijek miriši?
Na ovome tu dekoru, koji imamo i tamo veći, zove se Carpe Diem, gdje je Mediteran u igri, imamo listove masline, različak, ružmarin, majčinu dušicu… Svaka od tih biljki se može zaprešati na površinu samo pod određenim uvjetima. I oni su otkrili pod kojim uvjetima mogu zaprešat maslinov list, a da ostane ipak kako tako kao maslina i da na istu stvar mogu zaprešati ovaj cvijet da on zadrži svoju ljubičastu boju.
Poštujući dakle, samu prirodu i same biljke, ostavljaju njihov miris suhog bilja. Tu nema svježeg bilja, ali suho bilje definitivno ostaje. Ljudi se često pitaju koliko dugo će mi to mirisati u prostoru, a koliko i bilo koje suho bilje. Nekakvi su pokazatelji da ovakvi blaži dekori i tri do četiri godine mirišu, a ovi jači dekori, pogotovo ako je alpsko sijeno, i do 10 godina.
Možeš li mi otkriti tajnu, što je ovo, ovo je apsolutno predivno…
To je list gumijevca kojem su samo izbacili klorofil, a ostavili sve vene i on je na podlozi od zlatnog papira. No, može biti i na podlozi od prozirne samoljepljive folije i može se koristi na staklima.
Može se koristit na nekakvim uni bojama gdje jednostavno samo podigne taj dekor na jedan poseban način, jer je on dalje teksturiran i dalje je prekrasan. Na jedan metar kvadratni se slaže 200 listova tog gumijevca.
U kojim dimenzijama dolazi ovaj Organoid?
Organoidi svi dolaze u rolama, koje su široke 135 centimetara, a koliko su dugačke ovisi o klijentu. Ako mu treba samo metar kvadratni, onda je to 75 centimetara i to je minimum što nam isporučuju. Ipak, ako je potrebno za veće površine, ovdje se može narolati 10 metara, 15 metara, 20 metara uvijek od širini od 135.
Ono što se još može vidjeti je da Organoid dolazi na način da se može formirati i nalijepiti na špreploču. Pa dolazi kao kompletno stolac, može se koristiti kao podloga na stolu pa se zalije epoksi smolom pa onda opet imamo nekakav krasan stol od cijele te priče. Ono što je još posebno i novo je da smo počeli raditi i akustične panele.
Tamo imamo lampicu koja pokazuje svestranost primjene tih Organoida. Recimo, na bilo kakav karton možete zalijepiti ovu samoljepljivu foliju i oblikovat je škarama i napravit sjenilo lampe po želji. Jako dobro iskorištena priroda jer bez ikakvog uništavanja unosimo u svoje domove prirodu koja fantastično izgleda i još k tome miriši.
To su jedine obloge koje možete naći u cijelome svijetu koje osim nekakvog vizualnog taktilnog dojma, nudi taj olfaktivni odnosno mirisni element oplemenjujući prostor, a priroda nas stvarno čini veselima.
Intervju: Jasmina Franjić