Povežimo se

Predstavljamo dom

Zavirite u predivan novi dnevni boravak Lane Klingor Mihić

Lana Klingor Mihić širom nam je otvorila vrata svog doma i uvela nas ravno u dnevni boravak koji je dobio novi izgled. Drveni elementi koje ćemo vam pokazati unijeli su dašak topline u novoizgrađenu kuću velike obitelji.

Dnevni boravak preuredila je uz savjete Ante Vrbana

Mihićevi žive u novoizgrađenoj kući s vrtom, a središnje mjesto njihove svakodnevice je veliki dnevni boravak koji je Lana nedavno preuredila uz pomoć svog prijatelja arhitekta Ante Vrbana. On je projektirao i cijelu kuću kad su je gradili.

lana-klingor-mihic-dnevni-boravak-dom-na-kvadrat

Lanino omiljeno mjesto u prostranom boravku svakako je velika sofa smještena u središtu prostorije, ispred kamina.

lana-klingor-mihic-omiljeno-mjesto-dom-na-kvadrat

“Kad imam vremena, makar su to rijetki trenutci, ova kutna garnitura je moj favorite spot. Suprug Ante i ja volimo se opustiti uz ambijentalnu rasvjetu, u miru i tišini  pogledati televizor,  ali, kažem, to su tako rijetki trenuci da to stižemo”, priča nam prezaposlena Lana.

lana-klingor-mihic-dnevni-boravak-psi-dom-na-kvadrat

Drveni elemetni unijeli su dašak topline u dnevni boravak Lane Klingor Mihić

Nakon što su uselili u novosagrađenu kuću došlo je vrijeme za prve promjene – dnevni boravak je oplemenjen  drvenim elementima. Polica kraj ulaznih vrata i cijeli zid iza kamina sad su uz pomoć stručnjaka iz Danijel interijera poprimili novi, topliji izgled zahvaljujući prirodnom materijalu svijetlog drva.

lana-klingor-mihic-drveni-elementi-dom-na-kvadrat

Zid iza kamina ranije je bio u svijetlo- sivoj boji, a na mjestu police stajala je komoda s jako puno detalja, objašnjava nam Lana. No, njezin prijatelj i kum, naš poznati arhitekt Ante Vrban u jednom od posjeta predložio je drukčije rješenje. 

“Ante je rekao:  gle, sve mi je super, ali malo mi je previše detalja. Ovdje je bila jedna komoda i gore je bio nekakav  kao regal i milijardu detalja. Od ne nužno slika nego onak, ja volim te neke vaze, uglavnom previše svega i rekao mi je sve mi je lijepo, ali ove skulpture to sve moramo maknuti to je sve previše”

Danijel interijeri učinili su da sve izgleda baš kako treba

U svakom se dijelu kuće pa i boravka vidi koliko Lana voli lijepe stvari. Usto, uvijek voli nešto proizvesti sama,  odnosno nešto zamisliti i naći prave ljude koji dobro rade svoj posao i koji će to izvesti da izgleda kako to treba izgledati. Takve ljude je, na preporuku Ante Vrbana našla u Danijel interijerima.

lana-klingor-mihic-boravak-dom-na-kvadrat

Umjesto komode s milijardu detalja poželjela je police različitih debljina s unutarnjom rasvjetom. Detalji su, na Antinu preporuku, reducirani i sad je dio boravka najbliži ulaznim vratima dobio drugu dimenziju, a i svrhu.

“Komodu sam, kao  inspiraciju, pronašla u jednom dućanu i nisam znala kako bih je izvela niti tko bi mi je napravio.  Bogu hvala, Ante Vrban sve što projektira radi s tvrtkom Danijel interijeri koja ustvari izvodi sve ovo i koja je uspjela proizvesti sve ono što sam ja zamislila”.

lana-klingor-mihic-danijel-interijeri-dom-na-kvadrat

Na zid iza kamina koji zimi grije cijelu prostoriju došle su oplate, od punog drva hrasta, također s potpisom poznatog arhitekta u izvedbi Danijel interijera.

lana-klingor-mihic-kamin-dom-na-kvadrat

Najprije sam mislila da će Ante predložiti svoje letvice od ogledala po kojima je poznat, priča Lana, ali onda mi je rekao da ipak ovdje pašu drvene letvice a čim  sam se onda i ja složila.  Jako su ugodne, svi pitaju je li ih teško za održavati? Nije! Ja ne znam jesu li one s nečim premazane ili ne, to bi trebalo  pitati, ali u principu prašine nema i vrlo se lako očisti. Jedinstveno rješenje u svjetlijoj boji drveta u boravak Mihićevih je unijelo dašak topline.

Open space dnevni boravak

Zamišljen i izgrađen kao open space, dnevni boravak se nadovezuje na kuhinju koja je samo jedna od tri u Laninoj kući. Dok u dvije profesionalno kuha, u kuhinji na donjoj etaži priprema  svakodnevne obroke svojoj obitelji.

lana-klingor-mihic-stol-dom-na-kvadrat

“Obožavam ovaj veliki stol na kojem ručamo. To je nekako uvijek mjesto gdje svi zajedno sjednemo za stol, pojedemo zajedno i kad je hektično”, opisuje nam Lana svoju svakodnevicu.

lana-klingor-mihic-kuhinja-dom-na-kvadrat

U svemu što radi važna joj je urednost. “Čini se da je možda ekstra pospremljeno radi snimanja, ali nije.  Moram reći da se svi trudimo i djeca i mi da ovo uvijek ovako izgleda. Makar je dnevni boravak  prostor u kojem najviše svi boravimo, u kojem se najviše zadržavamo svatko sprema za sobom i to bude ok.”

lana-klingor-mihic-police-dom-na-kvadrat

S originalnim idejama i vrhunskim rješenjima stručnjaka iz Danijel interijera Lana je uspješno privela kraju i ovaj project – novi dnevni boravak. 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Predstavljamo dom

Arhitekt Luka Cindrić dizajnirao mali stan koji podsjeća na hotelsku sobu – i izgleda odlično!

Stil uređenja savršeno odgovara veličini prostora iskorištavajući dnevno svjetlo kao važan element

Luka Cindrić mladi je arhitekt koji je dio svoj prakse odradio u Japanu uz vodeće svjetske arhitekte. U Zagrebu je dizajnirao stan koji podsjeća na hotelsku sobu, a ima sve funkcionalnosti za ugodnu svakodnevnicu.

Četrdesetak kvadrata stambenog prostora sastoji se od dnevne i spavaće sobe, kuhinje, hodnika i kupaonice.

Kompletna renovacija starog prostora

“Kada smo krenuli u preuređenje ovog stana, zatekli smo vrlo loše stanje zato što u stanu, u recimo 50 godina, ništa zapravo nije bilo rađeno. Mi kada smo došli odlučili smo maknuti kompletno sve što smo u njemu našli, pod, zid, strop, sve zidne obloge, očistili smo sve pregradne zidove i zapravo kada smo dobili taj nekakav otvoreni layout krenuli smo zapravo sa slaganjem sadržaja unutra.”, navodi Cindrić.

Tijekom projektiranja zaključeno je da prostor više odgovara tipologiji hotelske sobe nego klasične stambene jedinice i stoga su se odlučili za otvoren tlocrtni pristup gdje su svi dijelovi povezani, a element zavjese služi za podjelu prostora, odnosno omogućuje da se prostor dnevnog boravka i kuhinje može odijeliti od prostora spavaće sobe.

Jedinstvena podna obloga

U želji da se naglasi industrijsko naslijeđe zgrade, odlučeno je da će se staviti jedinstvena podna obloga kroz cijeli interijer. Trebalo je pronaći materijal koji odgovara zahtjevima kupaonice baš kao i ostalim prostorijama.

“Mi smo tu napravili dosta nekakvog istraživanja i zapravo smo htjeli vidjeti koji pod, odnosno koji tip poda bi mogao pokriti sve to što mi zahtijevamo. Tako da zapravo baza je uvijek ista, to je beton dekorativ ali smo konkretno u kupaoni koristili dodatnu zaštitu lak koji zapravo daje tom sloju betona dekorativ malo veću vodootpornost.” ističe

Da bi se naglasila velika količina dnevnog svjetla interijerom dominiraju svijetle boje i prirodni materijali poput drveta i stakla, a prostorije su međusobno odvojene kubusima.

“Ono što je bilo zanimljivo je da smo mi maknuli sve pregradne zidove i zapravo nemamo više zida, osim prema kupaoni koji smo iz tehničkih razloga morali zadržat zbog instalacija grijanja, tako da smo prostor podijelili sa tim nekakvim dodatnim kubusima koji u sebi sakrivaju utilitarne sadržaje kao što su veš mašina, hladnjak, perilica za suđe, klima i tako dalje.

Oni imaju svoj utilitarni moment gdje oni zapravo skrivaju sadržaje i koriste kao spremište i na drugi način zapravo odjeljuju prostorije, tako da ovaj središnji kubus formira s jedne strane spavaću sobu, s druge strane hodnik, a kod kupaone, zapravo kubus formira s jedne strane kuhinju, s druge strane kupaonu.

Zapravo kada smo projektirali ova tri kubusa koji su bili njihovi radni nazivi, htjeli smo da oni nekako oblikovno korespondiraju jednom, drugom, trećem, tako da taj treći kubus kuhinje nismo formalno htjeli proglasiti kuhinjom. Međutim, zbog samog oblikovanja radne ploče, ploče za kuhanje, smo morali ipak neke stvari prilagodit, tako da smo taj zid kompletno prebojali u lateks boju koja služi zapravo kao nekakav backsplash pri kuhanju.”, pojašnjava arhitekt.

Zanimljiv stakleni stol odabran je jer se nenametljivo uklapa u prostor, a vješta rasvjeta stvara nekoliko različitih scenografija

“Rasvjetu smo podijelili na nekoliko segmenata, gdje smo svakom dijelu stana htjeli dodijeliti rasvjetu koja je istovjetna tome, tako da možemo za vrijeme gledanja filma imati jedan ambijent, a za vrijeme večere i kuhanja drugi i kada smo sve to posložili ostao nam je jedan prazan komad zida koji smo zapravo u dogovoru s investitorom odlučili da će na njemu biti art. I onda smo iznad njega zapravo pozicionirali dva reflektora.

Art je od Denija Horvatića koji je 2020. godine dobio nagradu Marina Viculin za, kao najbolji suvremeni fotograf.”, zaključio je.

Stil uređenja savršeno odgovara veličini prostora iskorištavajući dnevno svjetlo kao element koji naglašava arhitektovu vještinu kreiranja ugodnog doma. 

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Stan za najam u centru Zagreba: Iako ima samo 21 kvadrat, oduševljava zanimljivim rješenjima

Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije

Investitori su poželjeli stan bez boja, a dizajnerica interijera Iris Pinjuh spretno je tome doskočila. Osim sjajno iskorištenog prostora, nas su oduševile upravo boje.

Stan opremljen za najam

Stan od 21 kvadrata, od čega je 17 dnevnog prostora, a 4 kupaonica, nalazi se u centru glavnog grada i namijenjen je za dnevni najam. 

“Iako prvotno investitori nisu mogli odlučiti hoće li stan koristiti osobno ili će ga dati u najam, pa smo s toga gledali da stan bude i malo luksuznije opremljen, tako da u nekom trenutku ako se oni predomisle, imaju lijepi stambeni prostor. “, otkriva Iris Pinjuh, dizajnerica interijera.

Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije. Pojašnjava i kako je bio u ruševnom stanju, derutan, a oni su radili pregradne zidove kako bi se svi elementi po mjeri mogli staviti u svoj prostor. “Jedan od tih pregradnih zidova je prostor zone za čitanje, odnosno za rad; kao jednu radnu jedinicu. 

Spuštali smo stropove za negdje 15-ak centimetara zato što smo htjeli zadržati visinu stare gradnje u samom centru grada i ideja je bila da ostavimo da prostor diše i da stropovi ostanu kako jesu. Međutim, ideja je bila da stavimo ugradbenu rasvjetu koja nam neće opteretiti već dovoljno mali prostor, ovo je garsonijera i svaki višak elemenata u zraku i prostoru bi možda bio preopterećenje.”

Ideja vlasnika je bio interijer bez boja

Iako je projektni zadatak bio interijer bez boja, Iris je odabrala mirne tonove koji potiču na dobro raspoloženje, a istovremeno su prostoru dali dubinu kako bi stan dobro podnio štukature na zidovima. 

“Htjeli smo se držati jedne boje, da baš ne opteretimo tako mali prostor i ono što je bila ideja je da evo, boja bude svježa koja odgovara mirnom snu. Obzirom da se unutar prostora nalazi i krevet i to je ujedno prostorija za spavanje, a opet s druge strane da ujutro, kad se čovjek probudi, potakne na nekakvu svježinu, buđenje, dobro raspoloženje, imamo čak i jako lijepi prozor koji gleda na stražnju stranu zgrade i zeleni vrt.

Ono što je moja ideja u uređenju interijera često volim povezivati arhitekturu same građevine u kojoj je prostor, a tako i eksterijere, pa onda na neki način volim povezivati eksterijer sa interijerom i unijeti nekakvu vizuru izvana unutra. Utoliko smo stavili tapete koje su jedno osvježenje.”, govori sugovornica.

Kuhinja daje osjećaj luksuza u prostoru

Korpusi ormara i kuhinje napravljeni su od iverala, a fronte od mediapana, što dodatno podiže osjećaj luksuza u prostoru. 

“Radnu ploča također, s obzirom da je ovo mali prostor, htjeli smo izbjeći maksimalno višak materijala i nekakvih pojavnosti u prostoru koje bi možda vukle pažnju, pa smo od istog ustvari mineralnog materijala ovaj napravili radnu ploču i sudoper.”,

Karakter malenoj kupaonici dala je tapeta čiji su se tonovi savršeno povezali s odabranom keramikom. 

“S obzirom da smo išli na taj nekakav umjetnički štih, keramiku smo birali da bude u manjim formatima, da bude karakterna, opet pratimo te nekakve zelenkaste, mirne tonove. Izbrali smo španjolsku keramiku koja je poznata po svojim keramičkim, malim, zanimljivim pločicama.”, dodaje dizajnerica.

Zanimljivi stolci, komoda čije fronte propuštaju signal daljinskog upravljača, samo su neki dizajnerski trenutci u ovom prostoru. 

“Za neke stvari smo htjeli zaista da budu fokal point u prostoru, s obzirom da su jedine lampe u prostoru takve vrste. Sve ostale su ugradbene, onda smo išli na lampe od bambusa koje super djeluju kao noćne lampe i daju određeni ambijent. Na neki način rasvjeta se može isključiti, a također imamo još jednu lampu u špagi, koja daje toplinu i stvara ugođaj pred spavanje, puno mirniji nego da imamo samo stropnu rasvjetu.”, zaključila je sugovornica.

Ograničen budžet bio je poseban, ali uspješno svladan izazov čiji je rezultat primamljiv interijer.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice