Povežimo se

Uradi sam

Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi

U ovom vodiču donosimo vam najbolje metode i korisne savjete

Generalna preporuka je da promjenite svoje plahte jednom tjedno. Treba uzeti u obzir imate li kućne ljubimce (čak iako ne spavaju s vama, dlake lete i nađu svoj put u krevet). Redovitim pranjem plahti rješavate se prljavštine koje stvaraju ljuskice kože, prašine i grinja. Ako preferirate rjeđe pranje, preporučujemo da imate barem još jedan set plahti kako biste ih mogli mjenjati barem jednom tjedno.

No jednako je važno i kako prati posteljinu. Ako to radite ispravno, produžit ćete vijek trajanja plhati i osigurati da se zaista dobro očiste.

Zašto biste trebali prati posteljinu barem jednom tjedno?

Pranje posteljine jednom tjedno prilično univerzalan savjet većine stručnjaka, uključujući i autorice knjige “Laundry” – Cheryl Mendelson.

Ako vam je život užurban, mijenjanje plahti tjedno može se činiti kao gnjavaža i to je zadatak koji vam lako može proći ispod radara. No, s obzirom na to da vjerojatno provodite trećinu svog života u krevetu, vrijedi održavati plahte čistima.

7 domaćih sredstava za čišćenje koja stvarno djeluju

Obradite mrlje prije pranja

Ako na plahtama postoje vidljive mrlje, preporučujemo da ih prethodno obradite sredstvom za uklanjanje mrlja. Ono će djelovati na većinu mrlja od hrane, prljavštine i tjelesnih tekućina. Slijedite upute na pakiranju, koje obično uključuju natapanje zamrljanog područja, stiskanje tkanine s obje strane mrlje i trljanje tkanine zajedno kako bi sredstvo za čišćenje prodrlo u tkaninu plahti. Također možete poprskati zamrljano područje nakon što skinete plahte s kreveta, a zatim ih samo ubacite u košaru za prljavo rublje dok ne budete spremni za pranje.

Za tvrdokornije mrlje, poput krvi, kave ili vina ostavite sredstvo za uklanjanje mrlja preko noći prije nego što stavite plahte u perilicu. Sredstvo za pranje posuđa dobro uklanja masne mrlje od hrane. Koristite ga na isti način kao i bilo koje drugo sredstvo za uklanjanje mrlja.

Mrlje se ne fiksiraju dok se ne osuše kroz vrući ciklus sušenja. Stoga prije nego što prebacite rublje u sušilicu, provjerite prethodno tretirane mrlje nakon svakog pranja i ponovite tretman i ciklus pranja ako je potrebno.

Perite posteljinu na niskim temperaturama

Najbolji način za održavanje dobrog izgleda plahti je pranje na niskim temperaturama – hladna voda je idealna. Ponekad, međutim, trebat ćete koristiti toplije cikluse pranja. Preporučujemo korištenje tople vode za uklanjanje tvrdokornih mrlja, poput kave, jer toplina pomaže otpustiti i ukloniti mrlju. Također preporuka je koristiti vruću vodu za dezinfekciju posteljine nakon bolesti ili za uklanjanje alergena poput grinja.

U knjizi “Laundry” Mendelson sugerira izbjegavanje plahti koje imaju komplicirane upute za njegu zbog toga: “Vaše svakodnevne plahte, posebno one na krevetima beba i djece, trebaju biti jednostavne za pranje i nikada ne bi trebale zahtijevati nježnu ili kompliciranu njegu.”

Što je s izbeljivačem?

Ako želite izbjeljivati svoje plahte kako biste uklonili mrlje, preporučujemo kupnju samo bijelih plahti i – za dodatno posvjetljivanje – korištenje izbjeljivača sigurnog za boje ili kisikovog izbjeljivača na toplijoj postavci. Bijele plahte također vrijedi razmotriti ako imate problema s diskoloracijom, poput izbjeljivanja od benzoil peroksida u kremi za akne. Jednom kada se te mrlje pojave na plahtama, ne mogu se ukloniti, ali na bijelim plahtama bit će gotovo nevidljive.

Mala napomena o novim plahtama

Ako vi ili vaše dijete imate izuzetno osjetljivu kožu, možda ćete htjeti poduzeti dodatni korak prilikom pranja novih plahti. Neki tretmani smole namijenjeni smanjenju gužvanja u tkanini sadrže male količine formaldehida, koji može izazvati kontaktni dermatitis. Ako ste zabrinuti zbog tvorničkih završetaka, možete ukloniti neke od tih tvari dodavanjem ¼ šalice bijelog octa u ciklus pranja. Imajte na umu da završni slojevi daju plahtama otpornost na gužvanje i kontrolu skupljanja, pa možda ne želite biti previše agresivni kad planirate prati posteljinu.

Izbjegavajte korištenje omekšivaća

Pokušajte izbjegavati korištenje omekšivača i maramica za sušenje ili ih barem nemojte koristiti pri svakom pranju. Omekšivači ostavljaju ostatke koji smanjuju prozračnost i upijanje tkanine. A ako se ti ostaci nakupe tijekom vremena, mogli biste se osjećati pregrijano u plahtama. Korištenje male kolićine bijelog octa u ciklusu pranja još jedan trik za održavanje odjeće i posteljine mekim bez korištenja omekšivaća.

Napravite sami omekšivače za rublje s mirisom po želji

Uvijek sušite posteljinu na niskoj temperaturi

Sušite plahte na najnižoj mogućoj postavci jer će to produžiti njihov vijek trajanja. Kako biste spriječili skupljanje, koristite nisku ili srednju toplinu umjesto visoke. To također pomaže zaštititi vlakna od oštećenja toplinom, što može učiniti da plahte postanu grublje. Oštećenje toplinom također može uzrokovati da pamučne tkanine više gube vlakna. Puno je bolje sušiti plahte 45 minuta na niskoj temperaturi nego ih spaliti na visokoj za 15 minuta. Ako trebate prati plahte u vrućoj vodi, i dalje preporučujemo da ih sušite na niskoj postavci kako biste smanjili trošenje stuje.

Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja

Oglas

Uradi sam

Jednostavno i zabavno: Pretvorite stare staklenke u romantične svijećnjake

Donosimo vam jednostavan vodič kako pretvoriti obične staklenke za džem u prekrasne svijećnjake

Ponovno korištenje i upcycling običnih posuda koje biste inače bacili sjajan je način, ne samo da pomognete očuvanju okoliša, već i da stvorite jedinstveni dekor.

Staklene posude, poput staklenki za džem, posebno su korisne jer se mogu koristiti za skladištenje, ali i dekorativne svrhe koje uljepšavaju vaš dom. To uključuje korištenje slatkih staklenki za džem i dodatnih materijala za izradu jednostavnih DIY svijećnjaka koji nadopunjuju razne estetske stilove, od rustikalnog dekoriranja do “cottagecore” prostora.

Izrada svijećnjaka od staklenki za džem

Da biste napravili slatke svijećnjake od običnih staklenki za džem, temeljito očistite posude i uklonite sve naljepnice sapunom i vodom. Zadržite originalne poklopce, jer su odlični za skladištenje između korištenja, posebno za vanjske svijeće kako bi se spriječilo ulazak insekata i otpada u vaš novi svijećnjak.

Napravite sami unikatnu lampu od terakota tegle

Postavite svijeću ili lučicu unutar staklenke. Ako koristite lučice, jednostavno ih stavite na dno staklenke i uživajte u atmosferi.

Dekorirajte svijećnjake prema vlastitom stilu

Postoji mnogo načina kako prilagoditi svoje staklenke prema vlastitim potrebama i dekoru. Možete stvoriti jednostavne svijećnjake bez dodatnih ukrasa, kao što je opisano iznad, ili dodati druge elemente poput omotanog konopca od jute, vrpce ili burlap tkanine oko dna ili vrha staklenke za rustikalan izgled. Također možete koristiti vanjsku stranu stakla kao površinu za dekupažiranje lišća, suhog cvijeća, lijepog pakirnog papira ili vintage uspomena na strane staklenke.

Ako želite stvoriti tematski dekor, možete koristiti različite boje ili ukrase ovisno o godišnjem dobu ili prigodi.

Za prepoznatljiv izgled u seoskom stilu, koristite krednu boju na unutarnjoj strani staklenke u bijeloj ili svijetloj boji koja će sjajiti na svjetlu. Također možete stvoriti vintage efekt stakla od žive koristeći srebrnu sprej boju koja će dodati i više svjetla.

Postavite svijećnjake na stolove, prozore ili bilo gdje gdje želite stvoriti ugodnu atmosferu.

Još jedna romantična ideja za vrtne proslave – objesite staklenke na drveće pomoću konopca od jute i prisjetite se krijesnica koje su donedavno osvjetljavale naša dvorišta.

Nastavite čitati

Uradi sam

Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara

Sve što vam treba već je u vašem domu!

Žohara se teško riješiti jednom kada se uvuku u dom, a mogu se smjestiti ispod umivaonika, odvoda, u kuhinjskim elementima. Bez obzira koliko često čistite kuću, oni su tu!

Ako ste imali problem s naseljavanjem žohara u vaš dom, sigurno znate kako se oni dobro snalaze u raznim okolnostima i otporni su na gotovo sve. Osim korištenja raznih sredstava koje možete nabaviti u trgovini, neki će tvrditi da najbolju pomoć možemo potražiti u kuhinji.

1. Lovorov list

Usitnite nekoliko lovorovih listova i posipajte ih po ormarima ili tamo gdje ste opazili žohare. Malo lišća možete i skuhati u vodi te dobivenom tekućinom poprskati njihova skloništa i kutke.

lovorov-list-domnakvadrat

2. Ulje peperminta

Eterična ulja danas je lako pronaći, a tko je znao da su korisna na toliko načina? Ulje paprene metvice jedno je od najučinkovitijih esencijalnih ulja u borbi protiv žohara. Napravite smjesu od slane vode i ulja od metvice i poprskajte je po mjestima gdje su viđeni. Razliku ćete primijetiti nakon kontinuirane primjene.

3. Ulje nima (neema)

Neem, poznatije kao sveto drvo, neizostavan je dio indijskih kućanstava. Njegov prah prirodni je lijek za mnoge bolesti, a s obzirom i na antiparazitska svojstva, koristi se i u suzbijanju štetočina. Ulje ili prah Neema sadrže snažne komponente koje mogu ubiti žohare.

Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji

Ako ga koristite u obliku ulja, u boci s raspršivačem pomiješajte malu količinu ulja neema i prskajte ga na mjestima gdje ste primijetili ove štetnike. Međutim, ako koristite neem u prahu, sve što trebate jest posipati ga navečer na mjestima gdje ste ih primjetili i ponoviti postupak ujutro.

4. Šećer i soda bikarbona

Ova metoda je klasični primjer tehnike ribe i mamca. Smjesa sode bikarbone i šećera učinkovit je način suzbijanja razmnožavanja ovih štetnika. Šećer djeluje kao mamac za privlačenje žohara, a soda će ih ubiti. Samo trebate prepoznati njihova skrovišta i tamo posuti smjesu.

Riješite se hrđe s metalnih predmeta uz pomoć krumpira, sapuna, limuna ili octa …

5. Krastavac

Iako korištenje krastavca za odbijanje žohara nije svima poznat savjet, neki vjeruju kako je miris krastavca neugodan žoharima. Možete ga narezati i staviti na mjesta gdje ste žohare primijetili, možda vam pomogne pri rješavanju ovog problema.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice