Povežimo se

Uradi sam

Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život

Nekada se namještaj izrađivao od kvalitetnijih materijala, s namjerom da traje što duže. Ako imate kakav stari stolac vjerojatno mu je potreban makeover. Makeover namještaja napravite uz pomoć stručnih savjeta Ivančice Kršek.

Stari komadi namještaja mogu pronaći svoje mjesto u svakom interijeru, naravno ako volite taj patinirani izgled koji budi sjećanja, a ponekad i maštu. I ovako osvježeni poznati Thonet stolci s početka 20-tog stoljeća traženi su komad u modernim domovima, prvenstveno zahvaljujući skandinavskom dizajnu interijera.

plavi-thonet-stolac-dom-na-kvadrat

„Za osnovno preuređenje namještaja, prije svega u većini slučajeva treba nam brusilica, možemo i ručno brusiti za što nam treba samo brusni papir. Zatim nam treba boja, kantica za boju, valjak za boju i kist i po potrebi nam treba kit i sredstvo za zaštitu protiv nametnika“, objašnjava Ivančice Kršek koja je ujedno i voditeljica radionice za preuređenje namještaja.

Ivancica-krsek-thonet-stolac-dom-na-kvadrat
Ivančica Kršek, voditeljica radionice za preuređenje namještaja

Postupak makeovera

Ovoga puta za preuređenje odabrala je Thonet stolac s početka 20-tog stoljeća. „Prije nego što počnemo s preuređenjem stolca moramo najprije vidjeti ima li stolac nekakve nametnike. Nakon što smo sprejem ispunili sve rupice od crvića stolac je potrebno hermetički zatvoriti ili u aluminijsku foliju ili veliku vreću i tako držati dva do tri dana kako bi bili sigurni da smo uklonili sve nametnike“ objašnjava Ivančica.

makeover-namjestaja-dom-na-kvadrat.

Zatim stolac treba izbrusiti. To možete učiniti strojno i ručno, a Ivančica kombinira oboje. Brže je ipak električnom bušilicom. „Ako želimo ukloniti skroz boju, želimo doći skroz do drveta, onda treba malo jače potegnuti, ali ako želimo samo površinski ukloniti lak onda može lagano –  samo, lagani pritisak“, ističe Ivančica.

brusenje-stolca-dom-na-kvadrat

Nakon brušenja kitom treba ispuniti oštećenja i rupice od nametnika. Za to vam je potreban kit i špahtlica. Nakon što se kit osuši višak uklonite brusnim papirom. 

kit-za-namjestaj-dom-na-kvadrat.

Olovkom označite onaj dio stolca koji ne želite obojati i zaštitite ga pik trakom. Za rubove i teško dostupna mjesta koristite kist, za ravne površine valjak. Za ovakvo preuređenje dobro je koristiti i spužvasti valjak.  Koristite akrilnu boju koja je na bazi vode zato što je ona puno lakša i jednostavnija za upotrebu.

bojanje-stolca-dom-na-kvadrat.

Većinu namještaja možete preurediti i sami

I evo ga, starinski stolac u novom, osvježenom izdanju. Očišćen od nametnika i patine vremena život mu je produžen za nekoliko idućih desetljeća.

thonet-stolci-restauracija-dom-na-kvadrat

Većinu namještaja možete preurediti i sami kod kuće. Za makeover namještaja vam je potreban alat,  potrebno vam je vrijeme i možda najviše strpljenje.

Osim što se možete pohvaliti da ste ga sami napravili, ovakav unikatni komad namještaja morate imati ako volite skandinavski dizajn.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Jednostavno i zabavno: Pretvorite stare staklenke u romantične svijećnjake

Donosimo vam jednostavan vodič kako pretvoriti obične staklenke za džem u prekrasne svijećnjake

Ponovno korištenje i upcycling običnih posuda koje biste inače bacili sjajan je način, ne samo da pomognete očuvanju okoliša, već i da stvorite jedinstveni dekor.

Staklene posude, poput staklenki za džem, posebno su korisne jer se mogu koristiti za skladištenje, ali i dekorativne svrhe koje uljepšavaju vaš dom. To uključuje korištenje slatkih staklenki za džem i dodatnih materijala za izradu jednostavnih DIY svijećnjaka koji nadopunjuju razne estetske stilove, od rustikalnog dekoriranja do “cottagecore” prostora.

Izrada svijećnjaka od staklenki za džem

Da biste napravili slatke svijećnjake od običnih staklenki za džem, temeljito očistite posude i uklonite sve naljepnice sapunom i vodom. Zadržite originalne poklopce, jer su odlični za skladištenje između korištenja, posebno za vanjske svijeće kako bi se spriječilo ulazak insekata i otpada u vaš novi svijećnjak.

Napravite sami unikatnu lampu od terakota tegle

Postavite svijeću ili lučicu unutar staklenke. Ako koristite lučice, jednostavno ih stavite na dno staklenke i uživajte u atmosferi.

Dekorirajte svijećnjake prema vlastitom stilu

Postoji mnogo načina kako prilagoditi svoje staklenke prema vlastitim potrebama i dekoru. Možete stvoriti jednostavne svijećnjake bez dodatnih ukrasa, kao što je opisano iznad, ili dodati druge elemente poput omotanog konopca od jute, vrpce ili burlap tkanine oko dna ili vrha staklenke za rustikalan izgled. Također možete koristiti vanjsku stranu stakla kao površinu za dekupažiranje lišća, suhog cvijeća, lijepog pakirnog papira ili vintage uspomena na strane staklenke.

Ako želite stvoriti tematski dekor, možete koristiti različite boje ili ukrase ovisno o godišnjem dobu ili prigodi.

Za prepoznatljiv izgled u seoskom stilu, koristite krednu boju na unutarnjoj strani staklenke u bijeloj ili svijetloj boji koja će sjajiti na svjetlu. Također možete stvoriti vintage efekt stakla od žive koristeći srebrnu sprej boju koja će dodati i više svjetla.

Postavite svijećnjake na stolove, prozore ili bilo gdje gdje želite stvoriti ugodnu atmosferu.

Još jedna romantična ideja za vrtne proslave – objesite staklenke na drveće pomoću konopca od jute i prisjetite se krijesnica koje su donedavno osvjetljavale naša dvorišta.

Nastavite čitati

Uradi sam

Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara

Sve što vam treba već je u vašem domu!

Žohara se teško riješiti jednom kada se uvuku u dom, a mogu se smjestiti ispod umivaonika, odvoda, u kuhinjskim elementima. Bez obzira koliko često čistite kuću, oni su tu!

Ako ste imali problem s naseljavanjem žohara u vaš dom, sigurno znate kako se oni dobro snalaze u raznim okolnostima i otporni su na gotovo sve. Osim korištenja raznih sredstava koje možete nabaviti u trgovini, neki će tvrditi da najbolju pomoć možemo potražiti u kuhinji.

1. Lovorov list

Usitnite nekoliko lovorovih listova i posipajte ih po ormarima ili tamo gdje ste opazili žohare. Malo lišća možete i skuhati u vodi te dobivenom tekućinom poprskati njihova skloništa i kutke.

lovorov-list-domnakvadrat

2. Ulje peperminta

Eterična ulja danas je lako pronaći, a tko je znao da su korisna na toliko načina? Ulje paprene metvice jedno je od najučinkovitijih esencijalnih ulja u borbi protiv žohara. Napravite smjesu od slane vode i ulja od metvice i poprskajte je po mjestima gdje su viđeni. Razliku ćete primijetiti nakon kontinuirane primjene.

3. Ulje nima (neema)

Neem, poznatije kao sveto drvo, neizostavan je dio indijskih kućanstava. Njegov prah prirodni je lijek za mnoge bolesti, a s obzirom i na antiparazitska svojstva, koristi se i u suzbijanju štetočina. Ulje ili prah Neema sadrže snažne komponente koje mogu ubiti žohare.

Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji

Ako ga koristite u obliku ulja, u boci s raspršivačem pomiješajte malu količinu ulja neema i prskajte ga na mjestima gdje ste primijetili ove štetnike. Međutim, ako koristite neem u prahu, sve što trebate jest posipati ga navečer na mjestima gdje ste ih primjetili i ponoviti postupak ujutro.

4. Šećer i soda bikarbona

Ova metoda je klasični primjer tehnike ribe i mamca. Smjesa sode bikarbone i šećera učinkovit je način suzbijanja razmnožavanja ovih štetnika. Šećer djeluje kao mamac za privlačenje žohara, a soda će ih ubiti. Samo trebate prepoznati njihova skrovišta i tamo posuti smjesu.

Riješite se hrđe s metalnih predmeta uz pomoć krumpira, sapuna, limuna ili octa …

5. Krastavac

Iako korištenje krastavca za odbijanje žohara nije svima poznat savjet, neki vjeruju kako je miris krastavca neugodan žoharima. Možete ga narezati i staviti na mjesta gdje ste žohare primijetili, možda vam pomogne pri rješavanju ovog problema.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice