Povežimo se

Uradi sam

Uklonite prašinu ili vosak s namještaja…10 neočekivanih načina za korištenje fena za kosu

Ovaj praktični uređaj služi za puno više od samo stiliziranja kose

Možda je neophodan za tvoju bujnu kosu, ali jesi li znala da obični fen može biti koristan i u drugim dijelovima tvog doma? Bilo da se radi o rješavanju nereda ili pomoći pri izradi rukotvorina, evo kako stručnjaci koriste ovaj svakodnevni uređaj za stiliziranje.

1. Uklanjanje vodenih mrlja s drvenog namještaja

Vodeni krugovi na tvom drvenom namještaju? Sušilo za kosu može biti spasonosno, kaže Kathy Cohoon, voditeljica operacija u tvrtki Two Maids. Prvo, provjeri je li površina suha i čista, zatim postavi fen na srednju temperaturu i drži ga nekoliko centimetara od vodenog kruga. Kružnim pokretima ugrij oštećenu površinu kako bi isparila vlaga zarobljena ispod površine.

“Kada krug nestane, možeš nanijeti malo sredstva za poliranje namještaja kako bi vratila sjaj,” kaže Kathy Cohoon. “To je brz i učinkovit način da spasiš svoj namještaj od tih dosadnih krugova!”

2. Brisanje prašine s osjetljivih predmeta fenom

Nisi sigurna kako očistiti umjetne biljke u hodniku? Koristi hladnu postavku na sušilu za kosu kako bi otpuhala prašinu s osjetljivih predmeta poput svilenog cvijeća, abažura i drugih složenih predmeta koje je teško očistiti krpom, kaže Kathy Turley, direktorica marketinga u Home Clean Heroes.

10 jednostavnih navika zbog kojih će vaš dom uvijek biti čist i uredan

“Ako imaš svijeće koje skupljaju prašinu, koristi fen na hladnoj postavci kako bi otpuhala prašinu sa svijeća i zadržala ih svježima i čistima bez oštećivanja voska,” kaže.

3. Uklanjanje tragova bojica

Tragovi bojica na zidovima? Ta izgubljena umjetnička djela nisu problem, tvrdi Cohoon. Postavi fen na srednju temperaturu i zagrij tragove bojica nekoliko sekundi dok se boja ne omekša.

“Jednostavno obriši omekšane tragove bojica krpom,” savjetuje ona. “Ako ostane ostataka, možeš očistiti područje blagom sapunskom otopinom. To je jednostavan trik koji olakšava čišćenje tragova bojica.”

4. Uklanjanje voska

Slično bojicama, mrlje od voska na površinama – poput onih od previše revne svijeće – također se mogu ukloniti pomoću fena. Zagrij vosak na srednjoj postavci dok se ne omekša, a zatim ga obriši papirnatim ručnikom ili krpom. “Ovo je puno lakše nego struganje nožem,” kaže Turley.

5. Uklanjanje predmeta s naljepnicama

Dekorativne opcije koje se lijepe olakšale su dodavanje kuhinjskih pločica ili boje u kupaonicu za goste. No, što se događa kad si spremna za nešto novo?

“Najneobičniji način na koji sam koristila sušilo za kosu bio je za otpuštanje ljepila prilikom uklanjanja naljepnica i samoljepljivih pločica,” kaže Meredith Schneider, vlasnica Arts & Classy. Na srednjoj postavci grijanja, obavezno pomiči sušilo po malom području, a zatim pažljivo povuci naljepnicu ili pločicu sa zida.

6. Otpuštanje naljepnica i etiketa

Marthin omiljeni način za uklanjanje naljepnica i etiketa je korištenje fena. Jednostavno zagrij naljepnicu oko 30 sekundi prije nego što je lagano oguliš pomoću strugalice ili nokta. Ova metoda će olabaviti ljepilo na metalu, staklu, drvetu, kamenu i drugim površinama.

“Ako ostane trag ljepila, možeš ga obrisati krpom natopljenom alkoholom,” dodaje Cohoon.

7. Izoliranje prozora

Jedna opcija za izolaciju prozora tijekom vrlo hladnih ili vrućih sezona je postavljanje zaštitne folije za prozore. Ovi setovi su dostupni u trgovinama i online, kaže Carol Alexander, stručnjakinja za renovacije na Fixr.com.

Folija se postavlja unutar prozora pomoću obostrane trake, a zatim se zateže pomoću sušila za kosu. Folija stvara zračni džep, sličan dvostrukim staklima, za stare prozore s jednim staklom.

“Skupljanje folije pomoću sušila za kosu čini je gotovo neprimjetnom jer uklanja bore i opuštenost koje bi inače bile prisutne,” kaže Alexander. “Ovo ostavlja ljepši estetski dojam i čini gledanje kroz prozor ugodnijim. Radi nevjerojatno dobro na povećanju energetske učinkovitosti prozora i smanjenju troškova energije.”

8. Dovršite izgled nakon šminkanja

Za posebno glamurozne večeri, fen može osigurati da sve bude na mjestu prije nego što izađeš. “Kada se šminka radi, obično je sljedeća stanica neki događaj,” kaže vizažistica Mia Johnson. “Koristim sušilo na hladnoj postavci kako bih jednostavno uklonila ostatke, od raspuštenih vlasi do pojedinačnih trepavica. To je odličan alat za brzinsko čišćenje.”

9. Ubrzajte proces šminkanja

Bilo da kasniš ili si samo nestrpljiva, fen je odličan način da brzo osušiš primer za podlogu, fiksator ili čak sloj laka za nokte. Obavezno koristi hladnu ili srednju postavku i pomiči sušilo kako bi izbjegla opekotine na koži.

10. Odmrzavanje zamrzivača

Prekomjerno nakupljanje leda u zamrzivaču ne samo da je nezgodno, već ometa rad uređaja i može biti skupo ako se ne riješi. Možeš lako ubrzati proces odmrzavanja zamrzivača pomoću fena, kaže Turley. Koristi srednju postavku grijanja, pomiči sušilo i fokusiraj se na mala područja. Također, “pobrini se da držiš sušilo na sigurnoj udaljenosti kako bi izbjegla oštećenje sušila zbog vode, te imaj ručnike spremne za brisanje,” kaže Turley.

Fridgescaping: Najnoviji viralni trend na TikToku koji želimo isprobati

Oglas

Uradi sam

Kako ukloniti tapeta sa zida? Isprobajte ove četiri jednostavne i jeftine metode

Saznajte kako ukloniti tapete uz ove četri provjerene metode

Tapete su se ponovno vratile kao popularan izbor u uređenju doma. No, unatoč njihovom povratku, mnogi od nas i dalje imaju posla s prljavim, zastarjelim ili jednostavno ružnim starim tapetama koje ne želimo.

Uklanjanje tapeta nije komplicirano, ali može biti zamorno – posebno ako želite izbjeći oštećenje zidova. Četiri metodesuho uklanjanje, parni čistač, voda i ocat ili omekšivač, ili tekući odstranjivač omogućuju sigurno uklanjanje oko 10 kvadratnih metara tapeta u jednom satu.

Kako funkcioniraju tapete

Prije nego što počnete uklanjati tapete, korisno je razumjeti kako su vjerojatno postavljene. Većina tapeta sastoji se od dva sloja. Gornji, dekorativni sloj može biti izrađen od vinila, bambusa, papira ili tekstila. Donji sloj obično je ljepljivi papir ili sloj ljepila. Većina metoda za uklanjanje tapeta oslanja se na zagrijavanje ili otapanje ovog sloja ljepila kako bi se papir mogao odlijepiti.

Ako uklanjate novije tapete, moguće je da se radi o onima koje se lako uklanjaju, tzv. peel-and-stick tapetama. Ove tapete bez ljepila postale su sve popularnije u posljednjih 10-20 godina. One funkcioniraju poput velikih naljepnica i mnoge se mogu ukloniti bez većih problema. Ipak, budite spremni odvojiti dovoljno vremena jer ponekad prilikom skidanja tih tapeta može doći do skidanja boje sa zida.

1. Suho uklanjanje

Prije nego što posegnete za posebnim alatima ili sprejevima, pokušajte ručno skinuti nekoliko panela tapeta. Pronađite kut koji se već počeo odljepljivati ili pomoću špahtle podignite tapetu na spoju. Kada uhvatite papir, polako ga povlačite kako biste vidjeli hoće li se nešto skinuti. Ova metoda možda neće uspjeti, ali vrijedi pokušati!

Uspjeh ove metode “suhog uklanjanja” ovisi o starosti tapeta, koliko su dobro postavljene i gdje se nalaze u vašem domu. Na primjer, ova metoda može dobro funkcionirati u kupaonici. Godine izloženosti vlazi mogu uzrokovati da se tapete same počnu odlijepljivati.

2. Kako ukloniti tapete pomoću parnog čistaća

Parenje tapeta
Položite parni čistać na dio tapeta. Držite okidač pritisnutim 15 do 20 sekundi. Uklonite parni uređaj i pažljivo ga odložite sa strane.

Struganje tapeta i ljepila
Odmah ogulite taj dio tapeta špahtlom. Nastavite s parenjem i uklanjanjem tapeta dok ih potpuno ne uklonite.

Nakon što ste skinuli papir, ponovno parom prijeđite po zidu i sastružite preostali sloj ljepila za tapete. Zatim obrišite zid vlažnom spužvom.

3. Kako ukloniti tapete pomoću octa ili omekšivača za rublje

Priprema otopine
U bočicu s raspršivačem pomiješajte i lagano protresite jednu od sljedećih otopina:

  • Jedan dio vode i jedan dio bijelog octa; ili
  • Tri dijela vode i jedan dio omekšivača za rublje.

Natapanje tapeta
Obilno poprskajte područje tekućom otopinom. Kada se papir dobro natopi, počet će se odvajati od zida.

Struganje i uklanjanje tapeta
Nježno ogulite natopljene tapete pomoću špahtle. Ako tapete pružaju otpor, ponovno ih natopite i pokušajte ih ponovno odlijepiti.

4. Kako ukloniti tapete pomoću tekućeg odstranjivača

Nanošenje odstranjivača tapeta
Raspršite ili nanesite odstranjivač tapeta spužvom na manji dio zida. Pričekajte pet minuta kako bi odstranjivač prodro kroz papir. Obrišite kapljice prije nego što stignu do lajsni ili poda.

Kod vinilnih tapeta, počnite zarezivanjem papira pomoću alata za zarezivanje. Vinilni sloj odbija tekući odstranjivač, pa je potrebno prorezati vinil da bi odstranjivač mogao djelovati.

Uklanjanje špahtlom
Nježno gurnite špahtlu ispod papira i podignite ga. Nemojte strugati ili udarati po zidu špahtlom. Tapeta bi se trebala lako odlijepiti.

Tapete koje volimo: Nagrada za najbolji dizajn, osvajanje Pariza i predstavljanje američkom tržištu



Nastavite čitati

Uradi sam

10 uobičajenih problema s bojlerom i kako ih možete riješiti

Saznajte zašto bojler ne grije vodu, kao i kako riješiti druge uobičajene probleme

Kada bojler ne grije vodu ili ima drugih problema, možda ćete ga moći sami popraviti. Popravak može biti jednostavan kao prilagodba postavki, pritisak na gumb za resetiranje ili čišćenje nakupljenog sedimenta.

Prije bilo kakvog popravka isključite napajanje bojlera okretanjem osigurača u električnoj ploči (kutiji s osiguračima). Testirajte sve žice u bojleru pomoću uređaja za testiranje napona bez kontakta kako biste bili sigurni da nema struje.

1. Bojler ne grije vodu

Bojler koji ne grije vodu možda ne dobiva napajanje ili mu je iskočio granični prekidač, ili je jedan ili više grijača neispravan.

  • Provjerite osigurač bojlera u električnoj ploči kako biste se uvjerili da nije iskočio.
  • Ako je osigurač iskočio, vratite ga u položaj OFF, a zatim ponovno u ON.
  • Ako osigurač nije iskočio, resetirajte prekidač visoke temperature na bojleru.
    • Isključite napajanje u električnoj ploči.
    • Uklonite servisni poklopac.
    • Pritisnite gumb za resetiranje visoke temperature (gumb je obično crven).

2. Bojler isporučuje premalo tople vode

Bojler možda isporučuje nedovoljno tople vode. Voda može biti dovoljno topla, ali u malim količinama, ili je količina dovoljna, ali je voda mlaka.

  • Topla voda, mala količina: Jedan ili oba grijača mogu biti neispravni. Ako brzo ponestane tople vode, to može značiti da je donji grijač neispravan. Ovo nije popravak koji biste trebali raditi sami, već angažirajte stručnjaka.
  • Mlaka voda, normalna količina: Ako bojler isporučuje dovoljnu količinu vode, ali je mlaka, nakupljanje sedimenta na dnu spremnika može biti uzrok. Ispraznite bojler i uklonite sav sediment, a zatim ga ponovno napunite.

3. Voda je prevruća

Prevruća voda obično znači da je jedan ili oba termostata na bojleru postavljena previsoko.

  • Isključite napajanje bojlera u električnoj ploči.
  • Uklonite servisni poklopac.
  • Provjerite postavku temperature na oba termostata i postavite ih na najviše (oko 49°C).
  • Podesite željenu postavku pomoću odvijača s ravnom glavom.
  • Vratite poklopac i ponovno uključite napajanje.

4. Curenje tople vode

Curenje bojlera često je uzrokovano curenjem ventila ili spojeva cijevi. Ako je voda koju dodirnete topla ili vruća, vjerojatno curi izlazna cijev.

  • Pregledajte spojeve na bojleru. Ako su labavi, zategnite ih ključem.

5. Zahrđala ili smrdljiva voda

Kada iz slavina teče smeđa, žuta ili crvena voda, spremnik bojlera može biti iznutra zahrđao. Ako voda miriše na pokvarena jaja, spremnik može sadržavati bakterije.

  • Zamolite vodoinstalatera da zamijeni anodni štap u spremniku. Anodni štap je metalna šipka koja se nalazi u središtu bojlera i koja korodira prije spremnika.

6. Buka koja dolazi iz spremnika

Zvukovi poput niskog tutnjanja, pucketanja ili visokog zvižduka mogu značiti da voda u spremniku ključa. Nakupljeni sediment na dnu spremnika može pregrijati dno i uzrokovati ključanje vode.

Da biste riješili ovaj problem:

  • Isključite napajanje i dovod vode.
  • Povežite crijevo s ventilom na dnu bojlera.
  • Ispustite svu vodu i sediment iz spremnika.
  • Zatvorite ventile i ponovno uključite vodu i napajanje.

7. Curenje ulazne cijevi

Ako primijetite lokvu vode na vrhu bojlera, uzrok može biti curenje ulazne cijevi za hladnu vodu.

  • Isključite dovod vode u bojler.
  • Zategnite spoj ključem u smjeru kazaljke na satu.

8. Oštećen ventil za tlak

Ventil za tlak na bočnoj strani bojlera može razviti curenje. Možete ga zamijeniti sami:

  • Isključite napajanje i dovod hladne vode.
  • Ispustite vodu i tlak otvaranjem ventila s kantom ispod odvoda.
  • Odvrnite ventil ključem i postavite novi koristeći teflonsku traku.

9. Kondenzacija na bojleru

Bojler koji izgleda kao da curi možda stvara kondenzaciju. Kondenzacija će biti ravnomjerno raspoređena po vanjskoj strani spremnika.

  • Postavite temperaturu na 120°F ili niže. Ako to ne riješi problem, pozovite vodoinstalatera da postavi posudu za skupljanje kapljica ispod bojlera.

10. Kada pozvati stručnjaka

Postoje situacije kada ćete trebati pozvati stručnjaka, poput:

  • Oštećenja ili korozije spremnika
  • Zamućene vode ili neugodnog mirisa
  • Sumnje na bakterije u vodi
  • Određenih problema s nedovoljno toplom vodom

Bojler može imati garanciju koja djelomično pokriva troškove popravka. Provjerite dokumentaciju ili pločicu na bojleru s brojem modela i serijskim brojem.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice