Povežimo se

Uradi sam projekti

Uradi sam mozaik stolić za kavu u samo nekoliko koraka

Mnogi su ovih dana otkrili kreativce u sebi i počeli sami izrađivati različite praktične dodatke za svoj dom. Maštate o malom stoliću za kavu s uzorkom mozaika? Možete ga napraviti i sami – evo kako.

Mozaik u domove unosi posebnu živost, a s njime se itekako možete kreativno izraziti. Ovo ogledalo unutar čajnika originalan je primjer takve kreativnosti, koja je primijenjena i na kolicima za roštilj.

Terasu krasi i stolić za pijenje kave isto napravljen od mozaika.

stolić-za-kavu-uradi-sam-mozaik-domnakvadrat

A jedan takav možete napraviti i sami, samo slijedite detaljne upute profesorice fonetike i uradi sam hobistice Kornelije Gavranović.

Za izradu bit će vam potrebno: ostaci keramičkih pločica, postolje na koje ćete ih lijepiti, čekić, ljepilo, masa za fugiranje, akrilna boja, spužva, voda.

1. Razbijanje pločica

Keramičke pločice različitih motiva i dizajna treba razbiti tako da se dobiju komadići različitih oblika.

“Da ne bi bilo dosadno, i da nisu sve pločice u istoj boji, ipak se ovo zove mozaik, ja ću uzeti pločice koje su i drugih boja, a ono što nam je bitno je da se završetak svake pločice na neki način može uklopiti”, savjetuje hobistica.

2. Lijepljenje pločica

Pločice se na podlogu, u ovom slučaju stalku na kojem su bile namotane žice, lijepe ljepilom za pločice. Ljepilo se miješa s vodom te tako stvara smjesu koja se lagano razmazuje. Cijela se priča gradi iz sredine prema vanjskim rubovima. Oslikane pločice biti će ukras sam po sebi, a one bez motiva, samo s bojama možete i sami kombinirati da čine cvijet ili što god je vama drago.

lijepljenje-komadića-pločica-mozaik-domnakvadrat

Pločice treba brzo lijepiti jer se ljepilo brzo suši. Kad postavite okvir, onda vam ostaju rupe koje je dobro popuniti malim komadima. Upravo će oni kasnije činiti najljepši dio mozaika.

3. Bojenje

Nakon što se zalijepljene pločice osuše, vrijeme je za bojenje površine koja nije pokrivena pločicama. Gavranović koristi akrilnu boju na vodenoj bazi kojom je moguće prelaziti preko svih površina.

bojenje-postolja-stolić-domnakvadrat

Boja se brzo suši i nema poseban miris. Ako želite, nakon bojenja podloge, možete je i ocrtati, sve prema željama i vještinama. Ono što je važno je da ne zaboravite obojiti vanjski rub stolića. Bilo bi dobro obojiti i vanjski rub pločica jer u presjeku bolje izgleda.

4. Fugiranje

Nakon bojenja vrijeme je za fugiranje. Masa za to radi se kao i lijepilo – prah se miješa s vodom. Koristeći malu špahtlicu, masom za fugiranje se popunjavaju rupe među pločicama. Postupak je potrebno ponavljati kako bi se do kraja popunile rupe.

fugiranje-mozaika-domnakvadrat

Masu za fugiranje možete birati u različitim bojama, ali preporučuje se da bude što neutralnija kako bi naglasak bio na pločicama. Važno je da rubovi pločica ne budu istaknuti, već da je sve u ravnini kako se kasnije, kod brisanja stola, ne biste porezali na oštre pločice.

5. Brisanje

Nakon fugiranja, mozaik je potrebno obrisati za što su potrebne spužva i voda. “Lagano prebrišemo sa više vlažnom nego mokrom spužvom, skidamo površinu fug mase sa svakog komadića i onda tek vidimo rezultate našeg mozaika”, kaže Gavranović.

brisanje-stolića-mozaik-domnakvadrat

A sada je vrijeme da i svi ostali vide rezultate ovog mozaika pa stolić ide na svoju poziciju na terasi. Po želji ga ukrasite zelenilom i ukrasnim posudama.

gotov-mozaik-stolić-domnakvadrat

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

Kako uzgojiti začinsko bilje kod kuće? 3 greške koje morate izbjeći!

Kako uzgojiti začinsko bilje

Pitate se kako uzgojiti začinsko bilje kod kuće? Uzgoj začinskog bilja kod kuće sve je popularniji jer omogućava jednostavan pristup svježim začinima tijekom cijele godine.

Bosiljak, menta, ružmarin, timijan i korijander među najlakšim su začinima za uzgoj, ali mnogi početnici rade ključne pogreške koje mogu spriječiti njihov pravilan rast.

Razgovarali smo s Antom Jurićem, vlasnikom OPG-a, koji nam je otkrio tri najčešće greške koje treba izbjeći kako bi začinsko bilje u kućnim uvjetima uspješno raslo i razvijalo se.

Kako uzgojiti začinsko bilje kod kuće – osnovni uvjeti

Prije nego što se upoznamo s najčešćim greškama, važno je razumjeti osnovne uvjete koje biljke trebaju za rast.

  • Odabir pravog začina – Najbolje opcije za početnike su bosiljak, ružmarin, majčina dušica, menta i korijander.
  • Pravilna sadnja – Sjeme se sije u hranjiv supstrat uz dovoljno vlage.
  • Optimalna temperatura – Većina začinskog bilja najbolje raste na temperaturi od 22-24°C.
  • Vrijeme rasta – Prvi listovi mogu se koristiti već 3 do 6 tjedana nakon sijanja.

Bez obzira na to koliko pažnje posvetite uzgoju, ako napravite nekoliko ključnih grešaka, biljke mogu brzo propasti.

Greška #1: Prekomjerno zalijevanje

Jedna od najčešćih grešaka kod uzgoja začinskog bilja kod kuće je pretjerano zalijevanje začinskog bilja.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

“Najčešći problem s uzgojem bosiljka je upravo višak vlage. Ljudi često zalijevaju previše misleći da pomažu biljci, ali zapravo potiču truljenje korijena,” objašnjava Jurić.

Kako izbjeći ovu grešku?

  • Zalijevajte biljke tek kada je površinski sloj zemlje potpuno suh.
  • Koristite posude s rupicama za drenažu kako biste spriječili nakupljanje vode.
  • Ružmarin i majčina dušica vole suhu zemlju i rijetko zalijevanje, dok peršin treba nešto više vlage.

Greška #2: Nedostatak svjetlosti

Ako začinsko bilje ne dobiva dovoljno svjetlosti, listovi postaju blijedi, a stabljike se nepravilno izdužuju.

“Ako biljka ne dobije dovoljno prirodnog svjetla, počet će rasti usko i visoko umjesto da razvije čvrste stabljike i zdrave listove,” upozorava Jurić.

Kako osigurati dovoljno svjetla?

  • Postavite biljke na prozorsku dasku okrenutu prema jugu ili istoku.
  • Osigurajte najmanje 6 sati prirodnog svjetla dnevno.
  • Ako prirodnog svjetla nema dovoljno, koristite LED svjetla za biljke.

Greška #3: Mala tegla i nedostatak presađivanja

Mnogi početnici ostavljaju začinske biljke u premalim teglama, što može ograničiti njihov rast.

“Biljke trebaju prostor za razvoj korijena. Ako ostanu u istoj teglici predugo, prestat će rasti, a listovi će početi žutjeti,” objašnjava Jurić.

Kako pravilno presađivati začinsko bilje?

  • Kada primijetite da korijenje izlazi kroz rupice na dnu tegle, biljku je potrebno presaditi.
  • Koristite veću posudu s hranjivom zemljom i dodajte organsko gnojivo.
  • Peršin i bosiljak posebno brzo rastu i zahtijevaju redovito presađivanje.

Kako uzgojiti začinsko bilje za dugotrajnu upotrebu?

Kad biljke dostignu punu zrelost, možete ih osušiti ili zamrznuti kako biste ih koristili i izvan sezone.

  • Sušenje – Idealno za ružmarin i majčinu dušicu, jer zadržavaju svoja eterična ulja.
  • Zamrzavanje – Najbolje za bosiljak i peršin, jer im aroma ostaje jača nego kod sušenja.

“Svježe začinsko bilje može obogatiti svako jelo, a uzgoj kod kuće jamči da uvijek imate zdrave, netretirane biljke pri ruci,” zaključuje Jurić.

Kako uzgojiti začinsko bilje kod kuće bez greške!

Za uspješan uzgoj začinskog bilja kod kuće važno je pridržavati se nekoliko ključnih pravila:

Osigurajte dovoljno svjetla – biljke trebaju najmanje 6 sati dnevno.
Pazite na zalijevanje – zalijevajte umjereno kako biste spriječili truljenje korijena.
Ne zaboravite presađivanje – biljkama treba dovoljno prostora za rast.

Uz pravilnu njegu, začinsko bilje može rasti tijekom cijele godine, pružajući svježe arome i dodatnu estetsku vrijednost vašem domu.

Nastavite čitati

Uradi sam projekti

Ovim jednostavnim trikom proširite ili suzite prostor u vašem domu

Naučite kako boje mijenjaju percepciju unutarnjih prostora i iskoristite ih u svoju korist

Naučite kako boje mijenjaju percepciju unutarnjih prostora i iskoristite ih u svoju korist, npr. kako vizualno povećati prostor. Pravilnim odabirom nijansi i rasporedom boja, možete učiniti prostor svjetlijim, prostranijim i ugodnijim za boravak.

Ugodni ambijenti pozitivno utječu na raspoloženje i dobrobit svojih stanovnika, dok loše osvijetljena, neudobna mjesta mogu učiniti život nepodnošljivim. Kako bi se postiglo željeno prostorno iskustvo, pametno bojanje zidova izdužiti će ili proširiti prostoriju. Svjetlije i hladnije boje čine da prostor izgleda veće. Tamnije boje čine da prostor izgleda zatvorenije i manje oku.

Raspored boja ili tekstura u okruženju mijenja perspektivu, čineći prostoriju višom, dužom, širom ili ističući određeni element. Osim estetike i funkcionalnosti, boje koje odaberete za svoj dom imaju dublji utjecaj na vaše emocionalno stanje i općenito dobrobit.

Boje emocija: Psihologija boja u vašem domu

Proširite prostor

Kako biste stvorili osjećaj prostranosti u prostoru, najbolja metoda je korištenje svijetlih boja koje će reflektirati prirodno svjetlo i učiniti da naoko površine izgledaju veće.

Učinite da prostor izgleda kompaktnije

S druge strane, kada je cilj da prostorija izgleda kompaktnije, manje i ugodnije, odabir jačih boja na zidnim površinama može biti dobar izbor. One će apsorbirati većinu prirodnog svjetla, pružajući osjećaj zatvorenosti što može biti korisno za određene funkcije.

Vizualno spustite strop

Ponekad snižavanje visine stropa može učiniti prostor ugodnijim i pružiti osjećaj dobrodošlice. Kada ga obojite tamnijom bojom od zidova, ova karakteristika će stvoriti dojam da je strop niži.

Psihologija boja

Vizualno povisite strop

U drugim situacijama, suprotno je. Postoje stanovi čiji niži stropovi daju klaustrofobičan osjećaj prostoru. Bojanjem zidova tamnijom bojom i ostavljanjem stropa bijelim stvara se dojam višeg stropa.

Proširite prostor

Bojanjem stražnjeg zida i stropa istim tamnijim bojama, te ostavljanjem bočnih zidova svjetlijima, prostor će izgledati šire i prostranije. Ovo je tehnika često korištena u hodnicima ili uskim prostorijama.

Suzite prostor

Farbanjem dva suprotstavljena bočna zida tamnim bojama, te ostavljanjem pozadine i stropa u svijetlim bojama, prostor će vizualno izgledati uži, poboljšavajući proporcije prostorija s neuravnoteženim dimenzijama.

Vizualno skratite prostor

Ako imate vrlo veliki prostor u svom domu i želite da djeluje intimnije, uložite u tamne tonove na stražnjem zidu u kontrastu s svjetlijim bojama drugdje.

Istaknite zid

Kako biste istaknuli zid, preporučuje se da ga zadržite u svjetlijoj boji dok drugi imaju tamniju nijansu. To privlači oko prema njemu.

Neočekivana crvena: Teorija koja tvrdi da će ta boja svaki prostor učini savršenim

Skratite zidove

Ako želite skratiti zidove, jednostavno nanesite tamniju nijansu boje na donji dio zida.

Uradi sam – kako obojiti zidove

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice