Kućni popravci i održavanje
5 odličnih trikova za čišćenje perilica rublja
Neka začepljen filter, neugodan miris i kamenac budu stvar prošlosti

Neke stvari u domu jednostavno zaboravljamo čistiti ili pak nemamo vremena za to. Jedna od tih stvari je i perilica rublja. Očistite ju s vremena na vrijeme kako bi vam rublje bilo čisto i mirisno.
Ladica za deterdžent
Prašak i omekšivač u ladici za deterdžente znaju stvoriti vrlo tvrdokorne mrlje koje s običnom vodom teško da mogu otići. Pokušajte ju očistiti na sljedeći način. Prvo ladicu izvadite iz perilice. Pamučne ubruse ili papirnate namočite vodicom za ispiranje usta i položite u ladicu. Ostavite da stoji 10-ak minuta. Ubrusima prebrišite ladicu i spremna je za doziranje novih deterdženata.
Opasna crna plijesan: Evo kako je ukloniti koristeći prirodna sredstva za čišćenje
Začepljen filter
Zbog začepljenog filtera, perilica može neispravno raditi. Odvrnite ga i počistite starom četkicom za zube. Za učinkovitije čišćenje možete se poslužiti i pastom za zube. Na kraju, filter prebrišite običnom krpom.

Plijesan na gumi
Ako se na gumi oko bubnja pojavila plijesan, rješenje je sljedeće. U bočici s raspršivačem pomiješajte vodu i nekoliko kapi ulja čajevca. Promućkajte i pošpricajte po gumi. Dobro isčetkajte četkicom za zube i prebrišite pamučnom krpom.
Neugodan miris iz perilice
Ako se iz perilice širi neugodan miris, a rublje ne miriše kako bi trebalo, vrijeme je za čišćenje bubnja. Novije perilice imaju samočistivi program, no postoji još jedno rješenje. U bubanj ubacite tabletu za pranje posuđa i uključite program ispiranja. Neugodni mirisi su prošlost.
Kamenac u bubnju
Kamenac je najveći neprijatelj svih kupaonica, pa tako i perilica za rublje. Ako ga imate u bubnju, riješite ga se uz pomoć samo dva sastojka. Po suhom bubnju prosipajte sodu bikarbonu. Prepolovite limun i polovicu iskoristite kao spužvu te izribajte bubanj. Nakon ribanja bubanj prebrišite pamučnom krpom kojom ćete usput i pokupiti ostatke sode i limuna.
Kućni popravci i održavanje
Što učiniti ako primijetite mrlju od vode na stropu? Ovo su koraci koje treba slijediti
Mrlja od vode na stropu može biti znak ozbiljnog problema koji zahtijeva brzo djelovanje

Mrlja od vode na stropu nisu samo estetski problem – često ukazuju na ozbiljnije probleme u domu, poput curenja krova, vodovodnih instalacija ili loše ventilacije.
Ako ih zanemarite, posljedice mogu biti skupe i opasne, uključujući oštećenja konstrukcije i rast plijesni. U ovom članku donosimo detaljan vodič o tome što uzrokuje mrlju od vode na stropu, kako je prepoznati i što odmah učiniti ako se pojavi.
Kako prepoznati da je mrlja na stropu uzrokovana vodom?
Mrlje od vode na stropu često su lako prepoznatljive. Za razliku od ostalih vrsta mrlja, one su obično nepravilnog oblika, tamnije boje i ponekad izgledaju vlažno. Evo ključnih znakova koji ukazuju da je problem uzrokovan vodom:
- Neugodan miris vlage: Ako osjetite ustajali miris, to može biti znak curenja vode iz cijevi ili loše ventilacije.
- Zvuk kapanja ili curenja: Zvuk vode može upućivati na aktivno curenje, čak i kad nije kišno.
- Neočekivano visoki računi za vodu: Neočekivane promjene na računu često ukazuju na skrivena curenja.
- Lokacija mrlje: Mrlje ispod krova, kupaonice ili kuhinje obično sugeriraju specifične uzroke, poput oštećenih cijevi ili krova.
Važno je znati da voda može putovati kroz zidove i stropove, pa mrlja nije uvijek blizu izvora curenja.
Odaberite vrstu krova koji najviše odgovara vašem domu
Mrlje od vode na stropu – što ih uzrukuje?
Razumijevanje uzroka ključno je za pravilno rješavanje problema. Evo najčešćih razloga pojave mrlje od vode na stropu:
- Curenje krova
Oštećeni crijepovi, začepljeni oluci ili neispravna limarija mogu uzrokovati propuštanje vode u kuću. Mrlje se obično pojavljuju ispod tavana ili u blizini dimnjaka, krovnih prozora i ventilacijskih otvora. - Problemi s vodovodom
Puknute cijevi, loši spojevi ili neispravni brtveni prsteni mogu uzrokovati curenje, posebno ispod kupaonica ili kuhinja. - Kondenzacija
Loša ventilacija i nedovoljna izolacija uzrokuju nakupljanje vlage, osobito tijekom toplijih mjeseci kada su sustavi klimatizacije aktivni. - Sezonske promjene
Topljenje snijega, jake kiše ili zamrzavanje cijevi tijekom zime mogu uzrokovati curenje.
Što učiniti kada primijetite mrlju od vode na stropu?
Ako ste primijetili mrlju od vode, brzo djelovanje može spriječiti daljnju štetu. Slijedite ove korake:
- Pronađite izvor curenja
Lokacija mrlje često daje trag o uzroku:- Mrlje ispod krova ukazuju na probleme s krovištem.
- Mrlje ispod kupaonice ili kuhinje najčešće sugeriraju curenje cijevi.
- Nasumične mrlje u sredini prostorije mogu biti rezultat kondenzacije ili problema s ventilacijom.
- Zaustavite curenje
- Kod problema s krovom, privremeno zakrpajte oštećeno područje i pozovite stručnjaka za trajni popravak.
- Kod curenja cijevi, odmah zatvorite dovod vode i kontaktirajte vodoinstalatera.
- Osušite pogođena područja
Vlažni stropovi i zidovi mogu uzrokovati rast plijesni. Upotrijebite ventilatore, grijalice i sredstva poput octa kako biste spriječili rast mikroba. - Procijenite oštećenje stropa
- Pukotine, progib ili vidljivi znakovi plijesni zahtijevaju zamjenu dijela stropa ili suhozida.
- Angažirajte stručnjaka za procjenu štete i potrebne radove.

Mrlje od vode na stropu – je li ih moguće prefarbati?
Prefarbavanje mrlje je moguće samo ako ste u potpunosti riješili izvor curenja i osušili strop. Manje mrlje možete prekriti bojom sa zaštitnim primerom, dok kod većih oštećenja često treba zamijeniti dio suhozida.
Mrlja od vode na stropu može biti znak ozbiljnog problema koji zahtijeva brzo djelovanje. Identifikacija uzroka, sanacija curenja i pravilno sušenje ključni su za očuvanje vašeg doma. Ako niste sigurni kako postupiti, uvijek je najbolje angažirati stručnjake za vodovodne ili krovne sustave. Brzo rješavanje problema spriječit će daljnja oštećenja i skupe popravke, a vaš dom učiniti sigurnim i zdravim.
Izvori: House Beautiful, New view roofing
Kućni popravci i održavanje
Priprema doma za zimu: Ove zadatke obavite odmah i spriječite skupe popravke
Sada je savršeno vrijeme da obavite ove zadatke i pripremite svoj dom za zimu

Između kupovine darova i odlaska na zabave, vjerojatno ćete se uskoro potpuno prepustiti blagdanskim događanjima. No, ne želite ostati na hladnoći kad padne prvi snijeg. Malo pripreme može puno značiti, osobito kad se radi o sprječavanju skupih popravaka u kući. Evo sedam zadataka za održavanje doma zimi koje trebate obaviti prije prvog snijega.
1. Provedite potpuni pregled vašeg doma
Pregledajte vanjske zidove svog doma, i izvana i iznutra, tražeći potencijalne probleme, poput pukotina u brtvljenju, znakova da su se vjeverice ili drugi glodavci nastanili u krovu, tragova propuštanja krova ili hladnih, propusnih mjesta unutar kuće.
Zabilježite sve probleme koje primijetite kako ne biste ništa propustili kad krenete s popravcima. Ovaj zadatak znači mnogo za održavanje vašeg doma zimi.
2. Očistite žlijebove
Kako lišće pada tijekom jeseni, može ostaviti puno otpada u vašim žlijebovima – što može uzrokovati začepljenja. Ako ostane tamo do dolaska zime, mogli biste završiti s ledenom barijerom, gdje se voda zamrzava, što može potencijalno oštetiti vaše žlijebove fasadu, pa čak i krov.
Temeljito očistite žlijebove prije nego što stigne snijeg, kako biste bili sigurni da zimski vremenski uvjeti neće uzrokovati štetu na vašem domu.

3. Zamijenite brtvilo i trake za izolaciju
Vanjsko brtvilo traje otprilike deset godina, pa možete brzo primijetiti da je napuklo ili nedostaje na nekim mjestima. Pukotine u brtvilu i oštećene trake za izolaciju mogu omogućiti insektima i drugim štetnicima ulazak u vaš dom te stvoriti praznine kroz koje hladan zrak ulazi, uzrokujući propuhe i veće račune za energiju.
Srećom, ovo je jednostavan projekt koji možete napraviti sami, a donosi topliji dom i niže troškove grijanja.
4. Provjerite cijevi: one su ključne za održavanje doma zimi
Smrznute cijevi mogu uzrokovati ozbiljnu štetu u domu (da ne spominjemo gubitak pristupa vodi!). Cijevi uz vanjske zidove prve se smrzavaju jer su izložene niskim temperaturama. Stavljanje pjenaste izolacije oko cijevi – ili čak grijaće trake za cijevi sklone smrzavanju -osigurat će da voda nastavi teći.
Ako temperature padnu ispod nule, pustite da voda kaplje iz slavina kako biste spriječili smrzavanje cijevi. Pazite da puštate toplu ili vruću vodu, jer se cijevi za toplu vodu smrzavaju prije onih za hladnu.

5. Zamijenite zavjese – jednostavan trik za održavanje doma zimi
Lagane, prozirne zavjese zamijenite baršunastim ili drugim debljim materijalima koji mogu spriječiti ulazak hladnog zraka kroz prozore, smanjujući gubitak topline. Prema Ministarstvu energetike SAD-a, kako prenosi portal Real Simple, zatvaranjem zavjesa noću i u prostorijama koje ne primaju mnogo sunčeve svjetlosti, gubitak topline može se smanjiti za 10%.
6. Pregledajte peć i provjerite kamin
Prije nego što počnete grijati dom, provjerite je li peć u ispravnom stanju te jesu li filteri za zrak čisti. Ako niste sigurni u vlastite vještine, pozovite stručnjaka za grijanje i hlađenje da obavi pregled.
Ako planirate ugodne večeri uz kamin, sada je pravo vrijeme za pripreme. Otvorite dimnjak i provjerite ima li nakupljenog kreozota, ostatka sagorijevanja drva koji može ograničiti protok zraka i lako se zapaliti. Angažirajte stručnjaka za čišćenje dimnjaka kako biste osigurali sigurno korištenje.

7. Provjerite detektore dima i ugljičnog monoksida
Provjerite detektore dima i ugljičnog monoksida pri prelasku na zimsko vrijeme kako biste osigurali zaštitu. Posebno je važno provjeriti detektore ugljičnog monoksida zimi jer peći, kamini i pećnice mogu izazvati opasne razine ovog plina.
You must be logged in to post a comment Login