Povežimo se
dom na kvadrat bozicna cestitka

Uradi sam projekti

Čišćenje snijega ponekad vodi do ozljeda – evo kako ga sigurno i učinkovito ukloniti

Čišćenje snijega može biti pravi izazov, osobito ako niste navikli na fizičke aktivnosti ove vrste. Više od polovice svih ozljeda koje nastanu zbog čišćenja snijega su istegnuća, naprezanja i bolovi u donjem dijelu leđa.

Između 1990. i 2006. godine, u prosjeku je otprilike 11.500 ljudi godišnje liječeno zbog ozljeda povezanih s čišćenjem snijega, uključujući 1.647 smrtnih slučajeva povezanih s kardiovaskularnim problemima tijekom tog razdoblja, prema studiji koja je recenzirana i objavljena 2010. godine.

Srećom, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste čišćenje snijega učinili lakšim za vaše tijelo. Slijede savjeti za sigurno čišćenje snijega koji će vam pomoći u prevenciji ozljeda dok.

1. Odaberite pravi tip i veličinu lopate za čišćenje snijega

Za sigurno čišćenje snijega, odaberite laganu, ali čvrstu lopatu – teža lopata znači da morate podizati više težine osim samog snijega. Zakrivljena ručka može smanjiti potrebu za okretanjem i podizanjem kako biste očistili snijeg.

Ove biljke možete uzgajati u teglama i tako uljepšati svoj zimski vrt

Veličina lopate također je važna. “Pobrinite se da imate lopatu koja vam omogućuje da ne istežete tijelo previše dok podižete snijeg”, savjetuje Colleen Louw, PT, programska direktorica za Sertifikaciju terapeutske bolne specijalizacije na Evidence In Motion i glasnogovornica Američke fizioterapeutske udruge. “Lopata s kratkom ručkom uzrokovat će da se više saginjete, dok će lopata koja je preduga otežati podizanje snijega jer će biti teža.”

2. Zagrijte se prije početka čišćenja snijega

Savjeti za sigurno čišćenje snijega uključuju i zagrijavanje vašeg tijela prije početka fizičkog rada. Čišćenje snijega može biti prilično intenzivna tjelovježba, čak i ako redovito vježbate. Louw preporučuje da prije nego počnete čistiti snijeg, provedete oko pet minuta zagrijavanja. “Uključite pokrete poput rotacije kralježnice, sekvence mačke i krave -ovim pokretima tijelo prolazi kroz puni opseg pokreta.”

3. Pomičite snijeg umjesto podizanja

Kako biste smanjili rizik od ozljeda, savjeti za sigurno čišćenje snijega uključuju pomicanje snijega sa strane umjesto podizanja. Ako je moguće, koristite lopatu za pomicanje snijega, a ne podizanje, čime ćete smanjiti naprezanje leđa.

4. Podizanje snijega (i lopate) s nogama

Kod podizanja snijega, osobito ako je snijeg težak i mokar, Louw savjetuje da podizanje bude s manjim količinama snijega. “Podignite manju količinu snijega kako biste podizali manju težinu”, kaže Louw. “Pobrinite se da savijete koljena i podižete snijeg s nogu, a ne da sve opterećenje stavljate na leđa.”

5. Izbjegavajte okretanje dok bacate snijeg

Ako već imate bolove u donjem dijelu leđa, okretanje dok držite nešto teško može izazvati ozljedu. “Savijanje i okretanje dok bacate snijeg može biti posebno teško za leđa”, kaže Louw. Savjetuje da uvijek napravite korak unazad i okrenete se u smjeru u kojem bacate snijeg kako biste izbjegli okretanje.

6. Uzimajte pauze dok čistite snijeg

Nemojte se truditi da očistite sav snijeg u jednoj maratonskoj sesiji. Savjeti za sigurno čišćenje snijega uključuju i redovite pauze kada osjetite umor. Čak i nekoliko minuta hodanja ili nježnog istezanja u zatvorenom prostoru može vam pomoći da izbjegnete ozljedu, kaže Louw. “Važno je slušati svoje tijelo kako biste spriječili prekomjerno naprezanje.”

7. Ne zaboravite na hladni i topli oblog

Ako vam leđa postanu bolna, korištenje leda ili topline može pomoći u ublažavanju boli. “Većina bolova u donjem dijelu leđa pozitivno reagira na kretanje i redovitu tjelovježbu, dok se pogoršava s neaktivnošću”, kaže Louw. Ako vas bol ne prođe nakon nekoliko dana, posjetite fizioterapeuta.

8. Isprobajte druge metode za čišćenje snijega

Ako imate medicinske probleme koji vam otežavaju čišćenje snijega, postoje i drugi proizvodi koji mogu pomoći. Snježni puhači ili manji snježni bacači lako mogu ukloniti snijeg s vašeg puta, dok sredstva za otapanje leda i strugala mogu ukloniti ledene naslage.

9. Kako liječiti bolove u leđima uzrokovane čišćenjem snijega

Ako se ozlijedite dok čistite snijeg, ležanje na kauču nije najbolji način za oporavak. “Većina bolova u donjem dijelu leđa odgovara pozitivno na kretanje i redovite vježbe, a pogoršava se s neaktivnošću”, objašnjava Louw. Ako bol postane ozbiljna ili osjetite utrnulost, obratite se liječniku ili fizioterapeutu.

Izvor: RealSimple

Uradi sam dekoracije i rasvjeta

Kreativna ideja: Od stare žarulje napravite posudu za zračne biljke

Pretvorite staru žarulju u jedinstvenu posudu za zračne biljke i unesite prirodu u svoj dom!

Ako tražite kreativan način da reciklirate predmete koje biste inače bacili, izrada posude za zračne biljke od stare žarulje odličan je projekt. Ovaj uradi-sam (DIY) projekt nije samo koristan za okoliš, već donosi i unikatan dekorativni element vašem domu. Uz nekoliko alata i malo pažnje, možete pretvoriti staru žarulju u prekrasnu posudu za zračne biljke, idealnu za najmanje vrste poput Tillandsia ionantha.

Osim što ćete spasiti žarulju od odlagališta otpada, dobit ćete lijepu i praktičnu posudu za zračne biljke koja unosi dašak prirode u vaš interijer. Evo kako možete sami napraviti ovu mini posudu, uključujući odabir biljaka i savjete za održavanje.

Što su to zračne biljke?

Tillandsije, poznatije pod nazivom zračne biljke, apsolutna su senzacija koja je svojim atraktivnim izgledom i jednostavnim održavanjem brzo osvojila svijet. Radi se o biljkama koje apsorbiraju vlagu iz zraka i ne zahtijevaju stalnu brigu. 

“One su posebne po tome da su epifiti. To znači da u prirodi ne rastu u zemlji, ne primaju vodu i hranjive tvari preko korijena nego se zakače negdje za neke površine poput drveća, kora. Može biti ako je neka urbana sredina na krovovima ili telefonskim žicama i onda svu vodu i hranjive tvari primaju preko listova i zraka. Zato ih zovemo zračne biljke.”, rekla je Bojana Bota, suvlasnica trgovine s biljkama. 

Zračne biljke senzacija su u svakom interijeru

Priprema žarulje za pretvaranje u posudu za zračne biljke

Prije nego što započnete s izradom, obavezno koristite žarulje sa žarnom niti, jer fluorescentne žarulje sadrže opasne kemikalije. Također, nosite zaštitne naočale i rukavice kako biste izbjegli ozljede od stakla. Za sigurno čišćenje radite unutar kartonske kutije kako biste zadržali sve komadiće stakla i ostatke.

  1. Uklanjanje baze žarulje: Uz pomoć kliješta s tankim vrhom ili škara za lim, uklonite metalni kontakt na dnu žarulje. Zatim pažljivo odvojite crni pečat oko baze.
  2. Čišćenje unutrašnjosti žarulje: Koristite odvijač kako biste razbili stakleni nosač unutar žarulje, a kliještima uklonite ostatke žarne niti. Nakon što izvadite sve unutarnje dijelove, očistite žarulju vlažnom krpom i isperite pod vodom.

Sada imate čistu osnovu za svoju novu posudu za zračne biljke.

Odabir biljaka za vašu posudu za zračne biljke

Za ovu posudu idealne su zračne biljke poput Tillandsia ionantha “Mexican”, Rubra ili Scaposa. Ove male biljke ne trebaju tlo, što ih čini savršenim za male prostore poput žarulje. Ako želite dodati druge biljke, stavite sloj sitnih kamenčića za drenažu i tanki sloj aktivnog ugljena kako biste spriječili višak vlage.

Dodavanje mahovine, poput Hypnum imponens ili Leucobryum glaucum, također je izvrsna opcija za vašu posudu za zračne biljke. Mahovina uspijeva u vlažnim uvjetima, pa je povremeno prskajte vodom kako biste je održali zdravom.

Savjeti za održavanje posude za zračne biljke

  • Zalijevanje: Koristite kapaljku ili raspršivač za precizno zalijevanje kako biste izbjegli previše vlage.
  • Prezentacija: Omotajte užad oko baze žarulje za viseću posudu ili je zalijepite na podlogu za stolni prikaz.
  • Čišćenje: Povremeno čistite staklo žarulje kako bi vaša posuda za zračne biljke izgledala besprijekorno.

Ovaj projekt nije samo zabavan i kreativan, već je i koristan za okoliš. Izradom vlastite posude za zračne biljke dodajete prirodnu ljepotu svom domu dok reciklirate i smanjujete otpad.

Nastavite čitati

Kućni popravci i održavanje

Što učiniti ako primijetite mrlju od vode na stropu? Ovo su koraci koje treba slijediti

Mrlja od vode na stropu može biti znak ozbiljnog problema koji zahtijeva brzo djelovanje

mrlja od vode na stropu

Mrlja od vode na stropu nisu samo estetski problem – često ukazuju na ozbiljnije probleme u domu, poput curenja krova, vodovodnih instalacija ili loše ventilacije.

Ako ih zanemarite, posljedice mogu biti skupe i opasne, uključujući oštećenja konstrukcije i rast plijesni. U ovom članku donosimo detaljan vodič o tome što uzrokuje mrlju od vode na stropu, kako je prepoznati i što odmah učiniti ako se pojavi.

Kako prepoznati da je mrlja na stropu uzrokovana vodom?

Mrlje od vode na stropu često su lako prepoznatljive. Za razliku od ostalih vrsta mrlja, one su obično nepravilnog oblika, tamnije boje i ponekad izgledaju vlažno. Evo ključnih znakova koji ukazuju da je problem uzrokovan vodom:

  • Neugodan miris vlage: Ako osjetite ustajali miris, to može biti znak curenja vode iz cijevi ili loše ventilacije.
  • Zvuk kapanja ili curenja: Zvuk vode može upućivati na aktivno curenje, čak i kad nije kišno.
  • Neočekivano visoki računi za vodu: Neočekivane promjene na računu često ukazuju na skrivena curenja.
  • Lokacija mrlje: Mrlje ispod krova, kupaonice ili kuhinje obično sugeriraju specifične uzroke, poput oštećenih cijevi ili krova.

Važno je znati da voda može putovati kroz zidove i stropove, pa mrlja nije uvijek blizu izvora curenja.

Odaberite vrstu krova koji najviše odgovara vašem domu

Mrlje od vode na stropu – što ih uzrukuje?

Razumijevanje uzroka ključno je za pravilno rješavanje problema. Evo najčešćih razloga pojave mrlje od vode na stropu:

  1. Curenje krova
    Oštećeni crijepovi, začepljeni oluci ili neispravna limarija mogu uzrokovati propuštanje vode u kuću. Mrlje se obično pojavljuju ispod tavana ili u blizini dimnjaka, krovnih prozora i ventilacijskih otvora.
  2. Problemi s vodovodom
    Puknute cijevi, loši spojevi ili neispravni brtveni prsteni mogu uzrokovati curenje, posebno ispod kupaonica ili kuhinja.
  3. Kondenzacija
    Loša ventilacija i nedovoljna izolacija uzrokuju nakupljanje vlage, osobito tijekom toplijih mjeseci kada su sustavi klimatizacije aktivni.
  4. Sezonske promjene
    Topljenje snijega, jake kiše ili zamrzavanje cijevi tijekom zime mogu uzrokovati curenje.

Što učiniti kada primijetite mrlju od vode na stropu?

Ako ste primijetili mrlju od vode, brzo djelovanje može spriječiti daljnju štetu. Slijedite ove korake:

  1. Pronađite izvor curenja
    Lokacija mrlje često daje trag o uzroku:
    • Mrlje ispod krova ukazuju na probleme s krovištem.
    • Mrlje ispod kupaonice ili kuhinje najčešće sugeriraju curenje cijevi.
    • Nasumične mrlje u sredini prostorije mogu biti rezultat kondenzacije ili problema s ventilacijom.
    Ako ne možete pronaći izvor, razmislite o korištenju senzora za curenje vode ili pozovite stručnjaka.
  2. Zaustavite curenje
    • Kod problema s krovom, privremeno zakrpajte oštećeno područje i pozovite stručnjaka za trajni popravak.
    • Kod curenja cijevi, odmah zatvorite dovod vode i kontaktirajte vodoinstalatera.
  3. Osušite pogođena područja
    Vlažni stropovi i zidovi mogu uzrokovati rast plijesni. Upotrijebite ventilatore, grijalice i sredstva poput octa kako biste spriječili rast mikroba.
  4. Procijenite oštećenje stropa
    • Pukotine, progib ili vidljivi znakovi plijesni zahtijevaju zamjenu dijela stropa ili suhozida.
    • Angažirajte stručnjaka za procjenu štete i potrebne radove.

Mrlje od vode na stropu – je li ih moguće prefarbati?

Prefarbavanje mrlje je moguće samo ako ste u potpunosti riješili izvor curenja i osušili strop. Manje mrlje možete prekriti bojom sa zaštitnim primerom, dok kod većih oštećenja često treba zamijeniti dio suhozida.

Mrlja od vode na stropu može biti znak ozbiljnog problema koji zahtijeva brzo djelovanje. Identifikacija uzroka, sanacija curenja i pravilno sušenje ključni su za očuvanje vašeg doma. Ako niste sigurni kako postupiti, uvijek je najbolje angažirati stručnjake za vodovodne ili krovne sustave. Brzo rješavanje problema spriječit će daljnja oštećenja i skupe popravke, a vaš dom učiniti sigurnim i zdravim.

Izvori: House Beautiful, New view roofing

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice