Uradi sam projekti
Čišćenje snijega ponekad vodi do ozljeda – evo kako ga sigurno i učinkovito ukloniti

Čišćenje snijega može biti pravi izazov, osobito ako niste navikli na fizičke aktivnosti ove vrste. Više od polovice svih ozljeda koje nastanu zbog čišćenja snijega su istegnuća, naprezanja i bolovi u donjem dijelu leđa.
Između 1990. i 2006. godine, u prosjeku je otprilike 11.500 ljudi godišnje liječeno zbog ozljeda povezanih s čišćenjem snijega, uključujući 1.647 smrtnih slučajeva povezanih s kardiovaskularnim problemima tijekom tog razdoblja, prema studiji koja je recenzirana i objavljena 2010. godine.
Srećom, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste čišćenje snijega učinili lakšim za vaše tijelo. Slijede savjeti za sigurno čišćenje snijega koji će vam pomoći u prevenciji ozljeda dok.
1. Odaberite pravi tip i veličinu lopate za čišćenje snijega
Za sigurno čišćenje snijega, odaberite laganu, ali čvrstu lopatu – teža lopata znači da morate podizati više težine osim samog snijega. Zakrivljena ručka može smanjiti potrebu za okretanjem i podizanjem kako biste očistili snijeg.
Ove biljke možete uzgajati u teglama i tako uljepšati svoj zimski vrt
Veličina lopate također je važna. “Pobrinite se da imate lopatu koja vam omogućuje da ne istežete tijelo previše dok podižete snijeg”, savjetuje Colleen Louw, PT, programska direktorica za Sertifikaciju terapeutske bolne specijalizacije na Evidence In Motion i glasnogovornica Američke fizioterapeutske udruge. “Lopata s kratkom ručkom uzrokovat će da se više saginjete, dok će lopata koja je preduga otežati podizanje snijega jer će biti teža.”
2. Zagrijte se prije početka čišćenja snijega
Savjeti za sigurno čišćenje snijega uključuju i zagrijavanje vašeg tijela prije početka fizičkog rada. Čišćenje snijega može biti prilično intenzivna tjelovježba, čak i ako redovito vježbate. Louw preporučuje da prije nego počnete čistiti snijeg, provedete oko pet minuta zagrijavanja. “Uključite pokrete poput rotacije kralježnice, sekvence mačke i krave -ovim pokretima tijelo prolazi kroz puni opseg pokreta.”
3. Pomičite snijeg umjesto podizanja
Kako biste smanjili rizik od ozljeda, savjeti za sigurno čišćenje snijega uključuju pomicanje snijega sa strane umjesto podizanja. Ako je moguće, koristite lopatu za pomicanje snijega, a ne podizanje, čime ćete smanjiti naprezanje leđa.
4. Podizanje snijega (i lopate) s nogama
Kod podizanja snijega, osobito ako je snijeg težak i mokar, Louw savjetuje da podizanje bude s manjim količinama snijega. “Podignite manju količinu snijega kako biste podizali manju težinu”, kaže Louw. “Pobrinite se da savijete koljena i podižete snijeg s nogu, a ne da sve opterećenje stavljate na leđa.”

5. Izbjegavajte okretanje dok bacate snijeg
Ako već imate bolove u donjem dijelu leđa, okretanje dok držite nešto teško može izazvati ozljedu. “Savijanje i okretanje dok bacate snijeg može biti posebno teško za leđa”, kaže Louw. Savjetuje da uvijek napravite korak unazad i okrenete se u smjeru u kojem bacate snijeg kako biste izbjegli okretanje.
6. Uzimajte pauze dok čistite snijeg
Nemojte se truditi da očistite sav snijeg u jednoj maratonskoj sesiji. Savjeti za sigurno čišćenje snijega uključuju i redovite pauze kada osjetite umor. Čak i nekoliko minuta hodanja ili nježnog istezanja u zatvorenom prostoru može vam pomoći da izbjegnete ozljedu, kaže Louw. “Važno je slušati svoje tijelo kako biste spriječili prekomjerno naprezanje.”
7. Ne zaboravite na hladni i topli oblog
Ako vam leđa postanu bolna, korištenje leda ili topline može pomoći u ublažavanju boli. “Većina bolova u donjem dijelu leđa pozitivno reagira na kretanje i redovitu tjelovježbu, dok se pogoršava s neaktivnošću”, kaže Louw. Ako vas bol ne prođe nakon nekoliko dana, posjetite fizioterapeuta.
8. Isprobajte druge metode za čišćenje snijega
Ako imate medicinske probleme koji vam otežavaju čišćenje snijega, postoje i drugi proizvodi koji mogu pomoći. Snježni puhači ili manji snježni bacači lako mogu ukloniti snijeg s vašeg puta, dok sredstva za otapanje leda i strugala mogu ukloniti ledene naslage.
9. Kako liječiti bolove u leđima uzrokovane čišćenjem snijega
Ako se ozlijedite dok čistite snijeg, ležanje na kauču nije najbolji način za oporavak. “Većina bolova u donjem dijelu leđa odgovara pozitivno na kretanje i redovite vježbe, a pogoršava se s neaktivnošću”, objašnjava Louw. Ako bol postane ozbiljna ili osjetite utrnulost, obratite se liječniku ili fizioterapeutu.
Izvor: RealSimple
Projekti za djecu
Uskršnje aktivnosti s djecom: 3 kreativne ideje koje potiču igru i obiteljsku povezanost
U moru gotovih ukrasa i brzih rješenja, lako zaboravimo koliko su jednostavne stvari one koje pokreću našu kreativnost

Uskršnje aktivnosti s djecom ne moraju biti komplicirane ni skupe. Uskrsno vrijeme idealno je za usporavanje i zajedničko stvaranje s djecom. Uskrs ne počinje samo na dan kada stol zablista pisanicama, a dom zamiriše kolačima. On počinje puno prije — pripremama i iščekivanju te zajedničkom stvaranju. To je vrijeme u kojem djeca osjećaju ritam promjene i stvaraju uspomene I tradicije koje će ih pratiti cijeli život!
Kako uz igru i kreativnost potaknuti razvoj djece: Savjeti mag.praesc.educ Dore Drmić
Aktivnosti ne moraju biti zahtjevne niti skupe — često su najljepše upravo one koje nastaju iz onoga što već imamo kod kuće. Upravo te sitnice — kutije za jaja, drvene grančice ili stare salvete — mogu postati alati za povezivanje s djecom.
1. USKRŠNJE KOŠARICE

Potrebni materijal:
• kartonske kutije za jaja
• škare
• tempere
• kistovi
• ukrasi po želji (naljepnice, gumbi, trakice, perlice, vata, cvjetići…)
• ljepilo (tekuće ili vruće, uz nadzor)
• spajalica, klamerica ili probijač za papir
• trakica ili špaga za ručkicu
Postupak:
- Priprema baze:
Odrežite dio kutije za jaja tako da ostane samo “čašica” – dio u kojem sjedi jaje. Možete izrezati jednu, dvije ili četiri spojene čašice, ovisno koliko veliku košaricu želite. - Bojenje:
Obojite vanjski i unutarnji dio kutije prema željama. Pustite da se boja osuši. - Ukrašavanje:
Kad se boja osuši, dodajte ukrase: zalijepite naljepnice, perlice, zalijepite papirnate uši ako želite da košarica izgleda kao zeko, dodajte malo vate kao repić… - Dodavanje ručkice:
Napravite dvije rupice sa strane i kroz njih provucite trakicu, špagu ili savitljivu žicu. Učvrstite čvorovima ili klamericom. - Punjenje:
Košaricu možete napuniti umjetnom travom, vatom ili papirom izrezanim na trakice, a zatim dodati čokoladna jaja, pisanice ili male porukice.
Ove košarice su savršene za dječje ruke i unose toplinu u uskrsnu atmosferu – bilo kao dekoracija, mali poklončić ili dio uskrsne igre s traženjem jaja.
2. VUNENI ZEKO

Potrebni materijal:
• komad kartona
• olovka, škare
• vunica u boji (šarena, pastelna, bijela…)
• mali pompon (ili kuglica od vate) za njuškicu
• komadić filca ili papira za uši i nos
• ljepilo (tekuće ili vruće, uz nadzor)
Postupak:
- Priprema baze:
Na karton nacrtaj krug I izreži ga. U sredini napravi manji otvor – da dobiješ oblik prstena (kao veliki prsten ili mini vijenac). - Motanje vunice:
Oko kartonskog prstena motaj vunicu sve dok ne prekriješ cijelu površinu i dobiješ mekan, pun krug. Krajeve pričvrsti čvorom i lagano utisni da sve bude kompaktno. - Dodavanje lica:
Zalijepi mali pompon u sredinu – to je njuškica. Od filca ili papira izreži male uši i trokutić za nos pa ih zalijepi na odgovarajuća mjesta. - Dekoracija i igra:
Po želji dodaj oči, mašnicu ili trakicu za vješanje. Ovi zeko-prijatelji mogu biti ukras za granu, uskrsni poklon, broš ili dio igre „pronađi zečića“.
3. ZEKO KOJI PRIČA PRIČE

Potrebni materijal:
• drvene žlice
• flomaster (crni)
• papir u boji ili ukrasni papir
• škare i ljepilo
• trakica za mašnicu
• naljepnice, perlice ili drugi ukrasi po želji
Postupak:
- Crtanje lica: Na zaobljeni dio žlice nacrtajte zečje lice: oči, njuškicu u obliku srca, brkove… Sve se može uz crni flomaster.
- Izrada ušiju: Od ukrasnog papira izrežite dva uha po žlici. Zalijepite ih s unutarnje strane „glave“, tako da vire iznad.
- Dodavanje mašnice: Zavežite trakicu u mašnicu i zalijepite je ispod „lica“, oko drške. Mašnica daje zečici poseban šarm!
- Ukrašavanje: Dodajte naljepnice, šljokice ili perlice kao gumbiće ili ukrasni dodatak.

Djeca mogu koristiti žlice kao lutke i osmisliti malu predstavu o uskrsnim zečićima. Svaka žlica može biti poseban lik – različitih boja, osobnosti i imena. Djeca mogu razgovarati u ime zečića, oponašati glasove i smišljati dijaloge – razvijaju maštu i govor.
Zečići su se upravo probudili iz zimskog sna i sve im je novo – sunce, mirisi, proljetne livade. Opisujemo doživljaje proljeća iz perspektive zečića. Možemo uključiti pokrete, zvukove prirode i emocije.
Za sve one koji žele usporiti i stvarati s djecom, Poligon.kids donosi prijedloge za uskršnje aktivnosti s djecom!
autor teksta: Dora Drmić, vlasnica Poligon.kids-a
Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.