Uradi sam projekti
Laki i prirodni načini za uklanjanje gljivica i plijesni iz vašeg doma
Spore plijesni poznate su po tome što izazivaju i pogoršavaju alergije i respiratorne bolesti poput astme. Ustalajali zrak i neugodni mirisi također utječu na kvalitetu unutarnjeg okruženja, posebno u loše provjetrenim prostorima.
Naši domovi mogu postati uzgajališta za gljivice i bakterije koji pretvaraju unutarnja okruženja u nezdrava. Povećana vlažnost donosi plijesan koja može oštetiti vaše zidove, namještaj i odjeću. Ako živite u gradu koji svjedoči neprekidnim kišama, uobičajeno je da zidovi, odjeća, hranu i posuđe ostanu vlažni i postanu raslinje za plijesan. Plijesan i gljivice mogu rasti bilo gdje – u namještaju, tkaninama, odjeći i u curećim cijevima, pukotinama u zidovima i stropovima.
Oštećenje uzrokovano plijesni je teško i skupo ispraviti, stoga je najbolje poduzeti preventivne mjere prije nego što stignu. Ali ponekad, bez obzira koliko ste oprezni, neizbježno je da će neke stvari ili dijelovi vašeg doma privući plijesan. Evo kako to možete riješiti prirodno bez korištenja klora, oštrih kiselina ili skupih dezinfektansa.
Prevencija gljivica i plijesni
S povećanom vlagom u zraku, bilo koji predmet postaje potencijalni domaćin plijesni. Poboljšajte protok zraka u vašem domu osiguravajući krovnu ventilaciju. Držite prozore otvorenima što je više moguće kako biste pustili svježi zrak unutra. Izbjegavajte držati namještaj blizu jedan drugoga ili uz zidove i ormare. Držite vrata ormara i ormara otvorenima kako bi zrak mogao ući unutra.
Nakupljanje vlage najveće je u kuhinji i kupaonici. Instalirajte ventilator u tim područjima kako biste usmjerili paru i dim prema van. Pazite da prozori budu otvoreni kad kuhate, perete posuđe ili brišete pod. Nakon kupanja, odmah osušite pod u kupaonici kako biste spriječili plijesan da ošteti pločice i armature u kupaonici. Držite vrata kupaonice otvorenima nakon kupanja ili čišćenja kako bi se podovi i zidovi mogli osušiti. Izbjegavajte korištenje zavjesa za tuširanje i debelih matova u kupaonici jer oni zadržavaju vlagu i razvijaju plijesan.
Koristite vodootpornu boju kako biste zaštitili bilo koje unutarnje zidove ili stropove posebno skloni šteti od vode, natezanju i ljuštenju.
Suočite se s mokrim područjima u vašem domu: identificirajte mjesta koja su sklona stagnaciji vode. Popravite cureće cijevi i ventilatore za klimatizaciju; provjerite ispod sudopera, oko odvoda i nisko ležeća područja poput podruma kako biste identificirali pukotine i spriječili prosipanje i poplave.
Ne ostavljajte nikakve mokre predmete okolo: bilo da se radi o vlažnim odjevnim predmetima, ručnicima, metlicama, cipelama ili torbama, plijesan voli vlagu. Pobrinite se da dobro osušite odjeću prije nego što ju stavite u perilicu rublja ili koš za rublje. Izbjegavajte spremati mokre cipele u zatvorenim ormarima. Najbolje je prozračiti vlažne predmete pod ventilatorom prije nego ih spremite.
Odjeća, posebno manje korištene stvari, podložne su napadima gljivica tijekom kišne sezone. Odjeća koju pažljivo glačate, slažete i spremate postaje magnet za gljivice. Tijekom kišne sezone, nikada ne spremajte odjeću dok je vlažna. Zaštitite svoj ormar s dehumidifikatorima poput silicijskih gela, aktivnog ugljena i drugih koji mogu spriječiti nakupljanje vlage.
Kako se riješiti gljivica i plijesni
Sunčevo svjetlo
- Sunčani dani su rijetki tijekom zime, ali sunčeva svjetlo je prirodni dezinfektant, pa iskoristite dane kada sunce sja tako što ćete osušiti vlažne posteljine, rublje, madrace, knjige i cipele na sunčanom mjestu, otvoriti prozore i sušiti vlažnu hranu na suncu.
Ocat
- Kaže se da destilirani bijeli ocat može uništiti 82% vrsta plijesni. Jednostavno ulijte octa u sprej bočicu i prskajte ga izravno na plijesnivu površinu. Ostavite ga da odstoji sat vremena dok se ocat ne upije u plijesan. Zatim temeljito očistite četkom i vrućom vodom. Očistite područje vrućom vodom i obrišite suhom.
- Za odjeću: Natopite plijesnivu odjeću u kanti vruće vode u kojoj ste dodali šalicu bijelog octa. Možete također dodati octa u vašu perilicu rublja kako biste se riješili neugodnog mirisa iz odjeće i posteljine.
- Za kožu: Najprije, očistite svu plijesan sa kožnih predmeta. Zatim ih operite čistom krpom natopljenom octom. Ostavite da se osuši na zraku.
Soda bikarbona
- Također možete koristiti octu u kombinaciji sa sodom bikarbonom kako biste poboljšali njegovu učinkovitost. Pospite soda bikarbonu na plijesnivi dio ili prskajte rješenje od 1 žličice sode bikarbone i 2 šalice vruće vode izravno na plijesan. Ostavite ga da odstoji sat vremena prije nego što ga četkate i isperite ostatke. Dajte konačni prskanje octa da ga dezinficirate i spriječite ponovni rast te na kraju osušite.
Limun
- 5% kiselina u limunovom soku čini ga blagim prirodnim sredstvom za izbjeljivanje i čišćenje plijesni. To je učinkovit otrov protiv plijesni na brojnim površinama – od pločica u kupaonici do odjeće. Da biste očistili plijesnive pločice i podove, prvo ih operite vrućom vodom. Isperite i nanosite limunov sok izravno na plijesan prije nego što ga očetkate sa krpom ili četkom. Njegov svježi miris čini ga učinkovitim na odjeći koja miriše na plijesan. Natopite svoju odjeću u toploj vodi sa 1/2 šalice limunovog soka prije pranja. Također možete dodati 1/2 šalice soka u perilicu rublja i prati s vašim redovitim deterdžentom.
- Limun također uklanja tragove plijesni na odjeći, ali se mora primijeniti s oprezom jer ima djelovanje izbjeljivanja i može uzrokovati blijeđenje boja. Stoga je najbolje koristiti na bijelim odjevnim predmetima ili na odjeći sa svijetlijim bojama. Utrljajte sok limuna na pogođena mjesta. Ostavite ga da odstoji pola sata prije ispiranja. Alternativno, natopite komad tkanine u limunovom soku i stavite ga na mrlju. Dopustite mu da se natopi pola sata. Uklonite tkaninu i pospite solju kako biste pojačali učinak limuna. Operite stvar i sušite kao i obično.
- Otopina od limunovog soka, sode bikarbone i octa se može koristiti za čišćenje plijesnivih uređaja poput pećnica, blendera i aparata za kavu.
Svjetlost
- Gljivice i plijesan uzgajaju se u tamnim, vlažnim i loše prozračenim prostorijama. Povećajte svjetlo koje vaše sobe primaju zamjenom debelih i tamnih zavjesa s lakšim materijalima i bojama. Također možete se suprotstaviti nedostatku prirodnog svjetla instaliranjem žarulje u tamnim i vlažnim prostorima, poput kupaonica, ormara, prostorija za pranje rublja i kuhinja. Držite ga uključenim nekoliko sati dnevno tijekom kišnih dana. Toplina i svjetlo generirano žaruljom mogu smanjiti vlagu u tim područjima i spriječiti gljivice da se ukorijene.
Ako govorimo o vanjskim površinama kuće, koristite izbjeljivač. Navlažite pljesniva područja običnom vodom, zatim otopinom izbjeljivača i vode i ostavite da djeluje nekoliko minuta. Ako dio posvijetli, premjestite se na drugo područje. Ako mrlje ostanu, oribajte to područje, a zatim ponovno nanesite još izbjeljivača i vodene otopine i ostavite da se potpuno osuši na zraku.
Gradnja doma
Evo kako spriječiti smrzavanje cijevi i što učiniti ako se to dogodi
Smrznute vodovodne cijevi ozbiljan su rizik tijekom vrlo hladnog zimskog vremena
Smrznuta cijev može biti tempirana bomba, jer curenje možda neće biti vidljivo – sve dok se smrznuta voda koja blokira cijev ne počne otapati. Ako se ostavi bez nadzora, otapanje leda u smrznutim cijevima može uzrokovati velike poplave, štetu od vode te uništenje zidova, stropova i podova, što može prouzročiti troškove od nekoliko desetaka tisuća eura, ako cijev ne pukne dok led raste.
Zašto se cijevi smrzavaju?
Cijevi su najosjetljivije na smrzavanje kad temperature padnu na -7 °C ili niže, posebno ako su temperature ispod nule više dana zaredom. Također su sklone smrzavanju ako se nalaze:
- U vanjskom zidu izloženom hladnom vanjskom zraku.
- U ormariću ispod sudopera (posebno blizu vanjskog zida).
- U negrijanom podrumu ili prostoru ispod kuće.
- Blizu vanjskih slavina (za vrtno crijevo).
Ako je vaša cijev smrznuta, ali još nije pukla, potrebno ju je odmah odmrznuti. Postoji nekoliko tehnika za odmrzavanje, ovisno o tome gdje se cijev nalazi.
Kako pronaći smrznutu cijev
Smrznuta cijev koja još nije pukla često se prepoznaje po slavinama. Ako otvorite slavinu tijekom vrlo hladnog vremena, a voda ne teče ili teče vrlo sporo, vjerojatno je cijev blokirana ledom. Odmah poduzmite sljedeće korake:
- Zatvorite vodu: Pronađite ventil za zatvaranje vode slavine ili glavni ventil kuće.
- Otvorite slavinu: Oslobodite pritisak otvaranjem slavine povezane sa smrznutom cijevi.
- Identificirajte smrznutu cijev: Pratite cijev od slavine prema hladnim područjima, kao što su vanjski zidovi ili negrijani prostori.
- Pronađite smrznuti dio: Potražite dijelove cijevi s mrazom ili ledom; možda će izgledati ispupčeno ili oštećeno.
Gdje se nalazi glavni ventil za vodu i kako ga zatvorit
Kako odmrznuti cijev unutar zida
Ako otkrijete smrznutu cijev iza zida ili stropa koja još nije pukla, odmah poduzmite korake kako biste spriječili oštećenje konstrukcije vašeg doma.
- Pojačajte grijanje: Pojačajte grijanje u kući i pričekajte. Ako se očekuje hladno vrijeme, održavajte toplinu u kući kako biste spriječili smrzavanje cijevi.
- Otvorite ormariće: Ako je cijev unutar zida kupaonice ili kuhinje, otvorite vrata ormarića kako bi toplina doprijela do zida.
- Otvorite zid: Ako je puknuće neizbježno, uklonite dio zida kako biste došli do smrznutog dijela cijevi i zatim ju odmrznuli kao da je izložena.
Kako odmrznuti izloženu cijev
Ako je smrznuta cijev izložena, primjerice u podrumu ili garaži, možete koristiti nekoliko tehnika. Uvijek počnite s grijanjem cijevi bliže slavini, krećući se prema smrznutom dijelu. To omogućuje vodi da izlazi dok se led topi.
Upozorenje:
Nikada nemojte koristiti plamenik ili otvoreni plamen za odmrzavanje cijevi zbog opasnosti od požara i oštećenja cijevi.
- Sušilo za kosu: Koristite sušilo za kosu, usmjeravajući toplinu na smrznuti dio. Stavite lim za pečenje iza cijevi kako biste reflektirali toplinu.
- Prijenosni grijač: Usmjerite grijač prema smrznutoj cijevi, posebno ispod sudopera.
- Električna grijaća traka: Zamotajte traku oko cijevi i uključite ju u struju.
- Grijaća podloga: Omotajte grijaću podlogu oko cijevi i polako pomičite prema smrznutom dijelu dok voda ne počne teći.
Kako spriječiti smrzavanje cijevi
- Ostavite slavinu da kapa: Protok vode sprječava smrzavanje.
- Održavajte toplinu: Grijanje u kući treba biti minimalno 13°C .
- Otvorite ormariće: Topli zrak iz prostorije doprijet će do cijevi.
- Izolirajte cijevi: Koristite izolacijske materijale za zaštitu cijevi u hladnim područjima.
- Zaštitite vanjske slavine: Uklonite crijeva i pokrijte slavine zaštitnim poklopcima.
- Zatvorite pukotine: Zatvorite sve pukotine oko cijevi kako hladan zrak ne bi ulazio.
- Redovito pregledavajte: Pozovite vodoinstalatera za pregled cijevi i zamjenu oštećenih dijelova.
Preventivne mjere su ključne kako biste izbjegli skupe popravke i štetu od smrzavanja.
Bilje
Ovaj viralni TikTok trik održava vaše cvijeće svježim tjednima
Slijedite ova četri koraka i produžite životni vijek vašim cvijetnim aranžmanima u vazi
Ovaj TikTok trik isprobano održava vaše cvijeće u vazi svježim tjednima. Svježi buket cvijeća u vazi gotovo će instantno uljepšati vaš dom. Cvijeće – osim što uljepšava prostor, ispunjava ga predivnim mirisima i predstavlja završni detalj za uređenje interijera. Bilo da primate goste na Božić ili provodite nekoliko tjedana kod kuće tijekom praznika, cvijeće je prekrasan način da osvježite svoj prostor.
Međutim, stalna kupovina cvijeća može biti skupa, pa je izuzetno korisno učiniti da traje što dulje – osobito ako očekujete posjete tijekom blagdana.
@annatheflorist Reply to @xsophiegrant ♬ Steven Universe – L.Dre
1. Mijenjajte vodu svaki drugi dan
Prema ovom TikTok triku, kada prvi put donesete cvijeće kući, odrežete stabljike kao i obično, napunite vazu vodom i dodate žlicu šećera.
Stajaća voda u vazi brzo postaje leglo za bakterije, koje mogu začepiti kapilare u stabljikama cvijeća i onemogućiti im da upijaju vodu. Svježa voda smanjuje broj bakterija i pomaže cvijeću da dulje ostane hidratizirano. Osim dobrobiti za cvijeće, stara voda u vazi može poprimiti neugodan miris. Mijenjanje vode osigurava da vaš dom ostane mirisan.
5 sobnih biljaka koje će unijeti predivne mirise u vaš dom
2. TikTok trik savjetuje – svaki put kada mjenjate vodu, odrežite vrhove stabljike
Rezanje stabljika uklanja suhe ili oštećene krajeve koji mogu usporiti ili potpuno zaustaviti apsorpciju vode. Kosi rez omogućuje bolji protok vode kroz stabljiku.
Dobro bi bilo imati više vaza, jer svaki put kada mjenjate vodu i režete stabljike, vaš cvjetni aranžman se smanjuje. Tako da će osmi dan cvijeće svakako imati manju stabljiku nego prvi dan kada stavite cvijeće u vazu.
3. Dodajte žlicu šećera svaki put kada mjenjate vodu
Kako savjetuje ovaj TikTok trik – dodavanje žlice šećera u vodu s cvijećem pomaže produžiti vijek trajanja cvjetova jer šećer djeluje kao izvor energije za rezano cvijeće. Cvijeće nakon rezanja više ne može apsorbirati hranjive tvari iz tla. Šećer u vodi djeluje kao zamjenski izvor energije, omogućujući cvjetovima da nastave metaboličke procese i zadrže svjež izgled.
Previše šećera može izazvati brži rast bakterija, pa je važno dodati samo malu količinu (oko jedne žlice na litru vode). Također, nemojte očekivati kristalno čistu vodu ( iako je mjenjate svaki dan) jer će šećer zamutiti vodu.
4. Obavezno orezujte i svaki umirući dio biljke
Osim očiglednog estetskog razloga, umirući dijelovi biljke troše resurse koje cvijeće treba za održavanje svježih i zdravih dijelova. Uklanjanjem ovih dijelova preusmjerava se energija prema vitalnim dijelovima biljke, čime se produžava njihov vijek trajanja.