Povežimo se

Uradi sam projekti

Navodnjavanje biljaka u vrijeme godišnjih odmora

S odlaskom na godišnji odmor mnogi se nađu u problemu. Treba se pobrinuti za biljke. Ako nemate brižnog susjeda, prijatelja ili rodbinu koji će se brinuti o vašim ljepoticama dok vas nema, ne očajavajte. Vrtni centar ŠEstine i Dom na kvadrat nude rješenje. Uz konvencionalne sustave za navodnjavanje donosimo vam ideje za izradu sustava za samozalijevanje.

Cijele su godine uljepšavale vaš dom.  Održavali ste ih, presađivali, prihranjivali i zalijevali, a one su to i vraćale i pružale vam opuštajuće trenutke od stresne svakodnevice. No, došlo je vrijeme za godišnji odmor, a dva ili tri tjedna bez zalijevanja u razdoblju visokih temperatura moglo bi im biti kobno. U Vrtnom centru Šestine imaju rješenje. Ono dolazi u obliku različitih sustava za navodnjavanje.

zalijevanje-biljaka-domnakvadrat

Posude koje zadržavaju vlagu

“Prilikom godišnjih odmora trebalo bi razmisliti o zalijevanju biljaka. Pogotovo ako ćete biti odsutni dugo vremena, recimo 3 tjedna. Tada bi bilo dosta zgodno da imamo ovakvu teglu, unutra zasađene biljke. Ta tegla ima svoj vlastiti sustav za navodnjavanje.”, objašnjava Sanela Predojević, agronom u Vrtnom centru Šestine.

dizanje-plovka-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Voda se nalijeva dok se plovak ne podigne. Na dnu tegle nalaze se rupice preko kojih korijen posađenih biljkaka crpi vodu. Posude dolaze u različitim dimenzijama pa će se zbog toga i vrlo modernog i dopadljivog izgleda savršeno uklopiti u svaki interijer. No, ako niste na vrijeme promišljali o svojim biljčicama i kupovini jedne ovakve prekrasne posude, u nekoliko jednostavnih koraka možete napraviti i vlasiti sustav za samonavodnjavanje.

Tanjur ili kada za navodnjavanje biljaka

tanjur-za-navodnjavanje-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

“Ovo je jedan od najlakših. To je da uzmemo nekakav veliki tanjur ili nekakvu kadicu, bilo što što imate doma, uzmete biljke koje želite zaliti, nalijete vodu. I kada smo stavili dovoljno vode, biljke položimo unutra i na taj način one mogu izdržati tjedan do dva.”, naglašava Sanela Predojević.

uronjene-biljke-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Pripazite da ne prepunite tanjurić biljkama kako bi sve mogle crpiti dostatne količine vode.  Za one koje nema mjesta, postoji i drugi način samonavodnjavanja.

Plastična boca i uže za savršenu hidrataciju biljaka

boca-za-zalijevanje-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Drugi način je da uzmemo plastičnu bocu, probušimo rupicu na čepu i bocu umetnemo u zemlju. Na ovaj će biljke stalno biti hidrirane.

navodnjavanje-pomoću-užeta-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

A ako imate staru vezicu za cipele ili uže, od njih vaše biljke također mogu profitirati. Jedan kraj uronite u posudu s vodom te ga otežajte kamenom ili utegom. A drugi kraj utisnite u zemlju, što bliže korijenu. Bitno je da posuda stoji na višoj poziciji u odnosu na biljku.

Spas za vanjsko bilje dolazi u gotovim sustavima

prskalica-navodnjavanje-domnakvadrat

Osim sobnog bilja, treba se pobrinuti i za vanjsko. Zbog izloženosti direktnom suncu malo je teže ovim putem postići savršenu hidrataciju, stoga bi svakako bilo preporučljivo nabaviti neki od gotovih sustava navodnjavanja.

crijevo-za-navodnjavanje-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

“U našem vrtnom centru Šestine imamo i sustave za navodnjavanje. Ovo je jedan od tih sustava. Ovo je timer, tu se prikopča na vodu, a ovo crijevo se prikopča ovako tu, crijevo ima rupice i navodnjava biljke kap po kap.”, pojašnjava Sanela Predojević.

sustav-za-samonavodnjavanje-u-vrtu-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Sami programirate vrijeme i učestalost zalijevanja. Sustav kap po kap savršeno će hidrirati vaše cvjetnice, ali i voćke i povrtnice. Voćke je dovoljno zalijevati jednom tjedno, a povrtnice svakodnevno. Sustavom navodnjavanja kap po kap izravno i kontinuirano vlažimo tlo u neposrednoj blizini korijena što rezultira njegovim dubljim rastom. Istovremeno, umanjuje se mogućnost gljivičnog oboljenja biljke jer se listovi ne vlaže.

Infuzija za iscrpljene biljke

aminokiseline-za-revitalizacviju-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

U slučaju da ste sve od navedenog propustili napraviti, ne brinite se. Vašim polegnutim biljkama još ima spasa, a on dolazi u obliku takozvane infuzije za biljke. Radi se o aminokiselinama koje se miješaju s vodom. Biljke se zaliju ovom otopinom ili se ovisno o namjeni, njome poprska list. Uz redovito zalijevanje vaše biljke bi se trebale oporaviti u roku od dva do tri tjedna.

A u njihovoj ljepoti ili plodovima ćete nastaviti uživati kao što ste to oduvijek činili.

vrtni centar sestine
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja doma

Evo kako spriječiti smrzavanje cijevi i što učiniti ako se to dogodi

Smrznute vodovodne cijevi ozbiljan su rizik tijekom vrlo hladnog zimskog vremena

Smrznuta cijev može biti tempirana bomba, jer curenje možda neće biti vidljivo – sve dok se smrznuta voda koja blokira cijev ne počne otapati. Ako se ostavi bez nadzora, otapanje leda u smrznutim cijevima može uzrokovati velike poplave, štetu od vode te uništenje zidova, stropova i podova, što može prouzročiti troškove od nekoliko desetaka tisuća eura, ako cijev ne pukne dok led raste.

Zašto se cijevi smrzavaju?

Cijevi su najosjetljivije na smrzavanje kad temperature padnu na -7 °C ili niže, posebno ako su temperature ispod nule više dana zaredom. Također su sklone smrzavanju ako se nalaze:

  • U vanjskom zidu izloženom hladnom vanjskom zraku.
  • U ormariću ispod sudopera (posebno blizu vanjskog zida).
  • U negrijanom podrumu ili prostoru ispod kuće.
  • Blizu vanjskih slavina (za vrtno crijevo).

Ako je vaša cijev smrznuta, ali još nije pukla, potrebno ju je odmah odmrznuti. Postoji nekoliko tehnika za odmrzavanje, ovisno o tome gdje se cijev nalazi.

Kako pronaći smrznutu cijev

Smrznuta cijev koja još nije pukla često se prepoznaje po slavinama. Ako otvorite slavinu tijekom vrlo hladnog vremena, a voda ne teče ili teče vrlo sporo, vjerojatno je cijev blokirana ledom. Odmah poduzmite sljedeće korake:

  1. Zatvorite vodu: Pronađite ventil za zatvaranje vode slavine ili glavni ventil kuće.
  2. Otvorite slavinu: Oslobodite pritisak otvaranjem slavine povezane sa smrznutom cijevi.
  3. Identificirajte smrznutu cijev: Pratite cijev od slavine prema hladnim područjima, kao što su vanjski zidovi ili negrijani prostori.
  4. Pronađite smrznuti dio: Potražite dijelove cijevi s mrazom ili ledom; možda će izgledati ispupčeno ili oštećeno.

Gdje se nalazi glavni ventil za vodu i kako ga zatvorit

Kako odmrznuti cijev unutar zida

Ako otkrijete smrznutu cijev iza zida ili stropa koja još nije pukla, odmah poduzmite korake kako biste spriječili oštećenje konstrukcije vašeg doma.

  1. Pojačajte grijanje: Pojačajte grijanje u kući i pričekajte. Ako se očekuje hladno vrijeme, održavajte toplinu u kući kako biste spriječili smrzavanje cijevi.
  2. Otvorite ormariće: Ako je cijev unutar zida kupaonice ili kuhinje, otvorite vrata ormarića kako bi toplina doprijela do zida.
  3. Otvorite zid: Ako je puknuće neizbježno, uklonite dio zida kako biste došli do smrznutog dijela cijevi i zatim ju odmrznuli kao da je izložena.

Kako odmrznuti izloženu cijev

Ako je smrznuta cijev izložena, primjerice u podrumu ili garaži, možete koristiti nekoliko tehnika. Uvijek počnite s grijanjem cijevi bliže slavini, krećući se prema smrznutom dijelu. To omogućuje vodi da izlazi dok se led topi.

Upozorenje:

Nikada nemojte koristiti plamenik ili otvoreni plamen za odmrzavanje cijevi zbog opasnosti od požara i oštećenja cijevi.

  • Sušilo za kosu: Koristite sušilo za kosu, usmjeravajući toplinu na smrznuti dio. Stavite lim za pečenje iza cijevi kako biste reflektirali toplinu.
  • Prijenosni grijač: Usmjerite grijač prema smrznutoj cijevi, posebno ispod sudopera.
  • Električna grijaća traka: Zamotajte traku oko cijevi i uključite ju u struju.
  • Grijaća podloga: Omotajte grijaću podlogu oko cijevi i polako pomičite prema smrznutom dijelu dok voda ne počne teći.
Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

Kako spriječiti smrzavanje cijevi

  1. Ostavite slavinu da kapa: Protok vode sprječava smrzavanje.
  2. Održavajte toplinu: Grijanje u kući treba biti minimalno 13°C .
  3. Otvorite ormariće: Topli zrak iz prostorije doprijet će do cijevi.
  4. Izolirajte cijevi: Koristite izolacijske materijale za zaštitu cijevi u hladnim područjima.
  5. Zaštitite vanjske slavine: Uklonite crijeva i pokrijte slavine zaštitnim poklopcima.
  6. Zatvorite pukotine: Zatvorite sve pukotine oko cijevi kako hladan zrak ne bi ulazio.
  7. Redovito pregledavajte: Pozovite vodoinstalatera za pregled cijevi i zamjenu oštećenih dijelova.

Preventivne mjere su ključne kako biste izbjegli skupe popravke i štetu od smrzavanja.

Nastavite čitati

Bilje

Ovaj viralni TikTok trik održava vaše cvijeće svježim tjednima

Slijedite ova četri koraka i produžite životni vijek vašim cvijetnim aranžmanima u vazi

Ovaj TikTok trik isprobano održava vaše cvijeće u vazi svježim tjednima. Svježi buket cvijeća u vazi gotovo će instantno uljepšati vaš dom. Cvijeće – osim što uljepšava prostor, ispunjava ga predivnim mirisima i predstavlja završni detalj za uređenje interijera. Bilo da primate goste na Božić ili provodite nekoliko tjedana kod kuće tijekom praznika, cvijeće je prekrasan način da osvježite svoj prostor.

Međutim, stalna kupovina cvijeća može biti skupa, pa je izuzetno korisno učiniti da traje što dulje – osobito ako očekujete posjete tijekom blagdana.

@annatheflorist Reply to @xsophiegrant ♬ Steven Universe – L.Dre

1. Mijenjajte vodu svaki drugi dan

Prema ovom TikTok triku, kada prvi put donesete cvijeće kući, odrežete stabljike kao i obično, napunite vazu vodom i dodate žlicu šećera.

Stajaća voda u vazi brzo postaje leglo za bakterije, koje mogu začepiti kapilare u stabljikama cvijeća i onemogućiti im da upijaju vodu. Svježa voda smanjuje broj bakterija i pomaže cvijeću da dulje ostane hidratizirano. Osim dobrobiti za cvijeće, stara voda u vazi može poprimiti neugodan miris. Mijenjanje vode osigurava da vaš dom ostane mirisan.

5 sobnih biljaka koje će unijeti predivne mirise u vaš dom

2. TikTok trik savjetuje – svaki put kada mjenjate vodu, odrežite vrhove stabljike

Rezanje stabljika uklanja suhe ili oštećene krajeve koji mogu usporiti ili potpuno zaustaviti apsorpciju vode. Kosi rez omogućuje bolji protok vode kroz stabljiku.

Dobro bi bilo imati više vaza, jer svaki put kada mjenjate vodu i režete stabljike, vaš cvjetni aranžman se smanjuje. Tako da će osmi dan cvijeće svakako imati manju stabljiku nego prvi dan kada stavite cvijeće u vazu.

3. Dodajte žlicu šećera svaki put kada mjenjate vodu

Kako savjetuje ovaj TikTok trik – dodavanje žlice šećera u vodu s cvijećem pomaže produžiti vijek trajanja cvjetova jer šećer djeluje kao izvor energije za rezano cvijeće. Cvijeće nakon rezanja više ne može apsorbirati hranjive tvari iz tla. Šećer u vodi djeluje kao zamjenski izvor energije, omogućujući cvjetovima da nastave metaboličke procese i zadrže svjež izgled.

Previše šećera može izazvati brži rast bakterija, pa je važno dodati samo malu količinu (oko jedne žlice na litru vode). Također, nemojte očekivati kristalno čistu vodu ( iako je mjenjate svaki dan) jer će šećer zamutiti vodu.

4. Obavezno orezujte i svaki umirući dio biljke

Osim očiglednog estetskog razloga, umirući dijelovi biljke troše resurse koje cvijeće treba za održavanje svježih i zdravih dijelova. Uklanjanjem ovih dijelova preusmjerava se energija prema vitalnim dijelovima biljke, čime se produžava njihov vijek trajanja.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice