Projekti za djecu
Kako uz igru i kreativnost potaknuti razvoj djece: Savjeti mag.praesc.educ Dore Drmić
Uz stručne savjete Dore Drmić, isprobajte aktivnosti koje će vašem djetetu pomoći u otkrivanju svijeta kroz igru i kreativnost
Želite li saznati kako uz igru i kreativnost potaknuti razvoj djece te provesti kvalitetno vrijeme s njima, senzorne vježbe i zajednički projekti idealan su način da to postignete.
Dora Drmić, magistra ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te osnivačica Poligon.kids-a, podjelila je s nama nekoliko aktivnosti za djecu koje možete napraviti sami.
Tko je Dora Drmić?
Dora Drmić je strastvena stručnjakinja s više od deset godina iskustva u radu s djecom.
Kroz svoj obrt Poligon.kids, Dora organizira radionice za djecu i roditelje. Naglasak je na senzornu integraciju, kreativnost i razvoj emocionalne inteligencije.
“Poligon.kids je sigurno mjesto razvoja, zabave i zajedništva za djecu i njihove obitelji“, kaže Dora, naglašavajući važnost zajedničkog sudjelovanja roditelja i djece u različitim aktivnostima.
Kako uz igru i kreativnost potaknuti razvoj djece kroz senzorne aktivnosti?
Senzorne aktivnosti igraju ključnu ulogu u razvoju djeteta. One potiču sve osjete i povezuju ih s razvojem fine i grube motorike.
“Kroz manipulaciju različitim teksturama, istraživanje oblika i igru s prirodnim materijalima, djeca jačaju koordinaciju, koncentraciju i motoričke vještine, što ih priprema za složenije zadatke poput pisanja, čitanja i rješavanja problema”, istaknula je Dora.
Uz motorički razvoj, senzorne aktivnosti potiču i emocionalnu inteligenciju. Kroz suradnju, empatiju i zajedničku igru, djeca uče kako razvijati odnose, rješavati sukobe i izražavati emocije na zdrav način.
Poligon.kids preporuke jednostavnih aktivnosti
Pustite mašti na volju s vodom ili drugim rastresitim materijalima te iskoristite plodove i darove prirode poput lišća, grančica, kamenčića i kestena za stvaranje novih priča i igara! Takve aktivnosti ne samo da aktiviraju osjetila, već i jačaju povezanost s prirodom i zajedničko stvaranje uspomena koje je neprocjenjivo.
Odleđivanje zaleđenih predmeta
Jedan od omiljenih prijedloga Poligon.kids radionica je zaleđivanje i odleđivanje.
Uključite dijete u proces: napunite kalupe za muffine ili bilo koji kalup za kolače vodom i dodajte materijale po izboru te ih zaledite. Sljedeći dan ih zajedno odledite!
“Mi smo iskoristili male životinjske figurice kao osnovni motiv, a ubacili smo i razne druge materijale koji su nam se našli pri ruci. Ova aktivnost traje dugo jer postepeno možete dodavati nove predmete ili materijale koji upijaju vodu. Sam proces odleđivanja također dugo traje, čime produljujemo koncentraciju djece”, dodaje Dora.
Za odleđivanje koristite spužvice, ili bilo kakav drugi (kuhinjski) pribor – budite kreativni!
Kreativne aktivnosti: Edukacija i priprema djece na promjene
Jednostavne aktivnosti mogu postati puno zanimljivije uz malo kreativnosti! Dora predlaže edukativne projekte kojima se djeca mogu pripremiti na različite promjene u opuštenoj i zabavnoj atmosferi.
Primjerice, ako dijete ne voli nositi rukavice, možete osmisliti aktivnost ukrašavanja rukavica ili čarapica. “Ova aktivnost ne samo da daje značaj nečemu poput rukavica, već i stvara priliku za razgovor o važnosti nošenja odgovarajuće odjeće tijekom zime”, objašnjava Dora.
Sličan pristup može se primijeniti na hranu, osobito onu koju djeca često odbijaju jesti. S obzirom na to da je sada doba kada se djeca često razboljevaju, ako su starija od godinu dana, dobro je uvrstiti med u prehranu.
Kada je Dora željela djeci predstaviti med, umjesto da ga ponudi na žlici, stavila ga je u male posudice koje je ukrasila crtama i detaljima. Na isti način, voće i povrće mogu se rezati u zabavne oblike, servirati u šarenim posudicama ili kombinirati s umacima kako bi se potaknula znatiželja i interes kod djece.
Čak i namirnice poput brokule, mogu se predstaviti kroz igru – primjerice, kao ‘mala stabla’ u tanjuru prepunom šarenih dodataka.
“Promjena oblika, boje ili prezentacije često je dovoljna da dijete s oduševljenjem sudjeluje i otkriva svijet na novi način. Kada hranu učinimo vizualno zanimljivom i potaknemo dijete da istražuje kroz igru, iskustvo postaje ugodnije i motivirajuće”, dodaje Dora.
Kako uz igru i kreativnost potaknuti razvoj djece: Savjeti za roditelje
Dora naglašava važnost zajedničkog sudjelovanja u aktivnostima.
Kvalitetno provedeno vrijeme omogućava djetetu osjećaj sigurnosti i pažnje, dok roditeljima pruža priliku da bolje razumiju djetetove potrebe, emocije i interese. Kada dijete osjeti da ima roditeljevu punu pažnju, raste njegovo samopouzdanje i razvija se dublja emocionalna povezanost.
“Roditelji često otkriju koliko im takve aktivnosti donose radost i opuštanje. Djeca često istražuju dalje, dok roditelji u potpunosti urone u kreativni proces.”
Dora preporučuje uključivanje djece u svakodnevne aktivnosti poput kuhanja ili zajedničkog uređenja prostora.
“Takve aktivnosti ne samo da razvijaju praktične vještine, već i jačaju obiteljsku povezanost i stvaraju nezaboravne uspomene.”
Za više ideja posjetite Poligon.kids i otkrijte što sve možete napraviti zajedno sa svojim mališanima!
Projekti za djecu
Izrada božićnih ukrasa s najmlađima: Napravite smjesu za modeliranje sastojcima iz kuhinje
Izrada ovih božićnih ukrasa savršena je zabava čak i za bebe!
Izrada božićnih ukrasa potiče maštu i umjetnički izražaj, što doprinosi mentalnom razvoju i zadovoljstvu. Uključivanje najmlađih u pripremanje doma za Božić ima brojne prednosti, kako za njih same, tako i za obiteljsku dinamiku. Također, uključivanje u pripreme pojačava dječji doživljaj Božića, jer sudjeluju u stvaranju posebne atmosfere. Ovo povećava uzbuđenje i radost iščekivanja blagdana.
Danas na tržištu postoje razne već pripremljeni DIY setovi za izradu božićnih ukrasa, ali ovo je nešto što svi sigurno imamo u kući i definitivno je eko friendly i sigurno za djecu. Korištenjem prirodnih i recikliranih materijala za ukrase, smanjuje se otpad i promovira održiv način života.
Ponekad je teško uključiti najmlađe u pripremanje ili izradu dekoracija, pogotovo zato što većinu toga žele staviti u usta… Ovim receptom za slano tijesto možete napraviti Božićne ukrase s najmlađima, možete otiskivati i bebine ručice, nogice i tako zauvijek sačuvati tu uspomenu na bebin prvi Božić! Nemojte se brinuti ako vaše dijete stavi komad tijesta u usta, jer ne može mu se ništa dogoditi.
Trebat će vam:
- Oštro brašno
- Mlaka voda
- Sol
- Mjerice ( šalice, čašice)
- Zdjela
- Kuhača ili žlica za miješanje tijesta
- Kalup (po izboru)
- Bojila za hranu (po izboru)
- Krpa pri ruci za brisanje slučajnih prolijevanja ( vjerujte, trebat će vam)
Od brašne, vode i soli napravite slano tijesto. Omjer je 3: 2: 1. Ja sam koristila ove male čašice iz dječje kuhinje, za probu. Stavila sam 3 čašice brašna, 2 čašice vode i jednu čašicu vode. Već sam ovdje uključila i svoju kćer, zagrabila bih čašicom brašno, a ona bi ga sipala u zdjelu.
Ovo nam je bila super priprema za buduće zajedničko kuhanje.
Izrada božićnih ukrasa
Nakon što ste zamijesili glatko tijesto za modeliranje, vrijeme je da ga razvaljate po stolu. Ako želite da vaši ukrasi budu u boji, možete u njega umiješati i par kapi bojila za hranu.
Mi smo izrezivale kružiće i otiskivale čovječuljke (gingerbread man) u tijesto, ali pustite mašti na volju. Kako je dijete starije dajte mu više slobode i pustite mašti na volju.
Izrezivati možete i kalupe od kolača te na njima upisivati pozitivne poruke, imena…
Izrada ukrasa potiče maštu i umjetnički izražaj, što doprinosi mentalnom razvoju i zadovoljstvu. Dok vaše dijete oblikuje ukras u rukama, bez obzira na njegovu dob, razvija koordinaciju između ruke i mozga, istovremeno učeći kako su akcija i reakcija povezane.
Napravite rupicu u tijestu ako želite da vaš božićni ukras visi s bora.
Gotove ukrase sušite u pećnici oko 3,5 sata na 100 °C. Ako ih ne želite peći, možete ih sušiti na zraku, što će trajati 3-4 dana. Ne zaboravite ih povremeno okretati kako bi se ravnomjerno osušili. Gotovi ukrasi mogu trajati godinama!
Autorica teksta: Hana Hanak, akademska slikarica