Povežimo se

Uradi sam projekti

Uklonite prašinu ili vosak s namještaja…10 neočekivanih načina za korištenje fena za kosu

Ovaj praktični uređaj služi za puno više od samo stiliziranja kose

Možda je neophodan za tvoju bujnu kosu, ali jesi li znala da obični fen može biti koristan i u drugim dijelovima tvog doma? Bilo da se radi o rješavanju nereda ili pomoći pri izradi rukotvorina, evo kako stručnjaci koriste ovaj svakodnevni uređaj za stiliziranje.

1. Uklanjanje vodenih mrlja s drvenog namještaja

Vodeni krugovi na tvom drvenom namještaju? Sušilo za kosu može biti spasonosno, kaže Kathy Cohoon, voditeljica operacija u tvrtki Two Maids. Prvo, provjeri je li površina suha i čista, zatim postavi fen na srednju temperaturu i drži ga nekoliko centimetara od vodenog kruga. Kružnim pokretima ugrij oštećenu površinu kako bi isparila vlaga zarobljena ispod površine.

“Kada krug nestane, možeš nanijeti malo sredstva za poliranje namještaja kako bi vratila sjaj,” kaže Kathy Cohoon. “To je brz i učinkovit način da spasiš svoj namještaj od tih dosadnih krugova!”

2. Brisanje prašine s osjetljivih predmeta fenom

Nisi sigurna kako očistiti umjetne biljke u hodniku? Koristi hladnu postavku na sušilu za kosu kako bi otpuhala prašinu s osjetljivih predmeta poput svilenog cvijeća, abažura i drugih složenih predmeta koje je teško očistiti krpom, kaže Kathy Turley, direktorica marketinga u Home Clean Heroes.

10 jednostavnih navika zbog kojih će vaš dom uvijek biti čist i uredan

“Ako imaš svijeće koje skupljaju prašinu, koristi fen na hladnoj postavci kako bi otpuhala prašinu sa svijeća i zadržala ih svježima i čistima bez oštećivanja voska,” kaže.

3. Uklanjanje tragova bojica

Tragovi bojica na zidovima? Ta izgubljena umjetnička djela nisu problem, tvrdi Cohoon. Postavi fen na srednju temperaturu i zagrij tragove bojica nekoliko sekundi dok se boja ne omekša.

“Jednostavno obriši omekšane tragove bojica krpom,” savjetuje ona. “Ako ostane ostataka, možeš očistiti područje blagom sapunskom otopinom. To je jednostavan trik koji olakšava čišćenje tragova bojica.”

4. Uklanjanje voska

Slično bojicama, mrlje od voska na površinama – poput onih od previše revne svijeće – također se mogu ukloniti pomoću fena. Zagrij vosak na srednjoj postavci dok se ne omekša, a zatim ga obriši papirnatim ručnikom ili krpom. “Ovo je puno lakše nego struganje nožem,” kaže Turley.

5. Uklanjanje predmeta s naljepnicama

Dekorativne opcije koje se lijepe olakšale su dodavanje kuhinjskih pločica ili boje u kupaonicu za goste. No, što se događa kad si spremna za nešto novo?

“Najneobičniji način na koji sam koristila sušilo za kosu bio je za otpuštanje ljepila prilikom uklanjanja naljepnica i samoljepljivih pločica,” kaže Meredith Schneider, vlasnica Arts & Classy. Na srednjoj postavci grijanja, obavezno pomiči sušilo po malom području, a zatim pažljivo povuci naljepnicu ili pločicu sa zida.

6. Otpuštanje naljepnica i etiketa

Marthin omiljeni način za uklanjanje naljepnica i etiketa je korištenje fena. Jednostavno zagrij naljepnicu oko 30 sekundi prije nego što je lagano oguliš pomoću strugalice ili nokta. Ova metoda će olabaviti ljepilo na metalu, staklu, drvetu, kamenu i drugim površinama.

“Ako ostane trag ljepila, možeš ga obrisati krpom natopljenom alkoholom,” dodaje Cohoon.

7. Izoliranje prozora

Jedna opcija za izolaciju prozora tijekom vrlo hladnih ili vrućih sezona je postavljanje zaštitne folije za prozore. Ovi setovi su dostupni u trgovinama i online, kaže Carol Alexander, stručnjakinja za renovacije na Fixr.com.

Folija se postavlja unutar prozora pomoću obostrane trake, a zatim se zateže pomoću sušila za kosu. Folija stvara zračni džep, sličan dvostrukim staklima, za stare prozore s jednim staklom.

“Skupljanje folije pomoću sušila za kosu čini je gotovo neprimjetnom jer uklanja bore i opuštenost koje bi inače bile prisutne,” kaže Alexander. “Ovo ostavlja ljepši estetski dojam i čini gledanje kroz prozor ugodnijim. Radi nevjerojatno dobro na povećanju energetske učinkovitosti prozora i smanjenju troškova energije.”

8. Dovršite izgled nakon šminkanja

Za posebno glamurozne večeri, fen može osigurati da sve bude na mjestu prije nego što izađeš. “Kada se šminka radi, obično je sljedeća stanica neki događaj,” kaže vizažistica Mia Johnson. “Koristim sušilo na hladnoj postavci kako bih jednostavno uklonila ostatke, od raspuštenih vlasi do pojedinačnih trepavica. To je odličan alat za brzinsko čišćenje.”

9. Ubrzajte proces šminkanja

Bilo da kasniš ili si samo nestrpljiva, fen je odličan način da brzo osušiš primer za podlogu, fiksator ili čak sloj laka za nokte. Obavezno koristi hladnu ili srednju postavku i pomiči sušilo kako bi izbjegla opekotine na koži.

10. Odmrzavanje zamrzivača

Prekomjerno nakupljanje leda u zamrzivaču ne samo da je nezgodno, već ometa rad uređaja i može biti skupo ako se ne riješi. Možeš lako ubrzati proces odmrzavanja zamrzivača pomoću fena, kaže Turley. Koristi srednju postavku grijanja, pomiči sušilo i fokusiraj se na mala područja. Također, “pobrini se da držiš sušilo na sigurnoj udaljenosti kako bi izbjegla oštećenje sušila zbog vode, te imaj ručnike spremne za brisanje,” kaže Turley.

Fridgescaping: Najnoviji viralni trend na TikToku koji želimo isprobati

Gradnja doma

Evo kako spriječiti smrzavanje cijevi i što učiniti ako se to dogodi

Smrznute vodovodne cijevi ozbiljan su rizik tijekom vrlo hladnog zimskog vremena

Smrznuta cijev može biti tempirana bomba, jer curenje možda neće biti vidljivo – sve dok se smrznuta voda koja blokira cijev ne počne otapati. Ako se ostavi bez nadzora, otapanje leda u smrznutim cijevima može uzrokovati velike poplave, štetu od vode te uništenje zidova, stropova i podova, što može prouzročiti troškove od nekoliko desetaka tisuća eura, ako cijev ne pukne dok led raste.

Zašto se cijevi smrzavaju?

Cijevi su najosjetljivije na smrzavanje kad temperature padnu na -7 °C ili niže, posebno ako su temperature ispod nule više dana zaredom. Također su sklone smrzavanju ako se nalaze:

  • U vanjskom zidu izloženom hladnom vanjskom zraku.
  • U ormariću ispod sudopera (posebno blizu vanjskog zida).
  • U negrijanom podrumu ili prostoru ispod kuće.
  • Blizu vanjskih slavina (za vrtno crijevo).

Ako je vaša cijev smrznuta, ali još nije pukla, potrebno ju je odmah odmrznuti. Postoji nekoliko tehnika za odmrzavanje, ovisno o tome gdje se cijev nalazi.

Kako pronaći smrznutu cijev

Smrznuta cijev koja još nije pukla često se prepoznaje po slavinama. Ako otvorite slavinu tijekom vrlo hladnog vremena, a voda ne teče ili teče vrlo sporo, vjerojatno je cijev blokirana ledom. Odmah poduzmite sljedeće korake:

  1. Zatvorite vodu: Pronađite ventil za zatvaranje vode slavine ili glavni ventil kuće.
  2. Otvorite slavinu: Oslobodite pritisak otvaranjem slavine povezane sa smrznutom cijevi.
  3. Identificirajte smrznutu cijev: Pratite cijev od slavine prema hladnim područjima, kao što su vanjski zidovi ili negrijani prostori.
  4. Pronađite smrznuti dio: Potražite dijelove cijevi s mrazom ili ledom; možda će izgledati ispupčeno ili oštećeno.

Gdje se nalazi glavni ventil za vodu i kako ga zatvorit

Kako odmrznuti cijev unutar zida

Ako otkrijete smrznutu cijev iza zida ili stropa koja još nije pukla, odmah poduzmite korake kako biste spriječili oštećenje konstrukcije vašeg doma.

  1. Pojačajte grijanje: Pojačajte grijanje u kući i pričekajte. Ako se očekuje hladno vrijeme, održavajte toplinu u kući kako biste spriječili smrzavanje cijevi.
  2. Otvorite ormariće: Ako je cijev unutar zida kupaonice ili kuhinje, otvorite vrata ormarića kako bi toplina doprijela do zida.
  3. Otvorite zid: Ako je puknuće neizbježno, uklonite dio zida kako biste došli do smrznutog dijela cijevi i zatim ju odmrznuli kao da je izložena.

Kako odmrznuti izloženu cijev

Ako je smrznuta cijev izložena, primjerice u podrumu ili garaži, možete koristiti nekoliko tehnika. Uvijek počnite s grijanjem cijevi bliže slavini, krećući se prema smrznutom dijelu. To omogućuje vodi da izlazi dok se led topi.

Upozorenje:

Nikada nemojte koristiti plamenik ili otvoreni plamen za odmrzavanje cijevi zbog opasnosti od požara i oštećenja cijevi.

  • Sušilo za kosu: Koristite sušilo za kosu, usmjeravajući toplinu na smrznuti dio. Stavite lim za pečenje iza cijevi kako biste reflektirali toplinu.
  • Prijenosni grijač: Usmjerite grijač prema smrznutoj cijevi, posebno ispod sudopera.
  • Električna grijaća traka: Zamotajte traku oko cijevi i uključite ju u struju.
  • Grijaća podloga: Omotajte grijaću podlogu oko cijevi i polako pomičite prema smrznutom dijelu dok voda ne počne teći.
Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

Kako spriječiti smrzavanje cijevi

  1. Ostavite slavinu da kapa: Protok vode sprječava smrzavanje.
  2. Održavajte toplinu: Grijanje u kući treba biti minimalno 13°C .
  3. Otvorite ormariće: Topli zrak iz prostorije doprijet će do cijevi.
  4. Izolirajte cijevi: Koristite izolacijske materijale za zaštitu cijevi u hladnim područjima.
  5. Zaštitite vanjske slavine: Uklonite crijeva i pokrijte slavine zaštitnim poklopcima.
  6. Zatvorite pukotine: Zatvorite sve pukotine oko cijevi kako hladan zrak ne bi ulazio.
  7. Redovito pregledavajte: Pozovite vodoinstalatera za pregled cijevi i zamjenu oštećenih dijelova.

Preventivne mjere su ključne kako biste izbjegli skupe popravke i štetu od smrzavanja.

Nastavite čitati

Bilje

Ovaj viralni TikTok trik održava vaše cvijeće svježim tjednima

Slijedite ova četri koraka i produžite životni vijek vašim cvijetnim aranžmanima u vazi

Ovaj TikTok trik isprobano održava vaše cvijeće u vazi svježim tjednima. Svježi buket cvijeća u vazi gotovo će instantno uljepšati vaš dom. Cvijeće – osim što uljepšava prostor, ispunjava ga predivnim mirisima i predstavlja završni detalj za uređenje interijera. Bilo da primate goste na Božić ili provodite nekoliko tjedana kod kuće tijekom praznika, cvijeće je prekrasan način da osvježite svoj prostor.

Međutim, stalna kupovina cvijeća može biti skupa, pa je izuzetno korisno učiniti da traje što dulje – osobito ako očekujete posjete tijekom blagdana.

@annatheflorist Reply to @xsophiegrant ♬ Steven Universe – L.Dre

1. Mijenjajte vodu svaki drugi dan

Prema ovom TikTok triku, kada prvi put donesete cvijeće kući, odrežete stabljike kao i obično, napunite vazu vodom i dodate žlicu šećera.

Stajaća voda u vazi brzo postaje leglo za bakterije, koje mogu začepiti kapilare u stabljikama cvijeća i onemogućiti im da upijaju vodu. Svježa voda smanjuje broj bakterija i pomaže cvijeću da dulje ostane hidratizirano. Osim dobrobiti za cvijeće, stara voda u vazi može poprimiti neugodan miris. Mijenjanje vode osigurava da vaš dom ostane mirisan.

5 sobnih biljaka koje će unijeti predivne mirise u vaš dom

2. TikTok trik savjetuje – svaki put kada mjenjate vodu, odrežite vrhove stabljike

Rezanje stabljika uklanja suhe ili oštećene krajeve koji mogu usporiti ili potpuno zaustaviti apsorpciju vode. Kosi rez omogućuje bolji protok vode kroz stabljiku.

Dobro bi bilo imati više vaza, jer svaki put kada mjenjate vodu i režete stabljike, vaš cvjetni aranžman se smanjuje. Tako da će osmi dan cvijeće svakako imati manju stabljiku nego prvi dan kada stavite cvijeće u vazu.

3. Dodajte žlicu šećera svaki put kada mjenjate vodu

Kako savjetuje ovaj TikTok trik – dodavanje žlice šećera u vodu s cvijećem pomaže produžiti vijek trajanja cvjetova jer šećer djeluje kao izvor energije za rezano cvijeće. Cvijeće nakon rezanja više ne može apsorbirati hranjive tvari iz tla. Šećer u vodi djeluje kao zamjenski izvor energije, omogućujući cvjetovima da nastave metaboličke procese i zadrže svjež izgled.

Previše šećera može izazvati brži rast bakterija, pa je važno dodati samo malu količinu (oko jedne žlice na litru vode). Također, nemojte očekivati kristalno čistu vodu ( iako je mjenjate svaki dan) jer će šećer zamutiti vodu.

4. Obavezno orezujte i svaki umirući dio biljke

Osim očiglednog estetskog razloga, umirući dijelovi biljke troše resurse koje cvijeće treba za održavanje svježih i zdravih dijelova. Uklanjanjem ovih dijelova preusmjerava se energija prema vitalnim dijelovima biljke, čime se produžava njihov vijek trajanja.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice