Povežimo se

Uradi sam projekti

Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi

Naši domovi mogu postati i dom za nekoliko vrsta kukaca, bakterija i gljivica, ako nismo dovoljno temeljiti u čišćenju

Vrijeme je da obratite više pažnje na često posjećene kutke, uglove i površine koje se zanemaruju jer su ili preteške za dosegnuti ili jednostavno zaboravimo na nakupljanje bakterija koje se tiho događa u pozadini. Ovo je popis najodvratnijih mjesta u kući, s savjetima o njihovoj dezinfekciji.

1. Iza radijatora

Možda zaboravljate na svoje radijatore jer su uglavnom skriveni iza namještaja ili drugih ukrasnih predmeta. No, čak i ako obrišete vanjštinu, utori iza radijatora zapravo skupljaju čvrsto zapakirani prašinu i prljavštinu koja se potom vraća u zrak. Jeste li znali da čišćenje iza radijatora zapravo može smanjiti troškove grijanja? To je zato što prašina stisnuta između otvora može spriječiti izlazak topline, što znači da vaši radijatori moraju raditi dvostruko više kako bi zagrijali unutrašnjost.

Kad ste već kod toga, očistite i zid iza radijatora, koji obično potamni od prljavštine. Umočite spužvu u sapunastu mješavinu, dobro je iscijedite i očistite površinu.

2. Fuge

ko pažljivo pogledate, primijetit ćete prljavštinu i prašinu nakupljene između pločica, što na kraju čini podove ili zidove užasno tamnima. Zbog svoje obično svijetle boje i porozne prirode, fuge su sklone mrljama. Čišćenje može izgledati kao dug i detaljan posao, ali ako redovito uključite čišćenje fuga u svoju uobičajenu rutinu, možete spriječiti nakupljanje plijesni.

Ocat je čudotvorac kada se pomiješa u jednakim dijelovima s vodom i poprska izravno na prljave površine. Može pomoći u oslobađanju zaključane prašine, prljavštine i neposlušne dlake. Još jedno sjajno kućno rješenje je mješavina vodikovog peroksida i sode bikarbone: Dodajte nekoliko žlica sode bikarbone u vodikov peroksid dok ne dobijete željenu konzistenciju. Smjesa će postati pastozna, koju potom možete nanijeti na fuge. Ostavite da odstoji 10 minuta, a zatim izribajte površinu.

3. Lajsne

Koliko često, kada razmišljate o zidovima, razmišljate i o lajsnama? Budući da obično nisu u razini očiju, skloni ste propustiti prljavštinu i nakupljanje na tim malim rubovima. Čišćenje lajsni može se činiti zamornim, jer nitko ne želi klečati i čistiti pogrbljen. Ali razmislite – zidovi su najveća vidljiva površina u vašem domu. Sjajno čist zid može uvelike doprinijeti da vaš dom izgleda besprijekorno.

Možete obrisati prašinu ili usisati lajsne. Razmislite o dugoj perjanoj metlici ili nastavku za usisavač kako se ne biste morali savijati. Ili, očistite površinu toplom vodom i sapunom.

4. Ventilacijski otvori

Jeste li znali da ventilacijski otvori u vašem domu mogu uzrokovati simptome astme ili alergije? Na kraju krajeva, ovdje se sva prljavština, kosa i fragmenti kukaca lako udomaće. Oni se lako cirkuliraju u unutarnji zrak koji udišete svaki dan. Odvratno!

Dobra vijest je da čišćenje ventilacijskih kanala ne mora biti jedan od onih teških poslova za koje vam je potreban profesionalac. Standardni kućni usisavač može usisati prašinu i prljavštinu iz vaših ventilacijskih otvora; samo trebate osigurati da imate dugo crijevo za dosezanje u kanale. Drugi način je korištenje četke za WC, ali ako je nemate, poslužit će i kruta četka za bojenje. Zapamtite da nosite rukavice i masku dok čistite.

5. Glava tuša

Iako se često tuširamo, rijetko tko od nas detaljnije pogleda u glave tuša. Kada biste češće pogledali gore, vjerojatno biste primijetili da mnoge rupice zapravo ne izbacuju vodu. To je zato što se s vremenom rupice začepe plijesni, mineralnim naslagama i ostacima sapuna. Dakle, pitanje je, zašto biste si uskratili dobar, čist tuš?

Pjena za čišćenje tuša, koja se posebno bori protiv naslaga sapuna, kamenca i plijesni, dobra je opcija. Ako možete odvrnuti tuš glavu, namočite je u otopini jednakih dijelova bijelog octa i tople vode. Ako je ne možete ukloniti, napunite plastičnu vrećicu octom i omotajte je oko tuš glave. Ostavite je nekoliko sati i pustite vodu.

Prirodna sredstva za besprijekorno čistu kupaonicu

6. Čepovi za odvod

Još jedno žarište za bakterije i plijesan je začepljeni odvod jer postaje leglo klica. Ako odvod počne sporo otjecati, ne trebate odmah kupovati novi čep. Međutim, morat ćete zasukati rukave i riješiti problem.

Izvucite prljavštinu rukom i očistite je toplom ili vrućom vodom sa sapunom. Namočite čep u otopini octa ili deterdženta nekoliko minuta prije nego što ga očistite krpom.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

7. Područje oko WC školjke

Ako želite saznati koliko je područje oko WC školjke prljavo, uzmite crnu UV lampu. Fuj, zar ne? Nije iznenađenje da je ovo područje jedno od najprljavijih u domu.

Pomiješajte jednu šalicu kuhinjske soli, jednu šalicu sode bikarbone i jednu šalicu kisikovog izbjeljivača—ove će sastojci pomoći u dezinfekciji i otpuštanju nakupljene prljavštine. Ostavite otopinu da odstoji sat vremena, a zatim obrišite vlažnom krpom. Jedna šalica sode bikarbone i jedna šalica destiliranog bijelog octa također mogu obaviti posao.

Pametna WC školjka – sama se čisti, eliminira bakterije i ima funkciju bidea

8. Višekratne vrećice za kupovinu

Da, te torbe koje vam pomažu živjeti ekološki mogu biti i nositelji klica. To je zato što ih koristite za nošenje peradi, povrća, voća, kartona i paketa hrane. Zamislite sve bakterije koje vrebaju unutra, samo čekajući da izazovu unakrsnu kontaminaciju. Također, višekratne vrećice za kupovinu su često korišteni predmeti, koje često dodiruju ruke i drugi objekti. Zbog toga postaju najopasniji predmeti koji mogu lako prenijeti infekcije.

Perite svoje vrećice u vrućoj vodi s deterdžentom. Ako imate platnenu vrećicu, ubacite je u perilicu rublja i osušite na zraku. Imajte na umu da nošenje platnene ili pamučne vrećice u trgovinu dok je još vlažna može biti opasno, jer vlažna okolina potiče rast plijesni i gljivica.

9. Spužvica za suđe

Prije nego što započnete s pranjem posuđa nakon večere, zastanite i dobro pogledajte svoju pouzdanu spužvu. Prema NSF International Household Germ Study iz 2011. godine, kuhinja je najprljavije područje u cijelom domu. Obitelj bakterija koja uključuje salmonelu i E. coli pronađena je u više od 75% spužvi i krpa za suđe. Jednostavan trik za utvrđivanje treba li spužva čišćenje ili zamjenu je ako počne smrdjeti – to je dokaz da skriva bakterije. Iako se preporučuje često čišćenje, nekad je bolje jednostavno zamijeniti spužve svakog mjeseca.

Jednostavan način čišćenja je korištenje perilice posuđa – postavite je na najtopliji ciklus.

Koliko često treba čistiti filter perilice posuđa? Evo kako to napraviti, jednostavno i učinkovito

10. Guma od blendera

Blender je pravi spasitelj, koristeći se za sve, od pripreme smoothieja do mljevenja povrća. Naravno, većina nas se sjeća očistiti ga odmah nakon upotrebe, ali jeste li znali da čišćenje samo posude blendera nije dovoljno? Guma – gumeni pečat postavljen za sprečavanje curenjanalazi se na dnu posude blendera. Uz čestu upotrebu, ovaj dio blendera često postaje leglo bakterija, kvasaca i plijesni. Vlaga i čestice hrane zarobljene između baze i gume stvaraju idealno okruženje za razmnožavanje klica.

Ne brinite, čišćenje gume sapunom i vodom je jednostavno, dok će gumeni prsten možda zahtijevati četku s tankim vlaknima za temeljito čišćenje. Također možete ostaviti gumeni dio da se namoči u toploj, sapunatoj vodi oko 10 minuta—ovo će pomoći u otpuštanju prljavštine i tvrdokornih mrlja.

Gradnja doma

Evo kako spriječiti smrzavanje cijevi i što učiniti ako se to dogodi

Smrznute vodovodne cijevi ozbiljan su rizik tijekom vrlo hladnog zimskog vremena

Smrznuta cijev može biti tempirana bomba, jer curenje možda neće biti vidljivo – sve dok se smrznuta voda koja blokira cijev ne počne otapati. Ako se ostavi bez nadzora, otapanje leda u smrznutim cijevima može uzrokovati velike poplave, štetu od vode te uništenje zidova, stropova i podova, što može prouzročiti troškove od nekoliko desetaka tisuća eura, ako cijev ne pukne dok led raste.

Zašto se cijevi smrzavaju?

Cijevi su najosjetljivije na smrzavanje kad temperature padnu na -7 °C ili niže, posebno ako su temperature ispod nule više dana zaredom. Također su sklone smrzavanju ako se nalaze:

  • U vanjskom zidu izloženom hladnom vanjskom zraku.
  • U ormariću ispod sudopera (posebno blizu vanjskog zida).
  • U negrijanom podrumu ili prostoru ispod kuće.
  • Blizu vanjskih slavina (za vrtno crijevo).

Ako je vaša cijev smrznuta, ali još nije pukla, potrebno ju je odmah odmrznuti. Postoji nekoliko tehnika za odmrzavanje, ovisno o tome gdje se cijev nalazi.

Kako pronaći smrznutu cijev

Smrznuta cijev koja još nije pukla često se prepoznaje po slavinama. Ako otvorite slavinu tijekom vrlo hladnog vremena, a voda ne teče ili teče vrlo sporo, vjerojatno je cijev blokirana ledom. Odmah poduzmite sljedeće korake:

  1. Zatvorite vodu: Pronađite ventil za zatvaranje vode slavine ili glavni ventil kuće.
  2. Otvorite slavinu: Oslobodite pritisak otvaranjem slavine povezane sa smrznutom cijevi.
  3. Identificirajte smrznutu cijev: Pratite cijev od slavine prema hladnim područjima, kao što su vanjski zidovi ili negrijani prostori.
  4. Pronađite smrznuti dio: Potražite dijelove cijevi s mrazom ili ledom; možda će izgledati ispupčeno ili oštećeno.

Gdje se nalazi glavni ventil za vodu i kako ga zatvorit

Kako odmrznuti cijev unutar zida

Ako otkrijete smrznutu cijev iza zida ili stropa koja još nije pukla, odmah poduzmite korake kako biste spriječili oštećenje konstrukcije vašeg doma.

  1. Pojačajte grijanje: Pojačajte grijanje u kući i pričekajte. Ako se očekuje hladno vrijeme, održavajte toplinu u kući kako biste spriječili smrzavanje cijevi.
  2. Otvorite ormariće: Ako je cijev unutar zida kupaonice ili kuhinje, otvorite vrata ormarića kako bi toplina doprijela do zida.
  3. Otvorite zid: Ako je puknuće neizbježno, uklonite dio zida kako biste došli do smrznutog dijela cijevi i zatim ju odmrznuli kao da je izložena.

Kako odmrznuti izloženu cijev

Ako je smrznuta cijev izložena, primjerice u podrumu ili garaži, možete koristiti nekoliko tehnika. Uvijek počnite s grijanjem cijevi bliže slavini, krećući se prema smrznutom dijelu. To omogućuje vodi da izlazi dok se led topi.

Upozorenje:

Nikada nemojte koristiti plamenik ili otvoreni plamen za odmrzavanje cijevi zbog opasnosti od požara i oštećenja cijevi.

  • Sušilo za kosu: Koristite sušilo za kosu, usmjeravajući toplinu na smrznuti dio. Stavite lim za pečenje iza cijevi kako biste reflektirali toplinu.
  • Prijenosni grijač: Usmjerite grijač prema smrznutoj cijevi, posebno ispod sudopera.
  • Električna grijaća traka: Zamotajte traku oko cijevi i uključite ju u struju.
  • Grijaća podloga: Omotajte grijaću podlogu oko cijevi i polako pomičite prema smrznutom dijelu dok voda ne počne teći.
Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

Kako spriječiti smrzavanje cijevi

  1. Ostavite slavinu da kapa: Protok vode sprječava smrzavanje.
  2. Održavajte toplinu: Grijanje u kući treba biti minimalno 13°C .
  3. Otvorite ormariće: Topli zrak iz prostorije doprijet će do cijevi.
  4. Izolirajte cijevi: Koristite izolacijske materijale za zaštitu cijevi u hladnim područjima.
  5. Zaštitite vanjske slavine: Uklonite crijeva i pokrijte slavine zaštitnim poklopcima.
  6. Zatvorite pukotine: Zatvorite sve pukotine oko cijevi kako hladan zrak ne bi ulazio.
  7. Redovito pregledavajte: Pozovite vodoinstalatera za pregled cijevi i zamjenu oštećenih dijelova.

Preventivne mjere su ključne kako biste izbjegli skupe popravke i štetu od smrzavanja.

Nastavite čitati

Bilje

Ovaj viralni TikTok trik održava vaše cvijeće svježim tjednima

Slijedite ova četri koraka i produžite životni vijek vašim cvijetnim aranžmanima u vazi

Ovaj TikTok trik isprobano održava vaše cvijeće u vazi svježim tjednima. Svježi buket cvijeća u vazi gotovo će instantno uljepšati vaš dom. Cvijeće – osim što uljepšava prostor, ispunjava ga predivnim mirisima i predstavlja završni detalj za uređenje interijera. Bilo da primate goste na Božić ili provodite nekoliko tjedana kod kuće tijekom praznika, cvijeće je prekrasan način da osvježite svoj prostor.

Međutim, stalna kupovina cvijeća može biti skupa, pa je izuzetno korisno učiniti da traje što dulje – osobito ako očekujete posjete tijekom blagdana.

@annatheflorist Reply to @xsophiegrant ♬ Steven Universe – L.Dre

1. Mijenjajte vodu svaki drugi dan

Prema ovom TikTok triku, kada prvi put donesete cvijeće kući, odrežete stabljike kao i obično, napunite vazu vodom i dodate žlicu šećera.

Stajaća voda u vazi brzo postaje leglo za bakterije, koje mogu začepiti kapilare u stabljikama cvijeća i onemogućiti im da upijaju vodu. Svježa voda smanjuje broj bakterija i pomaže cvijeću da dulje ostane hidratizirano. Osim dobrobiti za cvijeće, stara voda u vazi može poprimiti neugodan miris. Mijenjanje vode osigurava da vaš dom ostane mirisan.

5 sobnih biljaka koje će unijeti predivne mirise u vaš dom

2. TikTok trik savjetuje – svaki put kada mjenjate vodu, odrežite vrhove stabljike

Rezanje stabljika uklanja suhe ili oštećene krajeve koji mogu usporiti ili potpuno zaustaviti apsorpciju vode. Kosi rez omogućuje bolji protok vode kroz stabljiku.

Dobro bi bilo imati više vaza, jer svaki put kada mjenjate vodu i režete stabljike, vaš cvjetni aranžman se smanjuje. Tako da će osmi dan cvijeće svakako imati manju stabljiku nego prvi dan kada stavite cvijeće u vazu.

3. Dodajte žlicu šećera svaki put kada mjenjate vodu

Kako savjetuje ovaj TikTok trik – dodavanje žlice šećera u vodu s cvijećem pomaže produžiti vijek trajanja cvjetova jer šećer djeluje kao izvor energije za rezano cvijeće. Cvijeće nakon rezanja više ne može apsorbirati hranjive tvari iz tla. Šećer u vodi djeluje kao zamjenski izvor energije, omogućujući cvjetovima da nastave metaboličke procese i zadrže svjež izgled.

Previše šećera može izazvati brži rast bakterija, pa je važno dodati samo malu količinu (oko jedne žlice na litru vode). Također, nemojte očekivati kristalno čistu vodu ( iako je mjenjate svaki dan) jer će šećer zamutiti vodu.

4. Obavezno orezujte i svaki umirući dio biljke

Osim očiglednog estetskog razloga, umirući dijelovi biljke troše resurse koje cvijeće treba za održavanje svježih i zdravih dijelova. Uklanjanjem ovih dijelova preusmjerava se energija prema vitalnim dijelovima biljke, čime se produžava njihov vijek trajanja.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice