Uređenje i opremanje
7 ideja kako naglasiti zidove spavaće sobe
Spavaća soba je najprivatniji i osobniji dio našeg doma. Upravo zato ovdje imamo mogućnost najsnažnije ostaviti svoj trag i kreirati svoju malu oazu.
Kao što smo već spomenuli spavaća soba je privatan i intiman prostor i stoga nam nudi neograničene mogućnosti za ekspresivno uređenje. U ovom članku ćemo pokazati 7 različitih primjera koji su se hrabro odlučili na snažne uzorke i neuobičajene materijale. Ovi primjeri nas potiču da isprobamo razne opcije naglašavanja zidova naših spavaćih soba poput ogromnih daska za uzglavlje i dramatičnih osvjetljenja, avanturističkih tekstura i specifičnih dekoracija.
1.
Autor prvog primjera je penintdesign. Ova soba odmah na prvi pogled ostavlja jak dojam sa svojom grubom betonskom strukturom zida sa oštrim geometrijskim uzorkom i velikim panelima uzglavlja uz krevet i iznad njega. Zanimljiv dodatak su jedinstvene viseće svjetiljke bakrene boje koje vise iznad noćnih ormarića riješenih kao debele, snažne, betonske ploče. Na podu se pak nalazi svijetli tepih s uzorkom, koji svojom paletom boja podiže energiju prostora.
2.
Drugi primjer je djelo Elene Sedove. Ova soba, za razliku od prošle, je umjerenijih, monokromatskih boja. Na zidu se nalaze bijeli paneli kao neutralna podloga velikom portretu iznad kreveta. Upečatljiv tepih jake teksture vuče pogled prema krevetu i portretu iznad njega, tako naglašavajući centar prostorije. Smeđa stolica donosi vizualni balans u prostoriji. Viseće lampe pored kreveta dodaju zaigranost u kompoziciji sobe, a ono što ih čini zanimljivima je što se poigravaju s trenutačno trendi oblikom lampa na način da se pojavljuju kao tanke, spljoštene kugle.
Iz drugog kuta prostorije vidimo da, uz neutralnu sivu koja dominira, jedan od zidova je mat sive boje sa jakom primjesom plavo-zelene. Također na ovoj fotografiji možemo primjetiti i zanimljivo rješenje stropa prostorije, te “lebdeći” ekran televizora i panela na kojem stoji a koji se također doima kao da lebdi zbog odmaka od zida iza sebe.
3.
Sljedeći primjer odiše određenom dozom elegantosti i umjerenosti, a opet neuobičajenom uporabom materijala na zanimljiv način. Arhitekt ovog primjera je Đình Dũng Hoàng. Na zidu ove sobe korištena su tri različita materijala kojima je dobiven umirujući i vješt efekt. Prirodno drvo predstavlja žarište te kompozicije, a iznad njega se nalazi stakleni panel koji omogućuje beztežinski i beztjelesan izgled, atmosferu sličnu tonjenju u san. Na vrhu kompozicije se nalaze funkcionalni bijeli ormarići. Na podu se nalazi mekani tepih koji pokriva velik dio poda oko kreveta, naglašavajući dojam mekoće i udobnosti kreveta bez obzira na njegovu malu udaljenost od razine poda. Pored kreveta nalazi se ormar čiju strukturu naglašava njegova crna satenska boja.
4.
Ovaj primjer je također djelo arhitekta Đình-a Dũng Hoàng-a. Ovdje su za uzglavlje korišteni meki paneli. Ovakav tip uzglavlja ne zahtjeva skupe materijale, a kao što možemo vidjeti iz ovog primjera – takvi veliki meki paneli poput ovih mogu svejedno dati jak karakter inače jednostavnom prostoru.
5.
U ovom primjeru Solo Design Studia vidimo vrlo popularnu primjenu opeke na zidova u interijeru, koja prostoru daje poseban štih, i čini klasičan stil uređenja interijera. Zid od opeke je ovdje obojen u bijelo, ali ipak zadržava svoju karakterističnu teksturu. Za razliku od prethodnih, ovdje ne postoji klasično uzglavlje, nego je postavljena slika koja nije ovješena nego položena na pod, čime zahtjeva odmak kreveta od zida i ukida realnu potrebu za uzglavljem. Sa lijeve strane vidimo “walk-in-closet” sa translucentnim staklima. Taj zamućeni dizajn stakla omogućava da soba ne izgleda prenatrpana sadržajem.
Sa suprotne strane, nalazi se još jedan zid s akcentom, ali potpuno drugačije teme. Ovaj se sastoji od drvenih panela među kojima se nalaze potezi ugrađenih svjetlosnih tijela. Na zidu možemo primjetiti i posebno zrcalo francuskog arhitekta Jacques-a Adnet-a, koji je popularizirao ovakav dizajn ogledala sa svojim ikoničkim Okruglim zrcalom iz 1946. godine.
6.
Geometrija je jezik ekspresije ove spavaće sobe čiji je autor: Sequoia design studio. Najzanimljivije je dakako uzglavlje – kompozicija obojanih i neobojanih ploča koje se sudaraju ili s istom ili s drugom bojom na spojevima. Zanimljiv detalj je i prostorni okvir kreveta koji nastavlja dijagonalne linije uzglavlja u prostoru.
Naglašeni zid privlači pogled, ali je zapravo u drugom planu, s obzirom na predivan pogled koji se pruža kroz prozor sobe. Ostatak uređenja sobe je jednostavan, ostavljajući naglašenom zidu da preuzme centralnu pažnju. Dok namještaj ima suvremenu estetiku, samo uređenje je više spoj urbanog industrijalizma i moderne rustikalnosti. Industrijski štih lampi uz krevet i prostornog okvira oko kreveta ima veliki utjecaj na opći doživljaj sobe.
7.
Zadnji primjer je dizajnera Polouektova Vladimira. Ova pretežno bijela soba ima odvažan akcent na zidu iznad kreveta koji se sastoji od ogromnih mozaičnih drvenih rombova koji su poslagani u zanimljiv uzorak. Struktura drva se jako ističe u odnosu na ostale materijale i pridonosi luksuznom izgledu sobe. Uzglavlje je riješeno kao u jednom od prethodnih primjera: sa mekim pravokutnim panelima. U zanimljivom odnosu sa prirodnim materijalima su akcenti u mesingu – poput rasvjetnih tijela i detalja ručki na ormarima.
Izvor: home-designing
Prostorije
Praktičnim rješenjima do savršene dječje sobe koja će rasti s djetetom
Stvorite maštovito mjesto za igru i odmor
Dječja soba treba biti vesela, funkcionalna i s dovoljno prostora za igru. Odabirom praktičnih rješenja možete stvoriti prostor koji će rasti s djetetom, a Lesnina donosi primjer jedne takve sobe.
Primjer dječje sobe je soba Mije, a njeni roditelji su odlučili kreirati maštovit prostor za igru i odmor.
“Ponosno mogu reći da je to zaista primjer dječje sobe koja je u potpunosti do zadnjeg detalja opremljena u Lesnini. To je samo jedan primjer, odnosno dokaz kako zapravo možemo svakom kupcu pristupiti individualno i jako dobro osluškivati želje i zapravo izrealizirati jedan prostor točno onako kako je to netko zamislio.”, ističe direktorica Lesnine, Petra Bizjak.
Ovdje je zamišljen koncept koji će rasti zajedno s Mijom
“Kupci sve više preferiraju tip sobe koja je zapravo mladenačka, a ne klasično ultra dječja soba. Primjer je u ovoj sobi, gdje imamo boxspring krevet koji ima visoko tapicirano uzglavlje.
Kada pričamo konkretno o tom krevetu, idemo dosta personalizirano, individualizirano u smislu visine uzglavlja, boje, odabira tipa i odabira vrste madraca. Također kao što se može vidjeti na primjeru ovog kreveta, opcionalna je i ladica, koja je sad jako popularna jer nudi dodatni prostor za pohranu. “, pojašnjava.
Za dječje sobe isplati se uložiti u kvalitetan i veći ormar
Iako je možda trenutno prevelik za dijete, sigurno ćete pronaći svrhu slobodnog prostora.
Kako navodi gđa. Bizjak, sobe su nekako sada prostorno i kvadratima manje, više se ide na uštedu prostora da bi se dobilo više prostora recimo u ovom dnevnom prostoru. Zato je za sobe jako važno da ormar maksimalno uštedi prostor, a unutra da se dobije što više opcija za pohranu kako garderobe, tako i igračaka, knjigica i slično.
“Za ovu sobu je zahtjev bio da ormar bude kutni, da prostor kuta bude maksimalno iskoristiv za neke veće stvari. “.
Zavjese šivane po mjeri
Dizajn ove dječje sobe upotpunjen je tapetom koja evocira snove o avanturi te vrlo zanimljivom zavjesom.
“Tu je jedna vrlo specifična zavjesa u sobi, a vodili smo se potpuno individualnim pristupom, nešto što Lesnina nudi, a to je šivanje zavjesa po mjeri. Mogli smo se tako potpuno posvetiti baš ovom investitoru i doći do toga da je zavjesa ne specifična.
Kao što možete vidjeti, iako je posrijedi zapravo klasična bijela zavjesa, ona je našivena džepićima u raznim bojama i ti džepići služe za igračke, odlaganje i slično . Zapravo sobi daje skroz drugi dojam. “, pojašnjava sugovornica.
Dječje sobe su mjesto gdje se možete poigrati bojama i uzrocima, a Lesnina će vam pomoći u dizajnu.
“Ja mogu i po ovom primjeru i općenito reći da kad su dječje sobe u pitanju, nudimo apsolutno sve. Možemo se od ideje do realizacije uklopiti u svaki prostor. Od gotovih dječjih soba koje su takve kakve jesu, kakve ih vidite u našem izlogu, a da uključuju krevet, noćne ormariće, ormar. Ovisno o tome je li dijete veće ili manje, tu je važan i radni stol, stolice, komode i slično.
Možemo kao u primjeru ove konkretne sobe birati svaki artikl pojedinačno onako kako je kupac zamislio pa ponuditi odvojeno neku vrstu kreveta, a izbor je velik i raznovrstan. Od varijante klasičnog kreveta, preko boxspring koji su sad trenutno možda i najpopularniji. Tu su razne varijante kao i uostalom svega onoga što jedna dječja soba zahtjeva, kao što su rasvjeta, tepisi, zavjese, zidne tapete… Zaista je sve u ponudi.”, zaključila je sugovornica.
Boje u sobi potaknuti će dječju maštu i kreirati prostor za uživanje u svakodnevnim aktivnostima.
Uređenje i opremanje
Odabir vrste peći za zimu bit će lakši uz ove savjete
Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora
Ako još uvijek niste odabrali vrstu peći i ogrijeva za ovu zimu, donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izaberete najbolju opciju.
Dolaskom hladnih dana suočavamo se s pitanjem kako se efikasno i ekonomično grijati, a zbog nestabilne cijene plina, često tražimo alternativu. Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora, a oba imaju svoje prednosti i mane.
Peći na palete i peći na drva
“Najučinkovitije su peći na drva zbog toga što imaju puno veću energetsku vrijednost u grijanju, isto tako imaju, po meni, puno veću iskoristivost. Razlog je taj što kada u njima drvo sagorijeva ono se pretvara u ugljen. Taj ugljen se pretvara opet u žar i onda imamo duži vremenski period toplinu koju one proizvode.”, izjavio je Tomislav Kromar, prodajni savjetnik u Pevexu.
Peći na drva stvaraju i posebnu atmosferu u domu
Peći na drva su tradicionalan izbor za grijanje koje pridonose posebnoj atmosferi u prostoriji dok su peći na pelete novija opcija koja popularnost zahvaljuje učinkovitosti i praktičnosti.
“Peći na drvo i peći na pelet se razlikuju po vrsti materijala kojima se služe za grijanje, s time da peći na pelet ponajviše se razlikuju po tome što moraju imati električnu energiju da bi mogle raditi, da bi mogao sustav gorenja grijat.
Električna energija služi za to da upuhuje zrak unutra kako bi taj pelet mogao gorjeti, jer pelet je jedna nabijena masa koja jednostavno bez protoka zraka ne može gorjeti i stvoriti vatru i toplinu.”, dodaje sugovornik.
Prilikom odabira važno je znati koji su preduvjeti potrebni za instalaciju
Za instalaciju peći na drva, ističe sugovornik, je prvobitno potreban dobar dimnjak koji je predviđen za peć koju smo odabrali, potrebne su dimovodne cijevi, koljena, rozete. Kod peći na pelete isto tako je potreban dimovodni sustav, odnosno cijevi, koljena i sve ostalo i isto tako je potreban dovod zraka kako bi pelet mogao gorjeti.
Bez obzira koju opciju birate, snagu peći treba prilagoditi veličini prostorije koju želite zagrijati.
“Po idealnim uvjetima, kada je izolacija savršena i da nema puno staklenih stijena koje hlade prostor, po pravilu bi trebalo biti; kilovat snage peći na otprilike 10 kvadrata. Ali kako nigdje nisu toliko idealni uvjeti, uvijek se uzima više tako da možemo reći da je jedan kilovat sat za nekakvih 7 do 8 kvadrata.”, savjetuje.
Palete, brikete ili drvo…
U računicu svakako uključite dostupnost ogrjeva, a pelete, brikete i drvo možete nabaviti u Pevexovim poslovnicama.
“Razlike i prednosti između tih ogrjeva su prije svega te da drvo ima najveću energetsku učinkovitost. Kod briketa je stvar nešto malo bolja, nije kao drvo, ima puno veću toplotnu vrijednost tako da nam je puno manja količina potrebna prilikom grijanja, naspram drveta.
A kod peleta je, smatram, najbolja stvar to što ne stvaraju puno otpada, a to znači da puno jednostavnije i brže možete očistiti te peći jer cijeli pelet se pretvara u pepeo koji jednostavno sa usisavačem za pepeo i usisate. Peći na brikete nisu neke specijalne peći, to su iste peći kao peći na drva samo šta koriste drugo gorivo za loženje.”, pojašnajva sugovornik te dodaje kako se kod peći na drva mogu koristiti i briketi jer oni su u biti jedan dio otpadnog materijala od drveta, sažet u jednu cjelinu, isto kao peleti, samo u većem izdanju.
Grijanje na struju
Iako je grijanje na struju jedno od najskupljih, najčešće se koristi u pojedinačnim prostorijama kada je potrebno brzo zagrijavanje.
“Najveće prednosti peći na struju, odnosno grijalice, su te što ne moramo paziti na gorivu tvar unutra koja nam stvara toplinu, već one imaju ugrađene u sebi grijače. Uključimo ih jednostavno u električnu energiju i pustimo ih da one odrađuju svoj posao kako treba.”, zaključio je Kromar.
Najbolji izbor ogrijeva je onaj koji vam omogućuje komforno i ekonomično grijanje prilagođeno vašem načinu života.
You must be logged in to post a comment Login