Povežimo se

Uređenje i opremanje

Kako se pripremiti za renovaciju stana? Pratite ovih pet važnih koraka

Renovacija stana može biti ugodno iskustvo s minimalnom količinom stresa, ako je unaprijed dobro pripremljena. Dizajnerica interijera Petra Zastavniković donosi 5 najvažnijih savjeta kako se pripremiti za renovaciju.

Andrea i Hrvoje kupili su stan kojeg je potrebno renovirati, a želja im je imati otvoreni tlocrt. Petra Zastavniković, dizajnerica interijera, otkriva kako je proces tekao: “Kada smo ušli u prostor on je bio ispresijecan zidovima, u prostoru smo zatekli tri dimnjaka koja ne smijemo dirati i koja naravno kasnije trebamo ukalkulirati u sam dizajn i planirati s tim, izuzetno je bilo bitno vidjeti što od tih zidova smijemo dirati, a što ne smijemo kako bismo osigurali čim otvoreniji koncept.”

1. Razmatrate li kupnju starije nekretnine koju ćete renovirati, bitno je vidjeti može li postojeći tlocrt prilagoditi vašim željama.

“Kada planiramo dirati određene zidove, svakako je bitno kontaktirati stručnjaka budući da nije svaki uski zid pregradni zid, ponekad se uski zidovi grade kao protupotresni zidovi ili zid od lijevanog betona može biti nosivi zid. Tu su nam izuzetno bitni statičari, građevinski inženjeri, arhitekti koji su zaduženi za proračune i kalkulacije same građevine kako bi ona statički bila korektna. Ono što nam je izuzetno bitno, ako pričamo o zagrebačkom području, svi znamo da je to izuzetno trusno područje, tu zaista moramo voditi računa o nekakvoj budućnosti, potencijalnim potresima i tome da zadiranje u vašu nekretninu ne radi problem susjedima ispod, iznad, a u konačnici ni vama.”, navela je dizajnerica.

2. Ako se utvrdi da prostor odgovara vašim željama, sljedeći korak je utvrditi koji su građevinski radovi potrebni.

“Vidjeti je li u međuvremenu već bio neki proces renovacije u sklopu kojega su olovne cijevi unutar vodovodnih instalacija već mijenjane. Ako nije, to je svakako bitno za napraviti. Kada već radite renovaciju, onda je bitno krenuti od tih nekakvih konstruktivnih stvari, znači od zidova, od podova i slično. Osim toga, izuzetno bitno je vidjeti postojeći elektro projekt, da li postojeći elektro projekt udovoljava nekakvim željama, potrebama i vizijama budućeg elektro projekta. Osim toga, stanje vanjske stolarije, stanje unutarnje stolarije, stanje ulaznih vrata, stanje podova. Vrlo često ja znam sa investitorima hodati pa onako malo stiskati po podu da utvrdimo da li nam pod škripi, to nam je izuzetno bitna stavka. Postoje stručnjaci koji se bave prodajom podova koji su zaista stručni u tom području, koji ulaze u prostor i vrše detaljnu inspekciju.”, pojašnjava.

3. Planirate li raditi s dizajnerom interijera, ovo je krajnja točka kada ga treba uvesti u projekt

“Idealno bi bilo dizajnera interijera uvesti od prvog koraka da vas on vodi kroz proces i pripremi sve podloge koje su potrebne za izradu interijera. Krenuvši od grubi građevinskih radova do onih kasnije finih interijerskih radova. Ako projekt planirate izvoditi sami, ovo je točka u kojoj izaberete građevinsku firmu s kojom dogovarate daljnje korake i koja onda dalje odrađuje projekt.”, savjetuje stručnjakinja.

Andrea i Hrvoje Petru su uveli u projekt od samog početka. Andrea Pavić, investitorica, otkriva kako su htjeli da dizajnerica od samo početka zapravo prati cijeli proces, da vidi stan u kakvom je stanju, ponudi ideje koje će se uskladiti s njihovim željama i idejama kako bi se došlo do najboljeg rješenja i  funkcionalnosti stana. No, odlučili su radove izvoditi sami.

“Imam dečka koji je dosta sposoban pa puno toga može odradit sam i na taj način štedimo dosta. Neke stvari možemo odradit sami. “, navodi investitorica.

4. Dizajner će pomoći da se tijekom renovacije ostane unutar budžeta znajući gdje se može uštedjeti

“Kada ulazite u proces i zateknete recimo, parket kao postojeću podnu oblogu vidjeti prvenstveno da li ona vizualno odgovara nekakvim vašim potrebama i nekakvoj vašoj viziji budućeg prostora. Ako da, a radi se o punom parketu, tada nemamo problem. On se može brusiti, on se može lakirati, bilo u sjaj varijantu, bilo u mat varijantu, ovisi o nekakvom vizualu koji vidite u budućnosti. Ako imamo dvoslojni i brušen je već dva puta, vrlo vjerojatno teško da će se navući i to treće brušenje.”, pojašnjava  Zastavniković.

5. Ako je pod zdrav, postoji opcija denivelacije i postavljanje nove podne obloge, poput vinila, preko postojećih parketa

“Ako ste utvrdili da je u međuvremenu bila renovacija u prostoru i da su olovne cijevi unutar vodovodnih cijevi zamijenjene, a postojeće instalacije unutar kupaone možete iskoristit za nekakav budući vizual, ne morate nužno čupati pločice dolje već se navlači denivelacijska smjesa kojima skrivamo fuge, a onda se u vizualu možete poigrat mikrocementom, dekorativnim tehnikama, tapetama ili nečim sličnim.”, a tako će se uštedjeti na demontaži postojećih obloga što bi potencijalno moglo oštetiti estrih, a ušteđeni novac može se investirati u ugradnju podnog grijanja.

“Možete se poigrati s pločastim materijala, postoje iverali u izuzetno kvalitetnim reprodukcijama materijala te ako u svom prostoru vidite letvice,  savjet je poigrat se s gotovim letvičastim panelima koji se u konačnici ispostave jeftiniji nego varijanta kada postojeće materijale kantiramo na CNC-u i slične stvari koje automatski dižu cijenu.”, dodaje dizajnerica te ističe da jednom kad krene izvođenje radova, najvažnije je da ste sigurni u ideju prostora i da je osiguran kontinuitet radova. Zato je vrlo važno raditi planski, ne stihijski.

“Ono što je definitivno glavni benefit planske gradnje je izbjegavanje skupih grešaka kao kad krenemo stihijski rušiti i rušimo i što treba i što ne treba. Kada pričamo o planskoj gradnji, onda otpočetka planski sagledavamo detaljno cijeli prostor, sve želje, potrebe, vizije, ideje i u skladu s tim donosimo pametna rješenja koja se u procesu gradnje jedan po jedan implementiraju, a sve u skladu s rokovima i koracima koji bi se trebali pratiti.”, zaključila je  Zastavniković.

Prostorije

Praktičnim rješenjima do savršene dječje sobe koja će rasti s djetetom

Stvorite maštovito mjesto za igru i odmor

Dječja soba treba biti vesela, funkcionalna i s dovoljno prostora za igru. Odabirom praktičnih rješenja možete stvoriti prostor koji će rasti s djetetom, a Lesnina donosi primjer jedne takve sobe.

Primjer dječje sobe je soba Mije, a njeni roditelji su odlučili kreirati maštovit prostor za igru i odmor. 

“Ponosno mogu reći da je to zaista primjer dječje sobe koja je u potpunosti do zadnjeg detalja opremljena u Lesnini. To je samo jedan primjer, odnosno dokaz kako zapravo možemo svakom kupcu pristupiti individualno i jako dobro osluškivati želje i zapravo izrealizirati jedan prostor točno onako kako je to netko zamislio.”, ističe direktorica Lesnine, Petra Bizjak.  

Ovdje je zamišljen koncept koji će rasti zajedno s Mijom

“Kupci sve više preferiraju tip sobe koja je zapravo mladenačka, a ne klasično ultra dječja soba. Primjer je u ovoj sobi, gdje imamo boxspring krevet koji ima visoko tapicirano uzglavlje.

Kada pričamo konkretno o tom krevetu, idemo dosta personalizirano, individualizirano u smislu visine uzglavlja, boje, odabira tipa i odabira vrste madraca. Također kao što se može vidjeti na primjeru ovog kreveta, opcionalna je i ladica, koja je sad jako popularna jer nudi dodatni prostor za pohranu. “, pojašnjava.

Za dječje sobe isplati se uložiti u kvalitetan i veći ormar

Iako je možda trenutno prevelik za dijete, sigurno ćete pronaći svrhu slobodnog prostora. 

Kako navodi gđa. Bizjak, sobe su nekako sada prostorno i kvadratima manje, više se ide na uštedu prostora da bi se dobilo više prostora recimo u ovom dnevnom prostoru. Zato je za sobe jako važno da ormar maksimalno uštedi prostor, a unutra da se dobije što više opcija za pohranu kako garderobe, tako i igračaka, knjigica i slično.

“Za ovu sobu je zahtjev bio da ormar bude kutni, da prostor kuta bude maksimalno iskoristiv za neke veće stvari. “.

Zavjese šivane po mjeri

Dizajn ove dječje sobe upotpunjen je tapetom koja evocira snove o avanturi te vrlo zanimljivom zavjesom. 

“Tu je jedna vrlo specifična zavjesa u sobi, a vodili smo se potpuno individualnim pristupom, nešto što Lesnina nudi, a to je šivanje zavjesa po mjeri. Mogli smo se tako potpuno posvetiti baš ovom investitoru i doći do toga da je zavjesa ne specifična.

Kao što možete vidjeti, iako je posrijedi zapravo klasična bijela zavjesa, ona je našivena džepićima u raznim bojama i ti džepići služe za igračke, odlaganje i slično . Zapravo sobi daje skroz drugi dojam. “, pojašnjava sugovornica.

Dječje sobe su mjesto gdje se možete poigrati bojama i uzrocima, a Lesnina će vam pomoći u dizajnu. 

“Ja mogu i po ovom primjeru i općenito reći da kad su dječje sobe u pitanju, nudimo apsolutno sve. Možemo se od ideje do realizacije uklopiti u svaki prostor. Od gotovih dječjih soba koje su takve kakve jesu, kakve ih vidite u našem izlogu, a da uključuju krevet, noćne ormariće, ormar. Ovisno o tome je li dijete veće ili manje, tu je važan i radni stol, stolice, komode i slično.

Možemo kao u primjeru ove konkretne sobe birati svaki artikl pojedinačno onako kako je kupac zamislio pa ponuditi odvojeno neku vrstu kreveta, a izbor je velik i raznovrstan. Od varijante klasičnog kreveta, preko boxspring koji su sad trenutno možda i najpopularniji. Tu su razne varijante kao i uostalom svega onoga što jedna dječja soba zahtjeva, kao što su rasvjeta, tepisi, zavjese, zidne tapete… Zaista je sve u ponudi.”, zaključila je sugovornica.

Boje u sobi potaknuti će dječju maštu i kreirati prostor za uživanje u svakodnevnim aktivnostima. 

Nastavite čitati

Uređenje i opremanje

Odabir vrste peći za zimu bit će lakši uz ove savjete

Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora

Ako još uvijek niste odabrali vrstu peći i ogrijeva za ovu zimu, donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izaberete najbolju opciju. 

Dolaskom hladnih dana suočavamo se s pitanjem kako se efikasno i ekonomično grijati, a zbog nestabilne cijene plina, često tražimo alternativu. Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora, a oba imaju svoje prednosti i mane. 

Peći na palete i peći na drva

Najučinkovitije su peći na drva zbog toga što imaju puno veću energetsku vrijednost u grijanju, isto tako imaju, po meni, puno veću iskoristivost. Razlog je taj što kada u njima drvo sagorijeva ono se pretvara u ugljen. Taj ugljen se pretvara opet u žar i onda imamo duži vremenski period toplinu koju one proizvode.”,  izjavio je Tomislav Kromar, prodajni savjetnik u Pevexu.

Peći na drva stvaraju i posebnu atmosferu u domu

Peći na drva su tradicionalan izbor za grijanje koje pridonose posebnoj atmosferi u prostoriji dok su peći na pelete novija opcija koja popularnost zahvaljuje učinkovitosti i praktičnosti. 

Peći na drvo i peći na pelet se razlikuju po vrsti materijala kojima se služe za grijanje, s time da peći na pelet ponajviše se razlikuju po tome što moraju imati električnu energiju da bi mogle raditi, da bi mogao sustav gorenja grijat. 

Električna energija služi za to da upuhuje zrak unutra kako bi taj pelet mogao gorjeti, jer pelet je jedna nabijena masa koja jednostavno bez protoka zraka ne može gorjeti i stvoriti vatru i toplinu.”, dodaje sugovornik.

Prilikom odabira važno je znati koji su preduvjeti potrebni za instalaciju 

Za instalaciju peći na drva, ističe sugovornik, je prvobitno potreban dobar dimnjak koji je predviđen za peć koju smo odabrali, potrebne su dimovodne cijevi, koljena, rozete. Kod peći na pelete isto tako je potreban dimovodni sustav, odnosno cijevi, koljena i sve ostalo i isto tako je potreban dovod zraka kako bi pelet mogao gorjeti. 

Bez obzira koju opciju birate, snagu peći treba prilagoditi veličini prostorije koju želite zagrijati. 

“Po idealnim uvjetima, kada je izolacija savršena i da nema puno staklenih stijena koje hlade prostor, po pravilu bi trebalo biti; kilovat snage peći na otprilike 10 kvadrata. Ali kako nigdje nisu toliko idealni uvjeti, uvijek se uzima više tako da možemo reći da je jedan kilovat sat za nekakvih 7 do 8 kvadrata.”, savjetuje.

Palete, brikete ili drvo…

U računicu svakako uključite dostupnost ogrjeva, a pelete, brikete i drvo možete nabaviti u Pevexovim poslovnicama. 

“Razlike i prednosti između tih ogrjeva su prije svega te da drvo ima najveću energetsku učinkovitost. Kod briketa je stvar nešto malo bolja, nije kao drvo, ima puno veću toplotnu vrijednost tako da nam je puno manja količina potrebna prilikom grijanja, naspram drveta. 

A kod peleta je, smatram, najbolja stvar to što ne stvaraju puno otpada, a to znači da puno jednostavnije i brže možete očistiti te peći jer cijeli pelet se pretvara u pepeo koji jednostavno sa usisavačem za pepeo i usisate. Peći na brikete nisu neke specijalne peći, to su iste peći kao peći na drva samo šta koriste drugo gorivo za loženje.”, pojašnajva sugovornik te dodaje kako se kod peći na drva mogu koristiti i briketi jer oni su u biti jedan dio otpadnog materijala od drveta, sažet u jednu cjelinu, isto kao peleti, samo u većem izdanju. 

Grijanje na struju

Iako je grijanje na struju jedno od najskupljih, najčešće se koristi u pojedinačnim prostorijama kada  je potrebno brzo zagrijavanje. 

“Najveće prednosti peći na struju, odnosno grijalice, su te što ne moramo paziti na gorivu tvar unutra koja nam stvara toplinu, već one imaju ugrađene u sebi grijače. Uključimo ih jednostavno u električnu energiju i pustimo ih da one odrađuju svoj posao kako treba.”, zaključio je Kromar.

Najbolji izbor ogrijeva je onaj koji vam omogućuje komforno i ekonomično grijanje prilagođeno vašem načinu života. 

pevex.hr

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice