Povežimo se

Raspored i planiranje prostorija

Pet pravila uređenja kuhinje koje biste stvarno trebali slijediti

Neka su pravila dizajna stvorena da se krše. No neka se ne smiju – pogotovo ne u kuhinji

Kuhinje nisu samo skupe za izgradnju i renovaciju, već moraju biti i najfunkcionalnija prostorija u domu. Iako je u redu eksperimentirati s estetikom, miješati metale ili birati odvažan kamen, kada je riječ o funkcionalnosti kuhinje, određena pravila treba poštovati. Niste sigurni odakle krenuti? Evo pet pravila dizajna kuhinje koja nikada ne biste trebali prekršiti.

1. Uvijek mjerite dvaput

Ako dizajnirate kuhinju, ključ je precizno izmjeriti svaki detalj. Nakon toga, ponovno mjerite i onda još jednom.

„Kada govorimo o pravilima dizajna kuhinje koja se ne smiju prekršiti, jedno zlatno pravilo posebno se ističe: uvijek precizno izmjerite svoj prostor, posebno kada je riječ o hladnjaku,” kaže Delphie Williams, viša menadžerica za marketing proizvoda tvrtke Hisense.
„Osiguravanje odgovarajuće veličine i dubine presudno je, uz jednaku važnost ostavljanja dovoljno prostora za nesmetano otvaranje vrata, izbjegavajući sudare sa zidovima. Precizno mjerenje jamči sklad u funkcionalnosti i estetici.”

2. Praktičnost je uvijek prioritet

Dizajnerica interijera inspirirana feng shuijem, Orie Prince, ističe da praktičnost mora biti prioritet svakog projekta dizajna kuhinje.

Napokon, nema ništa frustrirajuće od vrata pećnice ili perilice posuđa koja se ne mogu potpuno otvoriti, što kvari protok prostora.

„Ovisno o vašem prostoru, osigurajte da su hladnjak, sudoper i štednjak/postolje za kuhanje postavljeni unutar dosega, kako biste minimizirali nepotrebne korake i omogućili glatko i nesmetano kretanje,“ objašnjava dizajnerica.

3. Nikad dosta radne površine!

Prince savjetuje da treba imati najmanje 90 cm radne površine s obje strane štednjaka i hladnjaka za pripremu i posluživanje. Međutim, to možda neće biti moguće u starijim kućama ili manjim prostorima poput kuhinja u stanovima. Ako je to slučaj, preporučuje ulaganje u čvrstu dasku za rezanje koja se postavlja iznad štednjaka ili sudopera.

Granit više nije najpopularnija radna ploča za kuhinje – evo koja je

4. Osigurajte dovoljno rasvjete

Čak i ako imate veliki prozor u kuhinji, dobro dizajnirana kuhinja trebala bi imati slojeve rasvjete, tvrdi Prince.

„Uključite kombinaciju rasvjete – ambijentalnu, radnu i ugradbenu, za funkcionalno i sigurno okruženje te za osvjetljavanje različitih dijelova kuhinje.“

Rasvjeta ispod ormarića postala je veliki trend posljednjih godina. Ako ovu vrstu rasvjete ne možete ugraditi, ljepljiva rasvjeta izgleda diskretno, jeftina je i lako se instalira.

5. Organizirana kuhinja je i funkcionalna kuhinja

„Organizatori za ladice i police jednostavno su rješenje koje značajno poboljšava protok vaše kuhinje. Iako su ovo praktična pravila, razmislite o dodavanju svog stila, uključujući prirodne elemente i usklađenu paletu boja, kako biste postigli ravnotežu između funkcionalnosti i ljepote.“

Pet savjeta za funkcionalno uređenje male kuhinje

Ako renovirate svoju kuhinju ili gradite novi dom, možda biste trebali razmotriti suradnju s profesionalnim organizatorom koji može surađivati s vašim dizajnerom i izvođačem radova kako bi stvorili prostor koji ima najviše smisla za vas i vašu obitelj.

Gradnja doma

Savršen primjer pasivne gradnje: Vila u Istri prava je niskoenergetska ljepotica

Pasivne kuće su najsuvremeniji energetski standardi u gradnji objekata, koji se odnose na manju potrošnju energije za grijanje i hlađenje, čime se zagađivanje okoliša značajno smanjuje.

Ovo nisko energetsko zdanje čiji su arhitekti Darijan Čekada i Vanja Vidulin sigurno će i vas ostaviti bez daha.

Nalazi se na blagoj padini terena, a krase ju i četiri etaže unutrašnjeg prostora, ukupne površine preko petsto četvornih metara, uz dvije razine eksterijera na koji se skladno nadovezuje vrt osmišljen poštujući lokalnu tradiciju maslinarstva.

Unutrašnji prostor podijeljen je na zone odmora i spavanja na prvoj, dnevnog boravka, kuhinje i vanjske kuhinje na nultoj i zabave na podzemnoj etaži, gdje se nalazi teretana i mini welness, koji zajedno s bazenom i vanjskim profesionalnim preljevnim jacuzzijem osigurava cjelovito SPA iskustvo.

Sve sobe imaju otvoreni panoramski pogled na more te izlaz na zajedničku terasu na kojoj se nalazi teleskop.

Vratimo se na ono što ovu villu čini još posebnijom, a to je činjenica da je ova niskoenergetska, pasivna kuća energetski certificirana u razred A+. Pasivne kuće su najsuvremeniji energetski standardi u gradnji objekata, koji se odnose na manju potrošnju energije za grijanje i hlađenje, čime se zagađivanje okoliša značajno smanjuje.

Vrhunski aluminijski prozorski sustavi

Veoma važna komponenta pasivne kuće su prozori, u ovom slučaju podizno klizne stijene i prozori aluminijskih profila renomiranog proizvođača Wicona. Profili WICLINE 75EVO i podizno – klizni aluminijski sustav WICSLIDE 160 koje je tvrtka A.B.S. koristila pri izradi ove stolarije, kombinira izvrsnu toplinsku izolaciju s najvišom funkcionalnošću i dizajnom te uz primjenu troslojnog ostakljenja postavlja nove standarde za niskoenergetske objekte.

Velike klizne staklene stijene  – Poveznica interijera i eksterijera

Velike ostakljene površine povezuju interijer s vanjskim prostorom za opuštanje gdje se nalazi prostrani bazen savršeno uklopljen u mediteransko okruženje. Unutrašnji prostor podijeljen je na zone odmora i spavanja, dnevnog boravka, kuhinje i vanjske kuhinje, zabave gdje se nalazi teretana i welness, koji zajedno s bazenom i vanjskim jacuzzijem osiguravaju cjelovito SPA iskustvo.

Interijer odlikuju čiste linije zagasitih tonova koje stvaraju toplu opuštajuću atmosferu. Villa Panoramica osim što nudi luksuz i ljepotu bez kompromisa ide u korak s trendom budućnosti ekološki, ekonomično osviještene gradnje, savršeno se integrirajući u prostor u kojem se nalazi.

FOTO: Rajan Milošević – Koridor 27, Gobo Creative Solutions

Nastavite čitati

Raspored i planiranje prostorija

Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života

Održiva gradnja nije trend već nužnost, kao odgovor na izazove koje donosi brzi rast gradova i povećana potrošnja resursa

Održivi način života postaje sve važniji dok se trudimo smanjiti svoj utjecaj na okoliš i sačuvati prirodne resurse za buduće generacije. Učiniti svoj dom održivijim izvrstan je početak, a postoji mnogo jednostavnih i učinkovitih načina za to.

Održivi dom – prednosti

Od smanjenja potrošnje energije do korištenja održivih proizvoda i uzgoja vlastite hrane, postoje brojne mogućnosti za ekološki prihvatljiviji život kod kuće.

“Kvalitetna insolacija, kvalitetna zaštita od sunca, pasivno grijanje, dakle, sve su to elementi koji se međusobno isprepliću i povezuju, mi možemo strašno uštedjeti ili čak i potpuno eliminirati troškove grijanja, hlađenja, odnosno korištenja samog objekta na način da koristimo pasivne principe grijanja, pasivne principe hlađenja”  Za Dom na kvadrat rekla je izv. prof. dr. sc. Alenka Delić, dipl. ing. arh.

Kvaliteta stanovanja je drugačija. Vama su računi za grijanje, hlađenje puno manji. Vi sa održivom gradnjom možete i potpuno eliminirati troškove, ali to znači da vam je onda i neko početno ulaganje veće. Postoje mogućnost certificiranja, dakle, to su stvarno vrlo specifični metrički izraženi parametri i svaka kuća koja ima takav certifikat, svaka gradnja ima i veću vrijednost koja potencijalno na tržištu onda i vrijedi toliko.” zaključuje Alenka.

Održivi domovi često koriste materijale i građevinske tehnike koje poboljšavaju kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru, poput netoksičnih boja i premaza te ventilacijskih sustava. To može stvoriti zdravije okruženje za život i potencijalno smanjiti respiratorne probleme za stanovnike.

Koje su različite vrste održivih domova?

Postoji mnogo vrsta održivih domova, od jednostavnih renovacija do značajnih redizajna. Neke od vrsta održivih kuća uključuju:

  • Energetski učinkoviti domovi: Ovi domovi dizajnirani su da troše manje energije i smanje račune za energiju. Obično uključuju energetski učinkovite uređaje, izolaciju i prozore te često koriste obnovljive izvore energije poput solarnih panela.
  • Zelena obnova doma: Ako vam je prioritet održiva gradnja, slijedite ove savjete
  • Domovi s pasivnim solarnim dizajnom: Dizajnirani su za korištenje sunčeve energije za grijanje i osvjetljavanje prostora. Takvi domovi često imaju velike prozore okrenute prema jugu i materijale s visokim toplinskim kapacitetom kako bi regulirali temperaturu i smanjili potrebu za mehaničkim sustavima grijanja i hlađenja.
  • Net-zero domovi: Ovi domovi proizvode jednako energije koliko i troše, obično putem obnovljivih izvora energije poput solarnih panela. Dizajnirani su za maksimalnu energetsku učinkovitost i obuhvaćaju energetski učinkovite uređaje i druge održive značajke.
  • Off-grid domovi: Ovi domovi nisu povezani na električnu mrežu i oslanjaju se na obnovljive izvore energije poput solarnih panela ili vjetroturbina za proizvodnju električne energije. Često su smješteni u udaljenim područjima gdje pristup električnoj mreži nije moguć.
  • Tiny homes (male kuće): Male kuće su prenosivi domovi dizajnirani za energetsku učinkovitost i minimalan utjecaj na okoliš. Obično koriste kompaktne uređaje i održive materijale te mogu biti napajane obnovljivim izvorima energije.

Sveukupno, vlasnici mogu razmotriti različite vrste održivih domova, ovisno o svojim potrebama i ciljevima.



Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice