Povežimo se

Dekoracije i detalji

Što je ekološki dizajn interijera i kako ga primijeniti u prostoru? Odgovor ima Lana Anderson

Trendovi u dizajnu interijera se toliko brzo mijenjaju da se postavlja pitanje ima li uopće smisla pratiti ih, a u trendu će uvijek biti zdravlje

S porastom zabrinutosti zbog klimatskih promjena, raste i interes za pronalaženje održivijih i ekološki prihvatljivijih načina za uređenje domova. Kako planirati ekološki dizajn interijera zna Lana Anderson. 

Trendovi u dizajnu interijera se toliko brzo mijenjaju da se postavlja pitanje ima li uopće smisla pratiti ih, a u trendu će uvijek biti zdravlje. Zato prilikom uređenja doma treba voditi računa o korištenju prirodnih materijala, količini svjetlosti i razini buke, odnosno, voditi se načelima ekološkog uređenja interijera. 

Eko dizajn kao način života

“Eko dizajn ustvari je način života, ja bih rekla, u projektima sam primijetila, kada sam ulazila u tuđe stanove, da svi nekako, barem u urbanim sredinama, sad govorim, svi živimo u neprikladnim prostorima, nezdravim prostorima i korak dalje je bilo kad sam čak počela hodat malo po gradilištima, vidjela sam ustvari od čega se grade te naše zgrade u kojima mi živimo i to me zaprepastilo. “, pojasnila je dizajnerica interijera Lana Anderson.

Jedan od ciljeva ekološkog dizajna je smanjenje negativnog utjecaja na okoliš uz stvaranje zdravijeg okruženja za život. Obzirom da često ne možemo utjecati na način gradnje, možemo utjecati na interijer kako bismo zdravije živjeli. 

“Prva stvar je da moramo prvo spoznati način života kojim želimo živjeti, opremanje je naravno, prva i osnovna stvar i moramo osvijestiti koliko te sve stvari mogu utjecat na naše zdravlje. “, dodaje sugovornica.

U urbanim sredinama često su zapostavljene primarne ljudske potrebe za čistim zrakom i vodom, prostorima bez buke te dovoljnom količinom sunčeve svjetlosti. 

“U urbanim sredinama voda nam dolazi kroz nekakve cijevi, te cijevi znaju biti i oštećene i puknute i pritisak nije stabilan, a kad ona dođe do naših slavina već je u polu raspadnutom stanju, pa mi pijemo vodu koja energetski nije zdrava. Da ne govorim još i o kamencu. Što se tiče zraka u urbanoj sredini, on je naravno zagađen ispušnim plinovima, međutim, opet nekakvim svojim istraživanjem, došla sam do zaključka da je ponekad zrak štetniji čak u interijeru. Zašto? Zato što kupujemo namještaj ili tepihe ili neke dekoracije koje su impregnirane, tu su razni štetni spojevi koji se ispuštaju onda u zrak, a mi to udišemo i tu onda dolazi do alergija i bolesti koje onda moramo liječiti i plaćati za to liječenje. “, ističe Anderson.

Smanjenje buke i puštanje svjetlosti u prostor

Buku možemo smanjiti korištenjem akustičnih panela napravljenih od recikliranih materijala, a za pročišćavanje zraka u interijer se mogu unijeti biljke koje smanjuju prisustvo štetnih supstanci poput Anturijuma ili Spatifiluma. 

“Što se tiče svjetlosti, isto tako je bitno da živimo u prostorima koji imaju dovoljno velike prozore, važan moment je i to da kroz zimske i jesenske mjesece ima više oblaka, magle i tako dalje, stanovi neki nisu adekvatno okrenuti, više su na sjeverne strane. Tražila sam rješenja da vidim kako mogu kompenzirat to svjetlo sunčevo ili danje, u tom smjeru onda rješavam tu problematiku. 

Možemo raditi lažne prozore, svjetleće displeje ili napravimo na primjer nekakve motive prirode, nešto što je možda adekvatno prostoru ili možda čak u nekoj firmi, pa možemo na taj način kompenzirat to. Druga stvar je da možemo bojama utjecati na prostor.” dodaje sugovornica.

Jedan od ključnih elemenata u ekološkom dizajnu interijera je izbor materijala

“Uglavnom je to drvo, puno drvo, pamuk za dekoracije, vuna za tepihe, lan… Pluto isto može doći u obzir, pluto je odličan materijal i odličan izolator, na primjer za podove. Dakle sve prirodno, u prirodnom stanju, da je što manje intervenirano kemijskim procesima. 

Kada kupujete i namještavate nekretninu, čitajte etikete, pogledajte od kud dolazi taj proizvod, da je prirodan, da se može reciklirat ili prenamijeniti, da stvaramo što manje otpada, naravno i da kupujte lokalno. Ako je ikako moguće, jer proizvod bi u konačnici trebao biti možda i jeftiniji, ne radimo taj transportni otisak i mislim da jačamo na taj način i našu ekonomiju. “, pojasnila je.

Ekološki dizajn interijera sve je popularniji način života koji prepoznaje važnost zaštite okoliša te potiče odgovornu upotrebu dostupnih nam resursa.

Dekoracije i detalji

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera

Spoj tradicije i suvremenog dizajna unosi toplinu u svaki prostor

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom

U vremenu masovne proizvodnje i globalnih brendova, sve je više onih koji traže jedinstvene, lokalno osmišljene proizvode s pričom. Među njima posebno mjesto zauzimaju stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom – spoj nasljeđa, dizajna i suvremene estetike.

Jedna od onih koja čuva tradiciju i prenosi je u svakodnevne domove je Ivana Hađina, koja je zajedno sa svojim ocem ponovno pokrenula izradu stolnjaka s motivima karakterističnim za hrvatsku kulturnu baštinu.

“Moj tata je bio profesor tkanja na Tekstilno-tehnološkom fakultetu. Kad je otišao u mirovinu, pomislio je da više nikad neće tkati. Ja sam tada radila nešto sasvim drugo, ali ideja o oživljavanju proizvodnje motiviranih tkanina došla je spontano,” ispričala je Ivana Hađina.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera
Ivana Hađina, tkalja

Prvotna želja bila je proizvodnja tkanina po njezinom dizajnu u inozemstvu, no kvaliteta nije bila zadovoljavajuća. Rješenje su pronašli u Hrvatskoj – kupnjom starog stroja iz jedne zatvorene tvornice, kojeg su pažljivo obnovili kako bi ponovno mogli izrađivati tkanine u malim serijama.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom u suvremenim tonovima

Svaka kolekcija stolnjaka temelji se na geometrijskim i etno motivima. Inspiraciju crpe iz bogate hrvatske baštine – od tradicionalnih uzoraka i veza do elemenata iz regionalne tekstilne tradicije.

“Najpopularniji su motivi srčeka – to je prvi uzorak s kojim je moj tata započeo, a koji se i danas najviše traži. Crveno-bijela kombinacija postala je naš zaštitni znak,” istaknula je Hađina.

Za razliku od standardne ponude na tržištu, ovi su stolnjaci izrađeni u malim serijama. To omogućuje veću razinu personalizacije – od izbora boja do veličine i kompozicije uzoraka. Motivi se najprije skiciraju rukom, a zatim tehnički pripremaju za strojnu proizvodnju.

Dizajn koji se prilagođava suvremenim interijerima

Kako bi se stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom uklopili u današnje interijere, Ivana ih prilagođava suvremenim bojama i trendovima.

“Iako tradicija uglavnom poznaje crveno-bijele uzorke, klijenti danas traže i bijele stolnjake za Uskrs, pastelne tonove za proljeće i tople boje za jesen. Trudim se napraviti moderan pomak unutar tradicije,” kaže Ivana.

Ovi stolnjaci ne samo da prenose elemente kulturne baštine, već se i savršeno uklapaju u suvremeno uređene domove.

Oni nisu samo funkcionalan tekstilni dodatak, već i emotivan element interijera – topla poveznica s prošlošću u suvremenom ruhu.

Nastavite čitati

Dekoracije i detalji

Utjecaj mirisa na atmosferu doma: Kako odabrati idealne mirise za dom

Kako mirisi utječu na dom i raspoloženje?

mirisi za dom

Mirisi za dom nisu samo dekorativan dodatak – oni mogu potpuno promijeniti atmosferu prostora i utjecati na raspoloženje. Pravilno odabrani mirisi unose svježinu, toplinu ili opuštanje, a neki čak poboljšavaju koncentraciju i potiču pozitivne emocije.

Aromaterapeutkinja Vesna Genc objasnila nam je kako mirisi nisu samo estetski dodatak, već imaju dublji učinak na ljudsku percepciju.

“Osjet mirisa je vrlo bitan i važan za  nas kao ljude jer nam on zapravo govori o tome što je za nas opasno što je dobro, što nam se sviđa ili ne sviđa.

Kad stavljamo mirise u dom ili želimo da nam dom i lijepo miriše, često zaboravljamo da mirisi ne djeluju samo u smislu stvaranja atmosfere. Kad udahnete nekakav miris onda on prođe kroz naš olfaktorni sustav i dolazi do amigdale gdje se nalazi centar za sjećanje. Zato često uz pojedine mirise vezujemo neka sjećanja koja mogu biti lijepa ili manje lijepa”, rekla je aromaterapeutkinja Vesna Genc.

Kako odabrati odgovarajući miris za dom

Različiti mirisi stvaraju različite atmosfere, pa je važno odabrati one koji najbolje odgovaraju specifičnim prostorijama i željenom učinku.

“Citrusi su jedan fantastičan odabir. I vi doista u citrusima možete od toga da dobijete nešto što je zagrijavajuće i umirujuće, do toga da dobijete nešto što vas može, ajmo to tako reći, ohladiti i što vam može podići koncentraciju.”, kaže Vesna.

Citrusni mirisi:

  • Slatka naranča i mandarina – umiruju, relaksiraju i stvaraju osjećaj topline i vedrine
  • Limun, limeta i grejp – potiču budnost i poboljšavaju fokus
  • Bergamot – unosi senzualnu i elegantnu notu

Cvjetni mirisi:

  • Lavanda – umiruje i pomaže pri opuštanju
  • Geranij – dugotrajan miris koji podsjeća na ružu
  • Ylang-ylang – senzualan i zagrijavajući miris

Prednosti korištenja difuzora

Za ravnomjernu distribuciju mirisa u prostoru preporučuje se korištenje difuzora. Moderni uređaji rade na bazi vode i eteričnih ulja, a miris se raspršuje kroz hladnu paru. Osim što osiguravaju dugotrajan miris, mogu poslužiti i kao dekorativni element u interijeru.

Mirisi za dom – kako ih koristiti u prostorijama

U spavaću sobu ne bi trebalo stavljati nikakve mirise, jer bi mogli naručiti kvalitetu sna, eventualno ukoliko imate problema sa spavanjem staviti lavandu i mandarinu.

Uz ove DIY savjete vaša će kupaonica uvijek lijepo mirisati

Treba voditi računa i o kućnim ljubimcima. Mačke ne podnose mirise, psima možemo oštetiti osjet njuha, papige su jako osjetljive na te mirise. Uvijek kada govorimo o mirisima i o tome čim ćemo zamirisati naš dom, ako imate ukućane ili kućne ljubimce onda treba voditi računa da s tim nekakvim mirisima ne pretjeramo, zaključila je Genc.

Mirisi mogu značajno doprinijeti ugodnoj atmosferi u domu, ali njihov odabir i primjena zahtijevaju pažnju. Bilo da su citrusni ili cvjetni, pravilna kombinacija mirisa može poboljšati kvalitetu života u interijeru, stvarajući prostor ugodan za boravak.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice