Povežimo se

Dekoracije i detalji

10 savršenih biljaka za kupaonicu: Pretvorite svoju u wellness oazu

Nije uvijek potrebna kompletna renovacija da bi se postigao osvježeni izgled kupaonice– ponekad su sitni detalji upravo ono što je potrebno za značajnu promjenu

Uređenje kupaonice jedan je od zahtjevnijih zahvata kod uređenja doma. Zato vam ta kupaonica treba što dulje trajati. Kako da ona izgleda moderno, a opet uvijek u trendu?

Sobne biljke izvrstan su način da unesete stil i osobnost u svoj interijer. Postoji mnogo biljaka koje vole vlagu i koje će uspijevati u vašoj kupaonici ili toaletu.

U posljednje je vrijeme sve više u trendu urediti kupaonicu poput oaze za uživanje. To više nije samo skučeni prostor za održavanje higijene, već prava mala wellness oaza.

Sunčeva svjetlost i voda dva su najvažnija elementa na koja trebate obratiti pažnju kada uzgajate sobne biljke, ali treći (često zaboravljeni) element je vlaga. Upravo zbog toga kupaonice su idealno mjesto za tropske biljke, paprati i zračne biljke.

Ako vaša kupaonica ne prima puno prirodnog svjetla, usredotočite se na biljke koje uspijevaju u uvjetima slabog osvjetljenja.

Najbolje biljke za kupaonicu uspijevaju u toplom i vlažnom zraku. Ako oponašate prirodno okruženje ovih biljaka, bit će ih lakše održavati, a vi ćete postići opuštajuću, spa atmosferu bez stresa.

1. Mirni ljiljan

Podrijetlom iz tropskih područja Amerike, poznat je po svojim bijelim cvjetovima i sjajnim zelenim listovima. Biljka je dobila svoje uobičajeno ime po činjenici da bijeli cvjetovi nalikuju ljiljanima i često se koriste u mirovnim žrtvama.

Ljiljan mira je biljka laka za održavanje i može uspijevati u uvjetima slabog osvjetljenja. Biljka je također poznata po svojoj sposobnosti filtriranja štetnih kemikalija iz zraka, što je čini odličnim izborom za kućanstva s kućnim ljubimcima ili malom djecom.

2. Bambus

Ova biljka je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje. Postavite bambus u vazu i uživajte gledajući ga dok se tuširate.

Bambus još je jedna izvrsna biljka za uzgoj u vodi. Unatoč svom imenu, to zapravo nije bambus, već vrsta Dracaene. Njegove uspravne stabljike i bujni zeleni listovi dodaju dodir elegancije svakom prostoru.

Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna

3. Zeleni ljiljan

Zeleni ljiljan poznat je po svojim lučnim listovima i malim izdancima, zvanim “paukovi”, koji vise s matične biljke. Ove biljke izuzetno je lako uzgajati u vodi i mogu se prilagoditi raznim unutarnjim uvjetima. Zeleni ljiljan također je izvrstan za poboljšanje kvalitete zraka u zatvorenom prostoru.

Mijenjajte vodu svaka dva tjedna i promatrajte kako se korijenje razvija i biljka napreduje!

4. Sanseverija

Sanseverija je jedna od najjednostavnijih biljaka za održavanje. Ne zahtijeva često zalijevanje i dobro podnosi zaboravljanje. Idealan je za one koji nemaju “zelene prste” ili nemaju previše vremena za brigu o biljkama.

Sanseverija ili svekrvin jezik se dobro snalazi u različitim uvjetima svjetla. Može rasti u svjetlim, polusjenovitim i čak prigušenim prostorima.

5. Zamija

Zamije uspijevaju na slabom do jakom neizravnom svjetlu, poput onog koje biste pronašli uz prozor okrenut prema istoku, zapadu ili sjeveru.

Idealne temperature su između 18 i 24 stupnja. Budući da ove sobne biljke koje podnose slabo svjetlo dolaze iz vlažnih klimatskih područja, potrebna im je vlaga u zraku kako bi napredovale. 

6. Aloe vera

Aloe vera, poznata i kao “biljka besmrtnosti”, već stoljećima je cijenjena zbog svojih ljekovitih svojstava i širokog spektra koristi za zdravlje.  Sve što joj zapravo treba jest pristup jakom svjetlu (neizravno svjetlo je u redu, iako će izravna sunčeva svjetlost biti bolja i možda čak potaknuti biljku da proizvede cvjetove koraljne boje), stoga je postavite na sunčano mjesto. Njezini listovi ispunjeni su gelom koji je odličan za ublažavanje opeklina od sunca i iritacija kože.

7. Paprati

Sa svojim bujnim, zelenim listovima, paprati dodaju prirodnu i opuštajuću atmosferu, savršeno se uklapajući u welness oazu.

Mnoge vrste paprati, poput bostonske paprati (Nephrolepis exaltata) ili djevojačke paprati (Adiantum), ne zahtijevaju puno direktne sunčeve svjetlosti. Dovoljno im je difuzno svjetlo, koje je česta karakteristika kupaonica.

8. Orhideje

Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili na rub kade?

Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu

9. Zračne biljke

Zračne biljke zalijevaju se namakanjem, a vole umjerenu do visoku vlagu i jako neizravno svjetlo. One su savršen izbor ako imate prozor u kupaonici blizu kojeg ih možete smjestiti.

10. Maslina

Mediteransko stablo možda zvuči kao neobičan izbor za biljku u kupaonici, ali maslina je iznenađujuće jednostavna za održavanje.

Voli vlagu i toplinu, ali dobro podnosi i slabije osvjetljenje. Ovo je stablo idealno za popunjavanje praznog kuta i dodavanje vertikalnog vizualnog elementa. Zalijevanje treba svesti na minimum, dodajući vodu samo kada se tlo potpuno osuši.

Dekoracije i detalji

Ako želite savršeno ukrašeno božićno drvce slijedite ove savjete profesionalaca

Mislite da ste završili s dekoracijom drvca? Provjerite još jednom

Savršeno ukrašeno božićno drvce može stvarati pritisak, bilo da prvi put uređujete drvce u novom domu ili želite ove godine podići izgled na višu razinu. Bilo da je pravo ili umjetno, često nije lako odlučiti odakle početi i kako ga urediti na svečan i estetski privlačan način. Pitali smo stručnjake za njihove najbolje savjete, trikove i kreativne ideje koje će vas inspirirati ove godine. Iako ne postoji jedinstven “pravi” način za ukrašavanje drvca, ovi prijedlozi pomoći će vam da stvorite drvce koje će biti središnji dio vaše najbolje blagdanske sezone do sada.

1. Krenite s odabirom boja

Niste ljubitelj tradicionalnih božićnih boja poput crvene i zelene? Najjednostavnije je odlučiti se za paletu boja i temu te se držati toga.

“Pastelne boje su popularne zato što se jako kombiniraju sa ostalim ukrasima u domu i prilagođavaju nekim susjednim bojama, tako da uistinu su popularne i dobro se drže.” , navodi Mirta Banić, voditeljica odjela nabave Dom i Dizajn, Pevex.

Najčešće se boja ukrasa i lampica kombinira s bojom interijera. U konačnici, svatko ga kiti onako kako mu se sviđa. Ali jedno je sigurno, crvena nikad neće izaći iz mode jer je to boja Božića.

Ako želite da vaše Božićno drvce treba simbolizirati radost, stoga se ne opterećujte previše ako ne izgleda savršeno. Za profesionalan i dinamičan izgled, pobrinite se da 25% ukrasa budu veliki ili divovski ukrasi pomiješani s običnim.

2. Savršeno ukrašeno božićno drvce – uz pomoć matematike!

Za savršeno ukrašeno božićno drvce, postoji jednostavna matematika koju treba pratiti ako božićnu bajku želite napraviti u svom domu. Matematičke instrukcije za Dom na kvadrat održala je Marka Karpan, a cijeli video pogledajte niže.

Za Marku Karpan Božić traje cijelu godinu. Izložbeni prostor svoje trgovine Pro mak u Ljubljani počinje uređivati već u kolovozu, a uvijek krene od ideje kako svojim klijentima dočarati postavljanje i usklađivanje božićnih dekoracija u stvarnom prostoru. Njena božićna bajka prikazuje trendove i tradiciju uz obilje kreativnosti. 

3. Ukrašavajte drvce kao što uređujete dom

Dizajneri savjetuju da na ukrašavanje drvca gledate kao na uređenje bilo kojeg drugog prostora, “fokusirajući se na slojeve, teksturu, boje i proporcije,” kaže Shea McGee, dizajnerica interijera iz studija McGee. “Kad stvorite dobru bazu i dodate osnovne elemente, vrijeme je da uključite upečatljive komade koji drvcu daju osobnost. Miješanje prirodnih i organskih tekstura s elegantnim materijalima stvara sofisticiran, ali opušten izgled.”

4. Univerzalno pravilo – sve što radite radite s ljubavlju

Središnji element ukrašavanja doma uvijek je božićno drvce. Bez obzira odabirete li umjetno ili pravo, okitite ga s ljubavlju

Ja definitivno biram da lampice koje su na boru budu neutralne, zato što će svaki detalj biti vrlo poseban i osebujan. Tu će biti Villeroy and Boch medvjedić, anđeli, prekrasna zvona i bomboni, sve ono što nas podsjeća na Božić. Jako je bitno da taj bor izgleda vrlo putopisno i da bude pun uspomena, ispričala je Mirela Sušić

5. Ispunite praznine mašnama

Ukrašavanje drvca mašnama jedan je od najpopularnijih trendova ove godine i jedan od najlakših načina da stvorite prekrasan izgled.

Za drvca niža od 2,5 metra preporučuje trake širine 7 cm, dok za viša drvca najbolje izgledaju trake širine 10 cm. Kupite vrpce s žicom kako biste ih mogli savijati i oblikovati!

Nastavite čitati

Dekoracije i detalji

Pravilno održavanje i čišćenje perzijskog tepiha: Ove stvari nikada nemojte raditi

Oni mogu postati antikni predmet koji vrijedi čak i milijun dolara!

Perzijski tepisi mogu postati antikni tepisi čije vrijednosti dosežu čak i do milijun dolara. No, antikni tepih nije svaki stari tepih, a da bi i doživio visoke godine, važno ga je pravilno održavati.

Posjedujete li perzijski tepih, iznimno je važno pravilno ga održavati. Strogo je zabranjeno isprašivanje tepiha udaranjem kao i kemijsko čišćenje. Želite li ga sačuvati, preporuča se svakih mjesec i pol dana ga okretati i hodati po drugoj strani.

Ukoliko je prljav, najbolje ga je odnijeti stručnjacima u Behruz tepisi gdje će svaki perzijski tepih biti tretiran sredstvima koja neće oštetiti mustru niti tkaninu. A ako je došlo do oštećenja, moguće ga je popraviti.

Popravak perzijskog tepiha

Kako navodi vlasnik trgovine Behruz Tepisi i stručnjak za orijentalne tepihe, Hamid Hajeb, za popravak tepiha koji su stariji, pa i oko 150 godina, može se popraviti.

“Bez ikakvih problema možemo i sa strane koja je vrlo neuredna, šivati i praktično novo vunu tu raditi. A i rese su kao što vidite vrlo neuredne i uništene, tu možemo do jednog dijela otvoriti čvorove i nakon toga zaštitimo da dalje jednostavno ne ide.

Da dođemo do određenog dijela kojeg treba popraviti prvo moramo stvoriti uvijete za popravak. Uvjet je da ovaj dio rasparimo i da dobijemo od potka rese, imamo i takozvane proteze ali na takav skupi tepih, antikni tepih, montirati odnosno šivati protezu, nije zahvalan potez. Trebali bismo jednostavno raspariti ovaj dio, kao što ja radim, jednostavno čvor po čvor maknuti i kada dobijemo određeni centimetar ovdje od potka, onda jednostavno možemo napraviti zaštitu i to će biti krasno.

Želja vam je imati u domu perzijski tepih? Donosimo savjete kako ih uklopiti u interijer

Sve ovisi o tepiha do tepiha, ali najmanje bi tepih trebao imati nekih dva centimetara resa, da bi sebe pokazao i nipošto ne bi preporučio, pogotovo perzijski tepih, da se mašinom sašije i uništi ovaj dio jer on svoj vrijednost gubi i nipošto ne smijete to raditi.

Popravak perzijskog tepiha ponekad traje i tri mjeseca

Za popravak takavog tepih bi trebalo otprilike neka 3 mjeseca. Nakon pranja, dezinfekcije i klofanja, što mi nikada ne radimo da ne oštetimo tepih, otprilike 3 mjeseci za popravak treba. Međutim za restauracije koje ja osobno ne radim, to su posebni majstori koji to isključivo u Iranu rade, za takav tepih otprilike između godine do 3 godine treba za restauriranje. No, onda to i dosta košta.

Za izravnavanje nakon popravaka jednostavno možemo češljati i nepravilnu vunu jednostavno vrlo pažljive možemo šišati i izravnati, da bude potpuno ravno. “

Popraviti perzijski tepih znači popraviti funkcionalna oštećenja dok će se restauracijom sačuvati umjetnički i vrijednosni integritet tepiha.

“Popravak ovog dijela gdje je poptuno izlizan više ne smatramo popravkom, nego restauriranjem. Ovaj dio niti ne smije se popravljati zato što jednostavno ne možemo mi pomlađivati tepihe i bolje da ne radimo to, jer svaki antik tepih jednostavno mora imati svoju znakove da i pokazati da to antik.

Točno se vidi da vi ne možete iscufati tako da uništite tepih. Tako da, rese sa strane se popravljaju, ali ovaj dio gdje je iscufan odnosno trošen je, ostane ovakav kakav je.”

Nije svaki stari tepih antikni tepih vrtoglave vrijednosti

Za to je potrebno zadovoljiti neke uvjete. “Kada nepoznata osoba kao ja koja i zna izraditi tepih njega izradi i prodaje, taj tepih ne može biti antikni tepih jer ja nisam kao umjetnik proglašen. A nije tepih potpisan. U Iranu postoje obitelji koje već 50, 100, 200 godina imaju tradicije, a neki će tepisi nakon 50, 60 godina, biti i četiri puta skuplji. Sad možete za 25.000 eura kupiti, a za 70 godina ide do 100 000 ili 200 000.”, zaključio je sugovornik.

Perzijski tepisi odlična su investicija i umjetnički dodatak svakom domu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice