Uređenje interijera
Boja godine nosi hrabru poruku – Viva Magenta
Svake godine Institut za boje Pantone koristi psihologiju boja i istraživanje o utjecaju boja na društvo kako bi odabrali boje godine. U prošloj godini to je bila Veri Peri, dok je za 2023. godinu odabrana Viva Magenta. Želite li je uklopiti u svoj dom, Lesnina stručnjaci vam u tome mogu pomoći.
Odabrana je s razlogom
Nekonvencionalna boja za nekonvencionalno vrijeme, objašnjenje je zašto je baš Viva Magenta odabrana za boju godine.
I boja i ime djeluju slavljenički. Riječ viva u mnogim jezicima znači živjeti, čime se šalje hrabra poruka svijetu. Institut za boje Pantone, Viva Magentu opisuje kao izraz novog signala snage i pulsirajuću boju čija bujnost promiče optimizam.
U Lesnini postoji cijeli tim stručnjaka koji se bave trendovima i novitetima. Svi noviteti koji se predstavljaju po Europi, od Milana do Pariza, dolaze direktno u Lesninu.
Boja s kojom se možete igrati
Viva Magenta snažna je boja koja uživa u radosti i potiče kreativno eksperimentiranje u svim oblicima dizajna i dekoriranja. U stil unosi buntovnički duh maštovito ispisujući nove početke. Nijansa grimizno crvenog tona predstavlja ravnotežu između toplog i hladnog, asertivna ali ne i agresivna, potiče dizajn pozitivnije budućnosti.
Hrvati prate trendove, ali uz dozu opreza
Viva Magenta je naziv koji je zapravo poznat u svijetu boja, a u Hrvatskoj je možda poznatiji naziv te boje kao boja burgundije. Hrvati jako vole pratiti trendove općenito pa tako i u namještaju.
Kada se bira neki dekor ili namještaj, a da prati tu boju godine, Hrvati su možda malo oprezniji pa većinom biraju tu boju kroz neke detalje, poput deka, vaza, tanjura, mirisnih svijeća i slično.
Hibridna boja
Iako Viva Magenta možda nije prva boja na koju pomislite kad mislite na prirodu, ona nije potpuno umjetna nijansa. Inspirirana je jednom od najstarijih boja – crvenom. Zato se naziva i hibridnom bojom koja udobno povezuje digitalne i fizičke živote te potvrđuje našu gravitacijsku težnju prema prirodnim bojama.
Nijanse crvene uvijek se povezuju sa slavljem života i kreativnosti, a Viva Magenta predstavlja dinamičnu pobunu mekog dodira. Povezujući toplinu prirodnih materijala s otvorenim horizontima digitalnog svijeta, nadahnjuje nas da ju hrabro i samopouzdano uklopimo u naš interijer.
Najbolje se slaže s neutralnim tonovima
Boja burgundije, kako je mi volimo zvati, s obzirom da je jačeg intenziteta, najviše se slaže sa nekim neutralnim tonovima pa se Hrvati najčešće opredjeljuju za razne nijanse sive boje, bež boje, bijele, crne i slično, što je naravno idealno za ukomponirati sa bojom burgundije.
Tijekom procesa odabira boje godine primijećeno je povećano podizanje svijesti o prirodi, što predstavljaju i brojni trendovi. U svoje domove uključujemo sve više živih stvari poput biljaka i zelenih zidova, pronalazimo nove užitke u rekreaciji na otvorenom, a to upravo govori o trendu povratka prirodi.
Optimistična boja, koja se na paleti nalazi točno između crvene i plave, ohrabruje nas da prevladamo razlike i spojimo nespojivo. Vibrira poletom i promiče neustrašivost dizajnerskih trendova.
Velika ponuda u Lesnini
Viva Magentu u Lesnini možete naći u puno različitih materijala. Ako govorimo o nekim tekstilnim varijantama to su svakako ručnici, deke, ljetni prekrivači, dekoracije za stol ili za nekakve komode i slično, ukrasni jastučići…
Psihologija boja govori nam da crvene nijanse imaju tendenciju komuniciranja strasti, ljubavi, moći i snage, a istovremeno se ružičasta povezuje s romantikom i mladosti. Viva Magenta kao ravnoteža tih boja prenosi snagu s dozom razigrane pobune.
Prostorije
Praktičnim rješenjima do savršene dječje sobe koja će rasti s djetetom
Stvorite maštovito mjesto za igru i odmor
Dječja soba treba biti vesela, funkcionalna i s dovoljno prostora za igru. Odabirom praktičnih rješenja možete stvoriti prostor koji će rasti s djetetom, a Lesnina donosi primjer jedne takve sobe.
Primjer dječje sobe je soba Mije, a njeni roditelji su odlučili kreirati maštovit prostor za igru i odmor.
“Ponosno mogu reći da je to zaista primjer dječje sobe koja je u potpunosti do zadnjeg detalja opremljena u Lesnini. To je samo jedan primjer, odnosno dokaz kako zapravo možemo svakom kupcu pristupiti individualno i jako dobro osluškivati želje i zapravo izrealizirati jedan prostor točno onako kako je to netko zamislio.”, ističe direktorica Lesnine, Petra Bizjak.
Ovdje je zamišljen koncept koji će rasti zajedno s Mijom
“Kupci sve više preferiraju tip sobe koja je zapravo mladenačka, a ne klasično ultra dječja soba. Primjer je u ovoj sobi, gdje imamo boxspring krevet koji ima visoko tapicirano uzglavlje.
Kada pričamo konkretno o tom krevetu, idemo dosta personalizirano, individualizirano u smislu visine uzglavlja, boje, odabira tipa i odabira vrste madraca. Također kao što se može vidjeti na primjeru ovog kreveta, opcionalna je i ladica, koja je sad jako popularna jer nudi dodatni prostor za pohranu. “, pojašnjava.
Za dječje sobe isplati se uložiti u kvalitetan i veći ormar
Iako je možda trenutno prevelik za dijete, sigurno ćete pronaći svrhu slobodnog prostora.
Kako navodi gđa. Bizjak, sobe su nekako sada prostorno i kvadratima manje, više se ide na uštedu prostora da bi se dobilo više prostora recimo u ovom dnevnom prostoru. Zato je za sobe jako važno da ormar maksimalno uštedi prostor, a unutra da se dobije što više opcija za pohranu kako garderobe, tako i igračaka, knjigica i slično.
“Za ovu sobu je zahtjev bio da ormar bude kutni, da prostor kuta bude maksimalno iskoristiv za neke veće stvari. “.
Zavjese šivane po mjeri
Dizajn ove dječje sobe upotpunjen je tapetom koja evocira snove o avanturi te vrlo zanimljivom zavjesom.
“Tu je jedna vrlo specifična zavjesa u sobi, a vodili smo se potpuno individualnim pristupom, nešto što Lesnina nudi, a to je šivanje zavjesa po mjeri. Mogli smo se tako potpuno posvetiti baš ovom investitoru i doći do toga da je zavjesa ne specifična.
Kao što možete vidjeti, iako je posrijedi zapravo klasična bijela zavjesa, ona je našivena džepićima u raznim bojama i ti džepići služe za igračke, odlaganje i slično . Zapravo sobi daje skroz drugi dojam. “, pojašnjava sugovornica.
Dječje sobe su mjesto gdje se možete poigrati bojama i uzrocima, a Lesnina će vam pomoći u dizajnu.
“Ja mogu i po ovom primjeru i općenito reći da kad su dječje sobe u pitanju, nudimo apsolutno sve. Možemo se od ideje do realizacije uklopiti u svaki prostor. Od gotovih dječjih soba koje su takve kakve jesu, kakve ih vidite u našem izlogu, a da uključuju krevet, noćne ormariće, ormar. Ovisno o tome je li dijete veće ili manje, tu je važan i radni stol, stolice, komode i slično.
Možemo kao u primjeru ove konkretne sobe birati svaki artikl pojedinačno onako kako je kupac zamislio pa ponuditi odvojeno neku vrstu kreveta, a izbor je velik i raznovrstan. Od varijante klasičnog kreveta, preko boxspring koji su sad trenutno možda i najpopularniji. Tu su razne varijante kao i uostalom svega onoga što jedna dječja soba zahtjeva, kao što su rasvjeta, tepisi, zavjese, zidne tapete… Zaista je sve u ponudi.”, zaključila je sugovornica.
Boje u sobi potaknuti će dječju maštu i kreirati prostor za uživanje u svakodnevnim aktivnostima.
Uređenje i opremanje
Odabir vrste peći za zimu bit će lakši uz ove savjete
Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora
Ako još uvijek niste odabrali vrstu peći i ogrijeva za ovu zimu, donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izaberete najbolju opciju.
Dolaskom hladnih dana suočavamo se s pitanjem kako se efikasno i ekonomično grijati, a zbog nestabilne cijene plina, često tražimo alternativu. Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora, a oba imaju svoje prednosti i mane.
Peći na palete i peći na drva
“Najučinkovitije su peći na drva zbog toga što imaju puno veću energetsku vrijednost u grijanju, isto tako imaju, po meni, puno veću iskoristivost. Razlog je taj što kada u njima drvo sagorijeva ono se pretvara u ugljen. Taj ugljen se pretvara opet u žar i onda imamo duži vremenski period toplinu koju one proizvode.”, izjavio je Tomislav Kromar, prodajni savjetnik u Pevexu.
Peći na drva stvaraju i posebnu atmosferu u domu
Peći na drva su tradicionalan izbor za grijanje koje pridonose posebnoj atmosferi u prostoriji dok su peći na pelete novija opcija koja popularnost zahvaljuje učinkovitosti i praktičnosti.
“Peći na drvo i peći na pelet se razlikuju po vrsti materijala kojima se služe za grijanje, s time da peći na pelet ponajviše se razlikuju po tome što moraju imati električnu energiju da bi mogle raditi, da bi mogao sustav gorenja grijat.
Električna energija služi za to da upuhuje zrak unutra kako bi taj pelet mogao gorjeti, jer pelet je jedna nabijena masa koja jednostavno bez protoka zraka ne može gorjeti i stvoriti vatru i toplinu.”, dodaje sugovornik.
Prilikom odabira važno je znati koji su preduvjeti potrebni za instalaciju
Za instalaciju peći na drva, ističe sugovornik, je prvobitno potreban dobar dimnjak koji je predviđen za peć koju smo odabrali, potrebne su dimovodne cijevi, koljena, rozete. Kod peći na pelete isto tako je potreban dimovodni sustav, odnosno cijevi, koljena i sve ostalo i isto tako je potreban dovod zraka kako bi pelet mogao gorjeti.
Bez obzira koju opciju birate, snagu peći treba prilagoditi veličini prostorije koju želite zagrijati.
“Po idealnim uvjetima, kada je izolacija savršena i da nema puno staklenih stijena koje hlade prostor, po pravilu bi trebalo biti; kilovat snage peći na otprilike 10 kvadrata. Ali kako nigdje nisu toliko idealni uvjeti, uvijek se uzima više tako da možemo reći da je jedan kilovat sat za nekakvih 7 do 8 kvadrata.”, savjetuje.
Palete, brikete ili drvo…
U računicu svakako uključite dostupnost ogrjeva, a pelete, brikete i drvo možete nabaviti u Pevexovim poslovnicama.
“Razlike i prednosti između tih ogrjeva su prije svega te da drvo ima najveću energetsku učinkovitost. Kod briketa je stvar nešto malo bolja, nije kao drvo, ima puno veću toplotnu vrijednost tako da nam je puno manja količina potrebna prilikom grijanja, naspram drveta.
A kod peleta je, smatram, najbolja stvar to što ne stvaraju puno otpada, a to znači da puno jednostavnije i brže možete očistiti te peći jer cijeli pelet se pretvara u pepeo koji jednostavno sa usisavačem za pepeo i usisate. Peći na brikete nisu neke specijalne peći, to su iste peći kao peći na drva samo šta koriste drugo gorivo za loženje.”, pojašnajva sugovornik te dodaje kako se kod peći na drva mogu koristiti i briketi jer oni su u biti jedan dio otpadnog materijala od drveta, sažet u jednu cjelinu, isto kao peleti, samo u većem izdanju.
Grijanje na struju
Iako je grijanje na struju jedno od najskupljih, najčešće se koristi u pojedinačnim prostorijama kada je potrebno brzo zagrijavanje.
“Najveće prednosti peći na struju, odnosno grijalice, su te što ne moramo paziti na gorivu tvar unutra koja nam stvara toplinu, već one imaju ugrađene u sebi grijače. Uključimo ih jednostavno u električnu energiju i pustimo ih da one odrađuju svoj posao kako treba.”, zaključio je Kromar.
Najbolji izbor ogrijeva je onaj koji vam omogućuje komforno i ekonomično grijanje prilagođeno vašem načinu života.