Povežimo se
dom na kvadrat bozicna cestitka

Čišćenje i organizacija

Poliranje srebra i namještaja ili brisanje prašine… 5 neočekivanih načina kako iskoristiti koru od banane

Kore od banane obično asociraju na klizanje, ali zanimljivo je da upravo ono što ih čini skliskima – prirodni vosak – čini kore savršenima za poliranje metalnih predmeta i uklanjanje ogrebotina s kože

Osim prirodnog voska, kore od banane sadrže kalij, koji se u industriji štavljenja kože koristi za obradu kože i drugih životinjskih koža. Kalij pomaže da koža ostane podatna i izdržljiva stabilizirajući kolagen, što je čini jačom i otpornijom.

Pročitajte kako možete koristiti kore od banane za poliranje srebra i kože, kao i za nekoliko drugih neobičnih kućanskih trikova.

1. Poliranje srebra s korama od banane

Za čišćenje nekoliko srebrnih predmeta, utrljajte unutrašnjost kore od banane izravno na srebro. Ako čistite kolekciju srebrnine, napravite pastu od kore tako da nekoliko kora sameljete u blenderu ili procesoru hrane. Mekanom krpom nanesite pastu na srebro, a čistom krpom obrišite pastu i uklonite tamne mrlje. Nakon poliranja, operite srebro toplom sapunicom kako biste uklonili ostatke banane.

2. Brisanje prašine sa sobnih biljaka

Brisanje sobnih biljaka važan je (i često zanemaren!) dio brige o unutarnjem vrtu. Korištenje kore od banane za brisanje lišća ne samo da uklanja prašinu, već ulja iz kore daju lišću dodatni sjaj. Nakon čišćenja biljke korom od banane, upotrijebite mikrovlaknastu krpu kako biste uklonili ostatke s lišća, koji mogu izgledati mutno i privući voćne mušice i druge štetočine.

5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih

3. Uklanjanje ogrebotina s kože

Kožni proizvodi, od remena i torbi do cipela, pa čak i namještaja, skloni su ogrebotinama koje se javljaju tijekom uobičajene upotrebe. Nemate pri ruci sredstvo za njegu kože? Upotrijebite koru od banane za uklanjanje ogrebotina s kože tako da unutrašnjost kore utrljate na oštećene dijelove. Nakon što ste uklonili ogrebotine korom, obrišite ostatke mekom krpom, a zatim čistim dijelom krpe ispolirajte i ulaštite kožu trljajući energično kružnim pokretima.

4. Poliranje drvenog namještaja s korama od banane

Osvježite drveni namještaj koji je prošao i bolja vremena tako da ga ispolirate korom od banane i uklonite ogrebotine, vodene mrlje i druga površinska oštećenja. Utrljajte koru u drvo kružnim pokretima, a zatim obrišite ostatke banane i ispolirajte drvo mekom krpom.

Ovo je najlakši način za popravak drevnog poda u vašem domu

5. Uklanjanje ogrebotina s CD-ova i DVD-ova

Kompaktni diskovi (CD-ovi) i digitalni video diskovi (DVD-ovi) uglavnom su izašli iz upotrebe, ali nisu u potpunosti zastarjeli. Ako imate kolekciju CD-ova ili DVD-ova, velika je vjerojatnost da su neki od njih tijekom godina zadobili ogrebotine koje uzrokuju preskakanje ili lošiju kvalitetu zvuka. Trljanjem kore od banane preko ogrebotina na površini CD-a ili DVD-a možete popraviti oštećenja.



Čišćenje i organizacija

Čišćenje doma nakon Božića – trikovi koji će vam olakštati život

U ovom tekstu pronaći ćete vodič za čišćenje doma nakon Božića

Blagdansko razdoblje je prošlo, ostavljajući iza sebe ostatke radosnih proslava i dragocjenih uspomena. Dok se opraštamo od blagdanskog ukrasa i čekamo Novu godinu, vrijeme je da započnemo čišćenje doma nakon Božića.

Evo kako u interijeru stvoriti savršen zimski ugođaj

1. Uklonite blagdanski ukras

Počnite čišćenje sustavnim skidanjem ukrasa. Krenite s kuglicama i lampicama, pažljivo omotajte svaki predmet kako biste spriječili lomljenje. Spremite osjetljive ukrase u označene kutije, što će olakšati njihovo pronalaženje sljedeće godine. Dok uklanjate ukrase, iskoristite priliku da obrišete i obrišete površine koje su možda skupile prašinu tijekom blagdana.

2. Riješite se nepotrebnih stvari

Prije nego što se suočite s neredima od papira i ambalaže za poklone, odvojite trenutak za uklanjanje viška. Razvrstajte poklone i odvojite one koje ne trebate ili ne želite. Razmislite o doniranju očuvanih stvari lokalnim dobrotvornim organizacijama ili recikliranju materijala gdje je to moguće. To ne samo da čisti vaš prostor, već doprinosi i čišćem i održivijem okolišu.

3. Uklonite ostatke omota za poklone

Omoti za poklone mogu ostaviti trag papirića, trake i vrpce. Naoružajte se čvrstom vrećom za smeće i obiđite svaku prostoriju, skupljajući i odlažući ostatke omota. Reciklirajte papir i kartonske materijale te provjerite je li možda koji poklon ostao skriven u kaosu omota.

4. Osvježite posteljinu

Blagdani često uključuju goste i veću upotrebu posteljine. Skinite i operite posteljinu, uključujući plahte i ručnike za goste. To ne samo da osvježava vaš prostor, već osigurava i svjež početak za novu godinu. Obratite posebnu pozornost na blagdansku posteljinu, operite je i pravilno spremite za iduću godinu.

5. Temeljito očistite kuhinju

Kuhinja, srce blagdanskih okupljanja, možda će trebati dodatnu pažnju. Počnite tako da ispraznite hladnjak od ostataka i istečenih namirnica. Očistite i organizirajte smočnicu, bacajući sve što je pokvareno. Obrišite radne plohe, uređaje i unutrašnjost ormarića. Ne zaboravite očistiti pećnicu i mikrovalnu pećnicu ako su bile intenzivno korištene.

Postoji izreka da je čistoća na korak do božanskog. No, ako vam krpa i metla nisu najbolje prijateljice i odgađate čišćenje doma nakon Božića, možda će vas na čišćenje potaknuti činjenica da tijekom obavljanja kućanskih poslova možete istopiti kilograme koje ste skupili tijekom blagdana.

6. Usisajte i operite podove

Odvojite trenutak za osvježavanje tapeciranog namještaja i zavjesa. Usisajte namještaj i koristite osvježivač tkanine za uklanjanje mirisa. Kod zavjesa provjerite upute za održavanje te ih operite ili očistite parom prema potrebi. Ovaj korak osigurava da vaš prostor ne samo izgleda čisto, već se osjeća ugodno.

7. Osvježite tkanine i namještaj

S uklonjenim ukrasima i pospremljenim neredima, vrijeme je da se fokusirate na podove. Usisajte tepihe i prostirke kako biste uklonili iglice bora, šljokice ili mrvice. Kod tvrdih podova, prebrišite ih odgovarajućim sredstvom za čišćenje kako biste vratili svjež i čist izgled. Premjestite namještaj po potrebi kako biste došli do zanemarenih područja.

Čišćenje nakon blagdana nije samo pospremanje; to je prilika za novi početak u novoj godini. Slijedeći ovaj vodič korak po korak, oprostit ćete se od blagdanske sezone i dočekati nadolazeću godinu s organiziranim i svježim domom.

izvor: The cleaning colective

Nastavite čitati

Čišćenje i organizacija

Vodič za blagdansko čišćenje bez stresa: Ovako to rade stručnjaci!

Čist i organiziran prostor doprinosi toplom i ugodnom ambijentu te omogućuje da dekoracije, poput bora, lampica i ukrasa, zaista zasjaju

Pripremate dom za Božić? Osim dekoriranja i planiranja obroka, čišćenje igra ključnu ulogu u stvaranju ugodne atmosfere za vaše goste i obitelj. Evo praktičnog vodiča, koji će vam pomoći da se pripremite bez stresa.

Nemojte pokušati očistiti cijelu kuću u jednom danu, već si napravite raspored čišćenja. Veliko čišćenje može biti iscrpljujuće i fizički i mentalno. Kad čistite svaki dan, održavate prostor urednim, a zadaci postaju lakši jer ne morate odjednom obavljati ogroman posao. Kada gosti dolaze, samo još malo uredite!

1. Čišćenje kuhinje i smočnice

Marla Mock, stučnjakinja za čišćenje, preporučuje pridržavanje rasporeda čišćenja prije blagdana kako se ne biste osjećali preopterećeno s previše zadataka odjednom.

Prvo na tom rasporedu? Riješite se stare hrane iz svojih ormarića tri tjedna prije blagdana, savjetuje Mock. No, dobro je pravilo očistiti i reorganizirati više od samih prehrambenih artikala.

“Izvadite bilo koje posebne blagdanske tanjure i temeljito ih očistite, pogotovo ako su dugo bili pohranjeni.”

Izvadite staru ili neupotrebljivu hranu i napravite mjesta za blagdanske namirnice. Nekim stvarima koje je izašao rok bolje je bacit, ali dosta namirnica se može iskoristiti za neke DIY projekte ili skuhati za životinje.

U skladu s temom raščišćavanja hrane, ne zaboravite očistiti i hladnjak prije blagdana.

Započnite tako da izvadite sve iz hladnjaka i zbrinete hranu kojoj je istekao rok ili uskoro istječe. Dok je hladnjak prazan, prebrišite ga krpom i univerzalnim sredstvom za čišćenje.

Mrlje koje se teško skidaju poprskajte sredstvom za čišćenje, ostavite da odstoji pet minuta, a zatim ih obrišite. Kad je hladnjak čist i suh, vratite sve na mjesto.

Ovo je najprljavije mjesto u hladnjaku, a rijetko ga čistimo

2. Dnevni boravak

Dnevni boravak je mjesto mnogih blagdanskih proslava, stoga ga pripremite na vrijeme. Započnite čišćenje tako da pobrišete sve površine. Prije nego što postavite ukrase, osigurajte da su svi kutovi prostora čisti. Zatim očistite prozore i usisajte sofu, te je ponovo složite. Pripremite rješenja za pohranu ambalažnog papira, plasitke od igračaka…

Svakako razmislite o pranju tepiha. Pravilno održavanje i čišćenje perzijskog tepiha: Ove stvari nikada nemojte raditi

3. Kupaonica

Svaka kupaonica koju će gosti koristiti zahtijeva temeljito čišćenje prije početka blagdanske sezone. Iako možete odgoditi veće čišćenje glavne kupaonice, odvojite poslijepodne za temeljito čišćenje gostinjskog WC-a ili male kupaonice.

Očistite umivaonike, WC školjke i tuševe, te obavezno prebrišite fronte ormarića, obrišite prašinu iza WC školjke i operite podove.

Za završni dodir u kupaonici, dodajte mirisni sezonski mirisni vrećicu ili blagdansku svijeću. Sokolowski također preporučuje nadopunjavanje zaliha toaletnog papira i drugih potrepština kako vam ništa ne bi nedostajalo kad najmanje očekujete.

Uz ove DIY savjete vaša će kupaonica uvijek lijepo mirisati

4. Blagdansko čišćenje – zašto je dobro za vaše zdravlje?

Jeste li znali da pranje kupaonice, rublja i podova na vas može imati isti učinak kao i jedan termin u teretani? O tome koliko kalorija možemo potrošiti obavljajući kućanske poslove razgovarali smo s instruktoricom fitnesa Antonijom Zaninović koja nam je otkrila još neke trikove koji nam mogu pomoći u sagorijevanju kalorija.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice