Povežimo se

Čišćenje i održavanje doma

Tri prirodna pripravka koja će vratiti sjaj vašim drvenim podovima

Slijedite ove savjete kako biste zadržali sjaj svojih drvenih podova godinama

Izdržljivi drveni podovi poboljšavaju i povećavaju vrijednost doma, a sjajni, polirani drveni podovi su dodatni plus. Tajna sjajnih drvenih podova je redovita njega i poliranje.

3 kućna sastojka za sjaj drvenih podova

Možete napraviti jedno od ovih prirodnih DIY sredstva za poliranje kako biste vratili sjaj matiranim drvenim podovima:

1. Maslinovo ulje i ocat. U čistu staklenu bočicu sa sprejom stavite dvije žlice maslinovog ulja, jednu žlicu destiliranog bijelog octa i dvije šalice tople vode. Dobro protresite i poprskajte mop. Ako želite, možete dodati 10-15 kapi eteričnog ulja limunske trave ili naranče za svjež miris.

2. Crni čaj. Zakuhajte dvije litre vode u velikom loncu i dodajte dvije velike vrećice crnog čaja. Ostavite da odstoje dok se voda ne ohladi. Izvadite vrećice i dobro ih stisnite kako biste dodali više tanina u vodu. Otopinu ulijte u bočicu sa sprejom i nanesite na mikrovlakni mop. Tanini iz čaja pomoći će sakriti mikropukotine i učiniti pod sjajnim.

Ovo je najlakši način za popravak drevnog poda u vašem domu

3. Ulje i limunov sok. U bočici sa sprejom pomiješajte dvije žlice maslinovog ulja, dvije žlice svježe iscijeđenog limunovog soka i dvije šalice tople vode. Dobro protresite i navlažite mop kako biste započeli poliranje drvenog poda.

Kako učiniti da vaši drveni podovi sjaje

1. Očistite pod. Prljav pod ne može sjajiti. Uvedite rutinu čišćenja koja uključuje brisanje prolivenih tekućina odmah kako bi se spriječile vodene mrlje koje zatupljuju pod, svakodnevno brisanje prašine mopom, tjedno vlažno brisanje i poliranje podova svaka dva mjeseca. Uvijek koristite čiste mopove kako prljavština ne bi ostala na podu.

2. Ispolirajte svježe očišćen pod. Nakon vlažnog brisanja, koristite suhi mikrovlakni mop ili krpu kako biste polirali pod. Nježno radite u velikim krugovima kako biste ispolirali svaku sekciju. Poliranje uklanja ostatke koji zatupljuju završni sloj.

Najčešće pogreške koje nehotice radimo, a oštećuju drvene podove

3. Koristite komercijalno sredstvo za poliranje. Sredstvo za poliranje drvenih podova, koje se nanosi svaka dva mjeseca, dodaje sjaj, ispunjava mikropukotine koje zatupljuju pod i štiti drvo.

4. Zaštitite završni sloj. Dodajte filcane jastučiće ispod nogu namještaja kako biste spriječili ogrebotine. Postavite otirače na ulaze i redovito čistite ispod njih te ispod tepiha kako biste smanjili oštećenje drva. Skinite cipele kad ste u kući.

5. Obnovite drveni pod. Ovisno o prometu i njezi, većina drvenih podova treba brušenje i obnovu svake tri do pet godina kako bi zadržali sjaj.

Čišćenje i održavanje doma

Kako očistiti zidove od tragova prstiju, prašine ili drugih nezgoda

Savjeti za uklanjanja mrlja sa zidova, u tri jednostavna koraka

Od svih površina u vašem domu koje trebaju čišćenje, zidovi su vjerojatno nisko na vašem popisu, ako se uopće nalaze na njemu. Ali, poput podova, radnih ploha, namještaja i drugih horizontalnih površina, i vertikalne površine skupljaju prašinu, otiske prstiju, ogrebotine i oguljotine. Povremenim čišćenjem, zidovi u vašem domu uvelike mogu poboljšati sveukupni dojam čistoće. Svi se zidovi mogu čistiti suho, ali samo neki su sigurni za mokro čišćenje.

Kako očistiti zid (bez skidanja boje!)

Prije nego počnete, imajte na umu da su završni slojevi boje s efektom ljuske jaja, mat i satenski najosjetljiviji i zahtijevaju najblaži dodir. Sjajne i polusjajne završne boje su izdržljivije i mogu podnijeti malo više pritiska.

Korak 1: Uklonite prašinu
Iako je možda teško vidjeti, fina prašina koja se nakuplja na zidovima može učiniti da čak i najsvjetlije boje izgledaju prljavo, ne spominjući i paučinu koja se pojavljuje niotkuda. Najlakši način za čišćenje obojenog zida je dugom metlom za suho čišćenje podova ili mikrofiber jastučić ili jednokratnu krpu.

Uklonite umjetnička djela, fotografije i male ogledala prije nego što počnete. Također možete koristiti mekani nastavak za prašinu na vašem usisavaču. Ova metoda brisanja prašine sigurna je i za zidove prekrivene tapetama.

Korak 2: Operite prljavštinu i otiske prstiju
Područja oko prekidača svjetla i dovrataka, te zidovi izloženi masnoj prljavštini, poput onih u kuhinji i blagovaonici, trebaju više od suhog čišćenja. Nakon uklanjanja površinske prašine i paučine:

  • Pomiješajte otopinu blagoga sapuna za suđe i tople vode. Držite zasebnu posudu s čistom vodom za ispiranje.
  • Umočite čistu spužvu ili krpu u sapunastu smjesu, dobro je ocijedite i počnite čistiti donji dio zida.
  • Isperite spužvu ili krpu u čistoj vodi, dobro je ocijedite i prijeđite po istom području kako biste isprali. Ostavite da se osuši ili osušite krpom.
  • Pazite da zid ne previše namočite, te čistite odozdo prema gore. Iako se može činiti suprotnim intuiciji, čišćenje odozdo prema gore sprječava stvaranje pruga ili prljavih lokvica ako kapljice vode skliznu niz zid.

Korak 3: Uklonite ogrebotine i mrlje
Ako naiđete na mrlju koja se ne može očistiti, pokušajte je nježno izgladiti spužvom za brisanje ili gumicom za brisanje. Također možete pokušati ukloniti mrlje, poput onih od bojica, pastom od sode bikarbone ili vodikovim peroksidom. Alkoholni ocat također uklanja mrlje poput čađi od svijeća, ali budite oprezni. Oni također mogu ukloniti i dio boje. Obrišite čistom vlažnom krpom kako biste isprali i ponovite po potrebi.

Savjeti za održavanje zidova čistima tijekom cijele godine

  • Čistite mrlje često. Rješavanje otisaka prstiju i laganih mrlja čim ih primijetite olakšava njihovo uklanjanje i čuva zidove dulje u dobrom stanju.
  • Olakšajte dotjerivanje. Ponekad samo čišćenje nije dovoljno i obojeni zidovi trebaju malo dotjerivanja. Držite male uzorke boja koje koristite u najprometnijim prostorijama pri ruci.
  • Uradi sam – kako obojiti zidove
  • Koristite pročišćivače zraka i ventilatore. Oni pomažu smanjiti količinu prašine i masnoće u zraku, čime se smanjuje vjerojatnost da će se nakupljati na zidovima i drugim površinama.
  • Iskoristite organizatore. Police i kuke kod vrata ne samo da pomažu u održavanju reda i smanjenju nereda, nego sprječavaju i tragove na zidovima od odbačenih cipela i torbi.
  • Pažljivo usisavajte. Pokušajte izbjegavati udaranje o postolja ili zidove usisavačem kako biste smanjili oštećenja i ogrebotine.

Omiljena “millennial” siva još uvijek hit boja, iako je generacija Z ne podnosi

Nastavite čitati

Čišćenje i održavanje doma

Courtney Cox otkrila svoje navike pri čišćenju – iznenadit će vas što radi svaki dan!

Nastavite čitati kako biste saznali što Cox radi da bi sve bilo čisto i uredno

Kako prenosi portal Real Simple ispostavilo se da Courteney Cox ima nekoliko sličnosti s Monicom Geller iz omiljenog ’90-ih sitcoma Prijatelji. Samoproglašena “čistunka” potvrdila je da uživa u održavanju svog doma urednim – baš kao i Monica. “Jabuka nije pala daleko od stabla. Ja sam manijak za čistoćom. Volim organizaciju”, kaže Cox. “Volim manje stvari. Volim izgledati sređeno.”

Courtney Cox usisava sve, cijelo vrijeme

Ovo je možda malo pretjerano jer naravno radi i druge stvari osim usisavanja, ali Cox priznaje da se jako oslanja na svoj usisavač kako bi pokupila prljavštinu, prašinu i dlake (posebno dlake ljubimaca, ističe) na mjestima na kojima to ne biste očekivali. “Ne mislim da postoji nešto što ne usisavam”, kaže. “Čak usisavam i uzglavlje kreveta jer je napravljeno od mohera.” Cox je u pravu jer bi uzglavlje zaista trebalo redovito čistiti, budući da su istraživanja pokazala da se na njemu vjerojatno nalaze razne vrste bakterija.

Vodič za odabir idealnog kreveta za vašu sobu

Čisti kuhinju svaki dan

Ako postoji jedna stvar koju Cox nikada ne preskače, to je čišćenje podova u kuhinji na kraju dana. To radi svaki dan, s dobrim razlogom: “Postoje određene prostorije koje se jako zaprljaju. Kuhinja je prostorija u kojoj su svi”, objašnjava. “To moraš [usisavati], s psima i svim ljudima, a volim kuhati i organizirati zabave.” Pošteno! Ostaviti puno mrvica na podu zapravo je kao švedski stol za štetočine, pa je usisavanje kuhinje svakodnevno ključno za osnovnu higijenu.

Zavirite u kuhinju Hailey Bieber: Savršen je spoj elegancije i funkcionalnosti

Sumnjamo da bi Monica Geller bila osoba koja ne nosi cipele u kući, ali Cox je potpuna suprotnost i kaže da je “osoba za cipele”. Za nju se radi o praktičnosti. “Ja sam osoba koja stalno ulazi i izlazi iz kuće i jednostavno cijelo vrijeme nosim cipele.” No naglašava da je zbog toga usisavanje toliko važno – kad stalno ulaziš i izlaziš iz kuće, sigurno ćeš unijeti puno prljavštine.

Uvijek napravi tri stvari prije nego što joj stignu gosti kako bi dom izgledao pristojno

Usisava, čisti površine sredstvom iz svog vlastitog brenda, Homecourt, i pali svijeće. Ide i korak dalje igrajući se s rasvjetom (bez stropne svjetlosti!) i puštajući dobru playlistu.

Kako odabrati idealno svjetlo za svaku prostoriju
Čisti dok kuha i zabavlja, a što se tiče pospremanja nakon što gosti odu? Cox kaže da nema puno toga za napraviti jer sve posprema dok kuha ili zabavlja, pa je na kraju večeri ne čeka veliki nered. “Kad kuham, ne čekam da sve bude gotovo pa da onda operem posuđe. Volim čistiti ono u čemu sam kuhala dok idem, i skupljam čaše čim ih ljudi isprazne,” kaže ona. Tako da na kraju zabave možda ostane samo malo posuđa, a sve što treba napraviti je prebrisati površine i, naravno, usisati.

Naslovna fotografija: Instagram



Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice