Čišćenje i organizacija
Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi
Ovo pitanje nam je svima barem jednom u životu prošlo kroz glavu!

Redovitim pranjem plahti rješavate se prljavštine koje stvaraju ljuskice kože, prašine i grinja. Ako preferirate rjeđe pranje, preporučujemo da imate barem još jedan set plahti kako biste ih mogli mjenjati barem jednom tjedno.
Generalna preporuka je da promjenite svoje plahte jednom tjedno. Treba uzeti u obzir imate li kućne ljubimce (čak iako ne spavaju s vama, dlake lete i nađu svoj put u krevet).
No jednako je važno i kako prati posteljinu. Ako to radite ispravno, produžit ćete vijek trajanja plahti i osigurati da se zaista dobro očiste.
Zašto perilica ne povlači vodu? 6 najčešćih uzroka i rješenja
Koliko često treba prati posteljinu, za ozbiljno
Ako vam je život užurban, mijenjanje plahti tjedno može se činiti kao gnjavaža i to je zadatak koji vam lako može proći ispod radara. No, s obzirom na to da vjerojatno provodite trećinu svog života u krevetu, vrijedi održavati plahte čistima.

Obradite mrlje prije pranja
Ako na plahtama postoje vidljive mrlje, preporučujemo da ih prethodno obradite sredstvom za uklanjanje mrlja. Ono će djelovati na većinu mrlja od hrane, prljavštine i tjelesnih tekućina. Slijedite upute na pakiranju, koje obično uključuju natapanje zamrljanog područja, stiskanje tkanine s obje strane mrlje i trljanje tkanine zajedno kako bi sredstvo za čišćenje prodrlo u tkaninu plahti. Također možete poprskati zamrljano područje nakon što skinete plahte s kreveta, a zatim ih samo ubacite u košaru za prljavo rublje dok ne budete spremni za pranje.
Za tvrdokornije mrlje, poput krvi, kave ili vina ostavite sredstvo za uklanjanje mrlja preko noći prije nego što stavite plahte u perilicu. Sredstvo za pranje posuđa dobro uklanja masne mrlje od hrane. Koristite ga na isti način kao i bilo koje drugo sredstvo za uklanjanje mrlja.
Koliko često treba prati posteljinu ovisi i o mrljama. Mrlje se ne fiksiraju dok se ne osuše kroz vrući ciklus sušenja. Stoga prije nego što prebacite rublje u sušilicu, provjerite prethodno tretirane mrlje nakon svakog pranja i ponovite tretman i ciklus pranja ako je potrebno.

Perite posteljinu na niskim temperaturama
Najbolji način za održavanje dobrog izgleda plahti je pranje na niskim temperaturama – hladna voda je idealna. Ponekad, međutim, trebat ćete koristiti toplije cikluse pranja. Preporučujemo korištenje tople vode za uklanjanje tvrdokornih mrlja, poput kave, jer toplina pomaže otpustiti i ukloniti mrlju. Također preporuka je koristiti vruću vodu za dezinfekciju posteljine nakon bolesti ili za uklanjanje alergena poput grinja.

Što je s izbeljivačem?
Ako želite izbjeljivati svoje plahte kako biste uklonili mrlje, preporučujemo kupnju samo bijelih plahti i – za dodatno posvjetljivanje – korištenje izbjeljivača sigurnog za boje ili kisikovog izbjeljivača na toplijoj postavci. Bijele plahte također vrijedi razmotriti ako imate problema s diskoloracijom, poput izbjeljivanja od benzoil peroksida u kremi za akne. Jednom kada se te mrlje pojave na plahtama, ne mogu se ukloniti, ali na bijelim plahtama bit će gotovo nevidljive.
Izbjegavajte korištenje omekšivaća
Pokušajte izbjegavati korištenje omekšivača i maramica za sušenje ili ih barem nemojte koristiti pri svakom pranju. Omekšivači ostavljaju ostatke koji smanjuju prozračnost i upijanje tkanine, a time i dovodi u pitanje koliko često treba prati posteljinu. Ako se ti ostaci nakupe tijekom vremena, mogli biste se osjećati pregrijano u plahtama. Korištenje male kolićine bijelog octa u ciklusu pranja još jedan trik za održavanje odjeće i posteljine mekim bez korištenja omekšivaća.
Napravite sami omekšivače za rublje s mirisom po želji

Uvijek sušite posteljinu na niskoj temperaturi
Sušite plahte na najnižoj mogućoj postavci jer će to produžiti njihov vijek trajanja. Kako biste spriječili skupljanje, koristite nisku ili srednju toplinu umjesto visoke. To također pomaže zaštititi vlakna od oštećenja toplinom, što može učiniti da plahte postanu grublje. Oštećenje toplinom također može uzrokovati da pamučne tkanine više gube vlakna. Puno je bolje sušiti plahte 45 minuta na niskoj temperaturi nego ih spaliti na visokoj za 15 minuta. Ako trebate prati plahte u vrućoj vodi, i dalje preporučujemo da ih sušite na niskoj postavci kako biste smanjili trošenje stuje.
Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja
Čišćenje i organizacija
Kako zidove zaštiti od vlage?
Razlozi njenog nastanka su razni. Dobra je vijest da je možemo spriječiti

Prilikom kupanja, kuhanja, pranja i sušenja rublja stvara se vlaga. Uz to, vlagu izazivaju i pospješuju i drugi elementi poput loše hidroizolacije objekta te sanacijskih pogrešaka. Ozbiljni problemi nastaju kad građevinski materijali ostanu konstantno vlažni.
Vlaga u građevinskim elementima smanjuje toplinsku izolaciju, a njeno trajno djelovanje može oštetiti strukturu, stoga je sprječavanje koncentracije vlage u prostoru od iznimne važnosti. Razlikujemo vlagu koja nastaje na unutrašnjim te vanjskim zidovima, kao i takozvanu građevinsku vlagu koja se akumulira u samom građevnom materijalu.
Razlozi nastanka
Razloga za nastanak vlage u objektu je mnogo. Od oštećenih zidova i krova, pukotina u cijevima za grijanje i vodovodnim cijevima do podne vlage i začepljenog žljebnog odvoda. Tomu se mogu pribrojiti i nedovoljna izolacija objekta, greške pri projektiranju i sanaciji, kao i građevinska vlaga te prodiruća voda izvana.
Znakovi

Glavni znakovi rastuće vlažnosti u zgradi su izrazito hladne površine zidova, neugodan miris vlage, opadanje žbuke te izbijanje plijesni. Kako bismo postigli dobru klimu u prostoru i spriječili oštećenja, potrebno je osigurati dobro prozračivanje otvaranjem prozora ili mehaničko provjetravanje i odzračivanje, kojim se prekomjerna vlaga izvodi iz objekta.
Trajna zaštita od vlage
Ipak, trajnu zaštitu od vlage nudi samo adekvatno izvedena i sveobuhvatna izolacija zidova i krova uključujući i odgovarajuće prozore i vrata. No, mogu se poduzeti neke mjere predostrožnosti, a to je već spomenuto provjetravanje, posebice nakon kupanja i kuhanja, kad se i kondenzira najviše vlage u prostoru.
Kod podrumskih prostora situacija je obratna. Pri višim temperaturama, prozori i vrata moraju ostati zatvoreni, jer bi se u suprotnom topli zrak kondenzirao na hladnim zidovima.
Kapilarna i kondenzacijska vlaga – kako ih razlikovati i riješiti?
Smanjenje vlage
Emisiju vlage moguće je smanjiti ako izbjegavate sušenje rublja u interijeru. Između namještaja i zidova trebalo bi ostaviti barem 5 cm prostora.
Tijekom hladnih jesenjih i zimskih mjeseci, sve prostorije ravnomjerno zagrijavajte. Temperaturna razlika između pojedinih soba ne smije biti veća od 5 °C.
Vlagu je moguće ukloniti i strojnim isušivanjem, kojim se postižu dobri mikroklimatski uvjeti u prostoru.
Čišćenje i organizacija
Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake
Redovito čišćenje klima uređaja uštedit će vam novac i osigurati bezbrižno ljeto

Klima uređaji zahtijevaju redovito održavanje i godišnje dubinsko čišćenje kako bi bili u dobrom radnom stanju, što će poboljšati razinu udobnosti vašeg doma i smanjiti troškove energije.
Rutinsko održavanje je jednostavno: redovito provjeravajte, čistite i/ili zamjenjujte filter kako biste uklonili nakupljanje koje uzrokuje blokadu protoka zraka. Čak i uz rutinsko održavanje, klima uređaji će trebati dubinsko čišćenje kako bi se osiguralo da cijela jedinica, uključujući zavojnice i rebra, da bude u dobrom radnom stanju.

Koliko često bi ste trebali čistiti klima uređaj
“Kondenzator klima uređaja trebao bi se dubinski očistiti jednom godišnje,” kaže Brian Shaunfield, voditelj trgovine u Lowe’su. “Međutim, zračni filter jedinice trebao bi se redovito mijenjati kako bi se smanjili alergeni i omogućio dobar protok zraka.”
Shaunfield preporučuje mijenjanje ili čišćenje zračnog filtera svakih jedan do dva mjeseca. Neki modeli imaju filtere koje treba čistiti češće od drugih, stoga provjerite upute vlasnika za smjernice i uzmite u obzir potrebe vašeg doma.
Ovo su neki znakovi da vaš klima uređaj treba očistiti:
- Jedinica ne hladi kao prije.
- Jedinica puše topli zrak.
- Prisutan je neugodan miris.
- Na filteru se nakupila prašina i prljavština.

Kako dubinski očistiti prozorski klima uređaj
Korak 1: Prvo očistite poklopac rešetke. Isključite klima uređaj iz struje i otvorite i/ili uklonite poklopac s prednje strane jedinice. Koristeći mikrofiber krpu, obrišite obje strane poklopca rešetke kako biste uklonili prljavštinu i prašinu. Ako je potrebno, poprskajte krpu univerzalnim sredstvom za čišćenje.
Korak 2: Očistite filter. Pronađite i uklonite filter, konzultirajući se s korisničkim priručnikom za upute kako to učiniti. Za čišćenje filtera koristite usisavač s nastavkom za četku, obrišite ga vlažnom mikrofiber krpom ili ga očistite pomoću slavine ili nastavka za prskanje na crijevu kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu. Temeljito osušite filter prije nego ga vratite u jedinicu.
Korak 3: Usisajte unutrašnjost. Koristite usisavač s mekanim nastavkom za četku kako biste očistili unutrašnjost jedinice, uključujući rebra na kondenzatoru i isparivaču. Prilikom usisavanja rebara, pazite da radite vertikalno, odnosno od vrha prema dolje.
Korak 4: Očistite zavojnice. Koristite sprej za čišćenje zavojnica klima uređaja, slijedeći upute proizvođača, kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu sa zavojnica jedinice.

Kako dubinski očistiti vanjski klima uređaj
Korak 1: Očistite filter. Provjerite zračni filter i zamijenite ili očistite ga ako je prljav. Za čišćenje filtera koristite usisavač s nastavkom za četku, obrišite ga vlažnom mikrofiber krpom ili ga očistite pomoću slavine ili nastavka za prskanje na crijevu kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu. Temeljito osušite filter prije nego ga vratite u jedinicu.
Korak 2: Provedite vizualni pregled. Provjerite ventil, registre i rešetke i uklonite sve blokade protoka zraka ako ih ima. Zatim, vizualno pregledajte cijevi koje vode do i od klima uređaja; ako postoji bilo kakva oštećenja ili nedostaje izolacija koju je potrebno zamijeniti, dogovorite servis.
Korak 3: Očistite jedinicu. Isključite prekidač i uklonite gornji dio klima uređaja. Uklonite krhotine s dna jedinice ručno ili usisavačem.
Korak 4: Očistite zavojnice. Poprskajte rebra sredstvom za čišćenje zavojnica klima uređaja, slijedeći upute proizvođača. Isperite sredstvo za čišćenje zavojnica pomoću crijeva.
Korak 5: Isperite, osušite i ponovno sastavite jedinicu. Koristeći crijevo ili krpu, isperite vanjski dio jedinice. Kada je filter suh, vratite ga na mjesto, vratite gornji dio na jedinicu i ponovno uključite struju.

Moglo bi vas zanimati i: Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja