Čišćenje i organizacija
Ultimativni vodič kroz čišćenje – sve što trebate znati za blistav dom
Čist i organiziran dom temelj je zdravlja i dobrobiti, a uz naše jednostavne savjete za čišćenje, vaš će prostor zablistati!

Čist i uredan dom nije samo estetski ugodan – on ima moć značajno poboljšati vaše raspoloženje i zdravlje. Istraživanja pokazuju da organiziran i higijenski prostor smanjuje stres, povećava produktivnost i doprinosi osjećaju zadovoljstva. Uz to, redovito čišćenje sprječava nakupljanje prašine, bakterija i alergena, čime se čuva zdravlje svih ukućana.
Ako se pitate kako optimalno organizirati čišćenje svog doma, ovaj vodič je upravo za vas. Otkrijte najbolje trikove, prirodne pripravke i korisne savjete kako bi vaš dom zablistao kao nikad prije.
1. Površine i stakla – započnite od vrha
Prvi korak svakog čišćenja trebao bi biti uklanjanje prašine i čišćenje staklenih površina. Počnite od najviših dijelova prostorije kako biste spriječili da se prašina ponovno taloži na očišćene površine.
- Brisanje prašine: Koristite mikrofiberske krpe ili prirodna sredstva poput otopine vode i octa. Lagano navlažena krpa učinkovitije će ukloniti prašinu nego suha.
- Staklene površine: Za čišćenje prozora i ogledala koristite smjesu od vode i alkohola ili posebne sprejeve za staklo. Brisanje papirnatim ručnicima ili novinskim papirom ostavit će površine sjajnima i bez tragova.
- Namještaj: Unutrašnju stranu kore od banane možete koristiti za poliranje drvenih površina, a zatim ih obrisati suhom krpom.

2. Usisavanje – ključ za čiste podove i tepihe
Nakon što ste obrisali prašinu i očistili površine, vrijeme je za usisavanje. Stručnjaci preporučuju da uvijek krenete od rubova prostorije prema sredini kako biste osigurali temeljito čišćenje.
7 načina kako se riješiti ‘mirisa psa’ iz svog doma
Namještaj: Usisajte i ispod namještaja te u pukotinama gdje se prašina često skriva.
Tepisi i prostirke: Povremeno pospite sodu bikarbonu po tepihu, ostavite je da djeluje 15 minuta, a zatim usisajte. Ovaj trik uklanja neugodne mirise i osvježava tepihe.

3. Podovi – kako pravilno očistiti drvo, keramiku ili kamen
Podovi su jedna od najizloženijih površina u domu, a pravilno čišćenje osigurava dugotrajnost i sjaj. Pravilno pranje podova zahtijeva prilagođavanje metode vrsti podne obloge kako bi se postigla temeljita čistoća bez oštećenja površine. Evo koraka za optimalno čišćenje različitih vrsta podova:
Priprema prije pranja
- Uklonite prašinu i prljavštinu: Prije pranja, usisajte ili pometite podove kako biste uklonili čestice prašine i smeća. Ovo sprječava stvaranje prljavih mrlja tijekom pranja.
- Koristite odgovarajući pribor: Za čišćenje podova najbolje je koristiti mop s mikrofiberskom krpom ili klasični mop s odgovarajućom spužvom.
Čišćenje prema vrsti podova
Drveni podovi (parket i laminat)
- Izbjegavajte previše vode. Drveni podovi su osjetljivi na vlagu, pa koristite blago navlažen mop.
- Pripravak za čišćenje: Napravite mješavinu pola šalice bijelog octa, pola šalice maslinovog ulja i nekoliko kapi eteričnog ulja (za miris). Ova smjesa čisti i njeguje drvo.
- Dodatni savjet: Nakon pranja, obrišite pod suhom krpom kako biste spriječili oštećenje od vlage.

Keramičke pločice
- Topla voda i blago sredstvo za čišćenje: Koristite toplu vodu s nekoliko kapi deterdženta ili bijelog octa za temeljito pranje.
- Osvježavanje fuga: Povremeno koristite pastu od sode bikarbone i vode za čišćenje fuga. Nanestite pastu, istrljajte četkicom za zube i isperite vodom.
Vinil i linoleum
- Blaga sredstva: Koristite blagi sapun ili deterdžent u toploj vodi. Jaki kemijski proizvodi mogu oštetiti površinu.
- Njega: Izbjegavajte grube četke i abrazivne materijale kako biste spriječili ogrebotine.
Kamen (mramor, granit)
- Neutralni pH proizvodi: Izbjegavajte kiseline poput octa jer mogu oštetiti kamen. Koristite posebno formulirane proizvode za kamen ili samo toplu vodu.
- Redovito brisanje: Nakon pranja obrišite kamen suhom krpom kako biste spriječili mrlje od vode.
Pravilno održavanje mramornih površina – ovi će savjeti pomoći da očuvate njihovu prirodnu ljepotu
Savjeti za temeljito i brzo čišćenje
Dezinfekcija: Povremeno dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca ili lavande u vodu za dezinfekciju i osvježavanje prostora.
Promijenite vodu redovito: Prljava voda može ostaviti tragove na podovima, pa je mijenjajte tijekom čišćenja.
Prilagodite mop: Koristite mop s rotirajućom glavom za lakši pristup uglovima i ispod namještaja.

4. Kupaonica – završni korak do blistavog doma
Kupaonica zahtijeva posebnu pažnju zbog nakupljanja vlage i kamenca. Uz malo organizacije i prirodna sredstva, ovaj zadatak postaje mnogo lakši.
- Tuš i slavine: Kamenac uklonite tako da površine natopite octom i ostavite da djeluje 15-20 minuta prije nego što ih obrišete.
- WC školjka: Koristite smjesu sode bikarbone i octa za temeljito čišćenje. Ostavite pripravak da djeluje nekoliko minuta prije ispiranja.
- Pločice i fuge: Za vraćanje sjaja koristite pastu od sode bikarbone i vode. Nanesite je na fuge četkicom za zube, istrljajte i isperite toplom vodom.

Savjeti stručnjaka za čišćenje bez stresa
Da biste čišćenje učinili manje stresnim, primijenite nekoliko jednostavnih trikova:
- Planirajte unaprijed: Napravite listu zadataka i krenite od najzahtjevnijih dijelova doma.
- Koristite prirodna sredstva: Ocat, soda bikarbona i limun ne samo da su učinkoviti, već i ekološki prihvatljivi.
- Podijelite zadatke: Uključite sve ukućane u čišćenje kako bi posao bio brže završen.
Vodič za blagdansko čišćenje bez stresa: Ovako to rade stručnjaci!
Čišćenje i organizacija
Kako zidove zaštiti od vlage?
Razlozi njenog nastanka su razni. Dobra je vijest da je možemo spriječiti

Prilikom kupanja, kuhanja, pranja i sušenja rublja stvara se vlaga. Uz to, vlagu izazivaju i pospješuju i drugi elementi poput loše hidroizolacije objekta te sanacijskih pogrešaka. Ozbiljni problemi nastaju kad građevinski materijali ostanu konstantno vlažni.
Vlaga u građevinskim elementima smanjuje toplinsku izolaciju, a njeno trajno djelovanje može oštetiti strukturu, stoga je sprječavanje koncentracije vlage u prostoru od iznimne važnosti. Razlikujemo vlagu koja nastaje na unutrašnjim te vanjskim zidovima, kao i takozvanu građevinsku vlagu koja se akumulira u samom građevnom materijalu.
Razlozi nastanka
Razloga za nastanak vlage u objektu je mnogo. Od oštećenih zidova i krova, pukotina u cijevima za grijanje i vodovodnim cijevima do podne vlage i začepljenog žljebnog odvoda. Tomu se mogu pribrojiti i nedovoljna izolacija objekta, greške pri projektiranju i sanaciji, kao i građevinska vlaga te prodiruća voda izvana.
Znakovi

Glavni znakovi rastuće vlažnosti u zgradi su izrazito hladne površine zidova, neugodan miris vlage, opadanje žbuke te izbijanje plijesni. Kako bismo postigli dobru klimu u prostoru i spriječili oštećenja, potrebno je osigurati dobro prozračivanje otvaranjem prozora ili mehaničko provjetravanje i odzračivanje, kojim se prekomjerna vlaga izvodi iz objekta.
Trajna zaštita od vlage
Ipak, trajnu zaštitu od vlage nudi samo adekvatno izvedena i sveobuhvatna izolacija zidova i krova uključujući i odgovarajuće prozore i vrata. No, mogu se poduzeti neke mjere predostrožnosti, a to je već spomenuto provjetravanje, posebice nakon kupanja i kuhanja, kad se i kondenzira najviše vlage u prostoru.
Kod podrumskih prostora situacija je obratna. Pri višim temperaturama, prozori i vrata moraju ostati zatvoreni, jer bi se u suprotnom topli zrak kondenzirao na hladnim zidovima.
Kapilarna i kondenzacijska vlaga – kako ih razlikovati i riješiti?
Smanjenje vlage
Emisiju vlage moguće je smanjiti ako izbjegavate sušenje rublja u interijeru. Između namještaja i zidova trebalo bi ostaviti barem 5 cm prostora.
Tijekom hladnih jesenjih i zimskih mjeseci, sve prostorije ravnomjerno zagrijavajte. Temperaturna razlika između pojedinih soba ne smije biti veća od 5 °C.
Vlagu je moguće ukloniti i strojnim isušivanjem, kojim se postižu dobri mikroklimatski uvjeti u prostoru.
Čišćenje i organizacija
Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake
Redovito čišćenje klima uređaja uštedit će vam novac i osigurati bezbrižno ljeto

Klima uređaji zahtijevaju redovito održavanje i godišnje dubinsko čišćenje kako bi bili u dobrom radnom stanju, što će poboljšati razinu udobnosti vašeg doma i smanjiti troškove energije.
Rutinsko održavanje je jednostavno: redovito provjeravajte, čistite i/ili zamjenjujte filter kako biste uklonili nakupljanje koje uzrokuje blokadu protoka zraka. Čak i uz rutinsko održavanje, klima uređaji će trebati dubinsko čišćenje kako bi se osiguralo da cijela jedinica, uključujući zavojnice i rebra, da bude u dobrom radnom stanju.

Koliko često bi ste trebali čistiti klima uređaj
“Kondenzator klima uređaja trebao bi se dubinski očistiti jednom godišnje,” kaže Brian Shaunfield, voditelj trgovine u Lowe’su. “Međutim, zračni filter jedinice trebao bi se redovito mijenjati kako bi se smanjili alergeni i omogućio dobar protok zraka.”
Shaunfield preporučuje mijenjanje ili čišćenje zračnog filtera svakih jedan do dva mjeseca. Neki modeli imaju filtere koje treba čistiti češće od drugih, stoga provjerite upute vlasnika za smjernice i uzmite u obzir potrebe vašeg doma.
Ovo su neki znakovi da vaš klima uređaj treba očistiti:
- Jedinica ne hladi kao prije.
- Jedinica puše topli zrak.
- Prisutan je neugodan miris.
- Na filteru se nakupila prašina i prljavština.

Kako dubinski očistiti prozorski klima uređaj
Korak 1: Prvo očistite poklopac rešetke. Isključite klima uređaj iz struje i otvorite i/ili uklonite poklopac s prednje strane jedinice. Koristeći mikrofiber krpu, obrišite obje strane poklopca rešetke kako biste uklonili prljavštinu i prašinu. Ako je potrebno, poprskajte krpu univerzalnim sredstvom za čišćenje.
Korak 2: Očistite filter. Pronađite i uklonite filter, konzultirajući se s korisničkim priručnikom za upute kako to učiniti. Za čišćenje filtera koristite usisavač s nastavkom za četku, obrišite ga vlažnom mikrofiber krpom ili ga očistite pomoću slavine ili nastavka za prskanje na crijevu kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu. Temeljito osušite filter prije nego ga vratite u jedinicu.
Korak 3: Usisajte unutrašnjost. Koristite usisavač s mekanim nastavkom za četku kako biste očistili unutrašnjost jedinice, uključujući rebra na kondenzatoru i isparivaču. Prilikom usisavanja rebara, pazite da radite vertikalno, odnosno od vrha prema dolje.
Korak 4: Očistite zavojnice. Koristite sprej za čišćenje zavojnica klima uređaja, slijedeći upute proizvođača, kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu sa zavojnica jedinice.

Kako dubinski očistiti vanjski klima uređaj
Korak 1: Očistite filter. Provjerite zračni filter i zamijenite ili očistite ga ako je prljav. Za čišćenje filtera koristite usisavač s nastavkom za četku, obrišite ga vlažnom mikrofiber krpom ili ga očistite pomoću slavine ili nastavka za prskanje na crijevu kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu. Temeljito osušite filter prije nego ga vratite u jedinicu.
Korak 2: Provedite vizualni pregled. Provjerite ventil, registre i rešetke i uklonite sve blokade protoka zraka ako ih ima. Zatim, vizualno pregledajte cijevi koje vode do i od klima uređaja; ako postoji bilo kakva oštećenja ili nedostaje izolacija koju je potrebno zamijeniti, dogovorite servis.
Korak 3: Očistite jedinicu. Isključite prekidač i uklonite gornji dio klima uređaja. Uklonite krhotine s dna jedinice ručno ili usisavačem.
Korak 4: Očistite zavojnice. Poprskajte rebra sredstvom za čišćenje zavojnica klima uređaja, slijedeći upute proizvođača. Isperite sredstvo za čišćenje zavojnica pomoću crijeva.
Korak 5: Isperite, osušite i ponovno sastavite jedinicu. Koristeći crijevo ili krpu, isperite vanjski dio jedinice. Kada je filter suh, vratite ga na mjesto, vratite gornji dio na jedinicu i ponovno uključite struju.

Moglo bi vas zanimati i: Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja