Čišćenje i organizacija
Vrijeme je za proljetno čišćenje, a ovih 10 stvari čak i tad zaboravimo očistiti
Neke od njih koristite svakodnevno i potrebno im je temeljito čišćenje.

Proljetno čišćenje obično podrazumijeva čišćenje i onih kutaka doma koje nema potrebe čistiti svakog tjedna, a i malo tko za zo ima vremena. Brisanje prašine i usisavanje su skoro pa svakodnevni zadaci. No, neke površine u domu, poput prozora, ormara ili poda ispod kauča čistimo rijetko. Razloga ima više, ne prljaju se toliko ili nemamo vremena za tako temeljito čišćenje.
No, i kod proljetnog čišćenja mogu nam se dogoditi propusti. Malo tko na ovo obraća pažnju, ali i te je elemente potrebno očistiti. Evo popisa 10 takvih na koje jednostavno zaboravimo.
1. Rasvjetna tijela

Sa stropa obično skinemo samo eventualnu paučinu, no promakne nam da očistimo rasvjetna tijela. Lusteri, lampe tijekom vremena mogu nakupiti mnogo prašine koja potom blokira svjetlo. Stoga je potrebno uposliti ruke i očisiti ih.
2. Kvake na vratima i ručke na ormarima

Čišćenje kvaka na važnosti je dobilo pandemijom koronavirusa. No, u realnosti malo tko ih je prije zaista čistio. Bez obzira na pandemiju i ono prije, s vremena na vrijeme kvake je dovoljno prebrisati vlažnom krpom ili vlažnim maramicama s dezinfekcijskim svojstvima.
3. Pod ispod tepiha

Pomaknite namještaj, zarolajte tepih i usišite pod te ga prebrišite sredstvom za pranje podova. Iako je prekriven tepihom, i na tome se dijelu nakuplja prašina i prljavštine.
4. Okviri za slike i ogledala

Okvire za slike, ogledala kao i njihove okvire također treba očisiti. Sredstvo za pranje stakla i papirnati ručnici bit će idealna kombinacija. Ako primjerice neka slika ima okvir, ali ne i staklo koje je štiti, budite oprezni kako je ne biste oštetili.
5. Tapacirani namještaj

Tapecirani namještaj je veliki sakupljač prašine. Potrebno ga je usisavati, a ako imate mogućnosti, najbolje će se očistiti parnim čistačem. Tada ćete zaista vidjeti koliko je prljav te ćete imati dojam da ste nabavili novi.
Upute za pravilno čišćenje i dezinficiranje apartmana
6. Pločice i fuge

Bilo da se radi o podnim ili zidnim, o onima u kuhinji ili kupaonici, pločice se također moraju s vremena na vrijeme temeljito očisiti, ali i fuge između njih.
7. Pod ispod kreveta i drugog namještaja

Umjesto da se zadržavate samo na mjestima do kojih možete usisavačem, dajte si truda i dođite do sakrivenih kutaka. Pomaknite ormare, ako ih je moguće micati i počistite ispod njih. Također i iznad njih. Svi alergičari u domu bit će zahvalni na dodatnom trudu.
8. Radijatori, ventilacijski otvori, cijevi

Svima njima također je potrbno proljetno čišćenje. Radijatori su veliki sakupljači prašine i njima treba posvetiti posebnu pažnju. Za čišćenje nakupina prašine idelani su usisavači koji imaju mogućnost ispuhivanja zraka. Za one koji nemaju, poslužit će malo jače sušilo za kosu.
9. Dječje igračke

Igračke su jedne od najprljavih stvari u domu. Djeca se posvuda s njima igraju, bacaju ih, a često i stavljaju u usta. Neke su perive u perilici rublja, a druge, posebno one plastične potrebno je oprati u toploj vodi i deterdžentu.
10. Tehnologija

Računala, laptopi, tableti, televizori i svi ostali tehnološki gadgeti također su vrlo podložni nakupljanju praljvština. Njih je potrebno češće čistiti jer ih često i koristimo.
Čišćenje i organizacija
Kako zidove zaštiti od vlage?
Razlozi njenog nastanka su razni. Dobra je vijest da je možemo spriječiti

Prilikom kupanja, kuhanja, pranja i sušenja rublja stvara se vlaga. Uz to, vlagu izazivaju i pospješuju i drugi elementi poput loše hidroizolacije objekta te sanacijskih pogrešaka. Ozbiljni problemi nastaju kad građevinski materijali ostanu konstantno vlažni.
Vlaga u građevinskim elementima smanjuje toplinsku izolaciju, a njeno trajno djelovanje može oštetiti strukturu, stoga je sprječavanje koncentracije vlage u prostoru od iznimne važnosti. Razlikujemo vlagu koja nastaje na unutrašnjim te vanjskim zidovima, kao i takozvanu građevinsku vlagu koja se akumulira u samom građevnom materijalu.
Razlozi nastanka
Razloga za nastanak vlage u objektu je mnogo. Od oštećenih zidova i krova, pukotina u cijevima za grijanje i vodovodnim cijevima do podne vlage i začepljenog žljebnog odvoda. Tomu se mogu pribrojiti i nedovoljna izolacija objekta, greške pri projektiranju i sanaciji, kao i građevinska vlaga te prodiruća voda izvana.
Znakovi

Glavni znakovi rastuće vlažnosti u zgradi su izrazito hladne površine zidova, neugodan miris vlage, opadanje žbuke te izbijanje plijesni. Kako bismo postigli dobru klimu u prostoru i spriječili oštećenja, potrebno je osigurati dobro prozračivanje otvaranjem prozora ili mehaničko provjetravanje i odzračivanje, kojim se prekomjerna vlaga izvodi iz objekta.
Trajna zaštita od vlage
Ipak, trajnu zaštitu od vlage nudi samo adekvatno izvedena i sveobuhvatna izolacija zidova i krova uključujući i odgovarajuće prozore i vrata. No, mogu se poduzeti neke mjere predostrožnosti, a to je već spomenuto provjetravanje, posebice nakon kupanja i kuhanja, kad se i kondenzira najviše vlage u prostoru.
Kod podrumskih prostora situacija je obratna. Pri višim temperaturama, prozori i vrata moraju ostati zatvoreni, jer bi se u suprotnom topli zrak kondenzirao na hladnim zidovima.
Kapilarna i kondenzacijska vlaga – kako ih razlikovati i riješiti?
Smanjenje vlage
Emisiju vlage moguće je smanjiti ako izbjegavate sušenje rublja u interijeru. Između namještaja i zidova trebalo bi ostaviti barem 5 cm prostora.
Tijekom hladnih jesenjih i zimskih mjeseci, sve prostorije ravnomjerno zagrijavajte. Temperaturna razlika između pojedinih soba ne smije biti veća od 5 °C.
Vlagu je moguće ukloniti i strojnim isušivanjem, kojim se postižu dobri mikroklimatski uvjeti u prostoru.
Čišćenje i organizacija
Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake
Redovito čišćenje klima uređaja uštedit će vam novac i osigurati bezbrižno ljeto

Klima uređaji zahtijevaju redovito održavanje i godišnje dubinsko čišćenje kako bi bili u dobrom radnom stanju, što će poboljšati razinu udobnosti vašeg doma i smanjiti troškove energije.
Rutinsko održavanje je jednostavno: redovito provjeravajte, čistite i/ili zamjenjujte filter kako biste uklonili nakupljanje koje uzrokuje blokadu protoka zraka. Čak i uz rutinsko održavanje, klima uređaji će trebati dubinsko čišćenje kako bi se osiguralo da cijela jedinica, uključujući zavojnice i rebra, da bude u dobrom radnom stanju.

Koliko često bi ste trebali čistiti klima uređaj
“Kondenzator klima uređaja trebao bi se dubinski očistiti jednom godišnje,” kaže Brian Shaunfield, voditelj trgovine u Lowe’su. “Međutim, zračni filter jedinice trebao bi se redovito mijenjati kako bi se smanjili alergeni i omogućio dobar protok zraka.”
Shaunfield preporučuje mijenjanje ili čišćenje zračnog filtera svakih jedan do dva mjeseca. Neki modeli imaju filtere koje treba čistiti češće od drugih, stoga provjerite upute vlasnika za smjernice i uzmite u obzir potrebe vašeg doma.
Ovo su neki znakovi da vaš klima uređaj treba očistiti:
- Jedinica ne hladi kao prije.
- Jedinica puše topli zrak.
- Prisutan je neugodan miris.
- Na filteru se nakupila prašina i prljavština.

Kako dubinski očistiti prozorski klima uređaj
Korak 1: Prvo očistite poklopac rešetke. Isključite klima uređaj iz struje i otvorite i/ili uklonite poklopac s prednje strane jedinice. Koristeći mikrofiber krpu, obrišite obje strane poklopca rešetke kako biste uklonili prljavštinu i prašinu. Ako je potrebno, poprskajte krpu univerzalnim sredstvom za čišćenje.
Korak 2: Očistite filter. Pronađite i uklonite filter, konzultirajući se s korisničkim priručnikom za upute kako to učiniti. Za čišćenje filtera koristite usisavač s nastavkom za četku, obrišite ga vlažnom mikrofiber krpom ili ga očistite pomoću slavine ili nastavka za prskanje na crijevu kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu. Temeljito osušite filter prije nego ga vratite u jedinicu.
Korak 3: Usisajte unutrašnjost. Koristite usisavač s mekanim nastavkom za četku kako biste očistili unutrašnjost jedinice, uključujući rebra na kondenzatoru i isparivaču. Prilikom usisavanja rebara, pazite da radite vertikalno, odnosno od vrha prema dolje.
Korak 4: Očistite zavojnice. Koristite sprej za čišćenje zavojnica klima uređaja, slijedeći upute proizvođača, kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu sa zavojnica jedinice.

Kako dubinski očistiti vanjski klima uređaj
Korak 1: Očistite filter. Provjerite zračni filter i zamijenite ili očistite ga ako je prljav. Za čišćenje filtera koristite usisavač s nastavkom za četku, obrišite ga vlažnom mikrofiber krpom ili ga očistite pomoću slavine ili nastavka za prskanje na crijevu kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu. Temeljito osušite filter prije nego ga vratite u jedinicu.
Korak 2: Provedite vizualni pregled. Provjerite ventil, registre i rešetke i uklonite sve blokade protoka zraka ako ih ima. Zatim, vizualno pregledajte cijevi koje vode do i od klima uređaja; ako postoji bilo kakva oštećenja ili nedostaje izolacija koju je potrebno zamijeniti, dogovorite servis.
Korak 3: Očistite jedinicu. Isključite prekidač i uklonite gornji dio klima uređaja. Uklonite krhotine s dna jedinice ručno ili usisavačem.
Korak 4: Očistite zavojnice. Poprskajte rebra sredstvom za čišćenje zavojnica klima uređaja, slijedeći upute proizvođača. Isperite sredstvo za čišćenje zavojnica pomoću crijeva.
Korak 5: Isperite, osušite i ponovno sastavite jedinicu. Koristeći crijevo ili krpu, isperite vanjski dio jedinice. Kada je filter suh, vratite ga na mjesto, vratite gornji dio na jedinicu i ponovno uključite struju.

Moglo bi vas zanimati i: Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja
You must be logged in to post a comment Login