Uređenje interijera
Drvo i metal vole se javno
Kombinacija industrijskog i eklektičnog stila
On djeluje robusno, čvrsto, a u ovoj crnoj verziji može dati dozu elegancije drvenoj divljini. Dok jedan materijal unosi toplinu u prostor, drugi kao da ga hladi stvarajući tako ravnotežu.

‘Što se tiče metala i drveta, oni se danas doista kako svi vole reći, vole javno, čisto iz razloga što pripadaju djelomično eklektičnom i industrijskom stilu. Ne u potpunosti. Isto tako, drvo je prirodni materijal, uz njega se vežu metal, aluminij, mesing, čelik i implementiramo ih u sve zajedno, tako da je on ustvari dobrodošao u svim prostorima u interijerima’, kaže katarina Hrupački Nikšić, dizajnerica interijera. E
Eklektični i industrijski stil
U ovom dnevnom boravku metal je okosnica elegantnih drvenih polica, a istovremeno se pojavljuje i na ručkicama elemenata. Kombinacija ova dva materijala može se koristiti u poslovnim, ali i privatnim prostorima, pogotovo u dnevnim boravcima, ali isto tako i blagovaonicama. U ovom slučaju riječ je o kombinaciji mesinga i drveta bojenog u crno.

‘Prostor kao ovaj mogu krasiti industrijske, ali zbog pojave mesinga u ovom prostoru često one nam daju tu dozu luksuza. Isto tako, zbog crnih kutija koje su obojane, znači, crnog drveta, on nas nekako veže za taj eklektizam – eklektički industrijalizam koji je danas poveznica tog metala i drveta objedinjenog u interijerima’, kaže Katarina.
Kombinacija za koju se ne odlučuje svatko
Kao legura bakra i cinka, mesing se fantastično slaže s bojama koje se provlače na tapeti u blagovaonici, ali i na stolicama. A sada vas vodimo u kuhinju.

‘Ova kuhinja koja se nalazi iza mene, fantastičan je prikaz kombinacije koja daje jednu određenu toplinu. Sama prirodna boja ove drvene plohe u kombinaciji sa svijetlim antracitom, pa čak i sa crnim, metalnim policama, skrivenim ručkicama, koje ustvari malo ipak razbijaju cijelu tu cjelinu, kao što možemo vidjeti, daje doista jedan onako topliji i uz dobru rasvjetu, topli dojam’, dodaje.
‘Za kombinaciju drveta i metala u svojem interijeru ne odlučuje se svatko. Ta je kombinacija omiljeni odabir mlađe populacije, dok će osobe zrelije dobi i obitelji te materijale implementirati u stalcima za novine, ili pak, dodatnim ormarićima.
Poželjna kombinacija zbog izdrživosti
U jednom je dijelu doma ta dva materijala poželjno kombinirati zbog njihove izdržljivosti, a to su vrtovi, terase i balkoni.

‘S obzirom da je drvo prirodni materijal, moramo ga često zaštiti na način recimo da postavimo ovako metalnu zaštitu. Čisto zato što on se često može i napuhati, ukoliko ostane vani na kiši, ili na nekim drugim vremenskim uvjetima’, kaže dizajnerica. Ne morate uvijek birati hrastovo drvo ili teške metale. Ponekad i oni lagani mogu stvoriti traženi dojam, a istovremeno su laki za premještanje po vrtu.
‘Što se tiče održavanja, nije nužno nekakvo teško održavanje, posebice zato što uvijek kombiniramo i same presvlake da budu od kvalitetnih materijala, impregnirani, tako da, lagano, ukoliko dođe do neke nezgode, da ih lagano prebrišemo i da ih, u principu možemo slobodno koristiti kao što je i prikazano ovdje za nekakvu onako obiteljsku oazu’, dodaje.
A oaza je mjesto na kojem naposlijetku uživamo. Nije li to na kraju poanta svakog druženja?
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.