Dizajn prostora, namještaja i dekoracija
Eames longue fotelja – prestižan komad namještaja
Komad namještaja koji je vrlo funkcionalan zbog dodatka naslona koji se podešava i nogu
koje se rotiraju.
Klasik, svevremenski, prestižan, kultni komad namještaja samo su neki od pridjeva koji se pridodaju uz Eames Lunge fotelju. A kako i ne bi jer od kada se pojavila na tržištu 50- ih godina do danas, oduzima dah.
Ona je dizajnirana u Eames studiu od bračnog para C&R Eames. Oni su bili poznati bračni par koji se bavio industrijskim dizajnom, filmom i puno toga je iz njihovog studia izašlo što su danas zapravo ikone dizajna i stvari koje su obilježile moderni dizajn 20. st.
Dizajn bračnog para

‘Oni su bili jako matematički nastrojeni i to se vidi u njihvom dizajnu jer su se jako puno bavilishapeom i mjerama, udobnošću i svime što proizlazi iz te neke matematičke logike’, kaže Mirta Mujačić Đaković, arhitektica.
Kada je predstavljena, 1956. godine fotelja je doživjela veliki uspjeh i odmah postavila novi standard. Bila elegantnija i modernija, a da pritom nije izgubila na udobnosti. Dapače, i danas kao i godine kada je predstavljena, svi su iznenađeni njezinom nevjerojatnom udobnošću. Osim toga, fotelja je u ono vrijeme bila i vrlo inovativna.
Visoki standardi udobnosti
‘Prvo funkcionalnost tog naslona koji se podešava i tih nogu zapravo koje se rotiraju, mislim da je tad bila baš inovativna u tom smislu cijele te postavke konstrucije i funkcionalnosti njene’, kaže.

Ručno rađena od najfinijih meterijala ova fotelja postavila je standare estetike i udobnosti. Dugogodišnja istraživanja bračnog para Eames i matematička perfekcija na kojoj su inzistirali, rezultirala su ovim skladom ljepote i udobnosti. A dobitna formula glasi: tri komada šperploče od brazilskog ružinog drveta oblikovane u kalupu, te kožnati dijelovi spojeni tako da ne naštete drvu. Dodatnu dimenziju fotelji daje otoman koji je vizualno uklopljn kao idealan spoj i nastavak, a udobnost koju pruža cijeloj kompoziciji daje dodatnu dimenziju. Ova savršena kombinacija već više od pola stoljeća smatra se ikonom dizajna i udobnosti. S godinama, doživjela je tek manje preinake.
Izbor materijala

‘Baza je dorađivana i usavršavana i mislim da je novi i mislimda je novi model poboljšan u više segmenata i u veličini mislim da je 10 cm povećana u svojim gabaritima kao za veće ljude, tako da je u novom dobu dobila i neke pomake u dizajnu jer se neke stvari mijenjaju kroz godine’, kaže arhitektica.
Uprvo zato, Eames fotelja danas je dostupna u dvije veličine. Osim toga, danas možete izabrati vrstu drveta. Fotelja se izrađuje od oraha, ebanovine, jasena i palisandra, a osim kožne dostupna je i verzija od mohera. Iako je crna koža prepoznatljiva za Eames fotelju najnovija inovacija je njezina bijela verzija. No, bez obzira na detalje ova fotelja je uvijek dobar odabir.
‘Ono što je jako dobro kod nje je da vi nju možete stavitiu različite prostore . Recimo u stambenoj arhitekturi ja ju volim ouno koristiti u prostoru neke biblioteke gdje je ona dio tog prostora ili ako imate dobar pogled u prostoru pa onda neki dio gdje ćete boraviti, uživati u tom pogledu’, tvrdi.
Novi modeli

Mirta ističe da je Eames fotelja specifična jer dobro funkcionira u skolpu neke kompozicije, ali i kao samostalan element u prostoru jer predstavlja puno više nego komad namještaja u prostoru.
‘Ona baš daje jedno bogatstvo, stastus. U prostoru, vi kad nju imate ona je baš neki vau efekt koji si ne može svatko priuštiti jer ima taj svoj značaj u prostoru i svojom elegancijom i svojom izvedbom baš obilježava prostor u koji ju stavite’, kaže.
Nije na odmet niti to što je retro dizaj 60 – ih i 70 – ih opet sve popularniji, pa popularnost Eames fotelje posljednjih godina opet raste. No stavitli ju u retro ili moderno uređen interijer, moramo priznati da unosi dašak glamura i profinjenosti.
Dizajn prostora, namještaja i dekoracija
Ručno oslikani zidovi Vesne Vuković hit su u svakom interijeru
Zid postaje njezino platno, a svaki novi projekt dokaz je da je umjetnost moguća u svakom domu

Zidovi ne moraju biti samo jednostavne, jednobojne površine – mogu postati platno za umjetnost. Vesna Vuković, profesorica u vinkovačkoj srednjoj školi, upravo to dokazuje kroz svoj hobi – oslikavanje zidova.
“Još u srednjoj školi otkrila sam da imam umjetničku crtu. Počela sam slikati vodenim bojama, akvarelima i uljanim bojama, ali nikada nisam oslikavala zidove – sve do prije četiri, pet godina.” – prisjeća se Vesna.

Od hobija do stotina oslikanih zidova
Njezin prvi projekt bio je oslikavanje dječjih soba vlastite djece, a zatim je željela unijeti živost u dnevni boravak. Kada je njezina sestra, vlasnica cvjećarnice, vidjela rezultat, poželjela je isti stil u svojoj radnji.
“Tako je sve počelo. Danas sam oslikala više od dvjesto zidova, a svaki novi projekt donosi novi izazov.”
Među najzahtjevnijim projektima ističe zid na koji je prenijela fotografiju djevojke s detaljnom igrom sjena i drveća.

Ručno oslikani zidovi Vesne Vuković
Jedan od njenih prepoznatljivih projekata je oslikavanje mjeseca na terasi, kao i njezina verzija Posljednje večere. Inspiraciju za motive pronalazi u bojama prostora u kojem radi.

“Uvijek gledam kako uklopiti oslikavanje u interijer, da ne naruši sklad, već da ga obogati.”
Na jednom od zidova u svom domu planira diptih, za koji je već pripremila okvir.
“Koristit ću valjke, četke i različite nijanse boja kako bih postigla savršen omjer sjena i detalja.”, rekla nam je Vesna.

Posebne tehnike i reljefni oblici
Vesna se ne zaustavlja samo na klasičnom oslikavanju – eksperimentira s reljefnim oblicima koristeći različite paste i mase.
“Na platnu koristim jednu vrstu paste koju sama miksam, dok na zidu koristim drugu – sve ovisi o podlozi.”
Svaku novu tehniku prvo testira u garaži, što joj omogućuje da s lakoćom prenosi fotografije, crta omiljene likove ili pretvara obične sobe u prostore s francuskim šikom.
Dizajn prostora, namještaja i dekoracija
Međugeneracijsko uređenje građanskog stana u srcu Zagreba
Građanski stan pretvoren je u moderno utočište tate i sina

Smješten u srcu Zagreba, građanski stan od 200 kvadrata odiše elegancijom, funkcionalnošću i osobnim detaljima. Stan je projektirao beogradski arhitekt Boris Vuković, prilagođavajući prostor željama vlasnika, Mare Pitarevića.
Preobrazba salona u suvremeni dom
Stan je dio krovne konstrukcije zgrade, što je omogućilo izvođenje pojedinih preinaka koje su bile potrebne za kreiranje suvremenog koncepta stanovanja.
“Počeo sam raditi s jednim drugim arhitektom, ali moji zahtjevi nisu bili ostvareni. Želio sam moderan, prozračan stan, a istovremeno zadržati duh stare zgrade. Ideja je bila napraviti dvije stambene cjeline.“, prisjeća se Maro početka projekta.

Salonski tlocrt, karakterističan za zgrade u centru Zagreba, značio je prolazak iz jedne sobe u drugu kroz centralno postavljena vrata.
“Preuredili smo prostor kako bismo dobili veliki dnevni boravak s blagovaonicom i kuhinjom. Time smo dobili otvoren i funkcionalan tlocrt.”
Kuhinja kao centralni dio u prostoru otvorenog tlocrta dominira svojom veličinom i bojom.

Kuhinja kao središte stana
Središnji dio stana zauzima moderna kuhinja, koja dominira otvorenim prostorom svojom veličinom i dizajnom. Poseban element koji arhitekt naziva “penetrat” odmah privlači pažnju.

“S jedne strane je crni element koji je moj arhitekt nazvao penetrat. Penetrat je multifunkcionalan element koji prolazi cijelom dužinom stana. Sadrži garderobu, špajzu, perilicu, sušilicu i dio kuhinje. Isprva je arhitekt htio da bude zlatan, ali crna mi se činila elegantnijom i praktičnijom,” objašnjava Maro.
Bijeli kuhinjski otok suprotstavlja se crnom elementu svojom nenametljivošću
“Bijeli otok sadrži sve potrebne elemente za kuhanje. Njegova jednostavnost se savršeno uklapa u svijetli ambijent stana,” dodaje Maro.
Blagovaonica je savršeno projektirana za druženje, a velike staklene površine u nju propuštaju dosta prirodnog svjetla, što je u nekim prostorijama prednost, u drugima mana. Zato su postavljene dugačke, nepropusne zavjese.

Dnevna soba i osobni dodiri
Dnevni boravak obogaćen je velikim staklenim površinama koje omogućuju obilje prirodnog svjetla. No, zavjese su postavljene za kontrolu svjetlosti:
“Zavjese koristim uglavnom dok gledam televiziju po danu. Izolacija stana je vrhunska, ali osobno, meni nikad nije vruće niti hladno,” kaže Maro.
Posebni ukrasi i predmeti iz osobne kolekcije daju prostoru toplinu i karakter.
“Imam vršu iz Vele Luke i tepih iz Istanbula. Volim dodati malo teksture i života u ovaj inače minimalistički prostor,” otkriva Maro.

Spavaće sobe s karakterom
Iz dnevne sobe ulazi se u master spavaću sobu gdje se pored kreveta nalazi kada. Ova spavaća soba ima neobičan dodatak – kadu pored kreveta.

“U kadu legnem i opuštam se ili gledam televiziju. Ljudi pitaju hoće li voda prskati, ali za pranje koristim tuš. Kada je isključivo za opuštanje.”, objašnjava nam Maro.
Stan od 200 kvadrata na dvije etaže – uz smart home sisteme krase ga druga zanimljiva rješenja
Terazzo pločice u kupaonici komplementiraju epoksi podu
S druge strane stana nalazi se prostrana soba za Marovog sedamnaestogodišnjeg sina.
“Njegov radni stol je dio veće cjeline s policama za artefakte. Mora imati dovoljno prostora za kreativni nered,” dodaje Maro sa smiješkom.

Uređenje građanskog stana: Spoj tradicije i modernizma
U potkrovlju se nalazi svijetla gostinjska i radna soba čija se prozračnost odmah uvlači pod kožu, a da je u stanu išta drugačije napravljeno, to bi bilo pogrešno.
