Uređenje interijera
Glamurozan doček nove godine kod kuće? Može!
Proslava nove godine kod kuće počinje kreiranjem atmosfere. Da bismo izazovnu godinu ostavili iza sebe i ušli u novu, Sunčica preporuča glamur, sjaj i kuhinjski otok kao središnje mjesto događanja.

Na ovom današnjem otoku iz Lesnine se sve sjaji. Imamo sreće što je kuhinja tamno siva, crna, antracit i nema boljih tonova koji odgovaraju uz crnu boju od srebrnih, zlatnih stvari, od kristalnih stvari, tako da u crno, srebrno, zlatnim tonovima predlažem uređenje novogodišnjeg kuhinjskog otoka.
Prigušite svjetla, stavite svijeće, možete i primaknuti neke kristalne lampe uz taj stol, bitno je da ste na istoj trasi što se tiče tonova i dizajna čitavo vrijeme, ali detalja nikad dosta. Držite se crne, srebrne i zlatne i bit će fantastično, kaže Sunčica Mastelić Ivić.

Posuđe i posluživanje
O broju uzvanika ovisit će posuđe i čaše koje ćete koristiti, a idealan broj gostiju za veselu proslavu nove godine je osam do deset.
Broj uzvanika u ovoj količini, osam do deset, očito zahtjeva da im poslužite i hranu i piće u pravim staklenim i kristalnim čašama i da servirate također na pravom porculanskom posuđu hranu. Mislim da ne bi bilo za tu količinu gostiju da imate plastični ili papirnati pribor, to je za neke veće partije gdje ne možete kontrolirat tu količinu, a proslava uz kuhinjski otok znači da će hrana biti isključivo na principu samoposluživanja.
To može biti bilo kakav finger food, mali kanape sendviči, naravno neizbježna francuska salata ali za one sve nas klasičare, možemo i tradicionalno poslužiti jela na ovakvoj vrsti stola. To znači da, odojak možete speći dan prije, može na manjim komadima biti serviran na velikom pladnju ili od toplih jela, preporučam jedno jelo iz mojeg kraja, koje podsjeća na sarmu, a nije sarma, to jelo zove arambašićima. Oni su puno manji od sarme, što znači da od jednoga lista kiselog zelja možete napraviti dva malena arambašića.
Savršen izbor za novu godinu
Izbor pića ovisi o vašim preferencijama, ali uz ovako dekoriran kuhinjski otok, Sunčica ima prijedlog koji se savršeno uklopa u ovaj glamur.
Zadnjih godina pjenušava vina su izuzetno popularna i to ne samo kao aperitiv ili nešto što se pije u ponoć kada taman zakuca nova godina. Predlažem dobar pjenušac koji ima vrlo niske šećere da ga konzumirate i pijete čitavu večer jer on dobro se slaže sa hranom svake vrste.

Kako najbolje iskoristiti kuhinjski otok
Ukoliko nam je kuhinjski otok nedovoljno velik da bi se poslužilo sve ono što planiramo poslužiti, predlažem da slatke stvari stavite na visoku komodu sa strane i takav način posluživanja slatkiša je uobičajen ne nekim finim partijima, čak i na vjenčanjima i takva vrsta posluživanja slatkiša na posebnom stolu se zove candy buffet.

Kako bismo stavili jaki fokus na kuhinjski otok oko kojega se događa party i za tim stolom stojimo, onda diskretno goste uputiti na otok, a spriječit ćemo ih da nam zasjednu za standardni blagovaonski stol tako da ćemo ga maknuti sa strane, neka dužom stranicom bude priljubljen potpuno uz zid, izmaknite stolce, dapače čak i razmislite o sklanjanju nekih velikih komada namještaja da ne smeta previše pri dočeku nove godine jer uostalom sigurno ćete plesati, dapače, preporučam da plešete, nastavila je Sunčica te svim gledateljima emisije Dom na kvadrat, kao i čitateljima portala poslala novogodišnju čestitku:
Moja novogodišnja želja vama biti će u tonu takvom kakvom smo danas i priredili ovaj prilog. Budite otvoreni, prihvatite promijene, želim vam sretnu novu godinu.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.