Uređenje interijera
Kako odabrati savršene tanjure za svaku priliku? Ovo su glavne razlike između porculanskih i keramičkih
Porculan nije osjetljiv i zato je odličan izbor za set tanjura jer ga je teže razbiti nego keramičke
Odabir novog seta tanjura ne svodi se samo na dezen i boju već i na materijal od kojih su napravljeni. Za informiranu odluku, treba znati razliku između porculana i keramike te za koje se prilike koji tanjuri koriste.
U svakom kućanstvu, tanjuri su neizostavni predmeti koji zadovoljavaju širok raspon zbivanja u blagovaonici – od pospanog doručka do obiteljskih večera. Dolaze u različitim oblicima, veličinama i materijalima kako bi se prilagodili upravo različitim prilikama.
Porculan ili keramika?
Porculanski i keramički tanjuri osobito su popularni zbog svoje izdržljivosti i funkcionalnosti, a iako su izrađeni od istih materijala, razlikuju se po sastavu i svojstvima.
Bilo da ste kulinarski entuzijast ili samo želite osvježiti svoje posuđe, otkrivanje razlika između keramičkih i porculanskih tanjura, osnažiti će vas da odaberete blagovaonski set koji odražava vaš stil i uzdiže vaše gastronomsko putovanje.

Glavna razlika između porculana i keramike je u njihovoj izradi. Porculansko posuđe izrađeno je od pročišćenije gline i pečeno je na višim temperaturama, zbog čega je gušće i izdržljivije od keramičkog posuđa. Porculan je i manje porozan od keramike te ima vrlo malu stopu upijanja što ga čini gotovo nepropusnim za oštećenja od vode.
Porculanski set tanjura je super izdržljiv i ima tanji i delikatniji dizajn, a daje posebno raskošan ugođaj svakom blagdanskom stolu. Ako ste prilikom kupnje ograničenog budžeta, keramika je pristupačnija opcija, ali želite li blagovaonskom stolu dodati notu elegancije, ništa ne može nadmašiti porculan.

Iako se porculansko posuđe nekad izrađivalo u specifičnoj bijeloj boji, danas je dostupno u raznim bojama. Porculan nije osjetljiv i zato je odličan izbor za set tanjura jer ga je teže razbiti nego keramičke i zato se često nasljeđuje iz generacije u generaciju.
Keramičko posuđe idealno za svakodnevnu upotrebu
Keramičko posuđe razlikuje se od porculanskog po načinu izrade. Dok se porculan suši prije pečenja, keramičko se posuđe odmah stavlja peći i glazirati zbog čega je finalni proizvod teži i robusniji. Takvo posuđe nije toliko otporno kao porculansko stoga se lakše može okrhnuti ili razbiti, no ipak, keramika je sinonim za svakodnevnu upotrebu i ležerniji stil. Keramičko posuđe dostupno je u zaista svim bojama, oblicima i dimenzijama za formalno i ležerno blagovanje.

Keramika dobro podnosi promijene temperature zato se često koristi za pripremu jela koja se zagrijavaju u pećnici, a može se prati u perilici posuđa, što ga čini prikladnim za svakodnevnu upotrebu.
Porculansko posuđe s dekorativnim detaljima ili pozlatom najbolje je prati ručno jer bi se pozlata u perilici posuđa mogla oštetiti, no, ukoliko nema posebnih dekoracija, tada se porculanski tanjuri i šalice mogu sigurno prati u perilici posuđa. Ali pripazite da ne koristite agresivna sredstva za pranje i perite ga na programu s niskom temperaturom.

Za formalne večere koristi se porculansko posuđe
Za formalne večere ili posebne prilike uvijek se bira porculansko posuđe zbog svoje elegancije, ali zbog svoje čvrstoće i izdržljivosti ono je odličan izbor za svakodnevnu upotrebu.
Prilikom odabira novog seta tanjura, uzmite u obzir svoje stilske preferencije, životni stil i estetiku blagovaonskog stola. Keramički tanjuri nude svestranost sa širokim rasponom boja, uzroka i dizajna omogućujući izražavanje vlastite kreativnosti. Porculanski tanjuri odišu klasičnom i bezvremenskom elegancijom što ih čini savršenim izborom za formalna okruženja.

Iako su keramički tanjuri povoljniji za trenutni budžet, visoka izdržljivost porculanskih tanjura može donijeti dugoročne uštede koje proizlaze iz smanjenje potrebe za zamjenom tanjura.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.