Uređenje interijera
Kako postaviti stol za božićni ručak
Dekoracije blagdanskih stolova podjednako su važne kao i jelovnici za božićni objed. Imajući to na umu, dizajnerica interijera Ankica Herceg Juričević otkrila nam je kako se ne spotaknuti o boje, blještavilo i možemo li pretjerati.
Uživajte u dekoriranju svog blagdanskog stola
Duboko smo već ugazili u najsvečaniji mjesec godine. I dok neki jedva čekaju spakirati kofere i otići na zimovanje, drugi se raduju božićnom slavlju u krugu obitelji.
Ovisno o tome jeste li gost ili domaćin, opustit ćete se ili razbijati glavu smišljajući kako dekorirati stol na kojem ćete poslužiti svoj savršeni blagdanski jelovnik. Domaćicama koje su zbog toga na sto muka u pomoć priskače dizajnerica interijera Ankica.

Uređenje blagovaonskog stola svakako bi trebalo pratiti stil uređenja cjelokupnog interijera, pogotovo kad je u pitanju blagdansko uređenje. Klasični interijeri zahtijevaju klasične dekoracije, boje, dok moderni minimalistički interijeri zahtijevaju minimalizam i u dekoriranju, iako, nije pogreška ako se i moderni interijer bogatije dekorira.
Nekih pravila ipak se trebamo držati
U postavljanju blagdanskog stola teško se može pogriješiti u smislu pretjerivanja s ukrasima. No, o neke se stvari ipak možemo spotaknuti.
Ljudi nerijetko ne poznaju pravila korištenja pribora za jelo pa se često na krivo mjesto stavi vilica ili žlica, kao i čaše za vino i za vodu. Postoje pravila kako bi ih trebalo posložiti.


Na desnoj strani prvo ide čaša za vodu, pa čaša za vino i onda žlica i nož. Vilica je na lijevoj strani, a žličice i vilice za desert su naprijed ispred tanjura.
Pokažite svoju kreativnost
Što se ukrašavanja tiče, tu, tvrdi Ankica, možemo pustiti mašti na volju. Kuglice, perlice, trakice, vrpce… sve je dopušteno i dobrodošlo. Nemojte se sramiti iz vitrina izvući najbolje posuđe niti eksperimentirati s onim s čim se inače ne biste usudili.

Blagdani su prilika kada se ne može pretjerivati u dekoriranju, pogotovo u dekoriranju stola. Blagdanski stol bi trebao biti raskošan, blještav. Trebali bi iskoristiti svoje posuđe koje možda držimo dugo, ono najfinije, poput porculana, kristala i sve složiti u jednu priču koja će izazvati “vau” efekt.


No tu ipak treba zadržati i dozu opreza. Ne bi bilo zgodno da se puni božićnog duha poskliznemo po vlastitoj kreativnosti.
Moderno ili klasično?
Odlučite li se za moderno uređenje blagdanske trpeze, dekoraciji možete pristupiti bez puno brige o stolnjacima i nad stolnjacima. Iako ih možete koristiti, oni nisu imperativ za mladenačku dekoraciju blagdanskog stola. Važnije je uskladiti boju posuđa s bojom ukrasa i držati se onog da je manje – više.

S druge strane, priča s klasičnom dekoracijom počinje od pomno biranog stolnjaka. On može učiniti čudo ako se pravilno kombinira s ostalim detaljima jer baš na njemu počinje izgradnja raskoši blagdanskog stola.

U klasičnoj varijanti dekoriranja blagdanskog stola potrebno je prije svega odabrati lijepu podlogu, i to na način da ćemo odabrati jedan lijepi stolnjak koji bi trebao biti s nekim božićnim uzorcima ili tamno crveni, tamno zeleni, čak i bijeli može, te se na njega stavi nadstolnjak, lijepi tanjuri, plitki, duboki, desertni. Stavit ćemo pribor za jelo, zlatni, i lijepe kristalne čaše.

Dok razmišljate o tome na koji još način oplemeniti ovaj Božić, nemojte s uma smetnuti ono što je o njemu rekao američki predsjednik Calvin Coolidge, „Božić nije vrijeme ili sezona, već stanje uma. Čuvati mir i dobru volju, biti milostiv, znači imati pravi duh Božića.“
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.