Povežimo se

Uređenje interijera

Kako urediti dom u boho stilu? Kombinacija boja, tekstura i materijala je dobrodošla

Boho dizajn odražava definiciju s eklektičnom estetikom

Boemski stil izveden je iz riječi “boem”, definiran kao osoba koja živi nekonvencionalnim stilom života. Ključ prostora dizajniranog u boho stilu je miješanje i usklađivanje različitih dekorativnih materijala u zasićenim bojama u cijelom prostoru, bilo da se radi o dnevnoj sobi, spavaćoj sobi, kupaonici ili kuhinji.

Boemski stil ili boho dekor je za one koji žele da im domovi budu puni života, kulture i zanimljivih stvari koje će vidjeti cijeli svijet. Ova estetika se suprotstavlja modernim senzibilitetima i prihvaća kreativan, bezbrižan i nekonvencionalan dekor. Sobe u boemskom stilu obično imaju određene sličnosti jer su uvijek eklektične i dijele slične značajke, iako ne postoje dvije potpuno iste sobe.

Minimalistički stil uređenje interijera

Ovaj stil inspiriran je ljudima koji su odlučili voditi nekonvencionalan život kao što su stalni putnici, glumci i pisci. Izgled odražava tu vrstu života kombinirajući predmete, boje i uzorke iz mnogih dijelova svijeta. Ako ste u potrazi za stilom koji doista možete napraviti vlastiti, boho dekor bi mogao biti za vas.

Povijest boho stila

Dizajn interijera u boemskom stilu započeo je u 19. stoljeću u Parizu, Francuska. Inspirirali su ga umjetnici, pisci, izvođači i nomadi koji su vjerovali da je kreativnost vrjednija od novca – izvorni boemi. Konvergencijom svojih kultura, ideala i odbijanjem da se prilagode onome što je prihvaćeno, nenamjerno su započeli trend dizajna interijera. Boemski stil, nazvan po tim nomadskim umjetnicima, namjeravao je preokrenuti standarde ljepote odbacivanjem pravila i prihvaćanjem nekonvencionalnog.

Boemski način razmišljanja pojavio se u vrijeme građanskih nemira i društvenih promjena. Potpomognut “autsajderskim” konceptom života koji spaja kulture, ideale i nepokolebljivo odbijanje prilagodbe prihvaćenim konvencijama i standardima ljepote, boho mentalitet učinkovito je odbacio sva pravila i prigrlio nekonvencionalno.

Rustiklana kupaonica u fracuskom stilu – unesite eleganciju i luksuz u prostor

Kao popularan i dugotrajan stil interijera, boho dekor je evoluirao u nekonformistički, vrlo individualan, slobodoumni pristup dizajnu koji sve dopušta i koji je jednako razmatran i labavo definiran.

Obilježja boho stila

  • Slojevitost: Boho stil često uključuje slojevite odjevne komade poput haljina, suknji, košulja i jakni. Slojevi su često od laganih i prozračnih materijala.
  • Eklektičnost: Boho stil kombinira različite uzorke, teksture i boje. To može uključivati cvjetne uzorke, etničke detalje, čipku, resice i mnoge druge dekorativne elemente.
  • Prirodni materijali: Boho odjeća i dodaci često su izrađeni od prirodnih materijala poput pamuka, lanenog platna, kože, drva i perja.
  • Vintage komadi: Boho stil često uključuje vintage ili rabljene komade odjeće i dodataka. Ovi komadi često dodaju dozu autentičnosti i osobnosti.
  • Nakit i dodaci: Boho stil je poznat po obilju nakita i dodataka, uključujući narukvice, ogrlice, prstenje, šešire, šalove i torbe s etničkim ili ručno izrađenim detaljima.
  • Opustjena silueta: Odjeća u boho stilu često ima opuštenu, lepršavu siluetu koja omogućuje slobodu kretanja.
  • Etnički utjecaji: Boho stil često uključuje elemente inspirirane različitim kulturama i etničkim grupama, poput indijskih, afričkih, ili marokanskih utjecaja.
  • Bohemski duh: Osim odjeće, boho stil često odražava i opušten način života, s naglaskom na slobodi, kreativnosti i izražavanju osobnosti.
  • Prirodni make-up i kosa: Make-up i frizura u boho stilu obično su prirodni i opušteni. Kosa se može nositi valovita ili raspuštena, a šminka je često minimalna.
  • Ljubav prema putovanjima: Boho stil često odražava ljubav prema putovanjima i eksploraciji, pa se u njemu često mogu vidjeti suveniri s različitih destinacija.

Boje boho stila

Iako nema pravila kada je riječ o uređenju u boho stilu, uobičajene su tople zemljane boje, kao i metalik i tonovi dragulja. Razmislite o tamno smeđim, zelenim i sivim kao osnovnim bojama, a zatim dodajte zasićenu ljubičastu, vatreno narančastu i električno plavu. Kombiniranje i slojevitost boja je ono što ovaj stil čini jedinstvenim.

Slobodno miješajte uzorke i teksture i nemojte se bojati koristiti tipove koji ne bi nužno išli zajedno na uobičajen način. Upotrijebite obojeni tekstil i uzorke iz cijelog svijeta – poput ikata iz Kambodže ili suzanija iz središnje Azije – kako biste prostoru dali osjećaj zabave i egzotike. Nanesite slojeve na namještaj i objesite tapiserije i tepihe na zidove uz svoje fotografije i umjetnine. Ako vam se sve ovo čini previše, imajte na umu da iako je zasićena boja ključna za stil, bijela može imati mjesto kao pozadina za bogatije tonove. Koristite bijelu kako biste strateški unijeli malo vizualnog prostora u jednadžbu.

Dekorativni materijali

Prirodni, osnovni materijali poput juhe i sisala mogu se kombinirati sa svilom i šenilom u sobi u boho stilu. Materijali bi trebali izgledati pomalo istrošeno – ne oštećeni, ali ne i sjajni i novi. Rese, heklanje i makrame obiluju – jastuci, zavjese i prostirke kombiniraju se kako bi stvorili ugodno mjesto za druženje nadahnuto svjetskim razmjerima. Baldahini iznad kreveta i dnevnih prostora prepoznatljivi su ukrasi boho dizajna.

Namještaj u boho stilu

Sobe u boho stilu obično su pune namještaja skupljanog tijekom vremena, tako da su rabljeni i vintage predmeti ovdje kao kod kuće. Svaki komad namještaja trebao bi biti poseban i pričati priču. Zabavite se istražujući svoje lokalne vintage trgovine i odaberite svaki komad pojedinačno. Ako ga volite, dobro će se uklopiti.

Art Deco – kompleksan stil kao vječna inspiracija

I vi i vaši gosti uživat ćete u osjećaju boho dekora s plišanim stolicama i kaučima u zasićenim bojama. Prostirke ili prepuni podni jastuci stvorit će ugodnu atmosferu na podu. A budući da soba treba imati osjećaj “sjedi i ostani neko vrijeme”, aerodinamični namještaj ili namještaj s ravnim naslonom neće stati ovdje. Odaberite udobne, opuštene komade poput ležaljki, dnevnih kreveta ili leptir stolaca.

Karakteristike namještaja u boho stilu su sljedeće:

  • Raznolikost i mješavina stilova: Namještaj u boho stilu često uključuje komade različitih stilova, vremenskih razdoblja i kultura. To može uključivati vintage, etničke, antikne i modernističke komade.
  • Svijetle i žive boje: Boho namještaj često dolazi u živim bojama poput crvene, narančaste, ljubičaste, ružičaste i zelene. Namještaj također može imati različite boje i uzorke.
  • Umjetnički elementi: Namještaj u boho stilu često je ukrašen umjetničkim detaljima. To može uključivati ručno oslikane komade, teksture, boje i skulpture.
  • Vintage i antikni komadi: Antikni i vintage komadi namještaja često se koriste kako bi dodali karakter i povijest prostoru u boho stilu.
  • Drveni namještaj: Drvo je često prisutno u boho stilu, s grubo obrađenim drvenim komadima koji dodaju toplinu i autentičnost prostoru.
  • Namještaj s pletenicama i resama: Stolice, fotelje i kreveti često dolaze s pletenicama, resama ili drugim dekorativnim elementima koji dodaju teksturu i boho šarm.
  • Viseći komadi: Viseći stolice, police, zavjese i drugi komadi često se pojavljuju u boho dekoru kako bi stvorili opuštenu i udobnu atmosferu.

Prostorije doma u boho stilu

Dnevni boravak

Boho dnevni boravak je zatvoreni prostor za okupljanje koji kombinira ukrase iz cijelog svijeta s prirodnim elementima i eklektičnim naglascima. Uz mješavinu tekstura, printova, materijala i boja, bezbrižna, udobna estetika pomalo je nekonvencionalna, ali gostoljubiva i puna karaktera.

Dnevne sobe u boho stilu često imaju bijele zidove, završnu obradu od svijetlog drva, namještaj i dekor od ratana, tekstil s uzorkom, globalne akcente i obilje biljaka. Moderni interijeri u boho stilu često se miješaju s popularnim stilovima poput skandinavskog i tumače se neutralnom paletom i minimalističkim dodirom.

Kuhinja

Boho kuhinjski dekor stvara izgled koji obiluje bojama i teksturama i zasigurno će unijeti dašak osobnosti u vaš dom. Folija za elegantni minimalistički izgled koji se može vidjeti u mnogim modernim domovima, Boho kuhinjski dekor unosi karakter i osobnost u vaš prostor.

Ljepota boho kuhinje (ili boemske kuhinje) je u tome što dopušta slobodu kombiniranja ideja i stvaranja prostora koji nije previše vezan uz neki određeni koncept dizajna interijera. Ovaj hibridni pristup može potaknuti preobrazbu kuhinjskog prostora u kojoj se kombiniraju elegantno i moderno s opuštenim i rustikalnim kako bi se stvorio dojam koji otvara oči.

Spavaća soba

U boho spavaćoj sobi sukobi su dobrodošli. Boemske spavaće sobe često karakteriziraju eklektične kombinacije uzoraka s različitih mjesta diljem svijeta. S pravim neutralnim osnovnim bojama, uzorci će izgledati kao kod kuće na vašim tepisima, dekama, jastucima, posteljini, zidnim slikama i još mnogo toga.

Iznad svega, razmislite o ugrađivanju hrabrog, šarenog uzorka na svoj tepih. Razmislite o istraživanju podrijetla uzoraka i upoznavanju s tehnikama tkanja tekstila različitih kultura prije kupnje, tako da se sa svakom kupnjom možete osjećati malo globalnije povezanima.

Kupaonica

Kupaonica u boemskom stilu je ona koja krši sva pravila. To je pomalo eklektična mješavina koja spaja različite boje, teksture i uzorke. Boemske kupaonice često su pune biljaka i živih umjetnina.

Kako urediti sobu za tinejdžere? Ovi savjeti mogu pomoći pri stvaranju savršenog prostora

Boja vaše kupaonice može dati ton vašem cijelom boho dekoru. Dok pojedinačne boje mogu mnogo govoriti, palete djeluju u harmoniji kako bi rezonirale s boho duhom.

Moderni boho stil

Moderni boho stil ili tzv. “boho chic” proizašao je iz nekada tako popularnog, duboko ukorijenjenog boemskog stila, a danas preuzima svijet dizajna interijera. Moderni boho, poznat i kao urbani boho, varijacija je boemskog stila. Urbani boho usvaja najistaknutije elemente boemskog stila, poput ratana, makramea i etničkih uzoraka na jastucima i sagovima. Osim toga, za razliku od klasičnog boemskim interijerima, urbani boho dodaje i moderne i neočekivane elemente.

Boho chic uređenje doma preuzima neobične i odvažne predmete od svog prethodnika i kombinira ih s aerodinamičnim, opuštenim značajkama modernog. Moderni boho kućni stil ističe prirodne elemente, etničke uzorke, boje i teksture.

Zaključno, postizanje modernog boho izgleda u vašem domu znači stvoriti prostor koji je opušten, udoban i odražava vaš osobni stil.

Dekoracije i detalji

Ogledala – elegantan element uređenja interijera

Znaš li da ogledala mogu učiniti mnogo više od pukog prikazivanja tvog odraza? Pravilno odabrana ogledala mogu vizualno povećati prostor, osvijetliti ga, originalno dekorirati ili – zahvaljujući pametnim funkcijama – unijeti dašak modernosti u tvoj dom.

U ovom članku saznat ćeš:

• Koja se ogledala najbolje uklapaju u svaku kupaonicu?
• Kako odabrati ogledalo za hodnik?
• Po čemu se ističu samostojeća ogledala i zašto ih vrijedi imati u domu?
• Koja su ogledala trenutno najpopularnija u uređenju interijera?

Bez obzira na to gdje želiš postaviti ogledalo u svom domu, ono mora ispuniti i funkcionalnu i dekorativnu ulogu. U nastavku donosimo nekoliko korisnih savjeta kako odabrati savršeno ogledalo za svaku prostoriju.

Ogledala za kupaonicu – funkcionalnost i stil u jednom

LED ogledala savršen su izbor za moderna i funkcionalna kupaonska rješenja. Osiguravaju ravnomjerno, neovisno osvjetljenje koje je ključno za svakodnevnu njegu i pripremu za dan. Tako uvijek možeš biti siguran/na da izgledaš besprijekorno.

Ogledala integrirana u pločice idealna su za male, minimalističke kupaonice. Vizualno proširuju prostor i stvaraju efekt besprijekorno ujednačenog zida. Mana ovog rješenja je što nije moguće lako mijenjati dimenzije ogledala, pa odluku o ugradnji treba donijeti pažljivo.

Ogledala s grijaćom (anti-parnom) folijom pravi su hit u modernom i praktičnom uređenju interijera. Zahvaljujući toj tehnologiji, ogledalo ostaje čisto čak i nakon duge, vruće kupke – štediš vrijeme jer ga nije potrebno brisati.

Odabir kupaonskog ogledala treba upotpuniti kvalitetnim osvjetljenjem, osobito ako u kupaonici nema prirodnog svjetla. Bočne zidne lampe ili LED rasvjeta u okviru ogledala mogu u potpunosti transformirati prostor i stvoriti idealne uvjete za tvoju jutarnju i večernju rutinu.

Kako odabrati veličinu i oblik ogledala za svoju kupaonicu?

Pravilno odabrano ogledalo za kupaonicu treba spojiti funkcionalnost i estetiku. Najčešće se preporučuje da širina ogledala odgovara širini umivaonika – na taj način osoba ispred ogledala vidi se u cijelosti, a prostor izgleda skladno. Ako imaš malu kupaonicu, razmisli o modelu koji se postavlja direktno na pločice, zauzima cijelu širinu zida iznad umivaonika i dodatno vizualno povećava prostor.

Rasvjeta za ogledalo u kupaonici – praktični savjeti

U kupaonici rasvjeta ima posebno važnu ulogu. Prilikom planiranja, obavezno uzmi u obzir sljedeće čimbenike:

• Bočne zidne lampe (kinketi) osiguravaju ravnomjerno osvjetljenje lica.
• Ako imaš ograničen prostor, odličan izbor je ogledalo s integriranom LED rasvjetom – ne zahtijeva dodatne izvore svjetla.
• Temperatura svjetla trebala bi biti što neutralnija kako ne bi iskrivila ton kože tijekom šminkanja ili brijanja.

Kružna ogledala u crnom MDF okviru s pjeskarenim LED mjesecom – MIDNIGHT LED [fot.Alfaram]

Ogledalo za hodnik – prvi dojam je važan

Hodnik je prva stvar koju gosti vide – tvoja vizitka. Ujedno je to i prostor u kojem se svakodnevno pripremaš za izlazak. Budući da svaki hodnik ima svoje specifičnosti, izbor ogledala treba biti dobro promišljen. Evo nekoliko korisnih prijedloga:

• Velika okomita ogledala nezamjenjiva su u malim i tamnim hodnicima jer reflektiraju svjetlost i vizualno povećavaju prostor.
• Ako nemaš pristup prirodnom svjetlu, odaberi ogledalo s LED rasvjetom – osvijetlit će hodnik i dati mu suvremen izgled.
• Ogledala bez okvira savršen su odabir za minimalističke interijere. Suptilno se stapaju sa zidom i daju prostoru dojam elegancije i kohezije.
• Ako hodnik ima dovoljno prostora, razmisli o samostojećem ogledalu – nije potrebno bušiti zidove, a lako ga možeš premjestiti prema potrebi.

Ogledala za hodnik – kako izbjeći greške u uređenju?

Ogledala u hodniku mogu biti i praktična i dekorativna, ali treba izbjegavati njihovo postavljanje tako da reflektiraju nered – poput odloženih cipela, torbi ili neurednog ormara. Takav odraz može stvoriti dojam kaosa. Umjesto toga, pozicioniraj ogledalo tako da reflektira dobro osvijetljene i estetski privlačne elemente, poput zelene biljke u tegli ili svijetlog dijela hodnika.

Samostojeća ogledala – elegancija u svakom kutku doma

Ako želiš brzo osvježiti interijer, samostojeće ogledalo može biti pravi pogodak. Njegov veliki format omogućuje pregled cijelog tijela bez potrebe za montažom, što je idealno rješenje za unajmljene stanove ili ako često mijenjaš raspored.

Samostojeća ogledala savršen su izbor za one koji cijene fleksibilnost. Dovoljno ih je samo premjestiti na drugo mjesto i već imaš novu atmosferu u prostoru. Odličan su dodatak uz toaletni stolić, u spavaćoj sobi ili bilo gdje gdje ne želiš bušiti zidove.

Na što obratiti pažnju prilikom kupnje i postavljanja ogledala?

• Pobrini se da je ogledalo dovoljno visoko kako bi mogao/la vidjeti cijelu siluetu.
• Provjeri je li okvir ili postolje ogledala stabilno – ako u kućanstvu ima djece, razmisli o dodatnom učvršćivanju kako bi se spriječilo prevrtanje.

Moderno stojeće poluovalno ogledalo s policom – FRANK SHELF [fot.Alfaram]

Dekorativna ogledala – jedinstveni naglasak u interijeru

Na tržištu postoji mnogo oblika, stilova i vrsta ogledala koje mogu djelovati kao prava umjetnička djela. Evo nekoliko zanimljivih opcija:

• Asimetrična ogledala privlače pažnju neobičnim dizajnom, a nepravilni rubovi unose dašak suvremenosti u prostor.
• Ogledala s policom osim što lijepo izgledaju, nude dodatnu funkcionalnost – polica je idealna za male dekoracije ili biljke.
• Ogledalne pločice odličan su izbor za one koji traže nekonvencionalna rješenja. Mogu se slagati po vlastitom ukusu i stvarati efekt moderne mozaika.
• Setovi ogledala savršeni su ako voliš kombinirati više manjih ogledala u jedinstvenu zidnu kompoziciju.

Prilikom odabira dekorativnog ogledala, uzmi u obzir stil uređenja svog doma i nastoj ga dodatno naglasiti. Npr. tanki zlatni okvir lijepo će se uklopiti u glamurozan interijer, dok će ogledalo bez okvira savršeno pristajati minimalističkom prostoru.

Koji materijali i završne obrade najbolje odgovaraju pojedinim prostorijama?

• U kupaonici, ogledalo treba imati posebno zaštićenu stražnju površinu (lak ili zaštitna folija) kako bi bilo otporno na vlagu i ne bi došlo do korozije.
• U hodniku, idealne su otporne staklene površine, posebno ako se često unose torbe, prtljaga ili vrećice.
• Samostojeća ogledala trebala bi biti izrađena od kvalitetnog, čvrstog stakla i imati stabilan okvir ili postolje, kako bi bila sigurna i dugotrajna.

Ogledalo i stil uređenja interijera

• U interijerima uređenim u glamour stilu dominiraju bogati zlatni ili srebrni okviri i velike površine ogledala, često s LED osvjetljenjem.
• Minimalistički, moderni i skandinavski stil preferiraju ogledala jednostavnih linija, bez okvira ili s vrlo diskretnim rubovima.
• U loftovima i industrijskim prostorima odlično se uklapaju ogledala s metalnim pregradama (šprosama) ili crnim metalnim okvirima, koji dodaju dozu urbanog karaktera i sirove elegancije.

Nepravilno ogledalo na smeđoj ploči – MOKKA [fot.Alfaram]

Ogledalo – mali detalj, veliki učinak

Čak i mala promjena, poput postavljanja ogledala, može unijeti potpuno novi ugođaj u prostor. U svijetlim prostorijama ogledalo dodatno pojačava osjećaj prostranosti, dok u tamnijim interijerima, postavljeno nasuprot prozoru, unosi svjetlost i toplinu.

Bez obzira tražiš li ogledalo za kupaonicu, hodnik ili dnevni boravak, danas je izbor ogroman. Prilagodi ga svom stilu, ali ne zaboravi na funkcionalnost i estetiku. Uz taj jednostavan trik, cijeli prostor može dobiti novu svježinu i lakoću, a ti – užitak boravka u domu koji u potpunosti odgovara tvojoj osobnosti.

Širok asortiman ogledala koja će sigurno ispuniti tvoja očekivanja pronađi u internetskoj trgovini www.alfaram.hr. Odaberi model koji ti savršeno odgovara, uživaj u praktičnom i elegantnom dodatku u svom domu – i unesi još malo svjetlosti u svoj prostor!

Nastavite čitati

Podne i zidne obloge

Revolucija u podnom grijanju: Energy Carbon nevidljivo grijanje

Učinkovito, sigurno i nevidljivo grijanje na struju

energy carbon nevidljivo grijanje

Tržište energenata iznimno je nestabilno zato sve češće razmišljamo o električnom grijanju i tada najčešće govorimo o podnom grijanju.

Podno grijanje može ići samo ispod određenih podnih obloga, ali u Frankfurtu na ISH sajmu predstavljeno je rješenje koje može ići ispod svih podnih obloga.

Njemačka tvrtka MFH Systems razvija i proizvodi inovativne, klimatski prihvatljive sustave
površinskog grijanja, a na ISH sajmu ove godine predstavili se Energy Carbon sustav.

Energy Carbon je niskonaponsko grijanje, nevidljivo grijanje,“ objasnio je Dejan Dobrijevič, voditelj prodaje za Hrvatsku i Sloveniju. „To je folija koja se ugrađuje bilo gdje – u pod, zid, strop – i zagrijava predmete, ljude i prostor, bez potrebe za klasičnim radijatorima.“

Keramičke pločice u imitaciji drveta odličan su izbor za sve prostore

Energy Carbon nevidljivo grijanje koje štedi prostor

Skepsa prema električnom grijanju polako pada u zaborav. Novi sustavi troše manje energije, brže griju prostor i sigurni su za korištenje.

„To je sustav koji nije štetan za ljude, možeš ga dodirnuti, prerezati, ništa se neće dogoditi. Između termostata i folije imamo transformator koji napon sa 220 V spušta na 36 ili 24 volta“, objasnio je Dobrijevič.

Grijaća folija se postavlja direktno ispod podne obloge – npr. u ljepilo ispod keramike – ili se zalijepi na zidove i stropove pa se preboji. Idealan je izbor za prostore gdje je svaki centimetar bitan.

Brzo zagrijavanje = velika ušteda

Sustav zagrijava prostor već za 3 do 6 minuta nakon uključivanja, što znači da ne mora biti stalno upaljen – štedi se energija bez gubitka komfora.

„Imamo puno stanova koji trebaju renovaciju, a nemaju mjesta za klasična grijaća tijela. Ovaj sustav ne zauzima prostor, ne traži nikakve dodatne instalacije – samo se uklopi u postojeći sloj poda ili zida“, rekao je Dobrijevič.

Prilagodljivost za sve prostore – ali pod jednim uvjetom

Energy Carbon sustav najbolje funkcionira u dobro izoliranim objektima.

„Grijanje na struju nije preporučljivo za stare, energetski potratne objekte. Ako je prostor kvalitetno izoliran – ovaj sustav pokazuje svoj puni potencijal,“ istaknuo je Dobrijevič.

Za novogradnju s nZEB standardom, ili za objekte s vlastitim izvorom energije poput solarnih elektrana, ovakvo grijanje postaje logičan izbor.

Kako odabrati idealne pločice za terase i druge vanjske prostore?

Idealno za kupaonice i adaptacije stanova

Jedna od prednosti sustava je njegova svestranost. Može se ugraditi i u kupaonice, bez potrebe za glomaznim radovima. Folije dolaze u različitim varijantama, ovisno o tipu površine i potrebama korisnika.

„U starim zgradama gdje nema mjesta ni za dizalice topline ni za radijatore, ovo rješenje se može elegantno implementirati bez žrtvovanja prostora“, zaključio je Dobrijevič.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice