Uređenje interijera
Kako urediti spavaću sobu u apartmanu
Uređivanje apartmana za najam zahtijeva drugačiji pristup nego kod uređenja stambenog prostora, a spavaća soba ima posebne zahtjeve koje trebate zadovoljiti. Kroz sigurnost i kvalitetu dizajna spavaće sobe, vodi nas naša poznata arhitektica Sunčica Mastelić Ivić.
Udobnost je na prvom mjestu
Spavaća soba u apartmanu za iznajmljivanje gostu treba pružiti kvalitetan odmor, pri tome pazeći na njegovu sigurnost, a prostor mora biti oslobođen od privatnih stvari.

“Briše se granica u projektiranju i dizajnu interijera između hotelske sobe i spavaće sobe u apartmanu. To znači da neki principi koje je hotelska industrija već davno uočila i koji su se pokazali jako praktičnima, zgodnima i organizacijski dobrima, ti principi su važni i dobri da ih se preuzme i primijeni i u dizajnu te odabiru elemenata spavaće sobe u apartmanu”, govori Sunčica Mastelić Ivić.

Jedan madrac ili dva odvojena?
Kod odabira kreveta treba razmisliti kada uzeti bračni krevet s jednim madracem ili dva odvojena. Iz hotelske industrije preuzeta je vrsta kreveta gdje dimenzija madraca točno odgovara dimenzijama tapeciranog okvira kreveta, takozvani hotel box.

“Zato jer na taj način sprječavate bilo kakve ozljede, čak i one najmanje. To je važno i za gosta koji se ustaje iz kreveta i neće zapeti o možebitni tvrdi okvir kreveta, ali važno je i za onoga koji mora brzo pripremiti sobu, očistiti je za idućeg gosta. Kada namještate krevet, vi se morate brzo kretati oko tog kreveta i ako imate okvir koji je od tvrdog drveta ili iverala, taj okvir ako viri, može van nanijeti ozljedu pri uređenju kreveta”, objašnjava Sunčica.
Visina kreveta od velike je važnosti
Bez obzira koju vrstu kreveta odabrali, jako je važno obratiti pažnju na njegovu visinu.
“Rekla bih da je idealna visina negdje oko pedeset i pet centimetara, dobre su i neke malo veće visine, ali ne treba pretjerivati jer nisu niti svi gosti jednake visine, no, pokazalo se da su preniski kreveti vrlo neugodni za ustajanje, stvara se opterećenje za našu kralježnicu i onda ne ustajemo vedri, veseli i čili iz takve vrste kreveta”, nadodaje.

Treba obratiti pažnju i uskladiti visinu noćnih ormarića sa visinom madraca. Nikad nije dobro da je noćni ormarić viši od madraca jer se tu događaju ozlijede kod spavanja. Uvijek treba raditi na tome da bude ili u istoj razini ukupna visina kreveta s madracem sa noćnim ormarićem ili da je noćni ormarić nešto niži.
Uzglavlje kreveta od lako perivih materijala
Prvi dojam spavaće sobe ostavlja uzglavlje kreveta, zato je iznimno važan i oblik i dizajn.

“To je zapravo ona glavna osobna karta kreveta pored posteljine, jer to je ono što se vidi. Vodite računa da uzglavlje kreveta bude od materijala koji su lako perivi, to ne mora biti tapecirano nešto, ali ako uzimate tapecirane materijale koji su postavljeni sa spužvom, onda ti materijali moraju biti vrlo podobni, sposobni za lako pranje mokrom spužvom”, objašnjava Sunčica.
Dva tipa posteljine
Posteljinu za apartman dijelimo na dva osnovna tipa – glavna posteljina; jastučnice i plahte te dekorativna posteljina napravljena od debljih tkanina.

“To su manji dekorativni jastučići i to je donji dio prekrivača kreveta. Više se ne koristi dekorativna posteljina na način da u potpunosti prekriva krevet jer je to postalo teško i naporno, a i financijski je zgodnije da taj komad tkanine nema tako veliki format kao što je to nekad prije bilo. Stoga govorimo o donjoj trećini ukupne dimenzije madraca koju ćete preko plahti prekriti sa dekorativnom tkaninom usklađenom sa dekorativnim jastučićima i ta donja dekorativna tkanina koja prelazi preko plahte ima razne nazive, zovemo je šal, zovemo je runner, zovemo je coverlet. “
Pojednostavnite si održavanje
Uvijek birajte posteljinu od materijala jednostavnih za održavanje, poput egipatskog pamuka, saten svile ili saten pamuka.
Prikazani primjer tamnijih boja s dominantnim uzglavljem kreveta, tamnim kožnim foteljama i srebrnim rasvjetnim tijelima namijenjen je za najam u gradovima, dok bi za apartman na obali više odgovarao rustikalni mediteranski stil svijetlih tonova.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.