Kućanski uređaji
Životni vijek kućanskih uređaja: Koliko dugo traju prije nego se pokvare
Stariji uređaji mogu postati nesigurni zbog habanja, pa je dobro znati kada je vrijeme za zamjenu kako biste izbjegli potencijalne sigurnosne probleme

Bilo da kupujete novi uređaj ili pokušavate održati stari u funkciji, vjerojatno se pitate: „Koliko dugo bi ovo trebalo trajati?“ Znanje o prosječnom vijeku trajanja uređaja može vam pomoći odlučiti vrijedi li potrošiti više na vrhunsku peć ili lakše donijeti odluku o popravku ili zamjeni starog bojlera.
Pogledajte ove prosječne korisne vijekove kućanskih uređaja, a zatim ih usporedite s godinama opreme u vašem domu. Ali ne brinite: Ako je nešto u kući pri kraju svog životnog vijeka, još uvijek postoje stvari koje možete učiniti kako biste produžili njegovo trajanje i izbjegli skupu zamjenu.
1. Perilica posuđa, 9 godina
Noviji i skuplji modeli ne traju nužno dulje. Što perilica ima više dodatnih funkcija, poput elektronskog zaslona, to je veća mogućnost kvara. Međutim, redovito održavanje (poput čišćenja filtra) i sitni popravci mogu spriječiti veće probleme.
Koliko često treba čistiti filter perilice posuđa? Evo kako to napraviti, jednostavno i učinkovito

2. Drobilica otpada (10-12 godina)
Najveći faktor koji utječe na trajanje drobilice je učestalost korištenja. Velike obitelji koje često kuhaju kod kuće morat će ranije zamijeniti drobilicu nego samci koji uglavnom jedu vani. Male mjere, poput korištenja sita i puštanja vode tijekom rada drobilice, mogu produžiti njezin vijek.
3. Štednjak ili pećnica (13-15 godina)
Životni vijek kućanskih uređaja može biti i do 15 godina.
Plinski štednjaci u prosjeku traju 2-5 godina dulje od električnih. Redovita svakodnevna njega, poput čišćenja nakon svake upotrebe i redovite provjere plamenika, može pomoći u produljenju vijeka trajanja.
4. Hladnjak (13-19 godina)
Gornji kraj ovog raspona pripada sve rjeđim modelima hladnjaka s jednim vratima. Uobičajeniji modeli s gornjim zamrzivačem ili onima sa strane mogu trajati 17, odnosno 14 godina. Manji popravci, poput zamjene brtvi na vratima ili popravljanja ledomata, su očekivani, ali pokvareni kompresor obično označava kraj životnog vijeka hladnjaka.
Povremeno spremite svijeće, traperice i jastučnicu u zamrzivač – provjerite zašto

5. Perilica rublja (10-14 godina) i sušilica (10-13 godina)
Životni vijek perilice rublja ovisi isključivo o učestalosti korištenja. Prosječna obitelj koja pere osam puta tjedno može očekivati dvocifreni životni vijek ovih uređaja. Vrsta perilice nema veliki utjecaj – perilice s prednjim i gornjim punjenjem imaju svoje specifične probleme. Perilice s prednjim punjenjem često imaju problema s curenjem brtvi na vratima, dok one s gornjim punjenjem mogu imati problema s vlagom i hrđom.

6. Centralna klima i toplinske pumpe (15-20 godina)
Noviji sustavi imaju prednost zbog tehnoloških poboljšanja koja im omogućuju dulji vijek. Održavanje je ključno, bez obzira na starost uređaja – redovita zamjena filtera za zrak i baterija u termostatu osigurava učinkovit rad. Godišnji pregled od strane stručnjaka za HVAC može dodati godine životu klima uređaja.
7. Bojler (10-25+ godina) najdugovječniji kućanski uređaji
Životni vijek kućanskih uređaja uvelike ovisi o vrsti bojlera. Iznimno učinkoviti bojleri bez spremnika mogu trajati više od dva desetljeća, dok tradicionalni električni ili plinski bojleri obično traju oko 10 godina. Životni vijek djelomično ovisi o izvoru vode. Neobrađena tvrda voda s visokim udjelom kalcija, vapna ili drugih minerala može uzrokovati nakupljanje naslaga unutar spremnika i smanjiti učinkovitost bojlera. Isto vrijedi i za bojlere koji koriste izvorsku ili bunarsku vodu, koja može sadržavati sediment, pijesak i mulj.

Kućanski uređaji
Idealno rješenje za stanove bez mogućnosti vanjske ugradnje klime
Klima uređaji bez vanjske jedinice nikad nisu bili popularniji

S prvim danom ove godine na snagu je stupio novi zakon o postavljanju klima uređaja. Prema zakonu, vanjske jedinice klima uređaja više se ne smiju postavljati na pročelja zgrada koja su vidljiva s javne površine.
Gdje postaviti klima uređaje osim na pročelje zgrada!
Ukoliko pročelje vašeg objekta ne nudi mogućnost postavljanja uređaja izvan vidokruga, na raspolaganju su vam dvije učinkovite alternative: mobilni klima uređaji i monoblok klime, poznate i kao klime bez vanjske jedinice.

Monoblok klima– rješenje za stanove bez mogućnosti vanjske ugradnje
Za razliku od klasičnih split klima koje imaju vanjsku i unutarnju jedinicu, monoblok klima uređaj objedinjuje sve funkcije hlađenja u jednoj unutarnjoj jedinici. Predstavlja jednostavno rješenje koje zahtijeva minimalne građevinske zahvate.
“Potrebno je izbušiti samo dvije rupe promjera 18 cm za izmjenu zraka te jednu manju za odvod kondenzata” – objašnjava Matej Igrec, specijalizant projektne podrške.
Ove jedinice mogu se montirati na zid ili pod, poput radijatora. Zahvaljujući modernoj inverterskoj tehnologiji i twin rotor kompresorima, izuzetno su energetski učinkovite. Ljeti za 1 kW električne energije proizvedu 3.4 kW rashladne snage, a zimi do 3.1 kW toplinske energije.


Učinkovitost i ograničenja monoblok klima
Monoblok klime najprikladnije su za prostorije do 35 četvornih metara. Njihova je prednost u jednostavnosti postavljanja i neovisnosti o vanjskom prostoru.
Ipak, važno je napomenuti da su nešto bucnije od klasičnih uređaja, jer se kompresor nalazi unutar prostorije. Tijekom dana proizvode oko 44 decibela buke, a u noćnom, tzv. silent modu, razina buke pada na 22 decibela. Za usporedbu, klasične klime proizvode oko 36 decibela.
Mobilna klima kao privremeno rješenje
Druga opcija je mobilni klima uređaj koji ne zahtijeva trajnu ugradnju. Djeluje tako da uvlači topli zrak iz prostorije, hladi ga i vraća u prostor, dok topli zrak odvodi kroz crijevo prema van. Iako je manje učinkovit, mobilni uređaj može biti korisna privremena opcija za manje stanove ili kao privremeno rješenje.

Monoblok sustavi i mobilne klime postaju sve popularniji među stanarima urbanih zgrada koji žele poštovati zakon, a istovremeno uživati u ugodnoj temperaturi tijekom ljeta.

Moderni dom nezamisliv je bez kućanskih uređaja koji olakšavaju svakodnevne obaveze i povećavaju udobnost života.
Bez obzira na veličinu stambenog prostora, postoje određeni uređaji koji su neophodni za funkcionalnost doma. U ovom vodiču donosimo pregled koji su kućanski uređaji koji svaki dom treba imati, podijeljene prema prostorijama.
Životni vijek kućanskih uređaja: Koliko dugo traju prije nego se pokvare
Kuhinja i blagavaonica
Kuhinja je srce svakog doma, a pravi kućanski uređaji mogu značajno poboljšati iskustvo kuhanja i blagovanja.
Prvi uređaj koji svaki dom treba imati je hladnjak i zamrzivač, koji su neophodni za očuvanje svježine namirnica i dugotrajnije skladištenje hrane.
Nova generacija No Frost hladnjaka BOSCH za zdraviji život
Također, neizostavni su pećnica i ploča za kuhanje, bilo da preferirate plinski, indukcijski ili električni štednjak.
Mikrovalna pećnica korisna je za brzo podgrijavanje i pripremu jednostavnih jela, iako ju sve više preuzimaju airfryer-i, odnosno friteza na vrući zrak, dok perilica posuđa štedi vrijeme i energiju uz održavanje higijenski čistog posuđa.
Ukusno i zdravo: Pripremite vegetarijanske lazanje u fritezi na vrući zrak
Kuhinjski robot i mikser pomažu u pripremi tijesta, umaka i raznih kulinarskih delicija, a toster i aparat za kavu nezaobilazni su za savršen doručak i jutarnju dozu kofeina. Osim toga, aparat za vakuumiranje hrane produžava svježinu namirnica i smanjuje bacanje hrane.
Koji su kućanski uređaji koji svaki dom treba u dnevnom boravku
Dnevni boravak je prostor za opuštanje i druženje, a neki uređaji značajno poboljšavaju atmosferu i funkcionalnost.

Pametni televizor postaje centar zabave s pristupom streaming platformama, internetu i aplikacijama. Klimatizacijski uređaj osigurava ugodnu temperaturu tijekom cijele godine, dok pročišćivač zraka poboljšava kvalitetu zraka i smanjuje prisutnost alergena.

Pametni zvučnici omogućuju glasovno upravljanje pametnim domom i reprodukciju glazbe, a usisavač prašine, bilo klasični ili robotski, pomaže u održavanju čistoće bez previše napora.
Spavaća soba
Za dobar san i ugodnu atmosferu u spavaćoj sobi, određeni kućanski uređaji mogu biti od velike pomoći.
Ovlaživač zraka održava optimalnu razinu vlage i smanjuje suhoću zraka, dok pametno osvjetljenje omogućuje prilagodbu svjetla prema potrebama i raspoloženju.
Što je slojevita rasvjeta i kako je koristiti za savršeno uređenje doma

Sigurnosna kamera ili pametno zvono dodatno povećavaju osjećaj sigurnosti u domu.
Koji su kućanski uređaji koji svaki dom treba imati u kupaonici
Higijena i praktičnost u kupaonici ovise o dobro odabranim kućanskim uređajima.
Perilica i sušilica rublja olakšavaju održavanje čistog rublja, što je posebno važno u užurbanom načinu života.

Vodič za kupnju sušilice rublja: Koje vrste postoje i kako odabrati?
Električna četkica za zube omogućuje bolju oralnu higijenu uz napredne funkcije prilagođene korisniku.

Pametna WC daska pruža dodatnu higijenu i moderno rješenje za kupaonicu, a sušilo za ruke ili ručnike može dodatno poboljšati praktičnost ove prostorije.
Od kuhinje do kupaonice, ovo su kućanski uređaji za dom koji nam olakšavaju svakodnevni život. Bez obzira na vaše potrebe i budžet, ulaganje u kvalitetne kućanske uređaje dugoročno donosi praktičnost i uštede.