Kućanski uređaji
Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare
Stariji uređaji mogu postati nesigurni zbog habanja, pa je dobro znati kada je vrijeme za zamjenu kako biste izbjegli potencijalne sigurnosne probleme
Bilo da kupujete novi uređaj ili pokušavate održati stari u funkciji, vjerojatno se pitate: „Koliko dugo bi ovo trebalo trajati?“ Znanje o prosječnom vijeku trajanja uređaja može vam pomoći odlučiti vrijedi li potrošiti više na vrhunsku peć ili lakše donijeti odluku o popravku ili zamjeni starog bojlera.
Pogledajte ove prosječne korisne vijekove kućanskih uređaja, a zatim ih usporedite s godinama opreme u vašem domu. Ali ne brinite: Ako je nešto u kući pri kraju svog životnog vijeka, još uvijek postoje stvari koje možete učiniti kako biste produžili njegovo trajanje i izbjegli skupu zamjenu.
1. Perilica posuđa, 9 godina
Noviji i skuplji modeli ne traju nužno dulje. Što perilica ima više dodatnih funkcija, poput elektronskog zaslona, to je veća mogućnost kvara. Međutim, redovito održavanje (poput čišćenja filtra) i sitni popravci mogu spriječiti veće probleme.
Koliko često treba čistiti filter perilice posuđa? Evo kako to napraviti, jednostavno i učinkovito
2. Drobilica otpada (10-12 godina)
Najveći faktor koji utječe na trajanje drobilice je učestalost korištenja. Velike obitelji koje često kuhaju kod kuće morat će ranije zamijeniti drobilicu nego samci koji uglavnom jedu vani. Male mjere, poput korištenja sita i puštanja vode tijekom rada drobilice, mogu produžiti njezin vijek.
3. Štednjak ili pećnica (13-15 godina)
Plinski štednjaci u prosjeku traju 2-5 godina dulje od električnih. Redovita svakodnevna njega, poput čišćenja nakon svake upotrebe i redovite provjere plamenika, može pomoći u produljenju vijeka trajanja.
4. Hladnjak (13-19 godina)
Gornji kraj ovog raspona pripada sve rjeđim modelima hladnjaka s jednim vratima. Uobičajeniji modeli s gornjim zamrzivačem ili onima sa strane mogu trajati 17, odnosno 14 godina. Manji popravci, poput zamjene brtvi na vratima ili popravljanja ledomata, su očekivani, ali pokvareni kompresor obično označava kraj životnog vijeka hladnjaka.
Povremeno spremite svijeće, traperice i jastučnicu u zamrzivač – provjerite zašto
5. Perilica rublja (10-14 godina) i sušilica (10-13 godina)
Životni vijek perilice rublja ovisi isključivo o učestalosti korištenja. Prosječna obitelj koja pere osam puta tjedno može očekivati dvocifreni životni vijek ovih uređaja. Vrsta perilice nema veliki utjecaj – perilice s prednjim i gornjim punjenjem imaju svoje specifične probleme. Perilice s prednjim punjenjem često imaju problema s curenjem brtvi na vratima, dok one s gornjim punjenjem mogu imati problema s vlagom i hrđom.
6. Centralna klima i toplinske pumpe (15-20 godina)
Noviji sustavi imaju prednost zbog tehnoloških poboljšanja koja im omogućuju dulji vijek. Održavanje je ključno, bez obzira na starost uređaja – redovita zamjena filtera za zrak i baterija u termostatu osigurava učinkovit rad. Godišnji pregled od strane stručnjaka za HVAC može dodati godine životu klima uređaja.
7. Bojler (10-25+ godina) najdugovječniji kućanski uređaji
Ovo uvelike ovisi o vrsti bojlera. Iznimno učinkoviti bojleri bez spremnika mogu trajati više od dva desetljeća, dok tradicionalni električni ili plinski bojleri obično traju oko 10 godina. Životni vijek djelomično ovisi o izvoru vode. Neobrađena tvrda voda s visokim udjelom kalcija, vapna ili drugih minerala može uzrokovati nakupljanje naslaga unutar spremnika i smanjiti učinkovitost bojlera. Isto vrijedi i za bojlere koji koriste izvorsku ili bunarsku vodu, koja može sadržavati sediment, pijesak i mulj.
Kućanski uređaji
Znate li koji aparati troše najviše energije u kućanstvu?
Što najviše povećava vaš račun za struju? Koji uređaji troše najviše električne energije i kako možete smanjiti te troškove? U nastavku donosimo odgovore
Pitate se kako smanjiti račun za struju? Koji aparati troše najviše energije u kućanstvu? Ovi uobičajeni kućanski uređaji povećavaju vaš račun za struju. Evo što trebate znati i savjeti kako smanjiti potrošnju energije kućanskih uređaja.
Koji kućanski uređaji troše najviše električne energije?
1. Grijanje i hlađenje: 45-50%
Najveći potrošač električne energije u prosječnom kućanstvu je sustav za grijanje i hlađenje. U daleko većoj mjeri od ostalih uređaja. Centralni klima uređaji i grijalice troše ogromne količine energije kako bi održavali ugodnu temperaturu u domu. Iako ovisi o tome koristite li više grijanje ili hlađenje, grijanje obično troši više struje tijekom godine, čineći više od 25% vaše godišnje potrošnje električne energije.
2. Bojler: 12%
Ako imate električni bojler, to je vjerojatno drugi najveći potrošač energije u vašem domu. Bojler se koristi za tuširanje, pranje suđa, korištenje umivaonika i pranje rublja. Sve te aktivnosti zajedno čine bojler značajnim potrošačem energije svaki mjesec.
Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare
Prva asocijacija na bojlere mnogima će biti da je to ono što u domu treba sakriti. Ali mi imamo primjer da to ne treba biti tako. Ovaj bojler osim što je energetski učinkovit, njime se jednostavno upravlja preko pametnog telefona, a i oku je ugodan.
3. Rasvjeta: 9-12%
Žarulje su tijekom godina postale znatno energetski učinkovitije. Danas LED tehnologija, kao najnaprednija na tržištu, troši značajno manje energije u usporedbi s CFL i klasičnim žaruljama, a također dulje traje, smanjujući otpad. Osim toga, jeftinije su za korištenje.
Ipak, rasvjeta čini značajan dio vaše mjesečne potrošnje električne energije zbog učestalosti korištenja.
LED žarulja je izdržljivija na trenja, vibracije, udarce i oscilacije napona. Također pruža izvrsnu kvalitetu svjetla, gašenje i paljenje joj ne šteti, a uz to je ekološki prijatelj naše planete. Sve ovo odnosi se na unutarnju i na vanjsku LED rasvjetu.
4. Hladnjak: 8%
Iako hladnjak ne troši mnogo energije na sat, ukupna potrošnja električne energije je visoka jer radi neprekidno.
5. Perilica i sušilica rublja: 5%
Mjesečna potrošnja energije perilice i sušilice ovisi o tome koliko često perete rublje. Međutim, kad god ih koristite, troše puno električne energije, osobito ako perilicu koristite s toplom vodom. U prosjeku, pranje rublja čini oko 5% vaše godišnje potrošnje električne energije.
Vodič za uštedu energije u domu: 10 najčešćih mitova koje treba izbjegavati
6. Električna pećnica: 3%
Kuhanje zahtijeva puno energije, osobito ako imate električnu pećnicu i ploču za kuhanje. Električne pećnice obično su odgovorne za oko 3% vaše mjesečne potrošnje električne energije.
7. Perilica posuđa: 2%
Perilica posuđa zahtijeva relativno malu količinu električne energije. Općenito, čini oko 2% vaše mjesečne potrošnje.
8. Televizor i kabelska kutija: 2%
Današnji televizori i kabelske kutije su izuzetno energetski učinkoviti. Problem je što često rade čak i kad ih ne koristite. Ti sati u stanju mirovanja povećavaju potrošnju energije, pa televizor i kabelska kutija čine oko 2% vašeg mjesečnog ukupnog računa za struju.
Kućanski uređaji
Vodič za kupnju sušilice rublja: Koje vrste postoje i kako odabrati?
Dostupne su dvije različite tehnologije, ventilacijske i kondenzacijske
Odabir sušilice rublja ovisi o broju članova kućanstva, učestalosti korištenja te preduvjetima koji trebaju biti zadovoljeni. Koji su to preduvjeti i koje vrste sušilica postoje, donosi vam Pevex.
Sve sušilice rublja rade na principu upuhivanja zagrijanog zraka kako bi uklonile vlagu, a dostupne su dvije različite tehnologije, ventilacijske i kondenzacijske.
“Znatna razlika između ventilacijske i kondenzacijske sušilice je ta da kondenzacijska prikuplja svu tu vodu i svu tu paru prilikom sušenja u jedan njezin spremnik koji se naravno, nakon svakog sušenja, mora ispraznit.
A ventilacijska prilikom sušenja tu paru i tu vodu, prilikom sušenja tjera van kroz ventilaciju.”, navodi Marijan Tomkić, prodajni savjetnik u Pevexu.
Ventilacijske sušilice su jeftine za kupnju, ali skupe za korištenje
Ventilacijske sušilice su najbolja opcija ako ćete sušilicu koristiti tek povremeno. Ako koristite solarnu električnu energiju, tada veća potrošnja ne stvara problem.
“Kondenzacijska košta više, iz razloga zato što ima prednost u manjim prostorijama. Ako vi nemate ventilaciju u svojoj kući ili prostoriji gdje ćete sušiti veš, neće moći biti ventilacijska tamo, može biti jedno kondenzacijska. Uz to, kondenzacijska postoji i sa toplinskom pumpom.
Gdje možete još više uštedjet na energiji, to jest potrošnji na energiju u svakodnevnom korištenju sušilice.
Kondenzacijska sušilica s toplinskom pumpom štedi energiju. Zbog toga što grijači ne dolazi iznad 50 i 55 stupnjeva. Iz tog razloga štedi energiju, ništa drugo. Košta malo više od ostalih kondenzacijskih sušilica koje nemaju toplinsku pumpu.”, pojašnjava sugovornik.
Odabir sušilice ovisi o broju članova kućanstva
Za jednog ili dva člana, dovoljna je sušilica kapaciteta 6 do 7 kilograma, a za veće obitelji dostupne su one kapaciteta 15 kilograma. Većina korisnika izvadi rublje iz perilice i stavlja ga ravno u sušilicu zbog čega je dobro uskladiti kapacitete sušilice s perilicom.
Svaka sušilica ima svoj određeni kapacitet i ako imate dobru perilicu, ona će dobro iscentrifugirat tu odjeću, tako da će vrijeme sušenja biti kraće.
Za sušilicu je jako važno da se u nju ne stavlja mokra odjeća, a kako ističe sugovornik, ona će tada biti preopterećena, naravno ako imate sušilicu od 7 kilograma, vi ćete staviti sušit mokru, mokru odjeću, jednostavno se neće moći pokrenuti. Doći će do kraćeg roka trajanja same sušilice.
Energetska efikasnost sušilice
Budući da su sušilice u osnovi jednostavni uređaji, one su relativno lagane, što znači da se mogu postaviti na perilicu, kako bi se uštedjelo na prostoru. Svaka od njih dolazi s nekoliko programa za različite tkanine. Od vune do svile i pamuka, ali to ne znači da se baš sva odjeća može sušiti u sušilici već treba provjeriti oznaku za njegu odjeće.
Previsoka temperatura za sušenje mogla bi smanjiti vašu odjeću zato uvijek odaberite najprikladniji program za sušenje. A da bi sušilica brže bila gotova, prilikom pranja koristite najveću brzinu centrifuge. Prilikom odabira sušilice, svakako obratiti pažnju na energetsku efikasnost.
“Ventilacijske općenito imaju C razred, najviše potrošnje zato što najduže rade. S toplinskom pumpom znatno manje, one su inače razred A++, baš zato što imaju manju potrošnju, i imamo kondenzacijske sušilice A i +++ gdje imaju i toplinsku pumpu i inverter motor. Inverter motor je inače motor bez četkica, poznato nam je više i na perilicama rublja.”, dodao je Tomkić.
Bubanj sušilice mijenja smjer kretanja u redovitim intervalima radi ravnomjernijeg sušenja i smanjenja zapetljanja odjeće, a nakon svakog sušenja treba očistiti filter od dlačica.