Povežimo se

Uređenje interijera

Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

U rukama Mirte Majerić Lapuh, stari namještaj kojeg su se drugi htjeli riješiti, postaje slikarsko platno ispunjeno bojama i originalnošću.

Svatko od nas se barem jednom u životu susreo sa starim namještajem s kojim nije znao što će. Mirta Majerić Laupuh je takav namještaj skupljala godinama i od njega sada stvara boemski namještaj koji se lako može uklopiti u moderne interijere.

Mirta-Majerić-Lapuh-hobi-restauratorica-dom-na-kvadrat
Mirta Majerić Lapuh, hobi restauratorica

„To je ljubav i želja koja traje preko 20 godina. Ne znam. Jednostavno oduvijek sam skupljala namještaj i trpala ga po tuđim tavanima i znala sam da će doć dan kad ću imat mjesta gdje ću moć napokon uređivat i preuređivat“, kaže nam Mirta.

Ona nije akademska slikarica, već ekonomistica koja je korporativni život zamijenila restauracijom i oslikavanjem namještaja koji zbog neuklapanja u današnje interijere, uglavnom završi na otpadu.

Ideju daje oblik i tekstura namještaja

„Ne može na bilo kakvom komadu koji ima godove i slično, biti slika. Al ovaj je bio idealan za napravit nekakvu sliku i scenu na njemu. Obožavam Gauguina a ovo su Gauguinove Tahičanke. Stavila sam samo dio njih, odnosno do grudi. Radi se o printu. To je specijalan rižin papir na kojem se isprinta određena  slika koju želiš i onda ju doslovce dekupaž tehnikom naneseš i ostatak docrtaš, spojiš i izgleda poprilično utisnuto u komad namještaja. Ovaj ormar je promijenio ja mislim već jedno četiri sloja boje. On se stalno mijenja, mislim da su uskoro gotove i da ću ga završit jer sam skoro konačno zadovoljna“, uz smijeh objašnjava Mirta za Dom na kvadrat.

Stare ormare pretvara u statement piece komade

Za uređenje sobe kćerkice Sofije, u samo nekoliko dana je gornji dio stare vitrine pretvorila u predivan ormar za dječju sobu.

komoda-ljubičasta-restaurirana-mirta-majerić-lapuh-statement-piece

„Uzela sam taj stari smeđi, ružni ormar, stavili smo mu noge, Sofija je birala boje, znači ona je odgovorna za sve što je na njemu. Zajedno smo ga bojale, ona je bojala sve ovo iznutra i malo izvana. Za jedan vikend se može napravit jedan ozbiljan komad namještaja, čvrst, trajan, vječan, on je zapravo sad ako živi u normalnim uvjetima, teoretski vječan komad namještaja“, ističe hobi resturatorica.

Preuređenje starog namještaja može potrajati i do nekoliko mjeseci

„Ne samo da je oštećen, to je još manja stvar ili crvljiv, to se sve može tretirat. Najgori je zapravo smrad. Najčešće stari namještaj ima onaj prepoznatljiv karakterističan smrad vlage. Ovisi gdje je bio čuvan, može biti i pljesan u pitanju, najčešće ispadaju tisuće paukova iz njega kad se krene prat. Ali sa svime se može izać na kraj, za sve postoje nekakava sredstva. Prvi korak je apsolutno dva dana ribanje namještaja, bez obzira gdje je bio, najčešće su podrumi u pitanju. On se doslovno sa specijalnim sredstvima pere, čisti, riba, odmašćuje i onda je tek spreman za nekakve popravke, kitanje, brušenje“, objasnila nam je Mirta.

Nakon toga slijedi nanošenje ekološke boje i motiva

„U ovom slučaju je u pitanju šablona. Bilo bi mi jako teško nacrtat ove lijepe labudove, ja se jako volim igrat sa različitim tehnikama. Boje koje koristim su sve na prirodnoj bazi. Sve su prirodne i namaju nikakvih onih štetnih, hlapljivih tvari i isparavanja, tako da ja zapravo često bojam i gore u spavaćoj sobi ili u dječjoj sobi. U bilo kojoj se sobi zapravo mogu koristit te boje. I to je super, nemaju mirisa i kasnijeg isparavanja nema“, ističe.

Boemski namještaj

Sve ovo sada je funkcionalan namještaj zaštićen prirodnim voskom ili lakom. Za kraj možemo slobodno reći da u rukama Mirte Majerić Lapuh, stari namještaj kojeg su se drugi htjeli riješiti, postaje slikarsko platno ispunjeno bojama i originalnošću. Ovi boemski komadi apsolutno su statement piece svakog interijera, odnosno namještaj koji je prilikom ulaska u prostoriju prvi primjećen.

Predstavljamo dom

Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić

Kada prostor postane izazov

adaptacija stana od 60 kvadrata

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.

Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.

Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak

Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.

„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“

Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

adaptacija stana od 60 kvadrata

Sobe od 6 m² – i sve stane

Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.

„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.

Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.

adaptacija stana od 60 kvadrata
Prije

Poslije

Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam

Dnevna soba je samo – redizajnirana.

„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.

Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.

Prije
adaptacija stana gordana đerić
Poslije

Rješenje koje poštuje svakodnevicu

Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

Renovacija stana prije i poslije
Predstavljamo dom naše urednice: Pogledajte kako je stan izgledao prije i poslije

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.

Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.

Nastavite čitati

Kupaonica

Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu

Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Grohe Pure Foam

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

Grohe Pure Foam

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“

Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.

Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj

Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.

„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.

Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu

Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.

„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“

Kada tehnologija služi čovjeku

Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.

„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Grohe Pure Foam

Dizajn koji osjeća ritam dana

Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.

SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice