Povežimo se

Uređenje interijera

Novi aparthotel s pogledom na Opatiju i Kvarner

Sjajan primjer obnove ruha povijesne građevine

U Hrvatskoj je puno starih građevina neiskorištenog potencijala. Razlog tome često su nesređeni papiri, cijena objekta i obnove, ali i nedostatak ideje u što ih i kako pretvoriti. Sjajan primjer obnove ruha povijesne građevine, iznutra uređene u modernom stilu, pronašli smo na ulazu u Opatiju.

opatija-hotel-dom-na-kvadrat

Nakon dugogodišnje inozemne karijere u visokom hotelskom biznisu, Riječanin Davor Bobinac odlučio je ovu donedavno uspavanu ljepoticu u Preluku kraj Opatije pretvoriti u vrhunski apart-hotel.

‘Nakon 30 godina rada u Švicarskoj i bavljenja hotelijerstvom, a još uvijek sam radno aktivan, odlučio sam uložiti nešto u Hrvatsku. Tražio sam lokaciju, da je uz more, da je blizina Opatije ili sama Opatija i odlučio sam kupiti ovaj objekt. On je bio na licitaciji i mislim da sam napravio dobar potez što sam to uradio’, kaže Davor.

opatija-hotel-dom-na-kvadrat

Prema nekim izvorima, ovo je prvotno bio samostan riječkih augustinaca, a nakon toga i zgrada talijanske Finanze, te upravna zgrada kamenoloma.

‘Zgrada je uvijek bila u funkciji dok nije na kraju totalno bila devastirana i kao takva je bila ruglo na ulasku u Opatiju. Samim tim sam bio sretan da sam mogao tako nešto napravit. Čak su mi stari Vološčani su mi rekli da se to zvalo Bella Villa. Ljudi su bili oduševljeni da se to ponovo vratilo’, dodaje.

12 luksuznih apartmana

Danas se zove Mare Sano Resort. Unutar obnovljenih povijesnih zidina, krije se 12 luksuzno opremljenih apartmana.

opatija-hotel-dom-na-kvadrat

‘Želja nam je bila da proizvedemo građevinu koja će se decentno uklapati u okoliš, koja je zapravo dio nasljeđa nekog kulturnog. Znači u Rijeci svi znaju za ovu zgradu. Ona je uvijek bila neka tužna zgrada na zavoju. Pretvorili smo je u neku veselu građevinu sa veselim okolišem ali smo naravno tom zahvatu dali taj tehnološki dio koji je želja kad se otvore vrata da se pojavi skriveni svijet unutar postojećih gabarita zgrade koju smo naslijedili iz povijesti’, objašnjava Gordan Resan, glavni projektant.

Osim 1800 četvornih metara zgrade uređene prema najvišim standardima, Mare Sano nudi nešto jedinstveno.

opatija-hotel-dom-na-kvadrat

‘Mislim da je ovo jedina zgrada u Opatiji koja ima pogled na Volosko i na Opatiju. Iza je prostor koji nažalost šetači ili prolaznici ne vide, gdje imamo na gotovo tri tisuće kvadrata uređene parkove’, dodaje Davor.

Spoj povijesti i inovacije

‘Zgrada se sastoji od jednog ogromnog kompleksa iza koji se pretvara u klasične opatijske terase koje smo iskoristili maksimalno moguće, a zapravo smo ih naslijedili. Jako smo bili sretni kada smo vidjeli što to sve sadrži naša zgrada iza, pretvorili smo ih u prelijepe vrtove i terase, sunčališta, bazene, tako da smo nakon realizacije ovog projekta dobili jedan prelijepi kompleks jedinstven u Opatiji’, kaže Gordan.

Njegov šarm savršeno upotpunjuje  kolni ulaz uređen Wienerbergerovim brendom, Semmelrock Arte opločnicima u kojima se spaja povijesni izgled kaldrme i jedinstvena inovacija.

opatija-hotel-dom-na-kvadrat

‘Ovaj luk jedan se sastoji od četiri elementa i oni se znači mogu slagati u lepeze ili u valove. I kombinacijom ta četiri elementa sa različitih palet a se dobije ustvari unikatna površina’, objašnjava nam Marko Erstić, regionalni voditelj prodaje Semmelrock.

ARTE betonski opločnik tolerantan je na visoka opterećenja. ‘On ima posebno patentiran sistem utora i reški koje mi nazivamo ‘Einstein sistem.’ To su, utori i reške se kao kliješta uhvate jedno za drugo i prenose opterećenja znači, silu na veliku površinu’, dodaje Marko.

Odbran je brončano prošarani Arte opločnik slagan u lepeze. ‘Moj cilj i Davorova ideja je bila da taj prostor oko građevine pretvorimo u jedan javni prostor nalik nekom trgu, centra nekog grada’, kaže Gordan.

Savršeno uklapanje u koncept

‘Ja sam htio kaldrmu stavit ispred objekta i onda smo naišli na Semmelrockov jedan produkt, Arte koji nam je predivan i koji nam se uklapa u kompletnu koncepciju objekta’, tvrdi Davor. Od početka projektiranja do konačne izvedbe na terenu, inženjersku podršku pružao je Semmelrockov CAD odjel.

‘Kada se investitor odlučio za Semmelrock, napravili smo CAD nacrt sa ARTE opločnikom i znači napravili smo mu shemu slaganja i ono što je isto dosta bitno kod narudžbe, specifikaciju samih materijala, tako da gospodin točno zna koliko materijala mu treba za njegovu površinu’, dodaje Marko.

Zajedno s pripremom podloge, opločnik otporan na smrzavanje i sol, bio je postavljen za nekoliko dana.

opatija-hotel-dom-na-kvadrat

Slaganje je izuzetno brzo, nije kao kod stare kaldrme, gdje se mora svaka kockica posebno slagati ili stavljat ju u beton. Ovo se stavlja na pripremljenu drenažnu podlogu i sa ta četiri elementa postavi se prvi red i onda to jednostavno ide brzo slaganje‘, kaže Marko.

Probuđena prelučka ljepotica

Priprema podloge, iskapanje vrši se do razine smrzavanja, to ovisi u kojem dijelu države se nalazimo, negdje je potrebno dublje, negdje manje. I onda se stavlja šljunak isto ovisno o dubini iskopa, od 20 – 45 centimetara koji se nabija sa valjkom ili sa vibro pločom, a na njega ide tucanik 3 – 5 centimetara tucanika granulacije 4 – 8 milimetara i na njega se slažu opločnici. Opločnik se zatim fugira sa kvarcnim pijeskom i nabija se ponovno sa vibro pločom da bi taj pijesak utisnuo u fuge i da bi se stabilizirala kocka i da bi se ona iznivelirala, znači da bi bila ravna.

Ova predivna kaldrma novog doba, od ovog ljeta, bit će svjedok jednog lijepog razdoblja koje očekuje napokon probuđenu prelučku ljepoticu.

Prostorije

Praktičnim rješenjima do savršene dječje sobe koja će rasti s djetetom

Stvorite maštovito mjesto za igru i odmor

Dječja soba treba biti vesela, funkcionalna i s dovoljno prostora za igru. Odabirom praktičnih rješenja možete stvoriti prostor koji će rasti s djetetom, a Lesnina donosi primjer jedne takve sobe.

Primjer dječje sobe je soba Mije, a njeni roditelji su odlučili kreirati maštovit prostor za igru i odmor. 

“Ponosno mogu reći da je to zaista primjer dječje sobe koja je u potpunosti do zadnjeg detalja opremljena u Lesnini. To je samo jedan primjer, odnosno dokaz kako zapravo možemo svakom kupcu pristupiti individualno i jako dobro osluškivati želje i zapravo izrealizirati jedan prostor točno onako kako je to netko zamislio.”, ističe direktorica Lesnine, Petra Bizjak.  

Ovdje je zamišljen koncept koji će rasti zajedno s Mijom

“Kupci sve više preferiraju tip sobe koja je zapravo mladenačka, a ne klasično ultra dječja soba. Primjer je u ovoj sobi, gdje imamo boxspring krevet koji ima visoko tapicirano uzglavlje.

Kada pričamo konkretno o tom krevetu, idemo dosta personalizirano, individualizirano u smislu visine uzglavlja, boje, odabira tipa i odabira vrste madraca. Također kao što se može vidjeti na primjeru ovog kreveta, opcionalna je i ladica, koja je sad jako popularna jer nudi dodatni prostor za pohranu. “, pojašnjava.

Za dječje sobe isplati se uložiti u kvalitetan i veći ormar

Iako je možda trenutno prevelik za dijete, sigurno ćete pronaći svrhu slobodnog prostora. 

Kako navodi gđa. Bizjak, sobe su nekako sada prostorno i kvadratima manje, više se ide na uštedu prostora da bi se dobilo više prostora recimo u ovom dnevnom prostoru. Zato je za sobe jako važno da ormar maksimalno uštedi prostor, a unutra da se dobije što više opcija za pohranu kako garderobe, tako i igračaka, knjigica i slično.

“Za ovu sobu je zahtjev bio da ormar bude kutni, da prostor kuta bude maksimalno iskoristiv za neke veće stvari. “.

Zavjese šivane po mjeri

Dizajn ove dječje sobe upotpunjen je tapetom koja evocira snove o avanturi te vrlo zanimljivom zavjesom. 

“Tu je jedna vrlo specifična zavjesa u sobi, a vodili smo se potpuno individualnim pristupom, nešto što Lesnina nudi, a to je šivanje zavjesa po mjeri. Mogli smo se tako potpuno posvetiti baš ovom investitoru i doći do toga da je zavjesa ne specifična.

Kao što možete vidjeti, iako je posrijedi zapravo klasična bijela zavjesa, ona je našivena džepićima u raznim bojama i ti džepići služe za igračke, odlaganje i slično . Zapravo sobi daje skroz drugi dojam. “, pojašnjava sugovornica.

Dječje sobe su mjesto gdje se možete poigrati bojama i uzrocima, a Lesnina će vam pomoći u dizajnu. 

“Ja mogu i po ovom primjeru i općenito reći da kad su dječje sobe u pitanju, nudimo apsolutno sve. Možemo se od ideje do realizacije uklopiti u svaki prostor. Od gotovih dječjih soba koje su takve kakve jesu, kakve ih vidite u našem izlogu, a da uključuju krevet, noćne ormariće, ormar. Ovisno o tome je li dijete veće ili manje, tu je važan i radni stol, stolice, komode i slično.

Možemo kao u primjeru ove konkretne sobe birati svaki artikl pojedinačno onako kako je kupac zamislio pa ponuditi odvojeno neku vrstu kreveta, a izbor je velik i raznovrstan. Od varijante klasičnog kreveta, preko boxspring koji su sad trenutno možda i najpopularniji. Tu su razne varijante kao i uostalom svega onoga što jedna dječja soba zahtjeva, kao što su rasvjeta, tepisi, zavjese, zidne tapete… Zaista je sve u ponudi.”, zaključila je sugovornica.

Boje u sobi potaknuti će dječju maštu i kreirati prostor za uživanje u svakodnevnim aktivnostima. 

Nastavite čitati

Uređenje i opremanje

Odabir vrste peći za zimu bit će lakši uz ove savjete

Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora

Ako još uvijek niste odabrali vrstu peći i ogrijeva za ovu zimu, donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izaberete najbolju opciju. 

Dolaskom hladnih dana suočavamo se s pitanjem kako se efikasno i ekonomično grijati, a zbog nestabilne cijene plina, često tražimo alternativu. Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora, a oba imaju svoje prednosti i mane. 

Peći na palete i peći na drva

Najučinkovitije su peći na drva zbog toga što imaju puno veću energetsku vrijednost u grijanju, isto tako imaju, po meni, puno veću iskoristivost. Razlog je taj što kada u njima drvo sagorijeva ono se pretvara u ugljen. Taj ugljen se pretvara opet u žar i onda imamo duži vremenski period toplinu koju one proizvode.”,  izjavio je Tomislav Kromar, prodajni savjetnik u Pevexu.

Peći na drva stvaraju i posebnu atmosferu u domu

Peći na drva su tradicionalan izbor za grijanje koje pridonose posebnoj atmosferi u prostoriji dok su peći na pelete novija opcija koja popularnost zahvaljuje učinkovitosti i praktičnosti. 

Peći na drvo i peći na pelet se razlikuju po vrsti materijala kojima se služe za grijanje, s time da peći na pelet ponajviše se razlikuju po tome što moraju imati električnu energiju da bi mogle raditi, da bi mogao sustav gorenja grijat. 

Električna energija služi za to da upuhuje zrak unutra kako bi taj pelet mogao gorjeti, jer pelet je jedna nabijena masa koja jednostavno bez protoka zraka ne može gorjeti i stvoriti vatru i toplinu.”, dodaje sugovornik.

Prilikom odabira važno je znati koji su preduvjeti potrebni za instalaciju 

Za instalaciju peći na drva, ističe sugovornik, je prvobitno potreban dobar dimnjak koji je predviđen za peć koju smo odabrali, potrebne su dimovodne cijevi, koljena, rozete. Kod peći na pelete isto tako je potreban dimovodni sustav, odnosno cijevi, koljena i sve ostalo i isto tako je potreban dovod zraka kako bi pelet mogao gorjeti. 

Bez obzira koju opciju birate, snagu peći treba prilagoditi veličini prostorije koju želite zagrijati. 

“Po idealnim uvjetima, kada je izolacija savršena i da nema puno staklenih stijena koje hlade prostor, po pravilu bi trebalo biti; kilovat snage peći na otprilike 10 kvadrata. Ali kako nigdje nisu toliko idealni uvjeti, uvijek se uzima više tako da možemo reći da je jedan kilovat sat za nekakvih 7 do 8 kvadrata.”, savjetuje.

Palete, brikete ili drvo…

U računicu svakako uključite dostupnost ogrjeva, a pelete, brikete i drvo možete nabaviti u Pevexovim poslovnicama. 

“Razlike i prednosti između tih ogrjeva su prije svega te da drvo ima najveću energetsku učinkovitost. Kod briketa je stvar nešto malo bolja, nije kao drvo, ima puno veću toplotnu vrijednost tako da nam je puno manja količina potrebna prilikom grijanja, naspram drveta. 

A kod peleta je, smatram, najbolja stvar to što ne stvaraju puno otpada, a to znači da puno jednostavnije i brže možete očistiti te peći jer cijeli pelet se pretvara u pepeo koji jednostavno sa usisavačem za pepeo i usisate. Peći na brikete nisu neke specijalne peći, to su iste peći kao peći na drva samo šta koriste drugo gorivo za loženje.”, pojašnajva sugovornik te dodaje kako se kod peći na drva mogu koristiti i briketi jer oni su u biti jedan dio otpadnog materijala od drveta, sažet u jednu cjelinu, isto kao peleti, samo u većem izdanju. 

Grijanje na struju

Iako je grijanje na struju jedno od najskupljih, najčešće se koristi u pojedinačnim prostorijama kada  je potrebno brzo zagrijavanje. 

“Najveće prednosti peći na struju, odnosno grijalice, su te što ne moramo paziti na gorivu tvar unutra koja nam stvara toplinu, već one imaju ugrađene u sebi grijače. Uključimo ih jednostavno u električnu energiju i pustimo ih da one odrađuju svoj posao kako treba.”, zaključio je Kromar.

Najbolji izbor ogrijeva je onaj koji vam omogućuje komforno i ekonomično grijanje prilagođeno vašem načinu života. 

pevex.hr

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice