Uređenje interijera
Novi aparthotel s pogledom na Opatiju i Kvarner
Sjajan primjer obnove ruha povijesne građevine

Nakon dugogodišnje inozemne karijere u visokom hotelskom biznisu, Riječanin Davor Bobinac odlučio je ovu donedavno uspavanu ljepoticu u Preluku kraj Opatije pretvoriti u vrhunski apart-hotel.
‘Nakon 30 godina rada u Švicarskoj i bavljenja hotelijerstvom, a još uvijek sam radno aktivan, odlučio sam uložiti nešto u Hrvatsku. Tražio sam lokaciju, da je uz more, da je blizina Opatije ili sama Opatija i odlučio sam kupiti ovaj objekt. On je bio na licitaciji i mislim da sam napravio dobar potez što sam to uradio’, kaže Davor.

Prema nekim izvorima, ovo je prvotno bio samostan riječkih augustinaca, a nakon toga i zgrada talijanske Finanze, te upravna zgrada kamenoloma.
‘Zgrada je uvijek bila u funkciji dok nije na kraju totalno bila devastirana i kao takva je bila ruglo na ulasku u Opatiju. Samim tim sam bio sretan da sam mogao tako nešto napravit. Čak su mi stari Vološčani su mi rekli da se to zvalo Bella Villa. Ljudi su bili oduševljeni da se to ponovo vratilo’, dodaje.
12 luksuznih apartmana
Danas se zove Mare Sano Resort. Unutar obnovljenih povijesnih zidina, krije se 12 luksuzno opremljenih apartmana.

‘Želja nam je bila da proizvedemo građevinu koja će se decentno uklapati u okoliš, koja je zapravo dio nasljeđa nekog kulturnog. Znači u Rijeci svi znaju za ovu zgradu. Ona je uvijek bila neka tužna zgrada na zavoju. Pretvorili smo je u neku veselu građevinu sa veselim okolišem ali smo naravno tom zahvatu dali taj tehnološki dio koji je želja kad se otvore vrata da se pojavi skriveni svijet unutar postojećih gabarita zgrade koju smo naslijedili iz povijesti’, objašnjava Gordan Resan, glavni projektant.
Osim 1800 četvornih metara zgrade uređene prema najvišim standardima, Mare Sano nudi nešto jedinstveno.

‘Mislim da je ovo jedina zgrada u Opatiji koja ima pogled na Volosko i na Opatiju. Iza je prostor koji nažalost šetači ili prolaznici ne vide, gdje imamo na gotovo tri tisuće kvadrata uređene parkove’, dodaje Davor.
Spoj povijesti i inovacije
‘Zgrada se sastoji od jednog ogromnog kompleksa iza koji se pretvara u klasične opatijske terase koje smo iskoristili maksimalno moguće, a zapravo smo ih naslijedili. Jako smo bili sretni kada smo vidjeli što to sve sadrži naša zgrada iza, pretvorili smo ih u prelijepe vrtove i terase, sunčališta, bazene, tako da smo nakon realizacije ovog projekta dobili jedan prelijepi kompleks jedinstven u Opatiji’, kaže Gordan.
Njegov šarm savršeno upotpunjuje kolni ulaz uređen Wienerbergerovim brendom, Semmelrock Arte opločnicima u kojima se spaja povijesni izgled kaldrme i jedinstvena inovacija.

‘Ovaj luk jedan se sastoji od četiri elementa i oni se znači mogu slagati u lepeze ili u valove. I kombinacijom ta četiri elementa sa različitih palet a se dobije ustvari unikatna površina’, objašnjava nam Marko Erstić, regionalni voditelj prodaje Semmelrock.
ARTE betonski opločnik tolerantan je na visoka opterećenja. ‘On ima posebno patentiran sistem utora i reški koje mi nazivamo ‘Einstein sistem.’ To su, utori i reške se kao kliješta uhvate jedno za drugo i prenose opterećenja znači, silu na veliku površinu’, dodaje Marko.
Odbran je brončano prošarani Arte opločnik slagan u lepeze. ‘Moj cilj i Davorova ideja je bila da taj prostor oko građevine pretvorimo u jedan javni prostor nalik nekom trgu, centra nekog grada’, kaže Gordan.
Savršeno uklapanje u koncept
‘Ja sam htio kaldrmu stavit ispred objekta i onda smo naišli na Semmelrockov jedan produkt, Arte koji nam je predivan i koji nam se uklapa u kompletnu koncepciju objekta’, tvrdi Davor. Od početka projektiranja do konačne izvedbe na terenu, inženjersku podršku pružao je Semmelrockov CAD odjel.
‘Kada se investitor odlučio za Semmelrock, napravili smo CAD nacrt sa ARTE opločnikom i znači napravili smo mu shemu slaganja i ono što je isto dosta bitno kod narudžbe, specifikaciju samih materijala, tako da gospodin točno zna koliko materijala mu treba za njegovu površinu’, dodaje Marko.
Zajedno s pripremom podloge, opločnik otporan na smrzavanje i sol, bio je postavljen za nekoliko dana.

Probuđena prelučka ljepotica
Priprema podloge, iskapanje vrši se do razine smrzavanja, to ovisi u kojem dijelu države se nalazimo, negdje je potrebno dublje, negdje manje. I onda se stavlja šljunak isto ovisno o dubini iskopa, od 20 – 45 centimetara koji se nabija sa valjkom ili sa vibro pločom, a na njega ide tucanik 3 – 5 centimetara tucanika granulacije 4 – 8 milimetara i na njega se slažu opločnici. Opločnik se zatim fugira sa kvarcnim pijeskom i nabija se ponovno sa vibro pločom da bi taj pijesak utisnuo u fuge i da bi se stabilizirala kocka i da bi se ona iznivelirala, znači da bi bila ravna.
Ova predivna kaldrma novog doba, od ovog ljeta, bit će svjedok jednog lijepog razdoblja koje očekuje napokon probuđenu prelučku ljepoticu.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.