Uređenje interijera
Održivi dizajn važan je za opstanak
Iako održivo i zeleno postaju imperativ, a održivi dizajn smjer kojemu se okreće u uređenju interijera, o njemu još uvijek malo znamo.
Održivi dizajn pristup je dizajnu proizvoda, okoliša i društva koji za cilj ima minimiziranje negativnih utjecaja na sam okoliš, društvo i ekonomiju, a da pritom pokazuje svoju dugoročnost. Stremi ka stvaranju proizvoda ili rješenja koja zadovoljavaju potrebe današnjih, a istovremeno ne ugrožavaju potrebe budućih generacija i ne iscrpljuju prirodne resurse.
Razmišljanje unaprijed
Kada govorimo o održivom dizajnu u interijerima, prvenstveno se misli na materijale, ali priča počinje puno prije. Trebalo bi više pozornosti obratiti na projektiranje samih prostora, ako je to moguće, naglašava Marija Žutinić Tizaj iz arhitektonskog ureda 4uHa.

Na konkretnom primjeru to bi značilo razmisliti unaprijed o poziciji i veličini prozora jer su oni usko vezani uz količinu topline, prozračnosti i svjetlosti u domu. Nakon toga slijedi odabir ekološi prihvatljivih materijala.
Poput prirodnog kamena, drva, bambusa koji je odlična zamjena za drvo jer brzo raste i koristi se u više sfera i proizvodnje i dizajna, zatim energetska učinkovitost, obnovljivi resursi energije itd., napominje Žutinić Tizaj.
Ekološka prihvatljivost materijala ne ovisi samo o materijalu, nego i o načinu na koji se taj materijal dobiva, proizvodi i u konačnici reciklira.
Važno je uzeti u obzir cijeli njihov životni proces – od načina na koji se izrađuju, preko toga koliko se zadire u ekologiju prilikom njihovog stvaranja, mogu li se reciklirati i što se može napraviti s tim materijalima nakon njihovog životnog vijeka, objašnjava Žutinić Tizaj.
Smjernice za uređenje u skladu s održivim dizajnom
Želite li svoj životni ili radni prostor urediti po pravilima održivog dizajna, važno je pridržavati se nekih smjernica.
Birati podove koji su drveni, koji su ekološki prihvatljivi radi svojih bojila, koji nemaju neke kemikalije ili otrove u sebi. Kada projektiramo takav interijer trebali bi obratiti pozornost na to da on bude dugoročan u smislu da su to kvalitetni materijali za koje nije potrebna neka intervencija u skorije vrijeme. Konkretno da je to npr. drvo, prirodni kamen, mramor ili granit, pojašnjava Žutinić Tizaj.


Važno je brinuti o kvaliteti zraka u interijeru, o potrošnji vode te lako održivom namještaju kojeg se može popraviti ili redizajnirati.
Održivi dizajn u Hrvatskoj
Arhitekti i projektanti dobro su upoznati s pravilima održivog dizajna i rade na podizanju svijesti o njegovoj važnosti.
Kod nas je to još uvijek prije iznimka nego pravilo. U drugim, razvijenijim zemljama to je više zaživilo. Mi još čekamo da se zapravo i mi educiramo, da educiramo krajnjeg korisnika, da educiramo proizvođače, ali ako i dalje želimo biti na ovoj planeti, smjer održivog dizajna je neizbježan, ističe Žutinić Tizaj.
Osim nedovoljne upućenosti u sam pojam, glavni razlog slabog korištenja održivog dizajna najčešće su financije.


Da bi se dobio materijal koji je ekološki prihvatljiv, potrebna je velika investicija u njegovoj proizvodnji, a to automatski diktira i cijenu krajnjeg proizvoda ili materijala tako da se ljudi još uvijek prije odlučuju za neke konvencionalne materijale koji su im pristupačniji, kaže Žutinić Tizaj.
O održivom dizajnu treba razmišljati već pri projektiranju stana. U konačnici će to značiti manju potrošnju vode, električne energije, namještaj koji je dugoročan, a samim time i uštede. Konačna isplativost održivog dizajna ovisit će o specifičnom proizvodu, industriji i tržištu, kao i o sposobnosti izvođača da učinkovito implementira održive prakse.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.