Povežimo se

Dekoracije u interijeru

Popis jesenskih trendova koje bi ipak mogli preskočiti, savjetuju dizajneri

Stalno praćenje trendova može postati skupo. Investiranjem u kvalitetne, klasične dekoracije koje možete koristiti godinama smanjujete troškove i potrebu za kupovinom novih stvari svake sezone

Toplina i udobnost je sve što nam treba da bi jesenski dani bili potpuni. Dani su postali kraći, temperature padaju pa sve više vremena provodimo kod kuće. To ujedno znači da je pravo vrijeme da svoj interijer pretvorimo u toplu, jesensku oazu — i to uz samo nekoliko detalja.
Prije nego što stavite baršunaste bundeve ili mirisne svijeće s mirisom slanog karamela u košaricu, pogledaj ovaj popis jesenskih trendova koje bi ipak mogli preskočiti.

1. Umjetne bundeve i umjetno lišće i cvjeće

Na popis jesenskih trendova koje bi ipak mogli preskočiti prvi dolaze umijetni ukrasi. Može biti primamljivo koristiti umjetne verzije prirodnih elemenata prilikom uređenja za jesen. No, kako prenosi portal The Spruce: Make Your Best Home, ništa ne nadmašuje ono što priroda nudi.

Ana Koro, dizajnerica interijera otkriva kako jesen u domu također znači suho lišće koje je sastavni dio nje, a to suho lišće,  šišare i ostali jesenski motivi mogu biti u vazama, mogu biti u drvenim košarama…

Kako unijeti jesensku toplinu u dom: Savjeti dizajnerice Ane Koro

2. Jarke, prenaglašene tople boje

Sjajne nijanse narančaste, žute i crvene nisu za svakoga, a ulaganje u jesenje trendove koji vam brzo mogu dosaditi nije najbolja odluka. “Da li je to više narančasta, žuta, zelena ili više sivo-bež s obzirom da nam nekako narančasta i siva idu jedna s drugom, ali bilo bi dobro da ide neutralnija, znači više na bijelo-bež pozadina s nekim narančastim ili zelenim detaljima” rekla je Koro.

“Udobnost doma možete postići tako da koristite dekice. Možemo se osvrnuti na materijale kao što su vuna, baršun ili neke imitiacije toga.”, dodaje ona.

3. Svijeće s jesenskim mirisima

Evo jednog zanimljivog mišljenja: ne vole svi miris javorove svijeće koju palite. “Jedna stvar koju bih izbjegla su svijeće s mirisom ‘pumpkin spice latte’ ili ‘slanog karamela’,” kaže dizajnerica Sarah Tract.

Tract savjetuje da zapamtite kako vaš dom može mirisati lijepo tijekom cijele godine. Možete odabrati jedan miris koji će postati zaštitni znak vašeg doma za sva četiri godišnja doba. “Želite da se vaši gosti sjete bezvremenskog, svježeg mirisa u zraku, a ne umjetne ili glavoboljne svijeće koju palite za jesen,” kaže ona.

Ako ne želite potpuno odbaciti jesenske svijeće, možete ih uživati kad ste sami, a za druženja se držati svog prepoznatljivog mirisa.

4. Pretjerivanje s dekorom

Prilikom pregledavanja Instagrama često nailazite na slike domova s desecima šarenih bundeva u gotovo svakoj sobi. Također je važno sjetiti se da te fotografije i snimke često dolaze od influencera koji moraju stvarati novi sadržaj, stoga to nije nužno norma.

Tract preporučuje minimalistički pristup u odnosu na maksimalistički kad ukrašavate za jesen. „Pretjerano uređenje za sezone nije praktično niti bezvremensko“, kaže ona. „Zgrožavam se kad ljudi mijenjaju jastuke ili deke za ‘trendi i slatki’ sezonski dekor. Za mene bi to trebali biti trajni elementi u domu.“

Iako se često savjetuje zamjena lako promjenjivih predmeta, Tract ima drugačiju ideju: „Umjesto toga, razmislite o unosu elemenata iz prirode koje inače nemate, ali ih pokušajte držati jednostavnima. Na primjer, kad je riječ o dekoraciji za Noć vještica, mislim da su čvrste, narančaste bundeve ljepše i elegantnije od onih s uzorcima ili obojenih.“

5. Fokusiranje na dekor usmjeren na Noć vještica

Kad uređujete svoj dom za jesen, imajte na umu da dekoracije za Noć vještica možete izlagati samo nekoliko mjeseci godišnje (max). Međutim, ako volite neutralne tonove zemljanih jesenskih nijansi, te boje možete ostaviti i tijekom drugih sezona.

7 jesenskih dekoracija koje možete napraviti sami

Dekoracije u interijeru

Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila kojih se pritom morate slijediti

Stil za hrabre, umjetnički nastrojene ljude, koji se to ne boje pokazati

Sunčica Mastelić Ivić, dipl. ing. arh., ovoga nas tjedna vraća u lude sedamdesete. Želite li svoj stan urediti u stilu inspiriranom tim razdobljem, ovo su pravila kojih se treba držati. 

Sunčice, danas obrađujemo stil inspiriran 70. godinama i ovo je prostor koji si izabrala, zašto baš ovaj?

Poslije ću objasniti kako su nastale 70., što se u njima zbivalo i ako se hoćemo inspirirati 70-ima, onda sam otkrila da nam je ovo dobra baza zbog toga jer imamo s jakim uzorkom jako dekoriran zid.

I otuda smo počeli, imamo jednu vrlo neutralnu garnituru za sjedenje i zapravo neutralni pod i sad ćemo onda od toga vidjet šta 70. donose sa sobom i na koji način ćemo ih upotpuniti. Ali uglavnom, baza nam je bogato dekorirani zid, zato jer 70. godine nastaju u vrijeme kad se dešavao određeni otpor i to na svjetskoj razini, već možemo 68. godinu i doba studentskih nemira i pokreta među mladim ljudima pratiti kao uvod u 70. godine, bunt prema ratu, bunt prema tadašnjem tradicionalizmu društva se dešava u 70-tim godinama, nastaje hipi pokret koji je imao potpuno drugačije postavljene stvari glede dizajna i mode, s druge strane, u 70-im godinama prvi put na modnu scenu, na filmsku scenu dolazi afroamerička kultura. 

Paralelno s druge strane imamo 69. godinu i stupanje čovjeka na mjesec. Svemirski dizajn, korištenje plastike, najblaže rečeno je došlo do neslućenih granica, različiti aerodinamični predmeti u dizajnu svakodnevne upotrebe u jakim bojama, dolaze do izražaja. Dakle, sve ove stvari koje sam rekla su nam jedna dobra, vrlo jaka inspirativna baza kojom se danas bavimo, a to su 70. godine. 

Da bi ovaj prostor uredila u tom stilu, što tražimo, što nam je sve potrebno?

Fali nam puno toga. Ti znaš da volimo napraviti dosta detalja i da će svaki od tih detalja se referirati na te godine i kako mi ovdje imamo jedan dosta ogoljeni prostor, moramo se baviti podom, moramo formirati neki stolić, moramo staviti tepih, moramo se pozabaviti sa jastucima. Ova velika površina kutne garniture traži da je upotpunimo i vidjet ćemo šta će se dešavati na ovom regalu na kojem je postavljen televizor s lijeve i desne strane, dakle koje ćemo imati uporabne predmete koje nas podsjećaju na 70te godine. 

Kako odabrati bezvremenske komade namještaja? Arhitektica otkriva vrijedne trikove

Onda ćemo sada obići Lesninu i početi tražit te predmete koji nam nedostaju da bi ovaj prostor preuredili u potpunosti.

Razmišljam nešto, o nečemu što nam je baza na podu, a to je tepih od kravlje kože koji ima crni sjaj, zato jer imamo postojeću podnu oblogu tamnu i onda će ovo samo dati dodatnu teksturu.

To ti se u interijerima zove layering, kada u istoj skali boja radiš različite teksture, na taj način dobivaš dubinu, bogatstvo prostora, tako da mislim da će to biti dobar rezultat. 

Što još tražimo osim tepiha?

Osim tepiha nam nedostaje stolić, naravno moramo staviti i jastuke koji onda izražavaju sam bit dekoracije svega i održavaju nam 70. koje danas volimo, otići ćemo u zonu gdje ćemo izabrati rasvjetna tijela koja će nas podsjećati na taj dizajn u smislu oblih tvorevina, ali ćemo paziti da ne odskačemo od osnovne skale boja koju danas radimo. 

Moramo kafe stol odabrati, moramo odabrati fotelju. Za fotelju je uvijek dobro da je ona potpuno drugačija ali ćemo je povezati sa zidom i kod tonova primjerice, zelenih boja, uvijek treba gledati dali su to topli tonovi ili hladni tonovi, dakle ako imamo bazu koja je u toplim tonovima, onda na to mogu ići svijetlije boje, ali topla zelena. 

Naslonit ćemo se sa ovim dizajnom na 60-te godine, ona je vrlo jednostavna, ima dobru boju, ona je od pliša, a sedamdesete godine vole pliš, voljele su ga i u odjeći i vole ga u interior designu, tako da ovo je dobar izbor i mislim da će zabavno biti vidjeti kakav će efekt imati ova topla rubna zelena sa jako dekoriranim zidom kojeg imamo. 

Kakav stolić tražimo uz ovakvu fotelju?

Tepih ima sjaja, idemo sa sjajem i što se tiče stolića. 

Postavit ću još ovu svjetiljku koju uvijek volim stavljati u kombinaciji sa istom takvom, iz iste familije, zašto sam ih odabrala? Zato jer ovakvih predmeta možemo naći i u 70-tim godinama jer predstavljaju procvat predmeta koji se rade od pleksiglasa, koji ima malo zaobljenije ili neobičnije forme i zato jer se sa svojom bojom i teksturom dobro slaže sa ostatkom onoga što smo slagali. Dakle, imamo bazu koja je neutralna, koju smo zatamnili, dodali smo sjaja bilo na tepihu ili ponešto na jastucima i na završnim detaljima. 

Transformacija dnevnog boravka pomoću samo jednog komada namještaja

Mislim da ne odskačemo, da imamo od glavnih akcenata zid koji je jako dekoriran, pa onda se to djelomično prati preko dekora na jastucima i onda u smirenijem tonu zaokružujemo sa sjajnim i tamnim elementima vaza, boca za piće, nešto knjiga i slično. 

Ove stilove koje radimo, radimo ih na način da želimo pokazati da je svaki od tih različitih stilova i danas ravnopravan, ne možemo reći da je sada u trendu jedan stil, ostali nisu, to pogotovo vrijedi za rezidencijalne prostore, za ono što imate u svoja četiri zida. 

Ono što je važno za 70te godine je da su one za ljude koji su hrabri, koji su i umjetnički nastrojeni, koji se to ne boje pokazati i zapravo bi bila poruka, napravite to i ne morate se nikome dokazivati.

Nastavite čitati

Bilje

Kako održavati i njegovati bonsai u zatvorenom prostoru? Ovi će savjeti pomoći

Njihova kompaktna priroda je šarmantna i nudi potpuno drugačiju privlačnost od većih sobnih biljaka

Uzgoj bonsaija ostaje specijalizirana niša, ali učenje umjetnosti bonsaija danas je dostupnije nego ikada. Prikupili smo savjete za uzgoj bonsaija u zatvorenom prostoru, uključujući savjete Tonija Adžića, zagrebačkog stručnjaka za bonsai. Evo najboljih savjeta za njegu bonsaija u zatvorenom prostoru – i kako ga zapravo održati na životu!

Bonsai – drvo u posudi

Bonsai u prijevodu znači drvo u posudi. Iako izvorno potiče iz Kine, tehnika izrade usavršena je u Japanu. Umjetnost bonsaija tradicionalno se prakticirala na otpornim biljkama na otvorenom, što je dijelom razlog zašto imaju reputaciju da umiru u zatvorenom prostoru. Obožavate li stabla, a ograničeni ste prostorom da biste posadili vlastito, pokušajte s drvenom japanskom tehnikom koja drvo pretvara u pravo umjetničko djelo.

Stabala koja možete uzgojiti u posudama: Dodajte boju i visinu vašim terasama i dvorištima

Bonsai možete napraviti sami od bilo koje vrste drveta, poput javora ili glicinije, a jednako dobro izgledaju i zimzelena i listopadna stabla. Adžić objašnjava da je zabluda da se za bonsai mora koristiti posebna vrsta drveta, ne mora biti patuljasta vrsta.

Kako napraviti bonsai

Njega bonsaija

Postavite biljku na indirektno svjetlo. Pronađite mjesto za vaš bonsai u dijelu kuće s puno jakog, ali neizravnog svjetla. Pripazite jer mnogi prostori odmah uz prozore mogu biti problematični. Izravno sunce je preoštro, a bonsai treba držati podalje od hladnih propuha i izravne topline radijatora, koji su često postavljeni ispod prozora.

Kako napraviti bonsai

Održavajte vlažnost, ali ne prelijte vodom. Procijenite potrebe za vodom vašeg bonsaija kao što biste to učinili s bilo kojom drugom biljkom: Ubodite prst u tlo. Ako je suho, temeljito zalijte. Idealno je zalijevati kad tlo počne gubiti vlagu, što može biti svaki dan tijekom sezone rasta ili svaki drugi dan, odnosno i rjeđe kad je drvo u fazi mirovanja zimi.

Ako primijetite žućenje listova ili crne vrhove, moguće je da korijenje truli zbog previše vode. Dopustite biljci da se potpuno osuši, zatim je ponovno zalijte i pustite da se djelomično osuši prije sljedećeg zalijevanja. Ako problem potraje, tlo možda ne odvodi vodu dovoljno dobro, pa će biti potrebno presađivanje.

“Zemlja za bonsai treba dobro zadržavati vlagu, a propuštati višak vode van kroz posudu jer korijen ne smije biti potopljen u vodi. Zato što se uzgaja u plitkim, glinenim posudama, u toplijim danima, bonsai treba svakodnevno zalijevati, a treba li presađivanje to svakako treba napraviti u vrijeme mirovanja stabla, od jeseni do proljeća“, savjetuje Toni.

Bonsai, iako malen, i dalje je drvo pa većinu svojih hranjivih tvari dobiva iz sunca i zraka. Međutim, budući da su bonsai stabla ograničena na male posude s malo hranjivih tvari u tlu, na kraju će trebati gnojivo kako bi se nadomjestile hranjive tvari u tlu.

Kako presaditi bonsai u zatvorenom prostoru

Bonsai treba presađivati svake jedne do tri godine, ovisno o biljci, pa to ne morate odmah učiniti. Međutim, ako je vaš bonsai prodan u posudi bez drenažnih rupa, trebali biste ga što prije presaditi u posudu s njima.

Za održavanje bonsaija za početnike su potrebne samo škare za orezivanje i pinceta za uklanjanje osušenih listova i sitnog korova.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice