Dekoracije i detalji
Pravilno održavanje i čišćenje perzijskog tepiha: Ove stvari nikada nemojte raditi
Oni mogu postati antikni predmet koji vrijedi čak i milijun dolara!
Perzijski tepisi mogu postati antikni tepisi čije vrijednosti dosežu čak i do milijun dolara. No, antikni tepih nije svaki stari tepih, a da bi i doživio visoke godine, važno ga je pravilno održavati.
Posjedujete li perzijski tepih, iznimno je važno pravilno ga održavati. Strogo je zabranjeno isprašivanje tepiha udaranjem kao i kemijsko čišćenje. Želite li ga sačuvati, preporuča se svakih mjesec i pol dana ga okretati i hodati po drugoj strani.
Ukoliko je prljav, najbolje ga je odnijeti stručnjacima u Behruz tepisi gdje će svaki perzijski tepih biti tretiran sredstvima koja neće oštetiti mustru niti tkaninu. A ako je došlo do oštećenja, moguće ga je popraviti.

Popravak perzijskog tepiha
Kako navodi vlasnik trgovine Behruz Tepisi i stručnjak za orijentalne tepihe, Hamid Hajeb, za popravak tepiha koji su stariji, pa i oko 150 godina, može se popraviti.
“Bez ikakvih problema možemo i sa strane koja je vrlo neuredna, šivati i praktično novo vunu tu raditi. A i rese su kao što vidite vrlo neuredne i uništene, tu možemo do jednog dijela otvoriti čvorove i nakon toga zaštitimo da dalje jednostavno ne ide.
Da dođemo do određenog dijela kojeg treba popraviti prvo moramo stvoriti uvijete za popravak. Uvjet je da ovaj dio rasparimo i da dobijemo od potka rese, imamo i takozvane proteze ali na takav skupi tepih, antikni tepih, montirati odnosno šivati protezu, nije zahvalan potez. Trebali bismo jednostavno raspariti ovaj dio, kao što ja radim, jednostavno čvor po čvor maknuti i kada dobijemo određeni centimetar ovdje od potka, onda jednostavno možemo napraviti zaštitu i to će biti krasno.
Želja vam je imati u domu perzijski tepih? Donosimo savjete kako ih uklopiti u interijer
Sve ovisi o tepiha do tepiha, ali najmanje bi tepih trebao imati nekih dva centimetara resa, da bi sebe pokazao i nipošto ne bi preporučio, pogotovo perzijski tepih, da se mašinom sašije i uništi ovaj dio jer on svoj vrijednost gubi i nipošto ne smijete to raditi.

Popravak perzijskog tepiha ponekad traje i tri mjeseca
Za popravak takavog tepih bi trebalo otprilike neka 3 mjeseca. Nakon pranja, dezinfekcije i klofanja, što mi nikada ne radimo da ne oštetimo tepih, otprilike 3 mjeseci za popravak treba. Međutim za restauracije koje ja osobno ne radim, to su posebni majstori koji to isključivo u Iranu rade, za takav tepih otprilike između godine do 3 godine treba za restauriranje. No, onda to i dosta košta.
Za izravnavanje nakon popravaka jednostavno možemo češljati i nepravilnu vunu jednostavno vrlo pažljive možemo šišati i izravnati, da bude potpuno ravno. “
Popraviti perzijski tepih znači popraviti funkcionalna oštećenja dok će se restauracijom sačuvati umjetnički i vrijednosni integritet tepiha.
“Popravak ovog dijela gdje je poptuno izlizan više ne smatramo popravkom, nego restauriranjem. Ovaj dio niti ne smije se popravljati zato što jednostavno ne možemo mi pomlađivati tepihe i bolje da ne radimo to, jer svaki antik tepih jednostavno mora imati svoju znakove da i pokazati da to antik.
Točno se vidi da vi ne možete iscufati tako da uništite tepih. Tako da, rese sa strane se popravljaju, ali ovaj dio gdje je iscufan odnosno trošen je, ostane ovakav kakav je.”

Nije svaki stari tepih antikni tepih vrtoglave vrijednosti
Za to je potrebno zadovoljiti neke uvjete. “Kada nepoznata osoba kao ja koja i zna izraditi tepih njega izradi i prodaje, taj tepih ne može biti antikni tepih jer ja nisam kao umjetnik proglašen. A nije tepih potpisan. U Iranu postoje obitelji koje već 50, 100, 200 godina imaju tradicije, a neki će tepisi nakon 50, 60 godina, biti i četiri puta skuplji. Sad možete za 25.000 eura kupiti, a za 70 godina ide do 100 000 ili 200 000.”, zaključio je sugovornik.
Perzijski tepisi odlična su investicija i umjetnički dodatak svakom domu.
Dekoracije i detalji
Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera
Spoj tradicije i suvremenog dizajna unosi toplinu u svaki prostor

U vremenu masovne proizvodnje i globalnih brendova, sve je više onih koji traže jedinstvene, lokalno osmišljene proizvode s pričom. Među njima posebno mjesto zauzimaju stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom – spoj nasljeđa, dizajna i suvremene estetike.
Jedna od onih koja čuva tradiciju i prenosi je u svakodnevne domove je Ivana Hađina, koja je zajedno sa svojim ocem ponovno pokrenula izradu stolnjaka s motivima karakterističnim za hrvatsku kulturnu baštinu.
“Moj tata je bio profesor tkanja na Tekstilno-tehnološkom fakultetu. Kad je otišao u mirovinu, pomislio je da više nikad neće tkati. Ja sam tada radila nešto sasvim drugo, ali ideja o oživljavanju proizvodnje motiviranih tkanina došla je spontano,” ispričala je Ivana Hađina.

Prvotna želja bila je proizvodnja tkanina po njezinom dizajnu u inozemstvu, no kvaliteta nije bila zadovoljavajuća. Rješenje su pronašli u Hrvatskoj – kupnjom starog stroja iz jedne zatvorene tvornice, kojeg su pažljivo obnovili kako bi ponovno mogli izrađivati tkanine u malim serijama.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom u suvremenim tonovima
Svaka kolekcija stolnjaka temelji se na geometrijskim i etno motivima. Inspiraciju crpe iz bogate hrvatske baštine – od tradicionalnih uzoraka i veza do elemenata iz regionalne tekstilne tradicije.

“Najpopularniji su motivi srčeka – to je prvi uzorak s kojim je moj tata započeo, a koji se i danas najviše traži. Crveno-bijela kombinacija postala je naš zaštitni znak,” istaknula je Hađina.
Za razliku od standardne ponude na tržištu, ovi su stolnjaci izrađeni u malim serijama. To omogućuje veću razinu personalizacije – od izbora boja do veličine i kompozicije uzoraka. Motivi se najprije skiciraju rukom, a zatim tehnički pripremaju za strojnu proizvodnju.

Dizajn koji se prilagođava suvremenim interijerima
Kako bi se stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom uklopili u današnje interijere, Ivana ih prilagođava suvremenim bojama i trendovima.
“Iako tradicija uglavnom poznaje crveno-bijele uzorke, klijenti danas traže i bijele stolnjake za Uskrs, pastelne tonove za proljeće i tople boje za jesen. Trudim se napraviti moderan pomak unutar tradicije,” kaže Ivana.

Ovi stolnjaci ne samo da prenose elemente kulturne baštine, već se i savršeno uklapaju u suvremeno uređene domove.
Oni nisu samo funkcionalan tekstilni dodatak, već i emotivan element interijera – topla poveznica s prošlošću u suvremenom ruhu.
Dekoracije i detalji
Utjecaj mirisa na atmosferu doma: Kako odabrati idealne mirise za dom
Kako mirisi utječu na dom i raspoloženje?

Mirisi za dom nisu samo dekorativan dodatak – oni mogu potpuno promijeniti atmosferu prostora i utjecati na raspoloženje. Pravilno odabrani mirisi unose svježinu, toplinu ili opuštanje, a neki čak poboljšavaju koncentraciju i potiču pozitivne emocije.
Aromaterapeutkinja Vesna Genc objasnila nam je kako mirisi nisu samo estetski dodatak, već imaju dublji učinak na ljudsku percepciju.
“Osjet mirisa je vrlo bitan i važan za nas kao ljude jer nam on zapravo govori o tome što je za nas opasno što je dobro, što nam se sviđa ili ne sviđa.
Kad stavljamo mirise u dom ili želimo da nam dom i lijepo miriše, često zaboravljamo da mirisi ne djeluju samo u smislu stvaranja atmosfere. Kad udahnete nekakav miris onda on prođe kroz naš olfaktorni sustav i dolazi do amigdale gdje se nalazi centar za sjećanje. Zato često uz pojedine mirise vezujemo neka sjećanja koja mogu biti lijepa ili manje lijepa”, rekla je aromaterapeutkinja Vesna Genc.

Kako odabrati odgovarajući miris za dom
Različiti mirisi stvaraju različite atmosfere, pa je važno odabrati one koji najbolje odgovaraju specifičnim prostorijama i željenom učinku.
“Citrusi su jedan fantastičan odabir. I vi doista u citrusima možete od toga da dobijete nešto što je zagrijavajuće i umirujuće, do toga da dobijete nešto što vas može, ajmo to tako reći, ohladiti i što vam može podići koncentraciju.”, kaže Vesna.
Citrusni mirisi:
- Slatka naranča i mandarina – umiruju, relaksiraju i stvaraju osjećaj topline i vedrine
- Limun, limeta i grejp – potiču budnost i poboljšavaju fokus
- Bergamot – unosi senzualnu i elegantnu notu
Cvjetni mirisi:
- Lavanda – umiruje i pomaže pri opuštanju
- Geranij – dugotrajan miris koji podsjeća na ružu
- Ylang-ylang – senzualan i zagrijavajući miris

Prednosti korištenja difuzora
Za ravnomjernu distribuciju mirisa u prostoru preporučuje se korištenje difuzora. Moderni uređaji rade na bazi vode i eteričnih ulja, a miris se raspršuje kroz hladnu paru. Osim što osiguravaju dugotrajan miris, mogu poslužiti i kao dekorativni element u interijeru.

Mirisi za dom – kako ih koristiti u prostorijama
U spavaću sobu ne bi trebalo stavljati nikakve mirise, jer bi mogli naručiti kvalitetu sna, eventualno ukoliko imate problema sa spavanjem staviti lavandu i mandarinu.
Uz ove DIY savjete vaša će kupaonica uvijek lijepo mirisati
Treba voditi računa i o kućnim ljubimcima. Mačke ne podnose mirise, psima možemo oštetiti osjet njuha, papige su jako osjetljive na te mirise. Uvijek kada govorimo o mirisima i o tome čim ćemo zamirisati naš dom, ako imate ukućane ili kućne ljubimce onda treba voditi računa da s tim nekakvim mirisima ne pretjeramo, zaključila je Genc.
Mirisi mogu značajno doprinijeti ugodnoj atmosferi u domu, ali njihov odabir i primjena zahtijevaju pažnju. Bilo da su citrusni ili cvjetni, pravilna kombinacija mirisa može poboljšati kvalitetu života u interijeru, stvarajući prostor ugodan za boravak.