Predstavljamo dom
Genijalan sklad antiknog namještaja i boja
Stan prepun detalja iz cijeloga svijeta

Toplina doma ono je što se osjeti odmah na ulazu u ovaj stan od 58 m², koji se nalazi u jednoj stambenoj zgradi u Rijeci. Vlasnici, poznatoj riječkoj liječnici, u adaptaciji stana pomogao je arhitekt Andrej Došen.

Zadatak koji stavljen pred arhitekta bio je postići ugodan životni prostor za jednu osobu, izbjegavajući pritom hladnoću i monotonost koji su prečesti u današnjem dizajnu interijera. Opremajući ovaj dom arhitekt je težio kombinaciji modernog namještaja čistih linija i novih materijala s antiknim komadima namještaja.
Toplini doma svakako je pridonio izbor boja u ovom interijeru. Korišteni su zemljani tonovi, od bež boje, preko žute i narančaste, do smeđe boje.

Arhitekt Andrej Došen pokušao je pomiriti tradicionalno oblikovanje s modernim detaljima i oblogama. U kupaonicu je tako smjestio dva masivna starinska ogledala, a zidove je, umjesto oblaganja pločicama, premazao žutim „špatulato“ premazom koji se još uvijek relativno rijetko koristi.

Rasvjetna tijela su na zanimljiv način uklopljena u interijere – redovito je riječ o modernim rasvjetnim tijelima koja se ističu u svim prostorima.

Uređenje kuhinje stilom pomalo odskače od ostatka – podsjeća na stil uređenja sredine prošlog stoljeća. U nju je smješten i mali blagovaonski transformabilni drveni stol oko kojeg su postavljene prozirne plastične stolice kako bi se što manje primjećivale u tom malom prostoru.
Arhitekt je, u dogovoru s vlasnicom stana, u mnogim prostorijama eksperimentirao s materijalima. Kao i u kupaonici, i na zidovima u kuhinji nema standardnih keramičkih pločica, već su oni obojeni perivom bojom koja se pokazala iznimno kvalitetnom i otpornom na oštećenja i mrlje.

Osim mnoštva detalja donesenih iz različitih dijelova svijeta koje je vlasnica posjetila, u dnevnoj sobi pozornost plijeni ručno rađeni narančasti tepih koji je došao iz Pakistana, a prekriva pod od jednog do drugog kraja sobe.
Arhitekt nam je priznao da se ukusi i pogled na život investitorice potpuno razlikuju od njegovih zbog čega je suradnja na uređenju ovog stana bila jako dinamična. Međutim, olakotna okolnost je bila ta da odabir namještaja nije imao vremenskog ograničenja zbog čega su se pojedini komadi namještaja birali mjesecima. Uz to, odao nam je i detalj da su i zidovi nekoliko puta mijenjali boju.

No, čini se da je za sve to bilo razloga, jer iako prepun različitih detalja, ovaj stan ima jednu zadanu ideju kojoj je dosljedan, te samim time zaokruženo je uređen u svojoj različitosti.
Predstavljamo dom
Kreativna rješenja u 55 kvadrata: Adaptacija stana za obitelj glazbenika
Stan od 55 kvadrata kao izazov i inspiracija

Nakon povratka s ISH sajma u Frankfurtu, ekipa Dom na kvadrat posjetila je stan od 55 kvadrata u kojem živi tročlana obitelj. Pred arhitekticom je bio izazov – pronaći dodatnu sobu za dijete unutar stana od 55 kvadrata. Rješenje je osmislila Gordana Đerić, koja je prepoznala potencijal već pri prvom obilasku.
„Prva ideja mi je bila srušiti ostavu i dnevni boravak izvući u ostatak hodnika, dakle smanjiti hodnik i povećati zajednički prostor“, pojašnjava Đerić. Tako je nastala nova roditeljska soba na mjestu blagovaonice, a otvoreni dnevni prostor sada je središte stana.
Glazba, rad i mir – sve to stane u stan od 55 kvadrata
Budući da su stanari glazbenici, rješenja su morala biti i funkcionalna i akustički promišljena. „Pregradili smo dnevni boravak kliznim prozirnim vratima, što se pokazalo kao dovoljna zvučna izolacija. Kad gospođa svira, ne čuje se na hodniku i susjedi nemaju prigovora.“
Neočekivana prepreka pojavila se već u prvoj fazi adaptacije: „Kad smo srušili ostavu, naišli smo na cijev za slivne vode koja se proteže roz cijelu zgradu.“ Umjesto uklanjanja, odlučili su je obložiti siporeksom i tretirati kao dizajnerski element.


Pametan raspored za maksimalnu funkcionalnost
U malom prostoru skladišni kapaciteti su ključni. „CD-ovi i ploče morali su biti izloženi – to nije bila želja, već imperativ“, prisjeća se arhitektica. Ormari su rađeni po mjeri, kao i dva radna mjesta – jedno u dnevnom boravku, drugo uklopljeno u spavaću sobu.
Radni stol i blagovaonski stol izrađeni su od istog materijala, što prostor vizualno povezuje. Kuhinja je bijela i neupadljiva, s retro crvenim frižiderom i šankom koji zaokružuju izgled.

Nema klub stola – više prostora za život za stan od 55 kvadrata
U 55 kvadrata, svaka odluka nosi težinu. „Klub stolovi u malim prostorima samo smetaju“, kaže Đerić. Umjesto toga u prostoru su sada dva manja stolića koji se mogu premještati ovisno o potrebi.

Za podove je odabran laminat u uzorku riblje kosti, koji vizualno podsjeća na klasičan parket, ali je praktičniji i dugotrajniji.
Zid s osobnošću i kupaonica bez kompromisa
Jedan zid dnevnog boravka krasi vitrina s kolekcijom figurica, umjesto tipičnih komercijalnih slika. „Vlasnik ih skuplja cijeli život i želio ih je izložiti. Tako smo prostoru dali osobnu notu.“

Kupaonica je zadržala izvorne gabarite, no dobila je prepoznatljiv dizajnerski potpis: crna staklena stijena od poda do stropa zamijenila je klasične tuš-pregrade i prečke, čime se postigla čistoća linija i praktična funkcionalnost.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
You must be logged in to post a comment Login