Predstavljamo dom
Obiteljski resort na Drveniku za potpuni ljetni užitak
Jedna od najljepših plaža na otoku Drveniku je uvala Krknjaši. Šljunčana plaža, tirkizno more okruženo s dva mala otočića i tek nekolicina kuća. Zavirili smo u jednu od njih i prošetali kroz mediteranski vrt.
Kao iz bajke
Plava laguna na otoku Drveniku ima dva mala otočića, mali i veliki Krknjaš, a okruženi su kristalno čistim morem. Pijesak i malene mrlje trave iz zraka daju prekrasnu sliku uvale Krknjaši.

Na površini od desetak tisuća metara kvadratnih smješten je posjed obitelji Matić. Sastoji se od četiri kuće i tri bazena od kojih je jedan tik do mora. Svaka kuća ima jednu spavaću sobu, kupaonicu, kuhinju i dnevnu sobu.
Savršeno uklopljeno u okoliš
“Arhitektonski smo se potrudili da kuće uskladimo sa okolišem, da koristimo prirodne materijale, da uklopimo sam okoliš. Zato imamo kuću koja je potpuno ispod zemlje kroz koji se cijeli jedan zid proteže kamenolom koji se u davnini koristio kada bi pomorci putovali iz Dubrovnika natrag za Veneciju”, objašnjava Filip Marić.

“Kuća u kamenolomu je rađena oko cijelog kamena. Veliki kameni zid je bio glavna priča kuće i sve je nadograđivano oko toga kako bi to bio glavni detalj, da kada se uđe u kuću da je to prva stvar koju vidiš.”

Gradnja nije bila jednostavna
Zbog otežanog pristupa i nedostatka infrastrukture, na ovom je otoku gradnja mnogo teža nego na kopnu, zato je snalažljivost dala odličan rezultat.

“Materijal koji je korišten u gradnji je većinom s otoka. Sav kamen je ručno obrađivan da bi pasao uz sam dizajn kuće. Često ga koristimo unutar i van samog objekta. Neke kuće su više tradicionalno uređene iznutra i izvana dok imamo i neke koje su modernog dizajna interijera i vanjskog uređenja”, napominje Filip.

Prekrasan mediteranski vrt
Mediteranski vrt prepun je bilja karakterističnog za ovo podneblje, od ružmarina do lavande te četrdesetak maslina. Vrt okužuje svaku kuću na posjedu, a one su pak rađene u različitim bojama.

“Postoji svrha, imamo dvije smeđe kuće, staru i novu, postoji plava kuća, postoji zelena kuća, odnosno koristili smo dubrovačku zelenu za uređenje ove kuće te imamo kamenu kuću koja je cijela u kamenu, tako da smo koristili razne kako bismo ih mogli raspoznavati, a i daje neku priču”, objašnjava Matić.
Sve je pomno smišljeno
Dizajn interijera nije bio slučajnost. Boja kuće odredila je i prevladavajuću boju interijera upotpunjenu morskim detaljima koji daju umirujuću notu svakom prostoru. U svakoj kući prevladavaju prirodni materijali, kamen i drvo te neutralne boje uz dodatak detalja u bojama kuće.

“Glavna misao vodilja uređenja interijera kuća je bila jednostavnost. Kako da se direktno sa bazena može ući u kuću bez ikakvog problema, bez straha da nešto smočimo, da nešto uprljamo, da nam bude što ugodnije u tim prostorijama, da su grijane, hlađene, prilagođene za svačije potrebe.”

Kuhinja na otvorenom
Za potpuni užitak korištenja eksterijera tijekom ljeta napravljena je vanjska kuhinja.
“Ideja vanjske kuhinje je bila da dva objekta mogu koristiti istu kuhinju. Htjeli smo da bude prostrana, da bude na otvorenom, zato smo stavili samo klizna vrata da se može otvoriti preko ljeta kako bi imali direktan pristup iz bazena sa sunčanja, ili sa bilo koje druge aktivnosti. Ona se sastoji od klasičnog šanka pulta, perilice, frižidera, kuhala i sudopera.”

Pazilo se na svaki detalj
Svaki detalj posjeda odiše mediteranskim stilom, koji se ovdje jedino i uklapa. Eksterijer je obogaćen naplavinom iz mora koja izgleda poput skulpture te zanimljivim oblicima kamenčića i pažljivo odabranom rasvjetom.


“Svaki detalj je vrlo pomno osmišljen zato što se radi zadnjih 15 godina. Ovo je bilo osmišljeno kao neka oaza za našu obitelj u početku, ali kako smo krenuli i radili, sve je više raslo, sve smo više dorađivali, dograđivali i ispalo je tako da smo od početka do kraja smišljali koji dio bi nama najviše odgovarao.”
Odmor za dušu i tijelo
Naspram mnogih drugih dijelova otoka, uvala Krknjaši ima struju, ali vode nema. Bazeni su punjeni morskom vodom, a kuće su osigurane velikim gustirnama.

Obala Drvenika je surova i sastoji se od mnogo malih pješčanih i šljunčanih uvala, a najljepša je uvala Krknjaši, koja zbog svoje zaštićenosti od bure, tijekom sezone privlači mnoge nautičare.
Još jedna kuća na otoku Drveniku koja nas je ostavila bez teksta su Centovi dvori o kojoj više čitajte ovdje.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Predstavljamo dom
Predstavljamo dom naše urednice: Pogledajte kako je stan izgledao prije i poslije
Otkrivamo sve faze preuređenja doma urednice emisije – od podova i zidova do završnih detalja

Kada osoba koja svakodnevno ulazi u stanove klijenata odluči renovirati vlastiti životni prostor – rezultat mora biti poseban.
Upravo to pokazuje kompletna transformacija stana urednice emisije Dom na kvadrat. Ova sveobuhvatna renovacija spoj je funkcionalnosti, estetike i osobnog izraza, a donosi nevjerojatnu razliku između “prije” i “poslije”.
Renovacija stana prije i poslije: Potpuna transformacija prostora
Renovacija stana prije i poslije najviše dolazi do izražaja kada se usporede funkcionalne i estetske razlike između početnog stanja i konačnog rezultata.
Stan se sastoji od dnevne sobe, kuhinje i blagovaonice otvorenog plana, roditeljske i dječje sobe, kupaonice i odvojenog WC-a.
Adaptacijom staroga stana novi je postao prostor pun svjetlosti
Prije renovacije, stan je bio klasično uređen, s dotrajalim materijalima, nepovezanim prostorijama i lošim iskorištavanjem kvadrature.
Nakon temeljite preobrazbe, svaki kutak stana je pažljivo promišljen i pretvoren u skladnu cjelinu koja istovremeno zadovoljava potrebe moderne obitelji i pruža osjećaj doma.
Novi početak: temeljita obnova od poda do stropa
Stan je prethodno imao zastarjeli raspored sa starim podnim oblogama i nedovoljno svjetla.
Radovi su započeli uklanjanjem zidova i dotrajalih materijala kako bi se omogućila nova organizacija prostora.
Ugrađeno je podno grijanje koje osigurava ravnomjernu toplinu u cijelom stanu, a za dodatnu energetsku učinkovitost postavljena je i dizalica topline.
Bolja organizacija prostora za suvremen život
Jedna od ključnih prostornih intervencija bila je preinaka velike dječje sobe u dvije manje cjeline – garderobu i spavaću sobu. U sobu kćeri Tare može se ući i kroz praktični walk-in ormar, a personalizirani mural s motivom harfe koji je oslikala umjetnica Dora Kuzmić dodaje umjetničku i emocionalnu vrijednost prostoru.

Hodnik je sužen kako bi se dobilo na korisnoj površini, a dodatno je oplemenjen brončanim zrcalima i drvenim oblogama.


Prvi dojam je bitan: Uredite i uljepšajte svoj hodnik uz ovih 5 praktičnih savjeta
Stari prolaz prema kuhinji pretvoren je u funkcionalnu nišu za ormar, a umjesto otvorene police za knjige sada se nalazi biblioteka sa zatvorenim vratima, rasvjetom i udobnom foteljom za čitanje. Zid uz biblioteku obložen je unikatnom tapetom sastavljenom od pisanih dokumenata članova obitelji – diskretan hommage profesiji i osobnoj povijesti.


Spavaća soba kao prostor za opuštanje
Roditeljska soba postala je prava oaza mira. Slika s motivom mora i broda, također djelo umjetnice Dore Kuzmić, otisnut je direktno na zid pomoću UV printera. Indirektno noćno svjetlo dodatno naglašava atmosferu. Ormari po mjeri, s integriranim prostorom za TV, omogućuju maksimalnu iskoristivost svakog centimetra.

Otvoren dnevni prostor, spoj estetike i funkcionalnosti
Kuhinja i dnevni boravak sada su povezani u prostrani dnevni prostor, ali su vizualno odvojeni drvenim gredama od Shinnoki furnira.

Kroz grede su provučeni kablovi, čime se funkcionalnost i dizajn sjajno nadopunjuju.


Kuhinja je izrađena od MDF-a u kašmir nijansi, s porculanskom radnom površinom koja uključuje nevidljivu indukcijsku ploču.
Isti materijal korišten je i za blagovaonski stol, čime je postignut sklad u materijalima i bojama.


Ova renovacija stana prije i poslije pravi je primjer kako se prostor može potpuno preobraziti uz jasnu viziju, kvalitetne materijale i promišljena rješenja.
Novi dom obitelji Franjić nije samo estetski privlačan – on je funkcionalan, emotivan i u potpunosti prilagođen potrebama svojih stanara. Pokazuje koliko pažnje je uloženo u svaki detalj i potvrđuje da dom doista može biti produžetak osobnosti.