Predstavljamo dom
Prekrasan građanski stan na vrhunskoj lokaciji
Zavirili smo u jedan građanski obiteljski stan. Izniman je po svojoj jednostavnosti, uređenju, lokaciji, apsolutno po svemu, a poseban je upravo u svojoj jednostavnosti.
Svi žele nove nekretnine
Tržište nekretnina opet je u punom zamahu. Veliki je izbor raznih nekretnina. Puno se gradi, prodaje, kupuje. Tako se barem čini kada ste promatrač. U trenutku kada se odlučite potražiti vlastitu idealnu nekretninu, stvari se počinju komplicirati. Za početak, svatko želi da je ono što kupuje novo. Ili barem kao novo.


Podizanje vrijednosti nekretnine uređenjem interijera
Dizajn interijera ovog trosobnog stana potpisuje Paula Helena Bara, koja je svojim istančanim ukusom stanu dala posebnu luksuznu notu te dodatno istaknula njegove prednosti. Više…
Puno je lakše prodati nekretninu nakon adaptacije zato što klijenti najviše vole čuti da je stan novooadaptiran, tako im je lakše, pogotovo kada je riječ o starim nekretninama u centru. Ljudi jednostavno vole novo i obnovljeno.
Lokacija je najbitnija
Osim godine gradnje, odnosno posljednje adaptacije, postoji stavka koja je još bitnija i privlačnija, bilo za kupnju bilo za prodaju nekretnine. Riječ je naravno o lokaciji, jer nekretninu najviše prodaje dobra lokacija.
Dobra lokacija podrazumjeva blizinu sadržaja koji su bitni kupcu. Najčešće su to vrtić, škola, dom zdravlja, javni gradski prijevoz i slično. U smislu cijene, dobra lokacija znači centar grada. Bez obzira na stanje nekretnine, ukoliko se ona nalazi u centru grada, na dobroj poziciji to je ono što ju čini atraktivnom.
Stan koji zadovoljava sve uvjete
Upravo ćemo takvu nekretninu predstaviti. Riječ je o stanu u strogom centru grada, u blizini svih sadržaja neophodnih za one najmlađe, ali i za ljude u godinama. Osim lokacije, ovaj stan je gotovo kao nov.
Stan je potpuno adaptiran prije dvije godine. Radila se potpuna adaptacija, mijenjan je tlocrt. Sve je potpuno novo. Vlasnici su nekretninu prvotno uređivali za sebe, no ipak su odlučili da u njoj neće stanovati, nego su je stavili na prodaju.


Radi se o stanu u strogom centru Zagreba koji je zapravo novogradnja u kojoj nikada nitko nije živio. Nalazi se na Langovom trgu, u neposrednoj blizini parka Ribnjak što ga po lokaciji čini idealnim za obitelj sa djecom. No, vlasnici su upravo za svoju obitelj i radili stan pa su prema tome i mijenjali i organizirali raspored prostorija.
Osnovna ideja ovog stana je zajedništvo

Stan je jako lijepo uređen, obiteljski. Dvije spavaće sobe su odvojene. Jedna spavaća soba se nalazi u jednom dijelu stana sa vlastitom kupaonicom, a druga je odvojena sa radnom sobom i vlastitom kupaonicom. Savršeno za obitelj.


S istim je ciljem uređivan centralni dio stana. Spojena kuhinja, bagavaonica i dnevni boravak zamišljeni su mjesto kao gdje se okuplja obitelj. Vlasnica, koja nije željela pred kamere, šapnula nam je da joj je osnovna ideja bila zajedništvo, prostor u kome će svi voljeti boraviti i koji će odisati toplinom. S istom idejom, toplinom i ljubavi vodila se pri uređenju.
Sve je rađeno po mjeri

Najmeštaj, ormari sve je rađeno po mjeri. Za ovakvu nekretninu bilo bi šteta da se stavi neki običan, klasični namještaj. Zato se pazilo na svaki detalj sve od namještaja pa do raznih sitnica koje čine ovu nekretninu posebnom.
Uređenje nije djelo nekog arhitekta, nego su vlasnici sve sami osmislili. Tu je ovaj stan dobio još jednu novu dimenziju koja se neprimjetno u svakom dijelu može prepoznati, a to je izuzetna praktičnost. U svakoj od ovih prostorija imate osjećaj da je sve što vam treba na dohvat ruke i baš tamo gdje treba biti. Posebnu toplinu daje mnoštvo detalja o kojima razmišlja samo netko tko je stvarao dom za sebe.


Ovaj moderan i luksuzan dom od 156 m2 odiše elegancijom radi svijetlih tonova koji prevladavaju, ali i visokih stropova karakterističnih za zgrade centra što dodatno otvara prostor. Visina je 3,15 što daje posebnu čar ovom stanu jer čim su viši stropovi odmah ima i više svjetlosti i vizualno izgleda nekretnina veća.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Predstavljamo dom
Predstavljamo dom naše urednice: Pogledajte kako je stan izgledao prije i poslije
Otkrivamo sve faze preuređenja doma urednice emisije – od podova i zidova do završnih detalja

Kada osoba koja svakodnevno ulazi u stanove klijenata odluči renovirati vlastiti životni prostor – rezultat mora biti poseban.
Upravo to pokazuje kompletna transformacija stana urednice emisije Dom na kvadrat. Ova sveobuhvatna renovacija spoj je funkcionalnosti, estetike i osobnog izraza, a donosi nevjerojatnu razliku između “prije” i “poslije”.
Renovacija stana prije i poslije: Potpuna transformacija prostora
Renovacija stana prije i poslije najviše dolazi do izražaja kada se usporede funkcionalne i estetske razlike između početnog stanja i konačnog rezultata.
Stan se sastoji od dnevne sobe, kuhinje i blagovaonice otvorenog plana, roditeljske i dječje sobe, kupaonice i odvojenog WC-a.
Adaptacijom staroga stana novi je postao prostor pun svjetlosti
Prije renovacije, stan je bio klasično uređen, s dotrajalim materijalima, nepovezanim prostorijama i lošim iskorištavanjem kvadrature.
Nakon temeljite preobrazbe, svaki kutak stana je pažljivo promišljen i pretvoren u skladnu cjelinu koja istovremeno zadovoljava potrebe moderne obitelji i pruža osjećaj doma.
Novi početak: temeljita obnova od poda do stropa
Stan je prethodno imao zastarjeli raspored sa starim podnim oblogama i nedovoljno svjetla.
Radovi su započeli uklanjanjem zidova i dotrajalih materijala kako bi se omogućila nova organizacija prostora.
Ugrađeno je podno grijanje koje osigurava ravnomjernu toplinu u cijelom stanu, a za dodatnu energetsku učinkovitost postavljena je i dizalica topline.
Bolja organizacija prostora za suvremen život
Jedna od ključnih prostornih intervencija bila je preinaka velike dječje sobe u dvije manje cjeline – garderobu i spavaću sobu. U sobu kćeri Tare može se ući i kroz praktični walk-in ormar, a personalizirani mural s motivom harfe koji je oslikala umjetnica Dora Kuzmić dodaje umjetničku i emocionalnu vrijednost prostoru.

Hodnik je sužen kako bi se dobilo na korisnoj površini, a dodatno je oplemenjen brončanim zrcalima i drvenim oblogama.


Prvi dojam je bitan: Uredite i uljepšajte svoj hodnik uz ovih 5 praktičnih savjeta
Stari prolaz prema kuhinji pretvoren je u funkcionalnu nišu za ormar, a umjesto otvorene police za knjige sada se nalazi biblioteka sa zatvorenim vratima, rasvjetom i udobnom foteljom za čitanje. Zid uz biblioteku obložen je unikatnom tapetom sastavljenom od pisanih dokumenata članova obitelji – diskretan hommage profesiji i osobnoj povijesti.


Spavaća soba kao prostor za opuštanje
Roditeljska soba postala je prava oaza mira. Slika s motivom mora i broda, također djelo umjetnice Dore Kuzmić, otisnut je direktno na zid pomoću UV printera. Indirektno noćno svjetlo dodatno naglašava atmosferu. Ormari po mjeri, s integriranim prostorom za TV, omogućuju maksimalnu iskoristivost svakog centimetra.

Otvoren dnevni prostor, spoj estetike i funkcionalnosti
Kuhinja i dnevni boravak sada su povezani u prostrani dnevni prostor, ali su vizualno odvojeni drvenim gredama od Shinnoki furnira.

Kroz grede su provučeni kablovi, čime se funkcionalnost i dizajn sjajno nadopunjuju.


Kuhinja je izrađena od MDF-a u kašmir nijansi, s porculanskom radnom površinom koja uključuje nevidljivu indukcijsku ploču.
Isti materijal korišten je i za blagovaonski stol, čime je postignut sklad u materijalima i bojama.


Ova renovacija stana prije i poslije pravi je primjer kako se prostor može potpuno preobraziti uz jasnu viziju, kvalitetne materijale i promišljena rješenja.
Novi dom obitelji Franjić nije samo estetski privlačan – on je funkcionalan, emotivan i u potpunosti prilagođen potrebama svojih stanara. Pokazuje koliko pažnje je uloženo u svaki detalj i potvrđuje da dom doista može biti produžetak osobnosti.