Predstavljamo dom
Savršen primjer harmonije u interijeru
Vodimo vas u luksuzno opremljeni zagrebački stan u kojem vam otkrivamo definiciju harmonije u interijerima.
Open space bio je najveći izazov
Ovaj prostrani četverosobni zagrebački stan površine preko 100 četvornih metara bio je potpuno prazan prije uređenja. U roku od samo nekoliko mjeseci dizajnerica interijera Sandra Šegulja Leiderer dovela ga je u stanje u kojem je danas.

Najizazovniji dio bio je otvoreni prostor, odnosno open space. Bez obzira što se čini relativno velikim, on zapravo nije toliko prostran te je bilo potrebno osmisliti načina da ga se previše ne zatvori te da ostane fluidan.
Harmonični ugođaj
Pri uređenju open space kuhinje i dnevnog boravka kombinirane su tri boje – konjak, porculansko bijela i tamno smeđa. Takve kombinacije u prostor unose mirnoću i toplinu te ih pretvaraju u zone udobnosti i komfora.

“Mislim da sam postigla da boje, oblici i uzorci koji se ponavljaju kao što su uzorci mramora i kamena , međusobno izgledaju harmonično.”


Zelena boja djeluje smirujuće
U radnoj sobi zahvaljujući udobnom dvosjedu od velura dominira tamno zelena boja koja kao simbol prosperiteta, samopouzdanja i pouzdanosti, odlično korespondira sa svrhom prostorije, a na onoga tko boravi u njoj ima smirujući učinak.

“Tamno zelena je jedna duboka i smirena boja i mislim da potiče koncentraciju, a istovremeno izgleda vrlo atraktivno”, ističe Sandra.
Dječja soba je u pastelnim nijansama
U dječjoj sobi uz boju prirodnog drva, prevladavaju pastelne boje koje imaju umirujući utjecaj. U prostor unose prozračnost i harmoniju, nježne su i nametljive i samim time stvaraju idealno okruženje za mališane.


“Dječja soba je još uvijek u procesu dorade. Na zidove treba staviti zidne naljepnice, no ostalo je više manje gotovo. Išlo se na pastelne boje, na nekakav holistički pristup, prirodne materijale. Jednostavnost prije svega.”
Odabir prave boje od velike je važnosti
U spavaćoj sobi dominiraju žuta i zlatna boja. Žuta kao simbol plodnosti i bogatstva kroz povijest se vezala uz kraljevske obitelji. Prema psihologiji boja, učinci žute boje vrlo su raznoliki i složeni. Riječ je o boji novih ideja, koja nam pomaže pronaći nove načine rada te pripomaže u jasnom razmišljanju i brzom donošenju odluka.

“Konkretno je krevet modernog dizajna, ali u toj orijentalno žutoj boji koja me osobno privukla svojom toplinom i simbolikom. Na istoku se smatra kraljevskom bojom, ali i bojom dugovječnosti, energije, a podsjeća i na sunce pa, obzirom da je Sunce izvor života.”
Dvije kupaonice
Ovaj stan ima dvije kupaonice, a spavaća soba povezana je s jednom od njih. Takva rješenja su, ako su moguća, idealna za višečlane obitelji.
Ne mora se nužno defilirati kroz hodnik da se ulazi u glavnu kupaonu, nego cijeli prostor ima svoju individualnu funkcionalnost.
Primjer multifunkcionalnosti krije druga, veća kupaonica. Zrcalne fronte iznad umivaonika u sebi imaju police za koje znaju samo oni koji ih svakodnevno koriste. Izgledaju vrlo atraktivno, kao klasično ogledalo, međutim iza se skriva spremište.
Držite se ovih pravila
Ovaj prostrani stan primjer je spoja modernog i elegantnog. Poželite li u tom stilu urediti svoj dom, postoje pravila kojih biste se trebali držati.

“U svakom slučaju manje je više, pa tako i u uređenju interijera. Mislim da je po tim modernijim načelima, pogotovo za moderne interijere, bitno ne zatvarati pogotovo ove otvorene prostore sa velikim garniturama sa kutovima”, ističe Sandra.
Umjesto toga radije birajte individualne komade namještaja, primjerice par fotelja i trosjed. Podjednako će dobro funkcionirati, a uvijek ćete imati dovoljno slobodnog prostora.

Prostor mora biti napravljen na način da je harmoničan i da ništa nije predominantno da vas s vremenom preoptereti i da vam dosadi. Harmonija u prostoru je vrlo važna jer u nama budi osjećaj smirenosti.
Kreiramo je odabirom i položajem linija, oblika, boja, površina i teksture, imajući na umu činjenicu da tamniji, topliji tonovi izgledaju „teže“ nego hladniji, svjetliji tonovi.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Predstavljamo dom
Predstavljamo dom naše urednice: Pogledajte kako je stan izgledao prije i poslije
Otkrivamo sve faze preuređenja doma urednice emisije – od podova i zidova do završnih detalja

Kada osoba koja svakodnevno ulazi u stanove klijenata odluči renovirati vlastiti životni prostor – rezultat mora biti poseban.
Upravo to pokazuje kompletna transformacija stana urednice emisije Dom na kvadrat. Ova sveobuhvatna renovacija spoj je funkcionalnosti, estetike i osobnog izraza, a donosi nevjerojatnu razliku između “prije” i “poslije”.
Renovacija stana prije i poslije: Potpuna transformacija prostora
Renovacija stana prije i poslije najviše dolazi do izražaja kada se usporede funkcionalne i estetske razlike između početnog stanja i konačnog rezultata.
Stan se sastoji od dnevne sobe, kuhinje i blagovaonice otvorenog plana, roditeljske i dječje sobe, kupaonice i odvojenog WC-a.
Adaptacijom staroga stana novi je postao prostor pun svjetlosti
Prije renovacije, stan je bio klasično uređen, s dotrajalim materijalima, nepovezanim prostorijama i lošim iskorištavanjem kvadrature.
Nakon temeljite preobrazbe, svaki kutak stana je pažljivo promišljen i pretvoren u skladnu cjelinu koja istovremeno zadovoljava potrebe moderne obitelji i pruža osjećaj doma.
Novi početak: temeljita obnova od poda do stropa
Stan je prethodno imao zastarjeli raspored sa starim podnim oblogama i nedovoljno svjetla.
Radovi su započeli uklanjanjem zidova i dotrajalih materijala kako bi se omogućila nova organizacija prostora.
Ugrađeno je podno grijanje koje osigurava ravnomjernu toplinu u cijelom stanu, a za dodatnu energetsku učinkovitost postavljena je i dizalica topline.
Bolja organizacija prostora za suvremen život
Jedna od ključnih prostornih intervencija bila je preinaka velike dječje sobe u dvije manje cjeline – garderobu i spavaću sobu. U sobu kćeri Tare može se ući i kroz praktični walk-in ormar, a personalizirani mural s motivom harfe koji je oslikala umjetnica Dora Kuzmić dodaje umjetničku i emocionalnu vrijednost prostoru.

Hodnik je sužen kako bi se dobilo na korisnoj površini, a dodatno je oplemenjen brončanim zrcalima i drvenim oblogama.


Prvi dojam je bitan: Uredite i uljepšajte svoj hodnik uz ovih 5 praktičnih savjeta
Stari prolaz prema kuhinji pretvoren je u funkcionalnu nišu za ormar, a umjesto otvorene police za knjige sada se nalazi biblioteka sa zatvorenim vratima, rasvjetom i udobnom foteljom za čitanje. Zid uz biblioteku obložen je unikatnom tapetom sastavljenom od pisanih dokumenata članova obitelji – diskretan hommage profesiji i osobnoj povijesti.


Spavaća soba kao prostor za opuštanje
Roditeljska soba postala je prava oaza mira. Slika s motivom mora i broda, također djelo umjetnice Dore Kuzmić, otisnut je direktno na zid pomoću UV printera. Indirektno noćno svjetlo dodatno naglašava atmosferu. Ormari po mjeri, s integriranim prostorom za TV, omogućuju maksimalnu iskoristivost svakog centimetra.

Otvoren dnevni prostor, spoj estetike i funkcionalnosti
Kuhinja i dnevni boravak sada su povezani u prostrani dnevni prostor, ali su vizualno odvojeni drvenim gredama od Shinnoki furnira.

Kroz grede su provučeni kablovi, čime se funkcionalnost i dizajn sjajno nadopunjuju.


Kuhinja je izrađena od MDF-a u kašmir nijansi, s porculanskom radnom površinom koja uključuje nevidljivu indukcijsku ploču.
Isti materijal korišten je i za blagovaonski stol, čime je postignut sklad u materijalima i bojama.


Ova renovacija stana prije i poslije pravi je primjer kako se prostor može potpuno preobraziti uz jasnu viziju, kvalitetne materijale i promišljena rješenja.
Novi dom obitelji Franjić nije samo estetski privlačan – on je funkcionalan, emotivan i u potpunosti prilagođen potrebama svojih stanara. Pokazuje koliko pažnje je uloženo u svaki detalj i potvrđuje da dom doista može biti produžetak osobnosti.