Predstavljamo dom
Stan za najam – 50 kvadrata čistog luksuza
Uvijek volimo posjetiti lijepe stanove uređene stručnom rukom dizajnera.
Uvijek volimo posjetiti lijepe stanove uređene stručnom rukom dizajnera. Ovotjedni dom na kvadrat uredila je dizajnerica interijera Iva Celio-Cega, a riječ je o luksuznom stanu za dugoročni najam.
Pedeset kvadrata čistog luksuza, tako bismo mogli nazvati stan za najam čiju je kompletnu adaptaciju osmislila dizajnerica Iva Celio-Cega.

Dugoročni plan
Prvotna ideja je bila čisto malo ušminkati prostor kako bi i dalje bio u najmu, no međutim tokom projektiranja, klijenti su nekako shvatili da je dugoročno puno bolja opcija da se napravi potpuna adaptacija prostora i kao takav da ide u dugoročni najam.
Kako bi se stan svidio što većem broju ljudi koji bi ga htjeli unajmiti, Iva se odlučila za funkcionalni moderni minimalizam u neutralnim tonovima.
Ulaz u stan

‘Na samom ulazu u stan bilo je potrebno smjestiti ormar za odlaganje odjeće i obuće te poličar za odlaganje ključeva i torbice i takvih sitnica. S obzirom da je prostor vrlo skučen fronte smo obukli u tonirano ogledalo što je uvijek odlično rješenje za male prostore’, kaže Iva Celio-Cega, dizajnerica interijera.
Kuhinja u 4 kvadrata

Problem malog prostora izvrsno je riješen i u kuhinji. Cijela kuhinja je rađena po mjeri, u tri boje, taupe, antracit sivoj i u bijeloj boji. Materijal koji smo koristili je lakirani mediapan. Kuhinja ima jedva četiri kvadrata, a interesantni nam je ovaj zid koji se nalazi u niši. Na podu smo stavili keramiku calacata mramora, a na zid smo stavili oblogu u toniranom staklu.
Od toniranog stakla i lakiranog mediapana napravljena je i do stropa visoka vitrina.
Prozračni blagovaonski prostor

Blagovaonica nam je isto vrlo oskudne kvadrature pa smo odlučili smjestiti okrugli stol u dekoru crnog drva, a kako bi prostor zadržao svoju prozračnost, odlučili smo se na stolce od poliuretana’, tvrdi. Sa vitrinom je povezan blagovaonski prostor i kuhinja te je napravljena jedna vitrinu u kojoj se držae čaše, koje su opet pri ruci kod blagovaone.
Blagovaonicu krasi zlatna visilica koja u cijeli prostor unosi dodatni dašak luksuza, elegancije i topline. Toplinu dnevnom prostoru daju i plisirana kutna garnitura, hrastov parket, ali i elementi klasike koji se nalaze na zidovima u vidu štukaturnih letvica.
Funkcionalan dnevni boravak

‘Najveći problem u dnevnoj zoni nam je bio zid koji razdvaja dnevni boravak i spavaću sobu, jer su, na njemu su se nalazila dupla klizna vrata od kojih jedna nisu bila u funkciji jer su ulazila u okvir staklene stijene balkona. Sva vrata klizna smo odlučili eliminirati iz projekta i jedna smo zamijenili filomuro vratima sa skrivenim dovratnicima’, kaže dizajnerica interijera.
Elegantni radni kutak i spavaća soba

Bočni dio spavaće sobe obućen je u staklenu stijenu kako bi omogućili dotok svjetla u spavaći dio sobe.
Dio koji je oduzet sobi pretvoren je u elegantni radni kutak. Spavaća soba ima svega osam kvadrata što je prilično malo, ali su u nju uspjeli smjestiti sve potrebno za spavaći dio. Odmah na ulazu smješten je ugradbeni ormar sa kliznim vratima te veliki bračni krevet sa pripadajućim noćnim ormarićima.
Walk-in tuš u kupaonici

Najveću transformaciju doživjela je kupaonica koja je nekada imala kadu i ružičaste pločice, a sada ima walk-in tuš.
Odlučili su se za keramiku neutralnih tonova u dvije nijanse u dekoru kamena. Staklena stijena od tuša koja pregrađuje ostali dio kupaone je u crnoj boji, jednako kao i sve miješalice i dekoracije u kupaonici nalaze se u crnoj mat završnoj obradi.

I ovdje je dizajnerica domišljato iskoristila skladišni prostor, dizajniravši ormar u koji je osim ručnika i ostalih potrepština stala i perilica rublja koja je na ovaj način vješto skrivena.
Ivina dizajnerska ruka ovaj je mali stan učinila izrazito funkcionalnim, lijepim, modernim i luksuznim. Toliko da su njegovi vlasnici odustali od njegovog iznajmljivanja i zadržali ga za sebe.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Predstavljamo dom
Predstavljamo dom naše urednice: Pogledajte kako je stan izgledao prije i poslije
Otkrivamo sve faze preuređenja doma urednice emisije – od podova i zidova do završnih detalja

Kada osoba koja svakodnevno ulazi u stanove klijenata odluči renovirati vlastiti životni prostor – rezultat mora biti poseban.
Upravo to pokazuje kompletna transformacija stana urednice emisije Dom na kvadrat. Ova sveobuhvatna renovacija spoj je funkcionalnosti, estetike i osobnog izraza, a donosi nevjerojatnu razliku između “prije” i “poslije”.
Renovacija stana prije i poslije: Potpuna transformacija prostora
Renovacija stana prije i poslije najviše dolazi do izražaja kada se usporede funkcionalne i estetske razlike između početnog stanja i konačnog rezultata.
Stan se sastoji od dnevne sobe, kuhinje i blagovaonice otvorenog plana, roditeljske i dječje sobe, kupaonice i odvojenog WC-a.
Adaptacijom staroga stana novi je postao prostor pun svjetlosti
Prije renovacije, stan je bio klasično uređen, s dotrajalim materijalima, nepovezanim prostorijama i lošim iskorištavanjem kvadrature.
Nakon temeljite preobrazbe, svaki kutak stana je pažljivo promišljen i pretvoren u skladnu cjelinu koja istovremeno zadovoljava potrebe moderne obitelji i pruža osjećaj doma.
Novi početak: temeljita obnova od poda do stropa
Stan je prethodno imao zastarjeli raspored sa starim podnim oblogama i nedovoljno svjetla.
Radovi su započeli uklanjanjem zidova i dotrajalih materijala kako bi se omogućila nova organizacija prostora.
Ugrađeno je podno grijanje koje osigurava ravnomjernu toplinu u cijelom stanu, a za dodatnu energetsku učinkovitost postavljena je i dizalica topline.
Bolja organizacija prostora za suvremen život
Jedna od ključnih prostornih intervencija bila je preinaka velike dječje sobe u dvije manje cjeline – garderobu i spavaću sobu. U sobu kćeri Tare može se ući i kroz praktični walk-in ormar, a personalizirani mural s motivom harfe koji je oslikala umjetnica Dora Kuzmić dodaje umjetničku i emocionalnu vrijednost prostoru.

Hodnik je sužen kako bi se dobilo na korisnoj površini, a dodatno je oplemenjen brončanim zrcalima i drvenim oblogama.


Prvi dojam je bitan: Uredite i uljepšajte svoj hodnik uz ovih 5 praktičnih savjeta
Stari prolaz prema kuhinji pretvoren je u funkcionalnu nišu za ormar, a umjesto otvorene police za knjige sada se nalazi biblioteka sa zatvorenim vratima, rasvjetom i udobnom foteljom za čitanje. Zid uz biblioteku obložen je unikatnom tapetom sastavljenom od pisanih dokumenata članova obitelji – diskretan hommage profesiji i osobnoj povijesti.


Spavaća soba kao prostor za opuštanje
Roditeljska soba postala je prava oaza mira. Slika s motivom mora i broda, također djelo umjetnice Dore Kuzmić, otisnut je direktno na zid pomoću UV printera. Indirektno noćno svjetlo dodatno naglašava atmosferu. Ormari po mjeri, s integriranim prostorom za TV, omogućuju maksimalnu iskoristivost svakog centimetra.

Otvoren dnevni prostor, spoj estetike i funkcionalnosti
Kuhinja i dnevni boravak sada su povezani u prostrani dnevni prostor, ali su vizualno odvojeni drvenim gredama od Shinnoki furnira.

Kroz grede su provučeni kablovi, čime se funkcionalnost i dizajn sjajno nadopunjuju.


Kuhinja je izrađena od MDF-a u kašmir nijansi, s porculanskom radnom površinom koja uključuje nevidljivu indukcijsku ploču.
Isti materijal korišten je i za blagovaonski stol, čime je postignut sklad u materijalima i bojama.


Ova renovacija stana prije i poslije pravi je primjer kako se prostor može potpuno preobraziti uz jasnu viziju, kvalitetne materijale i promišljena rješenja.
Novi dom obitelji Franjić nije samo estetski privlačan – on je funkcionalan, emotivan i u potpunosti prilagođen potrebama svojih stanara. Pokazuje koliko pažnje je uloženo u svaki detalj i potvrđuje da dom doista može biti produžetak osobnosti.